Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.155
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ευχαριστώ...καλά Χριστούγεννα και καλή χρονιά σε όλους μας...

Λοιπόν φτάνουμε Σάββατο απόγευμα 17:20 Easyjet στο Gatwick και φεύγουμε Πέμπτη 16:35 από Heathrow (Terminal 1). 7 μέρες 6 βράδυα...
Λοιπόν για να δούμε αν τα κατάλαβα όλα..
1.Παίρνω Travelcard (ίσως και να τις παραγείλω) με £30 μέσα...
2.Μένω στη 1 η 2 ζώνη.Κοιτάω σχόλια. Το Airbnb Βλέπω καλύτερο σε σχέση με άλλα sites...
3.Το Εισιτήριο Αεροδρομίου πόλης το πληρώνεις extra. Mπορώ να πληρώσω με Visa;
4.Συνάλλαγμα που θα κάνω;
5.Από ζώνη 1,2 πόση ώρα θέλω για το Heathro; Πόσο χρόνο θέλω να βρώ terminal checkin κλπ;
Χρονια Πολλα

1. Οχι. Αν θες κινηθεις και εκτος ζωνων 1-2 (περα απο τις διαδρομες απο και προς αεροδρομιο) βγαλε oyster με εβδομαδιαια travelcard. Αν θες ομως να χρησιμοποιησεις την προσφορα 2-4-1 βγαλε χαρτινη οπως σου λεει ο jimp. Ο,τι βγαλεις βγαλ'το εκει.
3. Ναι. Ναι.
4. Στο κεντρο. Κανε λιγο (για λιγα οι διαφορες ειναι πολυ μικρες) για να εχεις στα λιγα μερη που δεν μπορεις να πληρωσεις με καρτα. Ή βγαλε απο ΑΤΜ οπως σου ειπε ο jimp (συμβουλεψου ομως τις προμηθειες της τραπεζας σου)
5. Εξαρταται που θα μενεις και το μεσο που θα κινηθεις. Μπορει να θες 15 λεπτα μπορει και περισσοτερο απο 2 ωρες. Το check in θα το βρεις ευκολα.
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Καλησπέρα...
Συγγνώμη 5 βράδυα 6 μέρες... είπαμε..(Οπότε χάνουμε το BONUS της 7ης μέρας).
Σας στέλνω μερικά σπίτια από το Housetrip 1, 2, 3, 4, 5,
και άλλα 5 από airbnb 1, 2, 3, 4, 5,
Πρόκειται για οικονομικά πιο πολύ σπίτια...
Ακούω και προτάσεις....η εμπειρία δεν αγοράζεται...
και πάλι χρόνια πολλά..
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Housetrip 1,
Κατά τόπους επικίνδυνα
2,
ΌΧΙ . -
3,
Αγαπάμε Woodford (αν και προτιμώ το South Woodford)
4,
ΌΧΙ . -
5,
ΝΑΙ χωρίς δεύτερη σκέψη

και άλλα 5 από airbnb 1,
κεντρικά. καλούτσικα
2,
καλό μου φαίνεται το Brockley αν και συνορεύει με περίεργες γειτονιές. Δύσκολες συγκοινωνίες (ναι, καλός ο Overground αλλά είσαι μακρυά)
3,
Η απέναντι πλευρά του Lea Valley σε αυτό το σημείο, δεν είναι καλή. Εκεί δεν ξέρω αλλά οι συγκοινωνίες είναι δύσκολες κι εδώ
4,
Δεν έχω περάσει ποτέ απο κει
5,
Πάαρα πολύ όμορφη περιοχή, ήρεμη και οικογενειακή μου φάνηκε αλλά οι συγκοινωνίες είναι χτικιό. και στη συγκεκριμένη περιοχή, ούτε που να το διανοηθείς να πάρεις λεωφορείο που καβαλάει τον A20! πολύ traffic

Δεν μπορώ τώρα να βρω τη σελίδα της αστυνομίας (άλλαξα browser) για να πάρεις μερικά στοιχεία για την εγκληματικότητα στις περιοχές. ο tripakias θα στη δώσει
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Να είσαι καλά...να υποθέσω ότι ζεις εκει ε;
Βλέπω δίνεις μεγάλη σημασία στη γειτονιά και συγκοινωνία την εγκληματικότητα.
Πράμα που εγώ δεν έχω καμμιά ιδέα γιατί απλά δεν έχω πάει.
Άρα η γνώση σου είναι επιλογή...δώσε καμμια πρόταση αν θες.
Από την HouseTrip διαλέγεις μια (Ελληνίδα); η τυχαία...
στη 2η επιλογή της airbnb δεν έχει καθόλου σχόλια - τυχαίο; παρόλα αυτά το επιλέγεις...χμ για δώστε και σεις καμμια οικονομική πρόταση...
από airbnb.com HouseTrip oh-london.com
Θα σας είμουν υποχρεωμένος.
Ευχαριστώ και πάλι.
http://www.oh-london.com/
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.155
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ρε intefix... Μας εχεις αραδιασει ολο το east & south east London να πουμε. Σχεδον ολα ειναι εκτος ζωνων 1-2.
Μονο αυτο που σου ειπε ο kalspiros στο Notting Hill ειναι της προκοπης για πρωτο ταξιδι στο Λονδινο.

Για τη σελιδα της αστυνομιας κλικαρε εδω
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.155
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Από την HouseTrip διαλέγεις μια (Ελληνίδα); η τυχαία...
στη 2η επιλογή της airbnb δεν έχει καθόλου σχόλια - τυχαίο; παρόλα αυτά το επιλέγεις...χμ για δώστε και σεις καμμια οικονομική πρόταση...
από airbnb.com HouseTrip oh-london.com
Θα σας είμουν υποχρεωμένος.
Ευχαριστώ και πάλι.
http://www.oh-london.com/
Η επιλογη του διαμερισματος ειναι δικη σου δουλεια. Μην περιμενεις να σου πει κανεις διαλεξε αυτο γιατι μ' αρεσει το κρεβατι ή οι κουρτινες ή φατσα του ιδιοκτητη (εκτος κι αν τυχει να εχει μεινει εκει). Αυτα οσο τα ξερεις εσυ αλλο τοσο τα ξερουμε κι εμεις. Οποτε ο kalspiros δεν επελεξε Ελληνιδα, ετυχε. Ουτε πιστευω προσεξε αν τα διαμερισματα εχουν σχολια και ποσα.

Δωσε ημερομηνιες και τι θεωρεις οικονομικο γιατι ειναι πολυ σχετικος ο ορος οικονομικη προταση.
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Ρε intefix... Μας εχεις αραδιασει ολο το east & south east London να πουμε. Σχεδον ολα ειναι εκτος ζωνων 1-2.
Μονο αυτο που σου ειπε ο kalspiros στο Notting Hill ειναι της προκοπης για πρωτο ταξιδι στο Λονδινο.

Για τη σελιδα της αστυνομιας κλικαρε εδω
Ρε παιδια στραβος και ανηξερος το ιδιο....εξάλλου δεν εχω σαφή εικόνα που τελειώνει η 1,2 ζώνη...βλέπω αυτόν τον χάρτη αλλά δεν έχω αίσθηση του χώρου....μόνο στασεις λει και το ποτάμι έχω σα μέτρο σύγκρισης...
Συγγνώμη αλλα είμαι μπερδεμένος.
Για δώστε φώτα εσεις....
Ημερομηνίες 2-7 Μάρτη.
Δεν εχω πρόβλημα με κουρτίνες και τετοια τρελά...4 άνθρωποι να κοιμηθούμε θέλουμε.
Δώσε παρακαλώ τις γειτονιές τότε...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
και βεβαια δε θα εχεις προβλημα με τις κουρτινες γιατι απλα δεν τις χρησιμοποιουν... εχεις επιλεξει κατι ζωνες 3και 4. το brockley ή το eltham ή το clapton ή το woolwich ειναι τρομερα αβολα. Το woodford εχει την central που θα σε κατεβαζει κεντρο σε κανα εικοσαλεπτο (fair enough) αλλα οτι κερδιζεις απο το νοικι θα το χανεις απο τα εισιτηρια για ζωνη 4. αρα προς τι ολη αυτη η κουραση? μεινε κεντρο.


ΥΓ: Ολο αυτο που λετε με τις ελληνιδες δεν το καταλαβα. Μπηκα στις σελιδες σου και ειδα μονο τον χαρτη....)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Ρε παιδια στραβος και ανηξερος το ιδιο....εξάλλου δεν εχω σαφή εικόνα που τελειώνει η 1,2 ζώνη...βλέπω αυτόν τον χάρτη αλλά δεν έχω αίσθηση του χώρου....μόνο στασεις λει και το ποτάμι έχω σα μέτρο σύγκρισης...
Συγγνώμη αλλα είμαι μπερδεμένος.
Για δώστε φώτα εσεις....
Ημερομηνίες 2-7 Μάρτη.
Δεν εχω πρόβλημα με κουρτίνες και τετοια τρελά...4 άνθρωποι να κοιμηθούμε θέλουμε.
Δώσε παρακαλώ τις γειτονιές τότε...
Για κοιτα και αυτα.

Οικονομικοτερο στην αρχη και ανεβαινεις.
1.Booking.com: Dylan Apartments Kensington (60), Λονδίνο, Ηνωμένο Βασίλειο - 116 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

2.Booking.com: Ξενοδοχείο Ibis London Shepherd's Bush, Λονδίνο, Ηνωμένο Βασίλειο - 114 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

3.Booking.com: Sapphire Hotel London, Λονδίνο, Ηνωμένο Βασίλειο - 351 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
και βεβαια δε θα εχεις προβλημα με τις κουρτινες γιατι απλα δεν τις χρησιμοποιουν... εχεις επιλεξει κατι ζωνες 3και 4. το brockley ή το eltham ή το clapton ή το woolwich ειναι τρομερα αβολα. Το woodford εχει την central που θα σε κατεβαζει κεντρο σε κανα εικοσαλεπτο (fair enough) αλλα οτι κερδιζεις απο το νοικι θα το χανεις απο τα εισιτηρια για ζωνη 4. αρα προς τι ολη αυτη η κουραση? μεινε κεντρο.
Συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Για δώσε λοιπόν αξιόλογες γειτονιές...
Η να προτείνω βλέποντας τον χάρτη...Γύρω από το Hydepark ας πουμε...
Mayfair, Marylebone, Marble Arch, Paddington, Westbourne Green, Notting Hill, Knightsbridge...Πιο ανατολικά Soho? Coven Garden...+++
και μάλλον πιο δυτικά του πάρκου...βλέπω

ΥΓ: Ολο αυτο που λετε με τις ελληνιδες δεν το καταλαβα..
Εννοώ αυτό "5,ΝΑΙ χωρίς δεύτερη σκέψη"
βρήκα και ένα χάρτη ζώνης 1+2

aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_d_db_London_Unde4922280df8cb2fd6eecba23869df9172.png


αυτός δεν έχει υπόβαθρο και δεν καταλαβαίνουμε πολυ καλά..

καί άλλον ένα εδώ ίσως καλύτερα...αλλα δεν είναι δυναμικοί...

afarm3.static.flickr.com_2318_1672541147_816c78d1b5.jpg


Δηλαδή όσα διάλεξα είναι έξω από δω; τι λετε ρε παιδια!!!!

Να βάλω και γω έναν που έφτιαξα πρόχειρα στο Google maps
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Σε μια κουταλιά νερό πνίγεσαι intefix και δεν γίνεται να στα εξηγήσουμε αναλυτικότερα.

Άλλη μια προσπάθεια από εμένα.

Άνοιξε από το transport for London ένα χάρτη του μετρό και σου λέει ποιες στάσεις και κατ'επέκταση ποιες περιοχές είναι στη ζώνη 1-2.

Μετά βάλε τις ημερομηνίες που θες στα site που ψάχνεις και κοίτα μέσω του χάρτη ποια διαμερίσματα ή ξενοδοχεία βολεύουν.

Αυτά που σου παρέθεσα παραπάνω με αυτό τον τρόπο το έκανα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.706
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom