Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

olgad

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
καλησπερα, είμαι η Ὀλγα.. αφου έπεσε πολύ διαβασμα 134 σελίδων, αρκετο ψαξιμο στο ιντερνετ, και πολυωρες συζητησεις διαμαχες με τους υπόλοιπους 5 συνταξιδιώτες μου... κατέληξα ότι θα χρειαστώ τη βοήθεια σας..
θα παραθέσω ένα πλάνο προγραμματος που έχουμε στο μυαλό μας.
Καταρχήν, θα μένουμε σε ένα χοστελ στο kensington διπλα στο hyde park.
Φτάνουμε την Πέμπτη 20 Ιουνίου το βράδακι. όποτε στην ουσία το προγραμμα ξεκινά από τη Παρασκευή το πρωί. και φεύγουμε ξημερώματα Δευτέρας 24.
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

hyde park Kensington gardens
st james park- Westminster, backingham palace, big ben houses of parliements,
Trafalgar square, Leicester square, Chinatown, oxford street,regent street, piccadily, soho
National gallery
(σκεφτόμαστε για εισοδο σε westminster abbey, και national gallery)

ΣΑΒΒΑΤΟ
Portobello-notting hill
st paul cathedral, millennium bridge, shakespeares theatre, Tower of london, tower bridge, London eye,
greenwich park - observatory
(είσοδο σε st paul cathedral, tower of bridge, london bridge, london eye και αν προλαβουμε κατι στο greenwich)
ΚΥΡΙΑΚΗ
Little venice, regents park, Camden αγορα,
Science museum
British museum
(υπολογίζουμε να μείνουμε γυρω στις 2 ώρες περιπου στο καθένα μουσείο)
Ποια η γνώμη σας; έχετε να προτεινετε κατι; πιστευετε ότι μπορει κ να βγει το προγραμμα; ή θα πρεπει να αφαιρέσουμε αρκετά;;;
ευχαριστω
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
καλησπερα, είμαι η Ὀλγα.. αφου έπεσε πολύ διαβασμα 134 σελίδων, αρκετο ψαξιμο στο ιντερνετ, και πολυωρες συζητησεις διαμαχες με τους υπόλοιπους 5 συνταξιδιώτες μου... κατέληξα ότι θα χρειαστώ τη βοήθεια σας..
θα παραθέσω ένα πλάνο προγραμματος που έχουμε στο μυαλό μας.
Καταρχήν, θα μένουμε σε ένα χοστελ στο kensington διπλα στο hyde park.
Φτάνουμε την Πέμπτη 20 Ιουνίου το βράδακι. όποτε στην ουσία το προγραμμα ξεκινά από τη Παρασκευή το πρωί. και φεύγουμε ξημερώματα Δευτέρας 24.
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

hyde park Kensington gardens
st james park- Westminster, backingham palace, big ben houses of parliements,
Trafalgar square, Leicester square, Chinatown, oxford street,regent street, piccadily, soho
National gallery
(σκεφτόμαστε για εισοδο σε westminster abbey, και national gallery)

ΣΑΒΒΑΤΟ
Portobello-notting hill
st paul cathedral, millennium bridge, shakespeares theatre, Tower of london, tower bridge, London eye,
greenwich park - observatory
(είσοδο σε st paul cathedral, tower of bridge, london bridge, london eye και αν προλαβουμε κατι στο greenwich)
ΚΥΡΙΑΚΗ
Little venice, regents park, Camden αγορα,
Science museum
British museum
(υπολογίζουμε να μείνουμε γυρω στις 2 ώρες περιπου στο καθένα μουσείο)
Ποια η γνώμη σας; έχετε να προτεινετε κατι; πιστευετε ότι μπορει κ να βγει το προγραμμα; ή θα πρεπει να αφαιρέσουμε αρκετά;;;
ευχαριστω
Γεια σου Όλγα! Το Λονδίνο είναι τέλειο θα περάσετε υπέροχα! Το προγραμμα βέβαια μου φαίνεται κάπως αισιόδοξο, για να καταλάβεις εμείς που πήγαμε για τις διπλές μέρες τα Χριστούγεννα και τρέχαμε όλη μέρα δε καταφέραμε να δούμε διεξοδικά όλα όσα έχεις στο πρόγραμμα σου (αν και θέλαμε και τα είχαμε και μεις προγραμματισμένα). Θα έχετε βέβαια σύμμαχο τα μμμ που θα λειτουργούν όλες τις μέρες αλλά επειδή θαστε και 6 άτομα όσο ναναι κάπου δυσκολεύει ο συντονισμός. Αν θες ρίξε μια ματιά στην ιστορια μου.
Η Παρασκευή πιστεύω πως βγαίνει, αλλά Σάββατο και Κυριακή είναι λίγο πιο βαρύ το πρόγραμμα.. π.χ. στο Tower of London θα μείνετε αρκετές ώρες και έχει και ουρές μέσα.. Επίσης το Greenwich, που είναι υπέροχο, τις θέλει τις ωρίτσες του.. Τη Κυριακή αν ξεκινήσετε από νωρίς θα τα προλάβετε αλλά λίγο στο τρέξιμο γιατι και τα δύο μουσεία θέλουν χρόνο.. Καποια μέρα τη βδομάδα το Βρετανικό είναι ανοιχτό ως τις 9 το βράδυ (Παρασκευή ή Σάββατο νομίζω, ψαξτο) και έτσι μπορείτε να δείτε τότε το Βρετανικό για να μη τα έχετε την ίδια μέρα και όλα ως το απόγευμα.. Πάντως καλά κάνεις και εχεις βάλει στο πρόγραμμα όλα όσα σε ενδιαφέρουν και μετά όσο είστε εκεί θα προσαρμόσετε το πρόγραμμα αναλογα με το τι θα σας κερδίσει περισσότερο!
 

olgad

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
το βρετανικο αποτι ειδα ειναι ανοιχτο ως αργα παρασκευη.. ναι αν προλαβουμε ισως το συνδυασουμε και παρασκευη.. λεμε να ξεκιναμε κατα τις 7.30-8.. σκεφτομαστε μηπως το tower bridge και το tower of london δεν αξιζει να μπουμε μεσα, μηπως κερδισουμε απο κει καμια ωρα.. τι λες; πηγατε εσεις σ αυτα τα δυο;
ναι θελω να εχουμε ενα πλανο.. κ αναλογως μετα θα προσαρμοσουμε τις ωρες.. καπου να αυξησουμε καπου να κοψουμε..
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
καλησπερα, είμαι η Ὀλγα.. αφου έπεσε πολύ διαβασμα 134 σελίδων, αρκετο ψαξιμο στο ιντερνετ, και πολυωρες συζητησεις διαμαχες με τους υπόλοιπους 5 συνταξιδιώτες μου... κατέληξα ότι θα χρειαστώ τη βοήθεια σας..
θα παραθέσω ένα πλάνο προγραμματος που έχουμε στο μυαλό μας.
Καταρχήν, θα μένουμε σε ένα χοστελ στο kensington διπλα στο hyde park.
Φτάνουμε την Πέμπτη 20 Ιουνίου το βράδακι. όποτε στην ουσία το προγραμμα ξεκινά από τη Παρασκευή το πρωί. και φεύγουμε ξημερώματα Δευτέρας 24.


ΣΑΒΒΑΤΟ
Portobello-notting hill
st paul cathedral, millennium bridge, shakespeares theatre, Tower of london, tower bridge, London eye,
greenwich park - observatory
(είσοδο σε st paul cathedral, tower of bridge, london bridge, london eye και αν προλαβουμε κατι στο greenwich)
ευχαριστω
Μετά το Portobello παίρνοντας την κίτρινη γραμμή του tube μπορείτε να κατεβείτε westminster και να βολτάρετε στη southbank κάνοντας "ανάποδα"αυτά που περιγράφεις αλλά έτσι βολεύει καλύτερα γιατί θα δείτε όοοολη τη southbank περνώντας δηλ από τη γέφυρα westminster απέναντι βρίσκεσαι κατ ευθείαν στο μάτι του ΛΟνδίνου,και συνεχίζεις προς γέφυρα millenium ,θέατρο Σέξπιρ,Τate modern!!από millenium περνάς απέναντι για να πάς st.Paul,ξαναπερνάς απέναντι και συνεχίζεις επί της southbank όπου θα συναντήσεις την london bridge και την tower bridge ,περνάτε απέναντι και βρίσκεστε στον πύργο του Λονδίνου και ανάλογα με την ..ώρα το χρόνο σας δηλ αποφασίζετε αν θα μπείτε μέσα,αλλά όπως και νάχει είστε σε πολύ βολικό σημείο γιατί από κείνη την περιοχή στάση tower hill ξεκινάει ο DLR που θα σας πάει στο Γκρίνουιτσ.
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Η βόλτα στη southbank δεδομένου ότι πάτε σε πολύ καλή! εποχή(εκτός κι αν είστε τόσο άτυχοι και πέσετε σε καμά βροχερή μέρα)θα σας κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον,γίνονται και διάφορα happenings ,είναι που είναι και σαν διαδρομή μεγάλη και αν πας πέρα δώθε και από καναδυό γέφυρες ...θα σας πάρει ώρες,οπότε προσωπική μου άποψη μη χάσετε χρόνο με το να επισκεφθείτε μουσεία ,κλειστούς χώρους δηλ,
αναφέρεις στην πρώτη σου παράγραφο ότι θα πάτε στην εκκλησία westminster,οπότε αφήστε τον st.Paul..(.καλύτερα αν έχετε λίγο χρόνο πάτε στην tate modern που είναι και δωρεάν,ενώ τα άλλα δύο θέλουν και είσοδο).
όπως επίσης και τον πύργο του ΛΟνδίνου,καλύτερα χαζέψτε τα απ έξω και κάντε τη βόλτα με τον DRL στο Γκρίνουιτσ περνώντας έτσι και βλέποντας ένα τμήμα των docklands από ψηλά.
Αν τύχετε σε φάση με άσχημο καιρό τότε αφιερώστε τις ώρες σας και στα μουσεία.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
το βρετανικο αποτι ειδα ειναι ανοιχτο ως αργα παρασκευη.. ναι αν προλαβουμε ισως το συνδυασουμε και παρασκευη.. λεμε να ξεκιναμε κατα τις 7.30-8.. σκεφτομαστε μηπως το tower bridge και το tower of london δεν αξιζει να μπουμε μεσα, μηπως κερδισουμε απο κει καμια ωρα.. τι λες; πηγατε εσεις σ αυτα τα δυο;
ναι θελω να εχουμε ενα πλανο.. κ αναλογως μετα θα προσαρμοσουμε τις ωρες.. καπου να αυξησουμε καπου να κοψουμε..
Εμεις 9 ξεκινουσαμε και ήταν πολύ ξεκούραστο γιατί εχουμε 2 ώρες διαφορά και το βιολογικό μας ρολόι το 9 το έβλεπε 11.. Πιο νωρίς δε ξέρω αν έχει και πολύ νόημα απτην άποψη ότι δεν έχουν ανοίξει τα περισσότερα αξιοθέατα και επίσης τα εισητήρια που βγάζαμε ήταν off peak και άρα ίσχυαν απτις 9.30 και μετά.. Στο Tower of London μπήκαμε και είχε πολύ ενδιαφέρον, αν πετύχετε και ξεναγό και θαναι ακόμα καλύτερα (όταν βρέχει δε κάνουν ξενάγηση), για τη γέφυρα πάντως εμάς μας αρκούσε να την δούμε και να περάσουμε από πάνω της.. Για την έκθεση της γέφυρας μου είχαν πει ότι δεν είναι κάτι φοβερό και δεν την είδαμε.. Αν δε σας μείνει πολύς χρόνος ίσως είναι καλύτερα να τον χρησιμοποιήσετε αλλού..

Η βόλτα southbank και dlr για greenwich που προτείνει η Romantic woman είναι must!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
(κάτσε να ξεκινήσω έναν έναν....)
ΥΓ: θα μένω στο bethnal green στο travelodge για το οποίο βρήκα προσφορά σκάνδαλο από το Γενάρη που δεν είχε ανοίξει ακόμα το ξενοδοχείο (180 το δίκλινο και για τα τέσσερα βράδια και τώρα έχει πάνω από 500) και είχα διαβάσει σ'ένα ποστ της Ευαγγελίας ότι θα κάνει προτάσεις και για την περιοχή μου αλλά δεν είδα κάτι!! Υπάρχει κάτι ξεχωριστό που θα μου προτείνατε στο bethnal green?
έχεις δει που μένεις? εκεί δεν υπάρχουν μεταφορές εύκολες παρά μόνο ο καρβουνιάρης που περνάει από Cambridge Heath. Τα υπόλοιπα με λεωφορείο. αλλά ας είναι. τιμή σκάνδαλο? πάσο.
δίπλα ακριβώς περνάει το κανάλι του Λονδίνου. δίπλα είναι το ωραιότατο Victoria Park. ασχέτως του πόσο χρόνο έχεις, πόσα ξέρεις από Λονδίνο, πόσες φορές έχεις πάει, τουλάχιστον αυτή τη διαδρομή μέχρι το Victoria Park ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ. Θες κι άλλο; κατέβα μέχρι Limehouse. Είναι ωραιότ... (Γενάρη γράφεις παραπάνω βρε;; άκυρο...) Πάμε παρακάτω τώρα. Το Bethnal Green είναι να το νοιώσεις ένα πράμα. όχι να πας στον τάδε δρόμο ή στο τάδε αξιοθέατο. στο τσακιρ κέφι, κατέβα μέχρι Bethnal Green Rd με τα πόδια και πάρτον όλο μέχρι το Shoreditch High Street. Στριφογύρισε στην επική Brick Lane, προσπάθησε να παζαρέψεις με τους Bangladeshi για το ποιος θα σου προσφέρει καλύτερο deal για φαγητό και αναζήτησε μερικά vintage διαμάντια να αράξεις για καφέ. Την Spitalfields λέω να την βγάλεις εκτός. άνευρη, άψυχη, ά..., ά..., ά....Πολύ κοντά στο ξενοδοχείο σου και στην Broadway Market υπάρχει ωραιότατο καφέ σε περίπτωση που ξεμείνεις εκεί πάνω, το Climpson & Sons.

Αυτά. Νομίζω.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
και Carnaby st. Και το Liberty στην κορυφή της.
να μπεις στην ιστοσελίδα του Shakespear's Globe και να κλείσεις εισιτήριο. Τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές, παίζουν πολλά εισιτήρια των 5 λιρών.
http://www.shakespearesglobe.com/
 

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
68
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
(κάτσε να ξεκινήσω έναν έναν....)


έχεις δει που μένεις? εκεί δεν υπάρχουν μεταφορές εύκολες παρά μόνο ο καρβουνιάρης που περνάει από Cambridge Heath. Τα υπόλοιπα με λεωφορείο. αλλά ας είναι. τιμή σκάνδαλο? πάσο.
δίπλα ακριβώς περνάει το κανάλι του Λονδίνου. δίπλα είναι το ωραιότατο Victoria Park. ασχέτως του πόσο χρόνο έχεις, πόσα ξέρεις από Λονδίνο, πόσες φορές έχεις πάει, τουλάχιστον αυτή τη διαδρομή μέχρι το Victoria Park ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ. Θες κι άλλο; κατέβα μέχρι Limehouse. Είναι ωραιότ... (Γενάρη γράφεις παραπάνω βρε;; άκυρο...) Πάμε παρακάτω τώρα. Το Bethnal Green είναι να το νοιώσεις ένα πράμα. όχι να πας στον τάδε δρόμο ή στο τάδε αξιοθέατο. στο τσακιρ κέφι, κατέβα μέχρι Bethnal Green Rd με τα πόδια και πάρτον όλο μέχρι το Shoreditch High Street. Στριφογύρισε στην επική Brick Lane, προσπάθησε να παζαρέψεις με τους Bangladeshi για το ποιος θα σου προσφέρει καλύτερο deal για φαγητό και αναζήτησε μερικά vintage διαμάντια να αράξεις για καφέ. Την Spitalfields λέω να την βγάλεις εκτός. άνευρη, άψυχη, ά..., ά..., ά....Πολύ κοντά στο ξενοδοχείο σου και στην Broadway Market υπάρχει ωραιότατο καφέ σε περίπτωση που ξεμείνεις εκεί πάνω, το Climpson & Sons.

Αυτά. Νομίζω.
Ολα καλά κι όλα ωραία..έχω δύο απορίες..αφενός τι εννοείς για τις συγκοινωνίες;Αφού έχει ωραιότατο tube δίπλα στο ξενοδοχείο..Επιπλέον πες μου για το limehouse!Γεναρη έκλεισα το ξενοδοχείο!Μεθαύριο θα πάω!Εκτος κι αν κατάλαβα κάτι λάθος..Τις υπόλοιπες παρατηρήσεις τις έχω ήδη λάβει υπόψιν..
 

gp123

Member
Μηνύματα
75
Likes
9
10-15 λεπτα αποσταση με τα ποδια ειναι ο κοντινοτερος tube. Δεν το λες και διπλα...
Το λες ομως σχεδον εφαπτομενο...Συμφωνα με το λινκ το ξενοδοχειο ειναι μονο 100 μετρα απο το Bethnal green tube station(central line). http://el.hotels.com/ho421584/travelodge-london-bethnal-green-londino-enomeno-basileio/#maps
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.887
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom