Ουκρανία ΟΥΚΡΑΝΙΑ

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Καλησπέρα. Θα ήθελα να σε ρωτήσω. Πόσες ημέρες χρειάζονται για το Κίεβο 2 η 3,
για να μοιράσουμε τις 7 μεταξύ Κίεβου, Οδησσού και Γιάλτας. Προτιμούμε την επαρχία από τις μεγάλες πόλεις. Ευχαριστώ.
Εξοντωτικά λίγες είναι οι μέρες αυτές- καθαρές- αλλά έτσι όπως το έθεσες και ορθά απάντησε η ξεναγός, αναλογία 2-2-3
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Εξοντωτικά λίγες είναι οι μέρες αυτές- καθαρές- αλλά έτσι όπως το έθεσες και ορθά απάντησε η ξεναγός, αναλογία 2-2-3
Ευχαριστώ. Το βλέπω ότι είναι μεγάλες οι αποστάσεις αλλά τι να αφαιρέσω, θέλω να τα δούμε όλα. Ελπίζω τα τραίνα να βολέψουν.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Ευχαριστώ. Το βλέπω ότι είναι μεγάλες οι αποστάσεις αλλά τι να αφαιρέσω, θέλω να τα δούμε όλα. Ελπίζω τα τραίνα να βολέψουν.
Θα αφαιρούσα είτε Κίεβο είτε Οδησσό, ανάλογα με το που καταλήγει η πτήση από Αθήνα. Στη συνέχεια Συμφερόπολη με νυκτερινό τραίνο.
Η αφαιρεθείσα πόλη, οποιαδήποτε από τις δύο, θα είναι ανεξάρτητος επόμενος προορισμός. Μνημειακή, Φυσιολατρική, Πολιτισμική εξερεύνηση της Γιάλτας και των τριγύρω περιοχών, μας πήρε μια απολαυστική εβδομάδα http://www.travelstories.gr/community/threads/Ερωτησεις-για-ταξιδι.42217/#post-442026
Εάν δεν προγραμματισθεί με ακρίβεια, κινδυνεύει να γίνει βαρετή επίσκεψη στη Ρώσικη Λούτσα.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Θα αφαιρούσα είτε Κίεβο είτε Οδησσό, ανάλογα με το που καταλήγει η πτήση από Αθήνα. Στη συνέχεια Συμφερόπολη με νυκτερινό τραίνο.
Η αφαιρεθείσα πόλη, οποιαδήποτε από τις δύο, θα είναι ανεξάρτητος επόμενος προορισμός. Μνημειακή, Φυσιολατρική, Πολιτισμική εξερεύνηση της Γιάλτας και των τριγύρω περιοχών, μας πήρε μια απολαυστική εβδομάδα http://www.travelstories.gr/community/threads/Ερωτησεις-για-ταξιδι.42217/#post-442026
Εάν δεν προγραμματισθεί με ακρίβεια, κινδυνεύει να γίνει βαρετή επίσκεψη στη Ρώσικη Λούτσα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα διάβασα όλα. Θα κάνουμε μια σύσκεψη και θα αποφασίσουμε.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Θα αφαιρούσα είτε Κίεβο είτε Οδησσό, ανάλογα με το που καταλήγει η πτήση από Αθήνα. Στη συνέχεια Συμφερόπολη με νυκτερινό τραίνο.
Η αφαιρεθείσα πόλη, οποιαδήποτε από τις δύο, θα είναι ανεξάρτητος επόμενος προορισμός. Μνημειακή, Φυσιολατρική, Πολιτισμική εξερεύνηση της Γιάλτας και των τριγύρω περιοχών, μας πήρε μια απολαυστική εβδομάδα http://www.travelstories.gr/community/threads/Ερωτησεις-για-ταξιδι.42217/#post-442026
Εάν δεν προγραμματισθεί με ακρίβεια, κινδυνεύει να γίνει βαρετή επίσκεψη στη Ρώσικη Λούτσα.
Τις εκδρομές τις οργανώσατε μόνοι σας? Το ταρτάρικο γεύμα στο οροπέδιο? Το τελεφερίκ που είναι?
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Το τελεφείικ το βρήκα στον Αι Πέτρι, πως πήγατε εκεί με οργανωμένη εκδρομή? βρήκα και ένα λεωφορείο που πηγαίνει. Το γεύμα ήταν στο Μπαχτσισεράι?
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Με ξεναγό και οδηγό ΙΧ, Αγγλικά, κανονίσαμε επιτόπου για δυό μέρες. Ανεβήκαμε με το τελεφερικ, ο οδηγός μας περίμενε επάνω, για την κατάβαση οδικώς μετά.
Στοιχίζει κάπως αλλά δεν θυμάμαι.
Υπάρχουν πολύ καλές οργανωμένες, κέντρο Γιάλτας τα εισιτήρια, γραφείο ή σταντ, αλλά ξενάγηση στα ρώσικα. Περίπου 12 ευρώ το άτομο μέχρι το απόγευμα, με λεωφορειάκι μέχρι το τελεφερικ και επιστροφή οδικώς μέσω του δάσους. Τατάρικο- όχι ρ- στο οροπέδιο, το τρίτο της σειράς αν θυμάμαι καλά, φτηνό.
Μπορείτε να πάτε με το λεωφορειάκι μόνοι σας, τελεφερίκ, αι πέτρη, πάλι τελεφερικ πίσω.
Λοιπά γεύματα ακριβούτσικα, σε απομακρυσμένα εστιατόρια, δεν θυμάμαι ονομασίες.
Καλκάνι, το αγαπημένο μου ψάρι, όσο χαλκό και νάχει.
Το θέμα της γλώσσας είναι βασικό. Ομολογώ ότι η παρέα μου τα κανόνιζε όλα, στα ρωσικά, με διαπραγμάτευση τιμών.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Με ξεναγό και οδηγό ΙΧ, Αγγλικά, κανονίσαμε επιτόπου για δυό μέρες. Ανεβήκαμε με το τελεφερικ, ο οδηγός μας περίμενε επάνω, για την κατάβαση οδικώς μετά.
Στοιχίζει κάπως αλλά δεν θυμάμαι.
Υπάρχουν πολύ καλές οργανωμένες, κέντρο Γιάλτας τα εισιτήρια, γραφείο ή σταντ, αλλά ξενάγηση στα ρώσικα. Περίπου 12 ευρώ το άτομο μέχρι το απόγευμα, με λεωφορειάκι μέχρι το τελεφερικ και επιστροφή οδικώς μέσω του δάσους. Τατάρικο- όχι ρ- στο οροπέδιο, το τρίτο της σειράς αν θυμάμαι καλά, φτηνό.
Μπορείτε να πάτε με το λεωφορειάκι μόνοι σας, τελεφερίκ, αι πέτρη, πάλι τελεφερικ πίσω.
Λοιπά γεύματα ακριβούτσικα, σε απομακρυσμένα εστιατόρια, δεν θυμάμαι ονομασίες.
Καλκάνι, το αγαπημένο μου ψάρι, όσο χαλκό και νάχει.
Το θέμα της γλώσσας είναι βασικό. Ομολογώ ότι η παρέα μου τα κανόνιζε όλα, στα ρωσικά, με διαπραγμάτευση τιμών.
Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά, θα τα χρησιμοποιήσω ευχαριστώ και πάλι.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
παγκάκι μου παγκάκι μου

Προχθεσινή φωτό από Κίεβο.
Ο επισκέπτης έχει την αίσθηση ότι η κουβέρτα είναι βρεγμένη, το μαξιλάρι μούσκεμα, πλησιάζει να αγγίξει, τόσο αληθινά δείχνουν, φτιαγμένα από σκληρό pvc μάλλον. Το λίγο παγωμένο χιονάκι πάνω στην κουβέρτα σε κάνει να κρυώνεις περισσότερο, είναι 0οC μεσημεριάτικα, μέσα στον Απρίλη.
Κι ενώ ξορκίζεις το κακό, διαβάζεις στο ταμπεκάκι, πάνω δεξια στο παγκάκι, σε απευθείας μετάφραση: feels home ή σα στο σπίτι μου. Πιο ελεύθερα, σπίτι μου σπιτάκι μου.
Αυτή την προσέγγιση δίνει ο καλλιτέχνης, σαν περισσότερο να θεωρητικοποιεί ένα τρόπο ζωής γεμάτο τραγικότητα, παρά να αναδεικνύει αυτή καθεαυτή την τελευταία.
Όπως και νάναι, εάν βρεθείτε στο Κίεβο περιηγηθείτε και σε αυτή τη γειτονιά, Kiev Fashion Park.

Τι περίεργο! η κουβέρτα του άστεγου πάντα βρεγμένη είναι...Αύγουστος 2013!
 

Attachments

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
να ρώτήσω και εγώ κάτι σχετικά με την Ουκρανία: σκέφτομαι να επισκεφθώ το Κίεβο 22-27 Σεπτέμβρη του 2013.Το διαβατήριό μου λήγει 14 Γενάρη του 2014.Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα?
 

Kristina_sky

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου !
να ρώτήσω και εγώ κάτι σχετικά με την Ουκρανία: σκέφτομαι να επισκεφθώ το Κίεβο 22-27 Σεπτέμβρη του 2013.Το διαβατήριό μου λήγει 14 Γενάρη του 2014.Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα?

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα! Λιγότερο απο 45 μέρες δεν επιτρέπεται, εσυ εχεις σχεδον 4 μήνες. :)
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα! Λιγότερο απο 45 μέρες δεν επιτρέπεται, εσυ εχεις σχεδον 4 μήνες. :)
Σε ευχαριστώ Kristina sky!Ο οδηγός του Lonely Planet έλεγε για ένα μήνα αλλά ρώτησα και στο forum για καλό και για κακό!Φεύγω την Τρίτη 24-09 και επιστρέφω Παρασκευή 28-09.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom