Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
καλησπερα και απο εμενα. εξαιτιας του ταξιδιου μου πρωτη φορα για λονδινο στις 2-6 δεκεμβριου ψαχνοντας βρηκα αυτο το forum. σας ευχαριστω ολους για τις πολυ χρησιμες πληροφοριες (και τις αχρηστες). δεν εχω σχεδον καθολου αποριες με ολα αυτα που διαβασα εκτος απο τον καιρο. νομιζετε οτι χρειαζοντε ισοθερμικα αυτη την περιοδο?
Οπως σου ειπε ο elefinor στο Λονδινο δεν χρειαζεσαι σχεδον ποτε ισοθερμικα.

@elenaki2 οι τελευταιοι συρμοι ξεκινουν γυρω στις 12 παρα τεταρτο με 12 και κατι (αναλογα τη γραμμη) απο τις αφετηριες. Ετσι το κεντρο μεχρι της 12μιση περιπου εχει σιγουρα μετρο. Τωρα αν δεν προλαβετε εχει Nightbus που λειτουργουν ολη τη νυχτα...
 

nikos bad

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
και μια τελευταια απορια βρε παιδια γιατι εχω διαβασει πολλα και εχω μπερδευτει. για 5 μερες που θα παω για πρωτη φορα λονδινο και εννοειτε οτι θα δω περισσοτερο τα βασικα αξιοθεατα και θα κανω πολλες βολτες τι μου προτεινετε, oyster η travelcard;
θεατρο αξιζει για πρωτη φορα? ευχαριστω προκαταβολικα.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Δηλαδή το Covent Garden, τα Harrods, η London bridge (τι ακριβώς σας αρέσει στη London bridge?) δεν είναι κλασικά τουριστικά αξιοθέατα? Μάλιστα...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Δηλαδή το Covent Garden, τα Harrods, η London bridge (τι ακριβώς σας αρέσει στη London bridge?) δεν είναι κλασικά τουριστικά αξιοθέατα? Μάλιστα...
οτι η London Bridge is falling down , falling down.... :haha:
και μεις μαζι της φτανουμε στον πατο......
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
και μια τελευταια απορια βρε παιδια γιατι εχω διαβασει πολλα και εχω μπερδευτει. για 5 μερες που θα παω για πρωτη φορα λονδινο και εννοειτε οτι θα δω περισσοτερο τα βασικα αξιοθεατα και θα κανω πολλες βολτες τι μου προτεινετε, oyster η travelcard;
θεατρο αξιζει για πρωτη φορα? ευχαριστω προκαταβολικα.
Θέατρο αξίζει κάθε φορά!!
 

Gastronomos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξιδεύω την Τετάρτη 30/11 από Θεσσαλονίκη με Easyjet. Θα μείνω 6 μερούλες στο Λονδίνο. Τι λέτε για Saatchi gallery για επίσκεψη και για το Bricklane για έξοδο;

Stable market στο Camden;

Θα μείνω Bayswater στο Queens Park Hotel για 5 βράδια, 60 λίρες τη βραδιά για δίκλινο.. Φαίνεται εντάξει στο site αλλά αγχώνομαι για το τι θα συναντήσω. Έχει μείνει κανείς εκεί;
 

xrysaki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας και από μένα!
Θα κάνω κ εγώ με τη σειρά μου ένα γρήγορο ταξιδάκι Λονδίνο με την ξαδέρφη μου από 31/12 μέχρι 3/1..
Βέβαια δεν έχω κλείσει επιστροφή από Λονδίνο αφού θα πάω από Παρίσι γιατί τα εισιτήρια σήμερα από 78 πήγαν 211 με aegean και περιμένω μήπως πέσουν λίγο οι τιμές..
Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας..
Δεν έχω ξενοδοχείο,δεν ξέρω που να μείνω κοντά στο κέντρο ή μακρυά,σκέφτομαι μην με φάνε τα έξοδα στο μετρό και στις συγκοινωνίες.. Είχα δει την oyster δεν ξέρω αν συμφέρει.. Είμαι εντελώς άσχετη..
Επίσης που να πάει κάποιος που πάει πρώτη φορά..?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Γεια σας και από μένα!
Θα κάνω κ εγώ με τη σειρά μου ένα γρήγορο ταξιδάκι Λονδίνο με την ξαδέρφη μου από 31/12 μέχρι 3/1..
Βέβαια δεν έχω κλείσει επιστροφή από Λονδίνο αφού θα πάω από Παρίσι γιατί τα εισιτήρια σήμερα από 78 πήγαν 211 με aegean και περιμένω μήπως πέσουν λίγο οι τιμές..
Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας..
Δεν έχω ξενοδοχείο,δεν ξέρω που να μείνω κοντά στο κέντρο ή μακρυά,σκέφτομαι μην με φάνε τα έξοδα στο μετρό και στις συγκοινωνίες.. Είχα δει την oyster δεν ξέρω αν συμφέρει.. Είμαι εντελώς άσχετη..
Επίσης που να πάει κάποιος που πάει πρώτη φορά..?
Διάβασμα xrisaki,πρέπει να ρίξεις αρκετό διάβασμα:haha:γιατί τάχουμε πεί-τάχουμε γράψει...
Επιγραμματικά όπως σε κάθε πόλη έτσι κι εδώ ισχύει ότι όσο πιό κοντά προς την καρδιά της πόλης τόσο πιό ακριβά τα ξενοδοχεία,αλλά και πάλι ανάλογα με το τι ξενοδοχείο θέλεις τι κατηγορίας μπορεί να βρείς φτηνό και κεντρικά,μέσω trivago βάλε ημερομηνίες,βάλε τιμή που ψάχνεις για να πάρεις μιά ιδέα.
Μετρό και συγκοινωνίες ούτως η άλλως δεν τις γλυτώνεις όπου και να μένεις,μιλάμε για τεράστια πόλη οπότε όπου και να μένεις θα πρέπει να μετακινείσαι συνεχώς για να γνωρίσεις την πόλη.Η oyster λοιπόν θα βγάλεις η κάθε μέρα ημερήσια travelcard που σε καλύπτει για απεριόριστες διαδρομές.
 

mouxlitsa

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Καλημέρα και απο μένα παιδια! Την παρασκευή φεύγω για ένα τετραήμερο στο λονδινό και είπα σήμερα να αρχισω να διαβάζω κάποιες πληροφορίες για το που αξίζει να πάω για φαγητό, μουσεία, βόλτα, κ.α. Οι πληροφορίες που δίνονται στο forum είναι άπειρες και πολυ χρήσιμες. Αλλα για τόσες λίγες μέρες που πάω δυστηχώς δεν προλαβαίνω τα πάντα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν αξίζει να αφιερώσω χρόνο στο μουσείο της μανταμ τισο ή να προτιμήσω να αφιερώσω χρόνο σε βόλτες στο λονδίνο και στις γειτονιές του...Επισης θα ηθελα να μου προτείνετε 2- 3 γειτονιές της πόλης που αξίζει κάποιοσ να επισκεφτεί και για πρωι και για βράδυ...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Λοιπον εχουμε και λεμε. Σιγουρα θα θες να πας να δεις το Big Ben και γενικοτερα ολη την περιοχη του Westminster. Επισης πιστευω πως θα θες να δεις και τα British museum, Buckingham Palace, Tower Bridge, Tower of London. Επειδη εισαι γυναικα θεωρω δεδομενο πως θα πας στα πολυκαταστηματα της Oxford και στις Bond και Regent, οπως και στα Harrods. Ε, αν πας στα Harrods ειναι κριμα να μην πας σε 3 κοντινα μουσεια λιγο πιο κατω. Των επιστημων, το Albert & Victoria και το φυσικης ιστοριας που δεν αξιζει και πολυ αν ειναι να περιμενεις στην ουρα. Καλα Piccadilly, Leicester, Soho, Covent Garden ειναι πολυ δυσκολο να μην πας.
Ε δε θα πας κι σ' ενα μεγαλο παρκο οπως το Hyde Park; Βαλε επισης ενα Camden, ενα Greenwich, Docklands, Tate και Καθεδρικο Αγιου Παυλου. Που να προλαβεις να δεις και γειτονιες σε 4 μερες; Απο οπου περνας και οτι βλεπεις. Καλα για τα κερινα δεν το συζητω...
Αυτα ολα αν πας πρωτη φορα στο Λονδινο. Αν εχεις ξαναπαει και τα εχεις δει τοτε εκει να συζητησουμε για καμια γειτονια.
Προσοχη: Ειναι πολυ σημαντικο να περιφερεσαι κοντα στο ποταμι. Ως μουχλιτσα την εχεις αναγκη την υγρασια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.511
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom