Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Παιδιά το bethnal green είναι βολικό για το κέντρο;Βρήκα εκεί ξενοδοχείο με 45 το δικλινο και λέω να κλεισω..
Να το κλείσεις,είναι κέντρο απόκεντρο ανατολικό Λονδίνο αλλά μιά χαρά εξυπηρετείται η όλη περιοχή με το tube(μετρό),αφού υπάρχει και η ομώνυμη στάση (benthal green)της κόκκινης γραμμής και είναι στη ζώνη 2.(1 και 2 είναι οι πιό κεντρικές)
 

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
68
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!Κλείσαμε τις προάλλες με British τα εισιτηριακια για τέλη Μαίου με 170 ευρώ και ψάχνοντας βρήκαμε αυτό το ξενοδοχείο που ήταν τραγικά φτηνό σε σχέση με ότι άλλο είδαμε
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
για να ειναι τρομερα φθηνο, μηπως υπαρχει λογος? μεχρι να εμφανιστει η μουσα των ανατολικων προαστιων, για πες μας σε ποιο δρομο ειναι
 

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
68
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
Υπάρχει λόγος!Είναι travelodge..Εκτός αυτού δεν έχει ανοίξει ακόμα.Ανοίγει 31/1 οπότε δεν υπάρχουν ούτε φωτογραφίες,ούτε reviews,ούτε τίποτα...αλλά είναι αλυσίδα ξενοδοχείων οπότε λογικά θα έχει την ίδια πολιτική και θα μοιάζει με τα άλλα. Θα το κλείσω το απόγευμα οπότε μην πάτε τώρα και κλείσετε όλα τα δωμάτια......... :p
 

travellgirl

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Μέτα από μέεεεεεεεερες διαβάσματος ήρθε η στιγμή να γράψω το πρώτο μου πόστ! Έχοντας διαβάσει λοιπόν και τις 150 σελίδες (άθλος πραγματικά) έχουν λυθέι η απορίες μου περί oyster, μετακινήσεις από αεροδρόμια, φαγητό κτλ...
Θέλω απλά να σας δείξω ένα πλάνο του ταξιδιού που έχω στο μυαλό μου κ αν έχετε να μου κάνετε κάποια επισήμανση, δηλ. αν κάποια είναι πολύ μακριά μεταξύ τους ή δεν πρόκειται να τα προλάβω σίγουρα, τέτοια πράγματα. Πάμε??

Έχω 6 γεμάτες μέρες στη διάθεση μου:

Πέμπτη: Φτάνουμε στο αεροδρόμιο του Gatwick (με τι άλλο, με easy) στις 4.20, οπότε δε θα έχω κ πολλά να κάνω. Ξενοδοχείο, φαγητό και ίσως κάμια βόλτα στη πόλη.
Παρασκευή: Πρωινό εγερτήριο (πάλι καλά που ήμαστε και 2 ώρες πίσω) και γραμμή για Bermondsey και Borough Market. Στη συνέχεια βόλτα στο Notting Hill, Portobello και ό, τι τέλος πάντων έχει εκέι. Τέλος, Μουσείο Επιστημών, Φυσικής Ιστορίας και V&A Museum. Τα δύο τελευταία την Παρασκευή μένουν ανοιχτά μέχρι τις 22:00.

Σάββατο: Ξεκινάμε με βόλτα στο Regent's Canal και καταλήγουμε στο Camden. Αφού γυροβολίσουμε την αγορά κατευθυνόμαστε για Covent Garden και έπειτα Soho. Εθνική Πινακοθήκη και αν προλάβουμε Τate Modern (συγχωρείστε με αλλά δε νομίζω τα εκθέματά της να με εντυπωσιάσουν, δε μου ασκεί καμμία γοητεία το μοντέρνο), επίσης το Σάββατο μένει ανοιχτή μέχρι αργά.

Κυριακή: Ξεκινώ πρωί πρωί και παίρων σβάρνα τις αγορές: Columpia -> Brick Lane-> Old Spitalfield -> Peticoat Lane (Ναι, μ'αρέσουν ΠΟΛΥ οι αγορές, τι να κάνω??) Στη συνέχεια θα βάλω κ ενα μουσείο γιατί με τόσα πανηγύρια... Ιδού! Geffye Museum (ναι, εντάξει, θέλω να το δω!) Πάρτε κ μια γεύση http://www.geffrye-museum.org.uk/ Για το τέλος Britain Museum. Αν κ έτσι όπως το βλέπω τώρα δε νομίζω να προλαβαίνω...

Δευτέρα: Τοwer of London, St. Paul's, Westminster Abbey, παζαρεύω για Churchill War Rooms και αν προλάβω (χλωμό) Pollock's Toy Museum (είπαμε, ότι αρέσει στον καθένα http://www.pollockstoymuseum.com/museum.html)

Τρίτη: London zoo (μη λέμε τα ίδια), thames cruise και London Bridge Experience.
**To πρόγραμμα Δευτέρας-Τρίτης δε βγήκε επειδή τρελάθηκα αλλά λόγω 2day London pass.

Tετάρτη: Βόλτα σε κάποιο πάρκο και ότι δε πρόλαβα από κάποια άλλη μέρα. Το μόνο σίγουρο.

Πέμπτη: Τι Πέμπτη δηλαδή... Αξημέρωτα! Πτήση με easy στις 8 για τον γνώριμο Βενιζέλο. Ακόμα μια σημείωση εδώ: Δεν θέλω με τίποτα να χάσω τη πτήση μου γτ έζησα μια τέτοια τραυματική εμπειρία στο αεροδρόμιο του Κάιρου. Πραγματικά, μη τύχει σε κανέναν. Αν νομίζετε ότι εκεί μιλάνε αγγλικά, αναθεωρήστε! Λέω να φύγω με το τρένο της FirstCapital (πιο κάτω έχω κ τη τοποθεσία του ξενοδοχείου) στις 4:45 που φτάνει 5:48 όπως το δειχνει στο site. Θα κλείσω τα εισιτήρια απο πριν και ελπίζω να μην έχω κανένα απρόοπτο...

Και για να μην ξεχάσω, το ξενοδοχείο μου είναι αυτό: http://www.booking.com/hotel/gb/charlotte-guest-house.el.html?sid=7010458391195d417a727ce6f2586c80;dcid=1
Μάλλον όχι ότι καλύτερο από άποψη τοποθεσίας αλλά αρκετά κοντά στο κέντρο και με καλά σχόλια -σε σχέση μ' αυτό που μπορούμε να πληρώσουμε πάντα-. Άντε ντε, πείτε κ εσείς κάτι!
 
Last edited by a moderator:

stella med

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Μπόρα Μπόρα
Χρησιμοποίησα αυτό τον τρόπο πριν 2 βδομάδες.
Μπορείς να βγάλεις από τον σταθμό τρένων victoria (η καρτα θα έχει πάνω το λογότυπο της national rail) και μαζί με τα αντίστοιχα vouchers γίνονται δεκτές για το 2for1. H εβδομαδιαία κάρτα θέλει και φωτογραφία διαβατηρίου, οι ημερήσιες όχι. Δε μπορείς να κλείσεις εισητήριο από πριν, θα περιμένεις στην ουρά. Στο Tower of London η ουρά ήταν πολύ μικρή, αλλά Τussauds η ουρά ήταν τεράστια και περιμέναμε ακριβώς 1 ώρα.. Πήγαμε μετά τις 3, νωρίτερα μπορεί να είναι ακόμα χειρότερα..
Τα vouchers απο πού τα προμηθεύεσαι?Επιλεγεις εσυ ποια αξιοθεατα θελεις να επισκεφτεις την ωρα που βγαζεις την travelcard και σ δινουν τα αντιστοιχα κουπόνια η τα παιρνεις οταν πας να επισκεφτεις το εκάστοτε αξιοθέατο αντι για τι κανονικο εισητήριο?
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μέτα από μέεεεεεεεερες διαβάσματος ήρθε η στιγμή να γράψω το πρώτο μου πόστ! Έχοντας διαβάσει λοιπόν και τις 150 σελίδες (άθλος πραγματικά) έχουν λυθέι η απορίες μου περί oyster, μετακινήσεις από αεροδρόμια, φαγητό κτλ...
Θέλω απλά να σας δείξω ένα πλάνο του ταξιδιού που έχω στο μυαλό μου κ αν έχετε να μου κάνετε κάποια επισήμανση, δηλ. αν κάποια είναι πολύ μακριά μεταξύ τους ή δεν πρόκειται να τα προλάβω σίγουρα, τέτοια πράγματα. Πάμε??

Έχω 6 γεμάτες μέρες στη διάθεση μου:

Πέμπτη: Φτάνουμε στο αεροδρόμιο του Gatwick (με τι άλλο, με easy) στις 4.20, οπότε δε θα έχω κ πολλά να κάνω. Ξενοδοχείο, φαγητό και ίσως κάμια βόλτα στη πόλη.
Παρασκευή: Πρωινό εγερτήριο (πάλι καλά που ήμαστε και 2 ώρες πίσω) και γραμμή για Bermondsey και Borough Market. Στη συνέχεια βόλτα στο Notting Hill, Portobello και ό, τι τέλος πάντων έχει εκέι. Τέλος, Μουσείο Επιστημών, Φυσικής Ιστορίας και V&A Museum. Τα δύο τελευταία την Παρασκευή μένουν ανοιχτά μέχρι τις 22:00.

Σάββατο: Ξεκινάμε με βόλτα στο Regent's Canal και καταλήγουμε στο Camden. Αφού γυροβολίσουμε την αγορά κατευθυνόμαστε για Covent Garden και έπειτα Soho. Εθνική Πινακοθήκη και αν προλάβουμε Τate Modern (συγχωρείστε με αλλά δε νομίζω τα εκθέματά της να με εντυπωσιάσουν, δε μου ασκεί καμμία γοητεία το μοντέρνο), επίσης το Σάββατο μένει ανοιχτή μέχρι αργά.

Κυριακή: Ξεκινώ πρωί πρωί και παίρων σβάρνα τις αγορές: Columpia -> Brick Lane-> Old Spitalfield -> Peticoat Lane (Ναι, μ'αρέσουν ΠΟΛΥ οι αγορές, τι να κάνω??) Στη συνέχεια θα βάλω κ ενα μουσείο γιατί με τόσα πανηγύρια... Ιδού! Geffye Museum (ναι, εντάξει, θέλω να το δω!) Πάρτε κ μια γεύση http://www.geffrye-museum.org.uk/ Για το τέλος Britain Museum. Αν κ έτσι όπως το βλέπω τώρα δε νομίζω να προλαβαίνω...

Δευτέρα: Τοwer of London, St. Paul's, Westminster Abbey, παζαρεύω για Churchill War Rooms και αν προλάβω (χλωμό) Pollock's Toy Museum (είπαμε, ότι αρέσει στον καθένα http://www.pollockstoymuseum.com/museum.html)

Τρίτη: London zoo (μη λέμε τα ίδια), thames cruise και London Bridge Experience.
**To πρόγραμμα Δευτέρας-Τρίτης δε βγήκε επειδή τρελάθηκα αλλά λόγω 2day London pass.

Tετάρτη: Βόλτα σε κάποιο πάρκο και ότι δε πρόλαβα από κάποια άλλη μέρα. Το μόνο σίγουρο.

Πέμπτη: Τι Πέμπτη δηλαδή... Αξημέρωτα! Πτήση με easy στις 8 για τον γνώριμο Βενιζέλο. Ακόμα μια σημείωση εδώ: Δεν θέλω με τίποτα να χάσω τη πτήση μου γτ έζησα μια τέτοια τραυματική εμπειρία στο αεροδρόμιο του Κάιρου. Πραγματικά, μη τύχει σε κανέναν. Αν νομίζετε ότι εκεί μιλάνε αγγλικά, αναθεωρήστε! Λέω να φύγω με το τρένο της FirstCapital (πιο κάτω έχω κ τη τοποθεσία του ξενοδοχείου) στις 4:45 που φτάνει 5:48 όπως το δειχνει στο site. Θα κλείσω τα εισιτήρια απο πριν και ελπίζω να μην έχω κανένα απρόοπτο...

Και για να μην ξεχάσω, το ξενοδοχείο μου είναι αυτό: http://www.booking.com/hotel/gb/charlotte-guest-house.el.html?sid=7010458391195d417a727ce6f2586c80;dcid=1
Μάλλον όχι ότι καλύτερο από άποψη τοποθεσίας αλλά αρκετά κοντά στο κέντρο και με καλά σχόλια -σε σχέση μ' αυτό που μπορούμε να πληρώσουμε πάντα-. Άντε ντε, πείτε κ εσείς κάτι!
Κάπου εκεί Τρίτη η Τετάρτη που το έχεις κενό μπορείς να πάς Γκρίνουιτς και Canary wharf,παίρνοντας τον DLR τα συνδιάζεις,πάς πρώτα μέχρι Γκρίνουιτς βόλτες εκεί στο χωριουδάκι ,στο αστεροσκοπείο...έχει ένα σωρό πράγματα να δείτε και στο γυρισμό να κατεβείτε canada sqare.
 
Last edited by a moderator:

travellgirl

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, το Greenwich το είχα κ εγώ στο μυαλό μου, αλλά κάπου πελάγωσα κ είπα να το αφήσω. Μάλλον θα το κάνω την Τετάρτη γιατί φαίνετα πραγματικά ενδιαφέρον! Τώρα κοιτάω την προσφορά 2for1 η οποία φαίνεται πιο συμφέρουσα απο το london pass, ελπίζω να μη χρειαστεί να αλλάξω το πρόγραμμα κ ξαναγράψω ένα τοοοοοόσο μακροσκελές post. :(
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Τα vouchers απο πού τα προμηθεύεσαι?Επιλεγεις εσυ ποια αξιοθεατα θελεις να επισκεφτεις την ωρα που βγαζεις την travelcard και σ δινουν τα αντιστοιχα κουπόνια η τα παιρνεις οταν πας να επισκεφτεις το εκάστοτε αξιοθέατο αντι για τι κανονικο εισητήριο?
Kανεις λογαριασμό και τα κατεβάζεις και τα εκτυπώνεις από αυτό το site:
Days Out Guide - London attractions with train tickets | London trains | trains to London

Είναι δυνατόν να πηγαίνετε στο madam t και όχι στον st .Paul ??

Πραγματική απορία !!!
Τα δύο αξιοθέατα είναι τελείως άσχετα μεταξύ τους και για άλλη ώρα και διάθεση.. Πάντως εμείς είχαμε στο πρόγραμμα μας να μπούμε στον καθεδρικό την boxing day που ήταν ανοιχτός, αλλά καθυστερήσαμε στο γήπεδο το πρωί και δε προλάβαμε. Οπότε τον είδαμε μόνο απέξω την προηγούμενη μέρα (που ήταν κλειστός όπως και όλα στο Λονδίνο). Αν ταξιδεύαμε άλλη περίοδο σε 6 μέρες σίγουρα θα είχαμε προλάβει να πάμε αλλη μέρα.. Τώρα για τo Tussads δε το είχαμε καθόλου στο πρόγραμμα κυρίως λόγω των σχολίων στο φόρουμ. Αλλά την προηγούμενη πριν φύγουμε, λόγω αλλαγής σχεδίων μας έμειναν κάποιες ώρες ελεύθερες και θέλαμε κάτι χαλαρό. Δε μετάνιωσα καθόλου που πήγαμε τελικά. Όχι τόσο για τα κέρινα (που μια χαρά ήταν και αυτά) αλλά πιο πολύ για τη βολτούλα με το τρενάκι-ταξι που σου δείχνει σκηνές από την ιστορία του Λονδίνου, και κυρίως για την 4D μικρού μήκους στο τέλος που ήταν ωραία εμπειρία (θα γράψω σχετικά στην ιστορία μου). Εγώ τα προτείνω τα tussauds σε όποιον θέλει και κάτι πιο light αρκεί να μην έχει πρόβλημα με τον πολύ κόσμο και τις ουρές.. Να υπολογίζετε ένα 3ωρο. Δε θα είναι το highlight του ταξιδιου αλλά με 2for1 τις 15 λίρες του τις αξίζει..

travellgirl said:
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, το Greenwich το είχα κ εγώ στο μυαλό μου, αλλά κάπου πελάγωσα κ είπα να το αφήσω. Μάλλον θα το κάνω την Τετάρτη γιατί φαίνετα πραγματικά ενδιαφέρον!
Kαι γω προτείνω να πάτε Greenwich! Η θέα από τον λόφο (λίγο πριν βραδιάσει) ήταν για μένα το highlight του ταξιδιού!
 

stella med

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Μπόρα Μπόρα
Ευχαριστώ echo2011 για τις πληροφοριες.Ελπίζω όταν παω εγω να μην έχει πολλή ουρά γιατι δεν είναι γιορτινή περίοδος.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Παρασκευή: Πρωινό εγερτήριο (πάλι καλά που ήμαστε και 2 ώρες πίσω) και γραμμή για Bermondsey και Borough Market.
στο London Bridge είναι, όχι στο Bermondsey. Εκεί είναι η αγορά αντικών αν θες
Στη συνέχεια βόλτα στο Notting Hill, Portobello και ό, τι τέλος πάντων έχει εκέι.
Παρασκευή δε θα έχει τίποτα
Κυριακή: Ξεκινώ πρωί πρωί και παίρων σβάρνα τις αγορές: Columpia -> Brick Lane-> Old Spitalfield -> Peticoat Lane (Ναι, μ'αρέσουν ΠΟΛΥ οι αγορές, τι να κάνω??)
σκέψου και την Broadway σχετικά κοντά στην Columbia.
στις 4:45 που φτάνει 5:48 όπως το δειχνει στο site.
δεν το έψαξα αλλά είσαι σίγουρη; μια ώρα για να φτάσει;

άρα καθώς θα βρίσκεσαι Hampstead σε ποιό πάρκο θα επιλέξεις να πας; Μα στο Hampstead Heath. παρακάτω σου παραθέτω μερικά θέματα που έχω ανοίξει για το Λονδίνο, ίσως να σου ανοίξω την όρεξη:
[URL="http://www.travelstories.gr/%E3%F1%DC%F6%EF%ED%F4%E1%F2-%F7%E9%EB%E9%FC%EC%E5%F4%F1%E1-%F3%F4%EF-%E7%ED%F9%EC%DD%ED%EF-%E2%E1%F3%DF%EB%E5%E9%EF/40005-%F4%E1-%DC%E3%ED%F9%F3%F4%E1-%F0%DC%F1%EA%E1-%F4%EF%F5-%EB%EF%ED%E4%DF%ED%EF%F5.html"]http://www.travelstories.gr/%E3%F1%DC%F6%EF%ED%F4%E1%F2-%F7%E9%EB%E9%FC%EC%E5%F4%F1%E1-%F3%F4%EF-%E7%ED%F9%EC%DD%ED%EF-%E2%E1%F3%DF%EB%E5%E9%EF/40005-%F4%E1-%DC%E3%ED%F9%F3%F4%E1-%F0%DC%F1%EA%E1-%F4%EF%F5-%EB%EF%ED%E4%DF%ED%EF%F5.html

http://www.travelstories.gr/%E3%F1%DC%F6%EF%ED%F4%E1%F2-%F7%E9%EB%E9%FC%EC%E5%F4%F1%E1-%F3%F4%EF-%E7%ED%F9%EC%DD%ED%EF-%E2%E1%F3%DF%EB%E5%E9%EF/35321-%F3%F4%E1-%F0%F1%EF%DC%F3%F4%E9%E1-%EB%EF%ED%E4%DF%ED%EF.html
 

travellgirl

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
στο London Bridge είναι, όχι στο Bermondsey. Εκεί είναι η αγορά αντικών αν θες

Μάλλον μπερδεύτηκα. Το ξέρω ότι είναι στο London Bridge. Έλεγα πρώτα στο Bermondsey Market (για τις αντίκες) και μετά να περπατήσω μέχρι την Borough Market. Εχω την εντύπωση πως είναι κοντά.
Παρασκευή δε θα έχει τίποτα

:( Να κοιτάξω να το χωρέσω κάπου Σάββατο-Κυριακή??

σκέψου και την Broadway σχετικά κοντά στην Columbia.

Ναι, την είδα στον οδηγό και μου φάνηκε πολύ καλή, αλλά γράφει πως δεν είναι αύκολη η πρόσβαση κ επειδή ήδη έβαλα πολλές είπα να την αφήσω...

δεν το έψαξα αλλά είσαι σίγουρη; μια ώρα για να φτάσει;

Πόσο να κάνει δηλαδή??? Παραπάνω????

άρα καθώς θα βρίσκεσαι Hampstead σε ποιό πάρκο θα επιλέξεις να πας; Μα στο Hampstead Heath. παρακάτω σου παραθέτω μερικά θέματα που έχω ανοίξει για το Λονδίνο, ίσως να σου ανοίξω την όρεξη:
http://www.travelstories.gr/%E3%F1%DC%F6%EF%ED%F4%E1%F2-%F7%E9%EB%E9%FC%EC%E5%F4%F1%E1-%F3%F4%EF-%E7%ED%F9%EC%DD%ED%EF-%E2%E1%F3%DF%EB%E5%E9%EF/40005-%F4%E1-%DC%E3%ED%F9%F3%F4%E1-%F0%DC%F1%EA%E1-%F4%EF%F5-%EB%EF%ED%E4%DF%ED%EF%F5.html
http://www.travelstories.gr/%E3%F1%...%EF%DC%F3%F4%E9%E1-%EB%EF%ED%E4%DF%ED%EF.html
Μα όταν λέω ότι τα έχω διαβάσει όλα, εννοώ ΟΛΑ!! Το έχω στα υπόψιν για την Τετάρτη, αν κ μπορεί να σου φανεί παράξενο απ'ότι έχω καταλάβει West Hampstead και Hampstead δεν είναι κ δίπλα με τις συγκοινωνίες. On foot δεν ξέρω. Άσε που μάλλον θα χιονίζει όταν πάμε :(:(:(:(:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.735
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom