Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Δηλαδή Χρήστο καταλαβαίνεις, ενάμιση χρόνο τώρα, αφού δεν μας σφάξανε άγιο είχαμε.. να κάνω κάνα ευχέλαιο..
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Λοιπόν εντάξει, για να σοβαρευτώ, το Whitechapel σίγουρα δεν είναι Chelsea.. Αλλά δεν θα έλεγα για κανένα λόγο πως είναι η περιοχή που πρέπει να αποφύγεις πάση θυσία.. τι πάει να πει Ομόνοια? Υποθέτω η φίλη εννοεί γκέτο μεταναστών ή κάτι τέτοιο.. αλλά όλοι όσοι μένουμε εδώ, μετανάστες μήπως δεν είμαστε? Ή γίναμε ξαφνικά ντόπιοι? Το Λονδίνο είναι μια μεγαλούπολη και σαν τέτοια θέλει προσοχή, μάτια ανοιχτά και κοινό νου. Παράδειγμα: έχετε υπόψιν ότι τα περισσότερα κρούσματα μικροκλοπων υπάρχουν εκεί που πάνε οι τουρίστες -στη Leicester γίνεται χαμός από πορτοφολάδες, δεν είδα κανέναν να την αποφεύγει..

Τώρα συμφωνώ πως αν κάποιος θα έρθει μια πρώτη φορά για πέντε μέρες στο Λονδίνο, σίγουρα δεν έχει κανένα λόγο να έρθει στο Whitechapel όταν το κέντρο μόνο του έχει τόσα πράγματα να δει, αλλά αν κάποιος έρχεται και ξανα -έρχεται, πόσες φορές θα δει το Βρετανικό Μουσείο? Πόσες φορές θα πάει στο Μπιγκ Μπεν? Ε, θα περάσει και μια βόλτα από τα Ανατολικά και ίσως δεν είναι και τόσο χάλια.. Οι λίγοι φίλοι συμφορουμίτες που περπατήσαμε μαζί, ξέρουν.. ;)


ΥΓ. Μόνο, εσείς οι λίγοι γενναίοι του Whitechapel, μην έρθετε φαγωμένοι..
New Tayyabs
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Λοιπόν εντάξει, για να σοβαρευτώ, το Whitechapel σίγουρα δεν είναι Chelsea.. Αλλά δεν θα έλεγα για κανένα λόγο πως είναι η περιοχή που πρέπει να αποφύγεις πάση θυσία.. τι πάει να πει Ομόνοια? Υποθέτω η φίλη εννοεί γκέτο μεταναστών ή κάτι τέτοιο.. αλλά όλοι όσοι μένουμε εδώ, μετανάστες μήπως δεν είμαστε? Ή γίναμε ξαφνικά ντόπιοι? Το Λονδίνο είναι μια μεγαλούπολη και σαν τέτοια θέλει προσοχή, μάτια ανοιχτά και κοινό νου. Παράδειγμα: έχετε υπόψιν ότι τα περισσότερα κρούσματα μικροκλοπων υπάρχουν εκεί που πάνε οι τουρίστες -στη Leicester γίνεται χαμός από πορτοφολάδες, δεν είδα κανέναν να την αποφεύγει..

Τώρα συμφωνώ πως αν κάποιος θα έρθει μια πρώτη φορά για πέντε μέρες στο Λονδίνο, σίγουρα δεν έχει κανένα λόγο να έρθει στο Whitechapel όταν το κέντρο μόνο του έχει τόσα πράγματα να δει, αλλά αν κάποιος έρχεται και ξανα -έρχεται, πόσες φορές θα δει το Βρετανικό Μουσείο? Πόσες φορές θα πάει στο Μπιγκ Μπεν? Ε, θα περάσει και μια βόλτα από τα Ανατολικά και ίσως δεν είναι και τόσο χάλια.. Οι λίγοι φίλοι συμφορουμίτες που περπατήσαμε μαζί, ξέρουν.. ;)
έτσι ακριβώς!;)ξέρουμε ξέρουμε και σ ευχαριστούμε!
 

Johnkoul

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβια
Γεια σας,
Είμαι νεο μέλος στο εξαιρετικά χρήσιμο travel stories και ψάχνω πληροφορίες για μετακινήσεις στο λονδινο.σκεφτομαι να παω τέλη Μαρτίου για 6 μέρες.εχω βρει πολλές και χρήσιμες πληροφορίες στο site αλλα έχω μπερδευτεί με τις ημερήσιες κάρτες.θα χρησιμοποιω ΜΌΝΟ το μετρο και θα κυκλοφορω στις περιοχες με τα περισσότερα αξιοθέατα δηλαδή στις ζώνες 1&2.τι καρτα να βγάλω?oyster?και αν ναι,πως λειτουργει?πρεπει να βγαζω και εισητηρια ή μόνο ¨χτυπαω¨ την καρτα?Ας με βοηθήσει κάποιος που να ξέρει ή να έχει παει λονδινο.ευχαριστω πολυ :)
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Γεια σας,
Είμαι νεο μέλος στο εξαιρετικά χρήσιμο travel stories και ψάχνω πληροφορίες για μετακινήσεις στο λονδινο.σκεφτομαι να παω τέλη Μαρτίου για 6 μέρες.εχω βρει πολλές και χρήσιμες πληροφορίες στο site αλλα έχω μπερδευτεί με τις ημερήσιες κάρτες.θα χρησιμοποιω ΜΌΝΟ το μετρο και θα κυκλοφορω στις περιοχες με τα περισσότερα αξιοθέατα δηλαδή στις ζώνες 1&2.τι καρτα να βγάλω?oyster?και αν ναι,πως λειτουργει?πρεπει να βγαζω και εισητηρια ή μόνο ¨χτυπαω¨ την καρτα?Ας με βοηθήσει κάποιος που να ξέρει ή να έχει παει λονδινο.ευχαριστω πολυ :)
Λοιπον υπαρχει η καρτα oyster travelcard for 7 days for 2 lines με την οποια εχεις απεριοριστες διαδρομες για μια βδομαδα με λεωφορεια και μετρο σε δυο γραμμες. Νομιζω σε συμφερει. Τιμη δε θυμαμαι, θα ψαξω να τη βρω και θα σου πω.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ότι στο μετρό την oyster την χτυπάς και όταν μπαίνεις και όταν βγαίνεις. Μόνο έτσι θα μπορέσει να υπολογίσει σωστά τη διαδρομή που έκανες
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Λοιπον, η εβδομαδιαια travelcard oyster για μια βδομαδα 2 ζωνες κοστιζει 32.60, ουσιαστικα 27.60 λιρες αν επιστρεψεις τη πλαστικη καρτουλα φευγοντας απ'το Λονδινο.
Διαβασε περισσοτερα εδω που εχω γραψει αναλυτικα:

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/204-%EF%E4%E7%E3%FC%F2-%EB%EF%ED%E4%DF%ED%EF-80.html

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/204-%EF%E4%E7%E3%FC%F2-%EB%EF%ED%E4%DF%ED%EF-80.html

Το καλυτερο σ'αυτη τη καρτα ειναι οτι δεν αγχωνεσαι για το ποτε θα τελειωσει ή για το αν τη χτυπησεις δυο φορες κατα λαθος και σε χρεωσει παραπανω.
 

Klakos20

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καναδάς
Θα ήθελα τη βοήθεια σας , πρώτη φορά γράφω και διάβασα και τις 109 σελίδες, απλά θέλω κάποιες διευκρινίσεις αν μπορείτε να μου δώσετε.Το σάββατο πάω Λονδίνο πρώτη φορά για τέσσερις μέρες (ωραίο timing θα μου πείτε και δεν θα έχετε άδικο απλά μάζευα καιρό λεφτά για αυτό το μέρος) και θέλω να ρωτήσω το εξής : 1) όταν αγοράσω την oyster δίνω στάνταρ ποσό 5 λίρες και απο εκει και πέρα βάζω όσα λεφτα θέλω έτσι ? ωραία αλλα δεν έχω καταλάβει καθολου το θέμα με τισ ζώνες , δηλαδή θα πρέπει να πώ στο ταμείο πως τη θέλω για συγκεκριμένες ζώνες ?(πληροφοριακά μένω στη Victoria)..και το heatrow σε ποια ζώνη είναι γιατι απο εκεί θα μεταβώ στο κέντρο.Θα χτυπήσω δηλαδή κανονικά για πρώτη φορά την κάρτα στο μηχάνημα του μετρό του heatrow η όχι ? ? και 2) υπάρχει κάπου που μπορώ να κάνω συνάλλαγμα και να μου κρατήσουν όσο το δυνατόν λιγότερη προμήθεια η και καθόλου-λέμε τώρα ? (πχ Τράπεζα Ελλάδος) ..Χαζές ερωτησεις ξέρω........Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
1) όταν αγοράσω την oyster δίνω στάνταρ ποσό 5 λίρες και απο εκει και πέρα βάζω όσα λεφτα θέλω έτσι ?
ναι

ωραία αλλα δεν έχω καταλάβει καθολου το θέμα με τισ ζώνες , δηλαδή θα πρέπει να πώ στο ταμείο πως τη θέλω για συγκεκριμένες ζώνες ?(πληροφοριακά μένω στη Victoria)..και το heatrow σε ποια ζώνη είναι γιατι απο εκεί θα μεταβώ στο κέντρο.Θα χτυπήσω δηλαδή κανονικά για πρώτη φορά την κάρτα στο μηχάνημα του μετρό του heatrow η όχι ? ?
το heathrow είναι 6 εσύ θα μένεις 1. όχι. το θέμα των ζωνών έχει να κάνει όταν αγοράζεις μεμονωμένα εισιτήρια ή μηνιαίες/ ετήσιες κάρτες. Την Oyster απλά την χρησιμοποιείς όποτε και όπως θέλεις. μια μικρή οθονούλα θα σου βγάζει με κάθε είσοδό σου το υπόλοιπο της κάρτα σου. βάλε για αρχή κανά δεκάλιρο και βλέπεις. προχθές π.χ. εμένα μου πήρε 2,70 από Heathrow- Victoria αν και μια άλλη φορά μου είχε πάρει περισσότερα. Θα χτυπήσεις κανονικά στο μηχάνημα του Heathrow. άλλωστε δεν μπορείς να μπεις στο σύστημα αν δε χτυπήσεις. πρόσεχε: ο δρόμος που οδηγεί από το αεροδρόμιο στο μετρό είναι λίγο πιο σκοτεινός και στενός απ' ότι ίσως θα περίμενες...

2) υπάρχει κάπου που μπορώ να κάνω συνάλλαγμα και να μου κρατήσουν όσο το δυνατόν λιγότερη προμήθεια η και καθόλου-λέμε τώρα ? (πχ Τράπεζα Ελλάδος) ..Χαζές ερωτησεις ξέρω........Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Την καλύτερη ισοτιμία θα την έχεις Πάντα βγάζοντας χρήματα από ένα οποιοδήποτε ΑΤΜ. απέφυγε τα ανταλλακτήρια συναλλάγματος. στην Victoria πχ σου κρατάνε κάπου 12 λίρες για την συναλλαγή, το ίδιο και στο αεροδρόμιο. αν τελικά δε θες να βγάλεις από ΑΤΜ και επιθυμείς να αλλάξεις ευρά, η καλύτερη διαπιστωμένη ισοτιμία έως τώρα βρίσκεται στο mall Canary απ' έξω από το DLR Canary Wharf
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom