Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη <3
Καλησπέρα σας και συγγνώμη αν δεν βλέπω κάπου την απαντηση στο ερωτημα μου.Θα επισκεφτώ το Λονδινο στις 28 Νοεμβριου και θα ηθελα να ξέρω αν χρειάζεται να κλεισω εισητηρια καπου παροτι ειναι δωρεαν για το Μουσειο Φυσικης Ιστοριας.Ευχαριστω!!!
Καλησπέρα ! Εμείς είχαμε πάει το 2016 και δεν είχαμε κλείσει . Απλά πήγαμε και περιμέναμε στην ουρά, ( διότι κάναμε το λάθος και πήγαμε Σάββατο και είχε πολύ κόσμο ) . Γενικά όμως η ουρά προχωρούσε αρκετά γρήγορα αν και ήταν ατελείωτη .
 
Last edited:

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη <3
Για επίσκεψη στο sky garden ξέρω ότι πρέπει να κλείσω δωρεάν είσοδο καιρό πριν. Το ερώτημα είναι ποια ώρα είναι η καλύτερη από άποψη θεάς και κόσμου; Με φως ημέρας η νύχτα;
Εάν έχω καταλάβει καλά είναι ένας κλειστός χώρος και έχει έξω μπαλκόνι που βολταρουν όσοι πήγαν για την θέα χωρίς να σε ενοχλεί κάποιος να καθήσεις στα καταστήματα που έχει το κτίριο.
Εμείς είχαμε κάνει κράτηση για ποτό και πήγαμε νύχτα. Ήταν όμορφα αλλά από τότε έχω πάει Λονδινο 3 φορές Ακόμα και τώρα καταλαβαίνω ποσό λάθος έκανα που πήγα νύχτα στην πρώτη επίσκεψη μου ενώ δεν είχα καμία εικόνα του Λονδίνου . Πραγματικά δεν ήξερα που να κοιτάξω και τι έβλεπα. Την επόμενη φορά θα επιλέξω μέρα :)
 

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη <3
DA19A396-234D-49E6-8D55-F55A5DBEA60A.jpeg
BCBE0B5E-71EE-4D29-A731-C4677F01FCAC.jpeg
1E94D5E1-0B26-4FC9-B4C3-C7DD5E3EBE31.jpeg
Επίσης , γύρισα πριν 3 μέρες από Λονδίνο και αυτή τη φορά ανέβηκα στο Garden at 120. Για όποιον ενδιαφέρεται είναι ένας ουρανοξύστης στον οποίο υπάρχει δωρεάν πρόσβαση- μετά από έναν τυπικό έλεγχο - . Αν θυμάμαι καλά το roof garden βρίσκεται στον 15 ο όροφο. έχει ανεμπόδιστη 360 θέα, είναι δίπλα στον Gherkin, έχει το sky garden απέναντι, φαίνεται επίσης και η tower Bridge. Δεν έχει ούτε εστιατόριο ούτε καφέ στον 15 ο. Αλλά από όσο διάβασα επιτρέπεται να πάρεις τον καφέ σου/ το γεύμα σου και να ανέβεις να τα απολαύσεις παρέα με τη θέα, Στον 14 ο υπάρχει εστιατόριο το οποίο δεν επισκέφτηκα για να δώσω περαιτέρω πληροφορίες. Πιστεύω είναι ένα δωρεάν διαμαντάκι, διότι μπορεί να μην είσαι πάρα πολύ ψηλά, αλλά είσαι πάρα πολύ κοντά στους τριγύρω ουρανοξύστες κάτι που εκτίμησα ιδιαιτέρως.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Έχουμε κανένα tip για εισιτήρια θεάτρου στο Λονδίνο?
Επειδή είμαστε μεγάλη παρέα με παιδιά δεν παίζει το last minute είτε το booth στη Leicester square, λογικά δεν θα βρούμε όλοι μαζί.
Από ticketmaster κλπ ή απευθείας από το online του θεάτρου προτείνετε?
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
654
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καλησπέρα σε όλους!
Εχουμε ως δεδομένα πως κάποιος έχει παέι αρκετές φορές στο Λονδίνο και έχει γυρίσει τα βασικά και τουριστικά σημέια της πόλης!

Ποιά ιδιαιτερα αξιοθεατα ( και εντός και λίγο εκτος Λονδίνου - στη 1 ωρα), δραστηριότητες και φαγητό θα προτείνατε??

Ευχαριστώωωω
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.130
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα σε όλους!
Εχουμε ως δεδομένα πως κάποιος έχει παέι αρκετές φορές στο Λονδίνο και έχει γυρίσει τα βασικά και τουριστικά σημέια της πόλης!

Ποιά ιδιαιτερα αξιοθεατα ( και εντός και λίγο εκτος Λονδίνου - στη 1 ωρα), δραστηριότητες και φαγητό θα προτείνατε??

Ευχαριστώωωω
Wimbledon park, club, museum. Richmond, Hampton court palace, Hampstead Heath & Kenwood house, Windsor castle, Epsom Downs racecourse (ιπποδρομίες), Eltham palace, Horniman museum & gardens (Κυριακή)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.130
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μισή ωρα και κατι με το τρένο, με αλλαγή στο Milton Keynes. Στην ώρα μπήκε το όριο...
Και έξω απ' το Euston να μένεις θες 45-50 λεπτά στην καλύτερη. Θεωρώ πως ξεπερνά τα όρια αλλά είναι ένας πολύ καλός προορισμός και αξίζει, ειδικά για τους λάτρεις των υπολογιστών και της ιστορίας τους
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
654
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom