Ουγγαρία ΟΥΓΓΑΡΙΑ 6ΜΗΝΕΣ - ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΧΡΗΜΑΤΩΝ- ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑ

Ουγγαρία 6 μήνες- διαχείριση χρημάτων

  • ATM

    Votes: 1 33,3%
  • Χρεωστική

    Votes: 0 0,0%
  • Πιστωτική

    Votes: 2 66,7%
  • Ανταλλακτήριο

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    3

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το ξέρω γι αυτό και έγραψα το προηγούμενο πόστ. Πέρυσι πάντως που πήρα λεφτά στην Τσεχία (πάλι εκτός Ευρωζώνης) θυμάμαι ότι η προμήθεια ήταν κάτω από 5 ΕΥΡΩ για ποσό περίπου 400-450 ΕΥΡΩ.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
με internet banking από Εθνική σε τράπεζα του εξωτερικού EE έχει προμήθεια μόνο 0.50E!
Για εκτός ΕΕ δεν πιστεύω οτι θα ειναι κάτι τρομερό.
Γενικά το internet banking ειναι καλη περιπτωση. Ουτε κουβαλας πανω σου λεφτά, και μπορεις να κάνεις ό,τι συναλλαγές θέλεις!
 

croce

Member
Μηνύματα
226
Likes
404
2 τράπεζες επιτρέπουν αναλήψεις από το λογαριασμό σας ( που ανοίξατε στην Ελλάδα ),με cash card, από οποιοδήποτε κατάστημα τους στον κόσμο, χωρίς καμμία προμήθεια:
η CITIBANK και η HSBC ( η τελευταία χρεώνει προμήθεια μόνο στη Γαλλία ).
Χρησιμοποιώ κυρίως την 1η και δε με πρόδωσε ποτέ .
Τα καταστήματα της citi στη Βουδαπέστη:Citibank Locator
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Για να ανοίξεις λογαριασμό σέ Τράπεζα της ΕΕ χρειάζεται πιστοποίηση ταυτότητας(ταυτότητα ή διαβατήριο ή άδεια οδήγησης) καί πιστοποίηση διεύθυνσης(άν είσαι προσωρινός καί δέν έχεις λογαριασμούς στό όνομα σου στήν ξένη χώρα,τότε πιστοποιείς τήν διεύθυνση σου στήν Ελλάδα).Αυτό γίνεται μέ ένα statement του λογαριασμού σου στήν Τράπεζα σου στήν Ελλάδα ή μέ έναν λογαριαμό τής πιστωτικής σου κάρτας.Τών τελευταίων 6 μηνών.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
με internet banking από Εθνική σε τράπεζα του εξωτερικού EE έχει προμήθεια μόνο 0.50E!
Για εκτός ΕΕ δεν πιστεύω οτι θα ειναι κάτι τρομερό.
Γενικά το internet banking ειναι καλη περιπτωση. Ουτε κουβαλας πανω σου λεφτά, και μπορεις να κάνεις ό,τι συναλλαγές θέλεις!
Για εντός ευρωζώνης ναι είναι τσάμπα. Για εκτός ευρωζώνης, ακόμα και εντός ΕΕ, ανεβαίνουν πάρα πολύ οι προμήθειες δυστυχώς. :(

Προσπάθησα πριν κανα μήνα να στείλω 150 λίρες αγγλίας στο Λονδίνο, συγκεκριμένα στη Natwest και απευθύνθηκα στη Eurobank. Λόγω του διαφορετικού συναλλάγματος η προμήθεια που μου ζητούσε τόσο η εδώ όσο και η εκεί τράπεζα, άγγιζε σχεδόν τα 40? :shock::shock::shock: Μέχρι και ο ίδιος ο υπάλληλος μου είπε: βρες έναν άλλο τρόπο κορίτσι μου, κρίμα τόσα λεφτά! Εννοείται έφυγα τρέχοντας. Έβαζα και κάτι παραπάνω, και πήγαινα λονδίνο με Ιζυ να τα δώσω εγώ η ίδια!!!

Τελικά τα έστειλα με Western Union και με προμήθεια κάτι λίγων ευρώ.

Ίσως θα σε συνέφερε κι εσένα να το κάνεις. Να στείλεις όλα τα λεφτά επάνω στο όνομα σου, ώστε να μην τα κουβαλάς και πέρα δώθε στα αεροπλάνα, κι από κει τα σηκώνεις, ανοίγεις έναν τοπικό λογαριασμό κ τα καταθέτεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.882
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom