Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Παδιά, το MIC Hotel & conference centre κοντά στη στάση μετρό Euston square το γνωρίζετε; θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί σκέφτομαι να κλείσω εκεί καθώς φαίνεται καλό και σχετικά βολικό στις μετακινήσεις.
 

nikos bad

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
παιδια για 5 μερες δεν μου ειπατε τι συμφερει καλυτερα. oyster η travel card? για καποιον που παει πρωτη φορα και θα ειναι ολη μερα στους δρομους....
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Θα σου πρότεινα την oyster, με έχει σώσει πολλές φορές, πάντως έχει σημασία που θα μένεις κ τι μετακινήσεις θα έχεις...

Παιδιά υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να χιονίζει τον Γενάρη στο Λονδίνο?ΔΕΝ ΘΕΛΛΛΛΛΩΩΩΩΩ:roll: :D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγω θα σου προτεινα να βγαλεις μια 7day travelcard. Εξαρταται ομως με ποιο τροπο θα μετακινηθεις απο και προς το αεροδρομιο κι αν τις ημερες αφιξης και αναχωρησης εχεις χρονο για ξοδεψεις στην πολη ή φτανεις αργα το βραδι και φευγεις νωρις το πρωι...

@iopa22 το MIC αν δεν κανω λαθος το εχει συστησει στο παρελθον η ευαγγελια ως μια πολη καλη λυση για διαμονη στο Λονδινο (υποψιαζομαι βεβαια πως ο λογος που το προτεινει ειναι πως ανηκει σε Εβραιο...)
 

nikos bad

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
φτανω νωρις το πρωι και φευγω αργα το βραδυ, οποτε εχω 5 μερες γεματες. θα μετακινηθω μαλλον με μετρο γιατι το ξενοδοχειο μου ειναι στην ιδια γραμμη (μπλε) και ζωνη 1. Η εναλλακτικα με heathrow connect για γρηγοροτερα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
φτανω νωρις το πρωι και φευγω αργα το βραδυ, οποτε εχω 5 μερες γεματες. θα μετακινηθω μαλλον με μετρο γιατι το ξενοδοχειο μου ειναι στην ιδια γραμμη (μπλε) και ζωνη 1. Η εναλλακτικα με heathrow connect για γρηγοροτερα.
Αντε επειδη εχω κεφια θα το αναλυσω το θεμα:

Λοιπον αν παρεις tube απο Heathrow με oyster (και δεδομενου οτι θα μπαινεις στο μετρο τουλαχιστον 4 φορες τη μερα) θα πληρωσεις 8+6,6+6,6+6,6+8 =35,6* λιρες (ολες οι διαδρομες off peak, δηλαδη μετα τις 09:30). Αν μετακινηθεις απο 04:30 μεχρι 09:30 τοτε το 8 μπορει να φθασει μεχρι και 15 και το 6,6 μεχρι και 8.

Αν χρησιμοποιησεις 7day travelcard θα πληρωσεις (για ολες τις ωρες, ειτε peak ειτε off peak) 5+27,6+5= 37,6 λιρες (5 pounds ειναι το απλο εισιτηριο για τη διαδρομη απο και προς το αεροδρομιο)

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βγαλεις μια oyster στην οποια θα βαλεις το ποσο των 2,7+2,7=5,4 λιρων ή 4,5+2,7=7,2 λιρων αν φτανεις πολυ νωρις το πρωι στο Λονδινο ή αν στην επιστροφη παρεις τρενο για την επιστροφη στο αεροδρομιο απο τις 16:00-19:00 ή 4,5+4,5=9 λιρων αν και φτανεις πολυ νωρις και επιστρεψεις 16-19 (αν θες βαζεις και κατι παραπανω σε περιπτωση που θες να βγεις απο τις ζωνες 1-2, ετσι κι αλλιως τα παιρνεις πισω). Στην oyster αυτη θα ζητησεις να σου ενσωματωσουν και μια εβδομαδιαια travelcard zones 1-2 για την οποια θα πληρωσεις αλλες 27,6 λιρες. Δηλαδη 27,6+5,4 (ή 7,2 ή 9)= 33 (34,8 ή 36,6) λιρες.

Σε καθε περιπτωση θα χρεωθεις 5 λιρες για την καρτα που στην επιστροφη μπορεις να τη γυρισεις και να τις παρεις πισω ή να την κρατησεις για την επομενη φορα που θα πας εκει.

Οι διαφορες οπως βλεπεις ειναι μικρες και ο,τι και να διαλεξεις δεν προκειται να βγεις ιδιαιτερα χαμενος. Αν επιλεξεις να μετακινηθεις με αλλο τροπο απο και προς το Heathrow τοτε σε συμφερει η travelcard. Τωρα νομιζω πως ο τριτος ειναι καλυτερος αφου θα εχεις και την πολυτελεια να μετακινεισαι και απο τις 04:30-09:30. Κανε τους υπολογισμου και δες τι σε συμφερει.

Ελπιζω να βοηθησα καπως...

*Για 3 διαδρομες σε μια μερα (συμπεριλαβανομενης αυτης του αεροδρομιου) το 8 γινεται 6,5 (8) και το 6,6 γινεται 5,7. Για 2 διαδρομες σε μια μερα το 8 γινεται 4,6 (6,4) και το 6,6 γινεται 3,8. Για 1 διαδρομη το 8 γινεται 2,7 και το 6,6 γινεται 1,9.

** Σαββατοκυριακα και αργιες δεν υπαρχουν peak hours. Οποτε ολοι οι υπολογισμοι γινονται με τα χαμηλοτερα εισιτηρια.
 

nikos bad

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
δεν με βοηθησες καπως, εδωσες απλα ρεσιταλ ερμηνειας!!! εγω μπορω να δωσω πληροφοριες και οποιαδηποτε βοηθεια για οποιον παει κρητη. ευχαριστω για ολα και οταν επιστρεψουμε με το καλο θα μοιραστω μαζι σας τις εντυπωσεις μας.
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
@iopa22 το MIC αν δεν κανω λαθος το εχει συστησει στο παρελθον η ευαγγελια ως μια πολη καλη λυση για διαμονη στο Λονδινο (υποψιαζομαι βεβαια πως ο λογος που το προτεινει ειναι πως ανηκει σε Εβραιο...)[/quote]

tripakias σ,ευχαριστω .Ναι η Ευαγγελια το εχει προτεινει.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
@iopa22 το MIC αν δεν κανω λαθος το εχει συστησει στο παρελθον η ευαγγελια ως μια πολη καλη λυση για διαμονη στο Λονδινο (υποψιαζομαι βεβαια πως ο λογος που το προτεινει ειναι πως ανηκει σε Εβραιο...)
!!!!!!!!!!!!!! Δεν το ηξερα !!!!! Αληθεια!!!!! Πλακα κανεις!!!!!! Τωρα ειμαι διπλα χαρουμενη!!!!!
Περα απο την πλακα ειναι το μοναδικο ξενοδοχειο απο οσα εχω μεινει στο Λονδινο το οποιο ειναι value for money (πεντακαθαρα ομορφα δωματια- τιμη σχετικα χαμηλη με ολα τα υπολοιπα - διπλα σε μετρο, τρενο και νυχτερινα λεωφορεια)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
!!!!!!!!!!!!!! Δεν το ηξερα !!!!! Αληθεια!!!!! Πλακα κανεις!!!!!! Τωρα ειμαι διπλα χαρουμενη!!!!!
Τι λες βρε; Υποθεση εκανα... Δεν ξερω σε ποιον ανηκει. Τωρα μπορεις να κρατησεις την απλη ταπεινη μονη χαρα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Τι λες βρε; Υποθεση εκανα... Δεν ξερω σε ποιον ανηκει. Τωρα μπορεις να κρατησεις την απλη ταπεινη μονη χαρα.
Κριμααααααα... μου χαλασες την φαντασιωση!!!:(:(
alv.hotels.com_hotels_3000000_2150000_2143100_2143095_2143095_18_b.jpg
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Βρε ευαγγελια πως να ανηκει σε εβραιο ενα ξενοδοχειο που λεγεται MIC (Methodist International Center); Ως γνωστο ο Μεθοδισμος ειναι παρακλαδι της Αγγλικανικης εκκλησιας ( ή κατι τετοιο τελος παντων).

ΥΓ Καλα μιλαμε μετα απ' αυτο σιγα να μην πατησει Ελληνας χρυσαυγιτης ή οποιοδηποτε εθνικοφασιστοειδες το διαβασει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom