Ουγγαρία ΟΥΓΓΑΡΙΑ 6ΜΗΝΕΣ - ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΧΡΗΜΑΤΩΝ- ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑ

Ουγγαρία 6 μήνες- διαχείριση χρημάτων

  • ATM

    Votes: 1 33,3%
  • Χρεωστική

    Votes: 0 0,0%
  • Πιστωτική

    Votes: 2 66,7%
  • Ανταλλακτήριο

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    3

Chem

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
καλημέρα σε όλους! θα ήθελα τη βοήθεια σας. σκοπεύω να ταξιδέψω και να μείνω για 6μηνες στην Ουγγαρία για σπουδές(erasmus) και δεν ξέρω τι διαχείριση να κάνω με τα λεφτά, γτ ειναι μεγάλο το διάστημα! να βγάζω απο Ατμ? να πληρώνω με χρεωστική? με πιστωτική? πείτε μου αν έχετε καμία ιδέα! ευχαριστώ!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Γιατί δεν ανοίγεις έναν λογαριασμό σε ουγγρική τράπεζα και να παίρνεις λεφτά από ΑΤΜ χωρίς όμως την προμήθεια των ελληνικών;
Πριν πολλά - πολλά χρόνια που ήμουνα εκεί ήταν απλή διαδικασία το να ανοίξεις λογαριασμό, φαντάζομαι το ίδιο ή και απλούστερη θα είναι τώρα.
Σε ποιά πόλη πας;
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το θέμα με ενδιαφέρει κι εμένα και δεν ξέρω. Αυτό με τον λογαριασμό εκεί το σκέφτηκα αλλά αυτό σημαίνει οτι κουβαλάς από εδώ όλα τα λεφτα σε ρευστό. Για να στείλεις από Ελληνική τράπεζα σε ξένη είναι αρκετά τα χρήματα-προμήθεια, τόσα που 'ισως να μη συμφέρει. Είναι κανείς που έχει κανει αυτή τη διαδικασία;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Κι εγώ προτείνω ν ανοίξεις λογαριασμό, είχα κάνει το ίδιο όταν ήμουν erasmus και ήταν πολύ εύχρηστο..Η πιστωτική δε νομίζω ότι είναι βολική για όλες τις συναλλαγές σου και με το να σηκώνεις μικροποσά κάθε λίγο από ΑΤΜ θα έχεις αρκετή extra χρέωση..
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Εγώ τότε κουβαλούσα όλα τα χρήματα μαζί μου αλλά πήγα την πρώτη μέρα και τα κατέθεσα. Δεν ξέρω τη διαδικασία να τα στείλεις από δω μέσω ελληνικής τράπεζας.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Το θέμα με ενδιαφέρει κι εμένα και δεν ξέρω. Αυτό με τον λογαριασμό εκεί το σκέφτηκα αλλά αυτό σημαίνει οτι κουβαλάς από εδώ όλα τα λεφτα σε ρευστό. Για να στείλεις από Ελληνική τράπεζα σε ξένη είναι αρκετά τα χρήματα-προμήθεια, τόσα που 'ισως να μη συμφέρει. Είναι κανείς που έχει κανει αυτή τη διαδικασία;

Στη δική μου περίπτωση δεν κουβάλησα πολύ ρευστό από πριν, μου τα έστειλαν με western union στην πορεία και πλήρωσαν αν θυμάμαι καλά γύρω στα 60 ευρώ για ένα ποσό της τάξης των 2000-2500 ευρώ..Δεν είχα τότε ούτε πιστωτικές ούτε άλλες κάρτες οπότε ήταν η μόνη λύση.
Αλλά σκέφτηκα ότι μπορείς να βγάλεις 2-3 φορές από ΑΤΜ μεγάλα ποσά και να τα βάλεις μετά στην τράπεζα..Η προμήθεια νομίζω είναι η ίδια ανεξαρτήτου ποσού..ή κάνω λάθος?
 

Chem

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γιατί δεν ανοίγεις έναν λογαριασμό σε ουγγρική τράπεζα και να παίρνεις λεφτά από ΑΤΜ χωρίς όμως την προμήθεια των ελληνικών;
Πριν πολλά - πολλά χρόνια που ήμουνα εκεί ήταν απλή διαδικασία το να ανοίξεις λογαριασμό, φαντάζομαι το ίδιο ή και απλούστερη θα είναι τώρα.
Σε ποιά πόλη πας;
Θα πάω στο Veszprem! καλή η ιδέα αλλά πώς να το κάνω? να κάνω μια μεγάλη ανάληψη εκεί και να τα καταθέσω σε ουγγρικο λογαριασμό?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
με την ταυτοτητα σου πας στην τραπεζα και ζητας ενα καταθετικο λογαριασμο
με οποιοδηποτε ποσο
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Θα πάω στο Veszprem! καλή η ιδέα αλλά πώς να το κάνω? να κάνω μια μεγάλη ανάληψη εκεί και να τα καταθέσω σε ουγγρικο λογαριασμό?
Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω υπάρχει όριο στο ποσό ανάληψης από ΑΤΜ σε μια μέρα..οπότε θα χρειαστείς περισσότερες των μία αναλήψεων. Μετά τα καταθέτεις στον ουγγρικό λογαριασμό και θα παίρνεις από κει χωρίς προμήθεια πλέον..
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Στη δική μου περίπτωση δεν κουβάλησα πολύ ρευστό από πριν, μου τα έστειλαν με western union στην πορεία και πλήρωσαν αν θυμάμαι καλά γύρω στα 60 ευρώ για ένα ποσό της τάξης των 2000-2500 ευρώ..Δεν είχα τότε ούτε πιστωτικές ούτε άλλες κάρτες οπότε ήταν η μόνη λύση.
Αλλά σκέφτηκα ότι μπορείς να βγάλεις 2-3 φορές από ΑΤΜ μεγάλα ποσά και να τα βάλεις μετά στην τράπεζα..Η προμήθεια νομίζω είναι η ίδια ανεξαρτήτου ποσού..ή κάνω λάθος?
Στην ALPHA που έχω το λογαριασμό μου αν πάρεις από οποιαδήποτε τράπεζα της Ευρωζώνης μέχρι 150Ευρω 1,5 ΕΥΡΩ προμήθεια. Μέχρι 250 η προμήθεια είναι 1,3 και μέχρι 500 είναι 1,2. Άρα για τα χρήματα που λες πάρα πάνω για 10 ανάλήψεις των 250 θα δώσεις προμήθεια περίπου 13 ΕΥΡΩ. Άρα μάλοον αυτό συμφέρει.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Για έξω από Ευρωζώνη δεν πρέπει να έχει μεγάλη διαφορά. Μια ερώτηση στην τράπεζα θα σου λύσει την απορία.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.010
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στην ALPHA που έχω το λογαριασμό μου αν πάρεις από οποιαδήποτε τράπεζα της Ευρωζώνης μέχρι 150Ευρω 1,5 ΕΥΡΩ προμήθεια. Μέχρι 250 η προμήθεια είναι 1,3 και μέχρι 500 είναι 1,2. Άρα για τα χρήματα που λες πάρα πάνω για 10 ανάλήψεις των 250 θα δώσεις προμήθεια περίπου 13 ΕΥΡΩ. Άρα μάλοον αυτό συμφέρει.
Η Ουγγαρία όμως δεν ανήκει στην Ευρωζώνη... Η προμήθεια της Alpha είναι κάτι παραπάνω από 4 ευρώ ανά συναλλαγή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.872
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom