Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Agreed με τον tripakias!

Δύσκολα θα προλάβεις το Harrods ανοιχτό. Άνετα όμως μπορείς να βολτάρεις στη πόλη. Μπορείς να πας Victoria με το τραίνο και μετα με τα πόδια να κατέβεις τη Vauxhall Bridge Road μέχρι το ποτάμι (15 λεπτά). Εκεί θα δεις αρκετά αξιοθέατα απο έξω, including Big Ben. Μετά κόβεις αριστερά και περπατάς για άλλα 10-15 λεπτά για Trafalgar/Strand/Embankment, και πάλι περνώντας αρκετά αξιοθέατα. Εάν είναι καλός ο καιρός περνάς απέναντι και βολτάρεις το Southbank. Ή ανεβαίνεις βόρεια προς Soho/Chinatown/Leicester/Picadilly/Oxford Circus. Σε όλη αυτή τη διαδρομή έχει και να φάς και να πιείς. Παίρνεις το tube/λεωφορείο για Victoria και μετά απο εκεί τραίνο για το Gatwick και είσαι στο ξενοδοχείο σου στις 11. Εγώ αυτό θα έκανα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Zephx χαιρομαι που συμφωνεις. Δυο αγχη εχω οταν γραφω:
1) μην γραψω καμμια πατατ και παραπληροφορησω.
2) τι θα πει ο Borealis:xmas_mrgreen:
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
κι εγω κατι τετοιο σκεφτομουν,μια τριωρη βολτα στο κεντρο.οσο για τα harrod's μια αλλη φορα που θα παω με την ησυχια μου.αλλα γιατι να ειμαι στις 6.30 πισω στο γκατγουικ? το ξενοδοχειο ειναι 10 λεπτα απο το γκατγουικ.οποτε υπολογιζω στις 6.30 να ειμαι ηδη στο τρενο για το κεντρο.
οσο για το οτι επελεξα ξενοδοχειο στο γκατγουικ ειναι λογικο αν σκεφτεις οτι εχω πτηση το επομενο πρωι στις 9 παρα 20 οποτε θελω να ειμαι εκει κοντα,ποτε δε ξερεις τι γινεται και δεν αντεχω να χασω κι αλλο αεροπλανο.
μετα απο 4 μηνες θελω απλα να γυρισω σπιτι μου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
κι εγω κατι τετοιο σκεφτομουν,μια τριωρη βολτα στο κεντρο.οσο για τα harrod's μια αλλη φορα που θα παω με την ησυχια μου.αλλα γιατι να ειμαι στις 6.30 πισω στο γκατγουικ? το ξενοδοχειο ειναι 10 λεπτα απο το γκατγουικ.οποτε υπολογιζω στις 6.30 να ειμαι ηδη στο τρενο για το κεντρο.
οσο για το οτι επελεξα ξενοδοχειο στο γκατγουικ ειναι λογικο αν σκεφτεις οτι εχω πτηση το επομενο πρωι στις 9 παρα 20 οποτε θελω να ειμαι εκει κοντα,ποτε δε ξερεις τι γινεται και δεν αντεχω να χασω κι αλλο αεροπλανο.
μετα απο 4 μηνες θελω απλα να γυρισω σπιτι μου.
Ειναι 10 λεπτα αλλα δεν εχει λεωφορειο οτι ωρα θες εσυ...
Την επιλογη σου την κατανοω απολυτα (ειχα μπερδευτει και αντι για γλιτωνει εγραψα γλιτωνω:xmas_cheesygrin:).
Να στειλεις τις αποσκευες κατευθειαν Ελλαδα δε γινεται; Θα κερδισεις τουλαχιστον 2 ωρες.
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
νομιζω εχει λεωφορειο συγκεκριμενες ωρες.δηλαδη στις 5 στις 6 κλπ. πως μπορω να στειλω τις αποσκευες μονες τους στην ελλαδα?
υποψιν για να αφησω τις βαλιτσες μου στο γκατγουικ για 24 ωρες πρεπει να πληρωσω 10 ευρω τη μια κι εγω εχω 3.
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
η easy jet δεν εχει connected flights..
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
αυτο με τον χαρτη που μαρκαρεις τα μερη που εχεις ταξιδεψει πως το κανεις? εγω παταω στον χαρτη μου και δε γινεται τιποτα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.470
Likes
14.481
αυτο με τον χαρτη που μαρκαρεις τα μερη που εχεις ταξιδεψει πως το κανεις? εγω παταω στον χαρτη μου και δε γινεται τιποτα.
Πήγες στον Πίνακα Ελέγχου Χρήστη?Στην κεντρική σελίδα,κάτω μπάρα δεξιά το πρώτο αριστερά εικονίδιο.

Σε βγάζει στο προφίλ.Πάνω αριστερά έχει τον χάρτη.Πατάς βγαίνει η λίστα των χωρών τσεκάρεις ποιές θέλεςι και μετά αποθήκευση.

Αν δεν γίνεται τότε το λές για να το δεί ο διαχειριστής.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Για εμένα πάντα είναι καλύτερο να μένεις κοντά στο αεροδρόμιο αν φεύγεις την επόμενη μέρα (εκτος και αν είναι επαγγελματικό ταξίδι). Οπότε νομίζω ότι έκανες την καλύτερη επιλογή να μείνεις δίπλα στο Gatwick.

Εάν έχεις συγκεκριμένα γούστα μπορώ να σου προτείνω που να βολτάρεις...
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
απλα να δω το περιφημο big ben και το london eye.μονο για βολτα θα παω να βγαλω φωτογραφιες.ας ελπισουμε οτι δε θα βρεχει εκεινη τη μερα.απο οτι καταλαβα θα κατεβω στο σταθμο βικτωρια και θα περπατησω εκει γυρω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.697
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom