Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Ναι, είναι ανοικτά (ανοίγουν βέβαια λίγο πιό αργά και κλείνουν νωρίτερα), όπως και είναι ανοικτά ανήμερα την Πρωτοχρονιά , πλην κάποιων εξαιρέσεων, όπως πχ το John Lewis.
Μην ξεχνάμε ότι και οι εκπτώσεις ξεκινούν στις 26/12!
Α και 1 Ιανουαριου ειναι ανοιχτα τα μαγαζια ?? που μπορουμε να βρουμε επίσημα τις ωρες λειτουργίας των καταστημάτων ?
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Α και 1 Ιανουαριου ειναι ανοιχτα τα μαγαζια ?? που μπορουμε να βρουμε επίσημα τις ωρες λειτουργίας των καταστημάτων ?
Αν και οι ώρες κάποιες φορές αλλάζουν, στο παρα κάτω sight κάνοντας κλικ σε κάθε πολυκατάστημα που είναι αλφαβητικά και μπαίνοντας στη σελίδα του καταστήματος μπορείς να δεις τις ώρες.
http://www.allinlondon.co.uk/directory/1228.php
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
μετα απο μια μικρη αναζήτηση :

OXFORD ST : CHRISTMAS OPENING TIMES*
Monday – Saturday 9am — 10pm
Sunday 9am — 9pm
Boxing Day 9am — 9pm (John Lewis closed)

ΗΑRODDS :
Monday-Saturday 10:00am until 8:00pm.
Sunday 11.30am* - 6:00pm.

LIBERTY:
Monday to Saturday: 10am – 9pm
Sunday: 12 – 6pm
New Year's Eve: 10am – 6pm
New Year's Day: 12 – 8pm
 

panagiotis3

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
παιδια συμφερει να παρω το easybus για earls'curt..?εχει μονο 4 λιρες πανε ελα και στον γυρισμο εχω να γυρισω στης 5 το πρωι.!γιατι η πτηση μου φευγει στης 7.!
 

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
Αληθεια ποια αξιοθεατα πιστευετε οτι μεσα σε 4 ημερες πρεπει να επισκεφθουμε ; (Θυμιζω οικογενεια με 2 παιδια).
Προσπαθω να κανω ενα προγραμμα σε αυτον τον καταιγισμο αξιοθεατων.
Μηπως κανεις εχει αποψη για το παραπανω ερωτημα ;

@tripakias
Στειλε μου και εμενα το τηλεφωνο αν θελεις μια και θα χρειαστω μεταφορα απο και προς τα αεροδρομια,
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Μηπως κανεις εχει αποψη για το παραπανω ερωτημα ;

Σε αυτά που σου απάντησε η echo2011, στο θέμα με την φωτοϊστορία της από το Λονδίνο, για τα βασικά που πρέπει να επισκεφθείς με τα παιδιά, να συμπληρώσω κι εγώ ένα μουσείο που κατά τη γνώμη μου θα το ευχαριστηθούν τα παιδιά και δεν πρέπει να το χάσετε. Είναι το London Transport Museum.
Βρίσκεται στην κεντρική πλατεία του Covent Garden, ένας προορισμός που είναι must και σίγουρα θα τον επισκεφθείτε και το μουσείο θα το βρείτε πολύ εύκολα. Δείχνει την εξέλιξη των μέσων μεταφοράς από τα πρώτα λεωφορεία με άλογα μέχρι πως κατασκευάστηκε το μετρό και την εξέλιξη τους μέχρι τις μέρες μας. Υπάρχει και ένα διαδραστικό τμήμα για τα παιδιά.
http://www.ltmuseum.co.uk/visit
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
παιδια συμφερει να παρω το easybus για earls'curt..?εχει μονο 4 λιρες πανε ελα και στον γυρισμο εχω να γυρισω στης 5 το πρωι.!γιατι η πτηση μου φευγει στης 7.!
Κοίτα επειδή η ακρίβεια δεν είναι αυτό για το οποίο φημίζεται η easybus, άσχετα αν εμένα και σε κάποιους φίλους/οικογένεια δεν μου έχει τύχει τίποτα, καλύτερα μα κλείσεις το πήγαινε από το αεροδρόμιο με easybus και το έλα με το τρένο.
Πρωί πρωί μην τρέχεις, αν αργήσει το minibus, να βρεις τρένα κτλ κτλ.
 

Geo_trip

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ρε παιδία ή κάνω κάτι λάθος ή πράγματι ισχύει αυτό που βλέπω...
http://www.tfl.gov.uk/tfl/livetravelnews/realtime/track.aspx?offset=21
Στο συγκεκριμένο site για τις 25 Δεκεμβρίου πέρα από dlr, τις υπόλοιπες γραμμές τις αναφέρει ως good service, δηλαδή ότι δουλέυουν κανονικά..Έχει να κάνει με τα έργα συντήρησης μόνο η πληροφορία ή πράγματι θα είναι ανοιχτά ανήμερα??
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
παιδια συμφερει να παρω το easybus για earls'curt..?εχει μονο 4 λιρες πανε ελα και στον γυρισμο εχω να γυρισω στης 5 το πρωι.!γιατι η πτηση μου φευγει στης 7.!
συμφωνω με jimp.Aν η πτηση σου ειναι στις 7 που σημαινει οτι πρεπει νασαι εκει 4μιση με 5 πρεπει να φυγεις με το λεωφορειο στις 3μιση.Να υπολογιζεις τη διαδρομη απο 50λεπτα εως και πανω απο μια ωρα.Αλλα το προβλημα ειναι οτι καποιεις φορες ξεκιναει καθυστερημενα απο την προγραμματισμενη ωρα και γινεται ενα μπαχαλο μαυτους που ειχαν κλεισει για κεινη την ωρα και τους επομενους,καποιοι μενουν εκτος και περιμενουν το..επομενο.Οποτε αν επιλεξεις το λεωφορειο αυτο φροντισε να εχεις μεγαλο περιθωριο χρονου.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ρε παιδία ή κάνω κάτι λάθος ή πράγματι ισχύει αυτό που βλέπω...
http://www.tfl.gov.uk/tfl/livetravelnews/realtime/track.aspx?offset=21
Στο συγκεκριμένο site για τις 25 Δεκεμβρίου πέρα από dlr, τις υπόλοιπες γραμμές τις αναφέρει ως good service, δηλαδή ότι δουλέυουν κανονικά..Έχει να κάνει με τα έργα συντήρησης μόνο η πληροφορία ή πράγματι θα είναι ανοιχτά ανήμερα??
Αν δεν κάνω λάθος κοιτάς σε λάθος μέρος.
Έδω νομίζω είναι το σωστό http://www.tfl.gov.uk/livetravelnews/planned-works/calendar/default.aspx
 

Geo_trip

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Αν δεν κάνω λάθος κοιτάς σε λάθος μέρος.
Έδω νομίζω είναι το σωστό http://www.tfl.gov.uk/livetravelnews/planned-works/calendar/default.aspx
Ευχαριστώ αλλά έχω την εντύπωση ότι λέει τις ίδιες πληροφορίες με το link που έβαλα πριν. Αν δεν βλέπω λάθος και εγώ στο link που έδωσες για 25/12 δεν έχει no service πουθενά, μόνο part closure.. Τι παίζει άραγε? :rolleyes-80:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παιζει οτι ο jimp κατι ηπιε χθες και ποσταρε το ιδιο πραγμα με σενα. Αυτο το πλανο δειχνει τα εργα και οχι αν ενας σταθμος (ή γραμμη) ειναι κλειστος για οποιοδηποτε λογο.

Επισημη ανακοινωση δεν εχει βγει ακομα απο τον tfl, πιθανολογω μεχρι το τελος της αλλης βδομαδας να εχει βγει (περυσι βγηκε 10/12). Κοιτα εδω και καποια στιγμη θα δεις link και για τα Χριστουγεννα, που ειναι κατι παραπανω απο 1000% βεβαιο πως δεν θα λειτουργει τιποτα.

Ασχετο με τα Χριστουγεννα αλλα ευχαριστει εκπληξη αποτελει η εναρξη 24 ωρων δρομολογιων του undergound τα σαββατοκυριακα. Χαρας ευαγγελια για τους τουριστες, τους Λονδρεζους που αγαπουν τη νυχτερινη ζωη και τη βιομηχανια νυχτερινης διασκεδασης που αναμενεται να δει οφελος 8 δισεκκατομυριων λιρων το χρονο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.906
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom