Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.493
Likes
8.004
Η αλήθεια είναι ότι είναι πολλά τα χρήματα.... Αλλά σε πάει παντού... Κ δεν ψάχνεις πιο νούμερο περνάει...σε πια στάση να κατέβω... Επειδή θα έχουμε κ τα μικρά μαζί μας...για υτο το σκεφτομαι
Οταν εχεις μικρα παιδια ειναι πολυ πιο διασκεδαστικο το hop on-off από το μετρο γιατι ολη την ωρα θα χαζευουν αφενος, αφετερου οι στασεις του μετρο εχουν ατελειωτο περπατημα που ειναι κουραστικο για τα παιδια δεδομενου οτι το κανεις υπογειως και δεν βλεπουν τιποτα.
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
Νομίζω ότι θα δούμε τον καιρό...κ ανάλογα θα αποφασίσουμε... Από πινακοθήκες ποια λέτε να δούμε ...δεν θέλω να τα τρελάνω με πίνακες αλλά εμένα κ του μπαμπά μας αρέσουν να πάμε Εθνική πινακοθήκη ή v a?
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα πάμε Λονδίνο την επόμενη εβδομάδα και έχω κάποιες απορίες.
Αξίζει να κάνω συνάλλαγμα και πόσο για πέντε μέρες;Η είναι οκ με τις κάρτες παντού;
Ποια εφαρμογή είναι καλύτερη να κατεβάσω,να την έχω, σε περίπτωση που χρειαστεί να πάρουμε ταξί;
Για δύο γυναίκες μόνες η κίνηση στο μετρό μετά τις εννιά π.χ.το βράδυ είναι επικίνδυνη;
Η κάρτα ευρωπαϊκής ασφάλισης ισχύει για τη Μεγάλη Βρετανία;
Αυτα προς το παρόν μετά θα ακολουθήσει σεντονακι με το πρόγραμμα να μου πείτε αν τα σκέφτηκα καλά.😁
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.385
Likes
14.300
Θα πάμε Λονδίνο την επόμενη εβδομάδα και έχω κάποιες απορίες.
Αξίζει να κάνω συνάλλαγμα και πόσο για πέντε μέρες;Η είναι οκ με τις κάρτες παντού;
Ποια εφαρμογή είναι καλύτερη να κατεβάσω,να την έχω, σε περίπτωση που χρειαστεί να πάρουμε ταξί;
Για δύο γυναίκες μόνες η κίνηση στο μετρό μετά τις εννιά π.χ.το βράδυ είναι επικίνδυνη;
Η κάρτα ευρωπαϊκής ασφάλισης ισχύει για τη Μεγάλη Βρετανία;
Αυτα προς το παρόν μετά θα ακολουθήσει σεντονακι με το πρόγραμμα να μου πείτε αν τα σκέφτηκα καλά.😁
Η κάρτα ισχύει για ΜΒ.
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Θα πάμε Λονδίνο την επόμενη εβδομάδα και έχω κάποιες απορίες.
Αξίζει να κάνω συνάλλαγμα και πόσο για πέντε μέρες;Η είναι οκ με τις κάρτες παντού;
Ποια εφαρμογή είναι καλύτερη να κατεβάσω,να την έχω, σε περίπτωση που χρειαστεί να πάρουμε ταξί;
Για δύο γυναίκες μόνες η κίνηση στο μετρό μετά τις εννιά π.χ.το βράδυ είναι επικίνδυνη;
Η κάρτα ευρωπαϊκής ασφάλισης ισχύει για τη Μεγάλη Βρετανία;
Αυτα προς το παρόν μετά θα ακολουθήσει σεντονακι με το πρόγραμμα να μου πείτε αν τα σκέφτηκα καλά.😁
Γενικά, δέχονται παντού κάρτες, από την εμπειρία μου τουλάχιστον. Εγώ χρησιμοποιησα uber για "ταξί" και ήταν βολικό. Σχετικά με το μετρό, ό,τι ισχύει σε κάθε μεγάλη πόλη. Γενικά εχει κόσμο συνέχεια και ειδικα στις κεντρικες περιοχες δεν τίθεται καποιο ιδιαιτερο θεμα ασφαλειας που δε θα αντιμετώπιζες και στην Αθήνα πχ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Θα πάμε Λονδίνο την επόμενη εβδομάδα και έχω κάποιες απορίες.
Αξίζει να κάνω συνάλλαγμα και πόσο για πέντε μέρες;Η είναι οκ με τις κάρτες παντού;
Ποια εφαρμογή είναι καλύτερη να κατεβάσω,να την έχω, σε περίπτωση που χρειαστεί να πάρουμε ταξί;
Για δύο γυναίκες μόνες η κίνηση στο μετρό μετά τις εννιά π.χ.το βράδυ είναι επικίνδυνη;
Η κάρτα ευρωπαϊκής ασφάλισης ισχύει για τη Μεγάλη Βρετανία;
Αυτα προς το παρόν μετά θα ακολουθήσει σεντονακι με το πρόγραμμα να μου πείτε αν τα σκέφτηκα καλά.😁
Δεν χρειάζεσαι καθόλου μετρητά. Οι κάρτες είναι αποδεκτές παντού και σε πάρα πολλά καταστήματα εστίασης και αρκετά ξενοδοχεία και άλλες επιχειρήσεις πλέον ο μόνος αποδεκτός τρόπος πληρωμής. Για ταξί uber, bolt, ola, freenow ή απλά για μικρές διαδρομές στο κέντρο ταξί από το δρόμο. Το μετρό στο κέντρο είναι ασφαλέστατο στους περισσότερους σταθμούς μέχρι να κλείσει. Η ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ισχύει.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.404
Κάρτα μου δέχτηκαν μέχρι και σε καντίνα street food.
Για το μετρό δεν μπορώ να μιλήσω για όλες τις γραμμές και τις στάσεις αλλά εγώ που έμενα μακριά από το κέντρο (Ealing) δεν αισθάνθηκα καμία ανασφάλεια το βράδυ.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Για Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και Βρετανικό Μουσείο χρειάζεται να έχεις κάνει κράτηση;Χωρίς κράτηση δεν μπαίνεις;
Επίσης στο site της Tower Bridge γράφει ότι "Pedestrians can walk across the Tower Bridge for free (except when there is a bridge lift to allow larger boats on the River Thames to go by). If you want to access the glass walkways or steam engine room, you will need to purchase a ticket for the Tower Bridge Exhibition beforehand."
Ποιο κομμάτι είναι δωρεάν και για ποιο πληρώνεις για να μπεις;Δεν κατάλαβα, μια δεν είναι η γέφυρα;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Επίσης στο site της Tower Bridge γράφει ότι "Pedestrians can walk across the Tower Bridge for free (except when there is a bridge lift to allow larger boats on the River Thames to go by). If you want to access the glass walkways or steam engine room, you will need to purchase a ticket for the Tower Bridge Exhibition beforehand."
Ποιο κομμάτι είναι δωρεάν και για ποιο πληρώνεις για να μπεις;Δεν κατάλαβα, μια δεν είναι η γέφυρα;
Σου λέει ότι μπορείς να περάσεις στην απέναντι πλευρά του Τάμεση μέσω της γέφυρας, από ένα πεζοδρόμιο που έχει δίπλα από τον δρόμο που κινούνται τα αυτοκίνητα δωρεάν. Πολύς κόσμος τη διασχίζει και με τα πόδια έτσι.

Από την άλλη, αν θέλεις να ανέβεις σε κάποιον από τους πυλώνες και να βγεις έξω και να δεις τη θέα από ψηλά, έχεις εισιτήριο (έχει και μια έκθεση για την ιστορία της γέφυρας).
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σου λέει ότι μπορείς να περάσεις στην απέναντι πλευρά του Τάμεση μέσω της γέφυρας, από ένα πεζοδρόμιο που έχει δίπλα από τον δρόμο που κινούνται τα αυτοκίνητα δωρεάν. Πολύς κόσμος τη διασχίζει και με τα πόδια έτσι.

Από την άλλη, αν θέλεις να ανέβεις σε κάποιον από τους πυλώνες και να βγεις έξω και να δεις τη θέα από ψηλά, έχεις εισιτήριο (έχει και μια έκθεση για την ιστορία της γέφυρας).
Ευχαριστώ.Για Βρετανικό και Φυσικής Ιστορία δεν μπαίνεις αν δεν έχεις κάνει κράτηση;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ευχαριστώ.Για Βρετανικό και Φυσικής Ιστορία δεν μπαίνεις αν δεν έχεις κάνει κράτηση;
Στο φυσικής ιστορίας θέλει σίγουρα, βεβαια μπορείς να βρεις και την ιδια μέρα ανάλογα την ζήτηση. Στο Βρετανικό δεν είναι απαραίτητο νομίζω αλλά εξυπηρετει γιατι περνάς γρηγορότερα. Κ τα δύο είναι δωρεαν οποτε δεν χάνεις κατι να κάνεις έναν προγραμματισμο.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ευχαριστώ.Για Βρετανικό και Φυσικής Ιστορία δεν μπαίνεις αν δεν έχεις κάνει κράτηση;

Στο Λονδίνο έχω κάνει δύο γρήγορες επισκέψεις και δεν έχω επισκεφθεί τα συγκεκριμένα μουσεία.

Έχω πάει μόνο στο War Imperial Museum (έλεγα και στην Εθνική Πινακοθήκη αλλά τελικά το ανέβαλλα), στο οποίο ήταν και αυτό δωρεάν και δεν απαιτούσε κράτηση. Για τα δύο που ρωτάς, δεν γνωρίζω... :rolleyes-80:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.622
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom