Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Eνα πολύ χρήσιμο εργαλειο/app για το Λονδίνο είναι το VISIT LONDON
Μέσω αυτού ανακαλύψαμε και το skygarden

Screenshot_20181120_200235.jpg
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι

Marexy

Member
Μηνύματα
45
Likes
22
Καλησπέρα .
Οργανωνω το ταξίδι μας για Λονδίνο και θα ήθελα πραγματικά την βοήθεια σας.
Είμαστε οικογένεια 5μελης με τρία παιδιά. Θα φτάσουμε στο Λονδίνο στις 10/10 και θα αναχωρησουμε στις 14/10.
Άρα πρώτη και τελευταία μέρα δεν θα μπορέσουμε μάλλον να κάνουμε και πολλά πράγματα.
Θα σας γράψω τι θέλουμε να επισκεφτουμε και θα ήθελα να μου πείτε πως μπορούν να οργανωθουν καλύτερα οι επισκέψεις .
-Hyde Park
-Μουσειο φυσικης ιστοριας
-Buckingham palace
-Westminster abbey
-κοινοβούλιο/big ben
-British museum
-μουσειο κερινων ομοιωματων tussaud
- piccadilly/trafalgar square
-London eye ή sky garden.
-δεν ξέρω αν θα χωρέσει και ένας ζωολογικος κήπος.

Η διαμονή μας θα είναι στην Kensington str απέναντι από το μουσείο φυσικής ιστορίας.
Θα μετακινουμαστε με ΜΜΜ με oyster card που θα βγάλουμε στο Heathrow (έχει αυτόματα εκδοτηρια ; )
Ευχαριστώ και περιμενω τις προτάσεις σας.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπέρα .
Οργανωνω το ταξίδι μας για Λονδίνο και θα ήθελα πραγματικά την βοήθεια σας.
Είμαστε οικογένεια 5μελης με τρία παιδιά. Θα φτάσουμε στο Λονδίνο στις 10/10 και θα αναχωρησουμε στις 14/10.
Άρα πρώτη και τελευταία μέρα δεν θα μπορέσουμε μάλλον να κάνουμε και πολλά πράγματα.
Θα σας γράψω τι θέλουμε να επισκεφτουμε και θα ήθελα να μου πείτε πως μπορούν να οργανωθουν καλύτερα οι επισκέψεις .
-Hyde Park
-Μουσειο φυσικης ιστοριας
-Buckingham palace
-Westminster abbey
-κοινοβούλιο/big ben
-British museum
-μουσειο κερινων ομοιωματων tussaud
- piccadilly/trafalgar square
-London eye ή sky garden.
-δεν ξέρω αν θα χωρέσει και ένας ζωολογικος κήπος.

Η διαμονή μας θα είναι στην Kensington str απέναντι από το μουσείο φυσικής ιστορίας.
Θα μετακινουμαστε με ΜΜΜ με oyster card που θα βγάλουμε στο Heathrow (έχει αυτόματα εκδοτηρια ; )
Ευχαριστώ και περιμενω τις προτάσεις σας.
Πιστευω χωρανε ισα-ισα αλλα μονο βγαζοντας ονλινε εισιτηρια για να μην περιμενετε στην ουρα..αν ειναι να περιμενετε και ουρες,ουτε τα μισα δε θα δειτε!τωρα στο διλημμα london eye-sky garden αν προλαβετε να κλεισετε εισοδο στο 2ο το προτεινω ασυζητητι..επειδη ο καιρος παιζετε ειναι κριμα να χετε πληρωσει εισοδο για london eye και να εχει συννεφια και να μην δειτε ουτε τη μιση θεα,ενω στο sky garden ειναι φρι η εισοδος και μπορεις να απολαυσεις το καφε σου
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
170
Likes
441
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα .
Οργανωνω το ταξίδι μας για Λονδίνο και θα ήθελα πραγματικά την βοήθεια σας.
Είμαστε οικογένεια 5μελης με τρία παιδιά. Θα φτάσουμε στο Λονδίνο στις 10/10 και θα αναχωρησουμε στις 14/10.
Άρα πρώτη και τελευταία μέρα δεν θα μπορέσουμε μάλλον να κάνουμε και πολλά πράγματα.
Θα σας γράψω τι θέλουμε να επισκεφτουμε και θα ήθελα να μου πείτε πως μπορούν να οργανωθουν καλύτερα οι επισκέψεις .
-Hyde Park
-Μουσειο φυσικης ιστοριας
-Buckingham palace
-Westminster abbey
-κοινοβούλιο/big ben
-British museum
-μουσειο κερινων ομοιωματων tussaud
- piccadilly/trafalgar square
-London eye ή sky garden.
-δεν ξέρω αν θα χωρέσει και ένας ζωολογικος κήπος.

Η διαμονή μας θα είναι στην Kensington str απέναντι από το μουσείο φυσικής ιστορίας.
Θα μετακινουμαστε με ΜΜΜ με oyster card που θα βγάλουμε στο Heathrow (έχει αυτόματα εκδοτηρια ; )
Ευχαριστώ και περιμενω τις προτάσεις σας.
Μια χαρα νομιζω χωράνε αν αξιοποιήσετε ολες σας τις μέρες, όσες φορές έχω πάει ευτυχώς δεν εχω τύχει ουρά στα μουσεία (δεν ξερω τι γινεται στο madame tussaud) δεν θα ηταν και κακο ομως να κλεισετε ονλαιν εισιτήρια οπου μπορείτε.
Θα συμφωνησω και εγώ με την Μαρία, καλύτερα sky garden (με κράτηση) αν και δεν ειναι τοσο κεντρικά οπότε ίσως δεν σας βολεύει να παρεκκλίνετε.
Για μένα επιβάλλεται να επισκεφθείτε και borough market για εξαίσιο street food
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Βρετανικό μουσείο, Μουσείο Φυσικής Ιστορίας εφόσον πάτε νωρίς δεν έχει ιδιαίτερη ουρά όσες φορές έχω πάει και η ουρά που θα δεις μην σε φοβίζει καθόσον είναι μόνο για έλεγχο ασφαλείας και όχι έκδοσης εισιτηρίων οπότε δεν καθυστερεί. Ανάμεσα σε London Eye και Sky Garden θα διάλεγα Sky Garden (υπάρχουν και άλλες επιλογές αξιόλογες όπως Duck and Waffle, το 12th Knot, το Bar στο OXXO Tower κτλ, ανάλογα το budget). Συμφωνώ με την επιλογή της Borough Market (αγαπημένο μέρος) αλλά δες λίγο το γεγονός ότι πρέπει να την επισκεφτείς εως το απόγευμα (σχετικά νωρίς) γιατί τότε κλείνουν οι περισσότεροι πωλητές ή έχουν ξεπουλήσει. Piccadilly - Trafalgar θα διάλεγα να πάω αφότου έχει νυχτώσει μιας και είναι πιο μαγευτικές φωτισμένες εκτός εαν θέλετε shopping therapy :) Για οικογενειακή βόλτα με παιδιά κοίταξε λίγο και το Πύργο του Λονδίνου (London Tower) με εκθέματα όπως πανοπλίες ιπποτών, όπλα, κοσμήματα βασιλέων και πολύ ωραία τουρ δωρεάν. Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε. :)
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Ξεκινώντας από την αρχή:


-Μουσειο φυσικης ιστοριας --> Συνήθως δεν έχει ουρά
-Buckingham palace --> δείτε τι ώρα είναι η αλλαγή φρουράς και πιάστε μία καλή θέση στο συντριβάνι απέναντι.
-Westminster abbey --> συνδυάστε το με άλλο εισιτήριο για να σας έρθει πιο φτηνά (αν και δεν αξίζει να μπείτε, ταπεινή μου άποψη)
-British museum --> Συνήθως δεν έχει ουρά
-μουσειο κερινων ομοιωματων tussaud --> Πρωί πρωί να είστε στην είσοδο γιατί μετά έχει τεράστια ουρά (αγοράστε εισιτήρια online είναι πιο φτηνά από τον γκισέ). 2 φορές έχω πάει και τις 2 όταν έβγαινε (είχα πάει από τους πρώτους) η ουρά ήταν τεράστια.
- piccadilly/trafalgar square --> νομίζω αξίζει με απογευματινή - βραδινή βόλτα
-London eye ή sky garden. --> Προτείνω Skygarden εκτός αν τα παιδιά θέλουν την ρόδα (δεν γράφεις ηλικίες παιδιών άρα δεν μπορώ να κρίνω). Κλείσε νωρίς εισιτήριο γιατί δύσκολα να βρεις τελευταία στιγμή. Για θέα το "The Shard" είναι καλό, αλλά ακριβό.
-δεν ξέρω αν θα χωρέσει και ένας ζωολογικος κήπος --> δεν έχω πάει σε ζωολογικό κήπο στο Λονδίνο δεν έχω γνώμη.


Για εμένα αξίζει και το Tower Of London να πάτε και μπορείτε να κάνετε. Σχετικά με το Borough Market , καλό είναι για να δοκιμάσετε street food, αλλά όπως γράφει και άλλο μέλος πιο πάνω, πρέπει να πάτε ότι ώρα πηγαίνουν οι ξένοι για φαγητό (αν πάτε αλά ελληνικά στις 16:00 - 17:00 ατυχήσατε)
 

Marexy

Member
Μηνύματα
45
Likes
22
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας.
Τα παιδιά είναι ηλικίας 11 έως 16.
Έχουμε κάνει αρκετά παρόμοια ταξίδια,απλά το Λονδίνο έχει μια μεγαλύτερη δυσκολία λόγω αποστασεων.
Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε στο να μοιράσω σωστά τα αξιοθέατα βάση των ημερών που θα έχουμε .
Αν αφήσουμε εξω την πρώτη και τελευταία μερα, μένουν τρεις μέρες καθαρές .
Ποια αξιοθέατα θα δούμε ποιες μέρες .
Αυτό νομίζω είναι το πιο δύσκολο στον σχεδιασμό .
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
170
Likes
441
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
1η μέρα θα μπορούσατε να ξεκινήσετε με madame tussaud (να πάτε πρωί να πετύχετε οσο το δυνατον λιγοτερο κόσμο) μετα συνεχίζεται με βόλτα στο hyde park και προορισμό το μουσείο φυσικής ιστορίας.
2η μέρα Buckingham palace, Big Ben, Westminster abbey, κοντά εκει είναι και τα Churchill war rooms (δεν έχω πάει, αλλά σε επόμενη επισκεψη θα ήθελα να πάω) περπατώντας μπορείτε να φτάσετε μέχρι trafalgar square - leicester square - piccadilly, χαθείτε στα στενά της china town
3η μέρα βρετανικό μουσείο, lunch break στην borough market και στην συνέχεια sky garden

ενα ενδεικτικό πρόγραμμα θα μπορουσε να ειναι αυτο...
 

Kostassp

Member
Μηνύματα
47
Likes
77
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας.
Τα παιδιά είναι ηλικίας 11 έως 16.
Έχουμε κάνει αρκετά παρόμοια ταξίδια,απλά το Λονδίνο έχει μια μεγαλύτερη δυσκολία λόγω αποστασεων.
Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε στο να μοιράσω σωστά τα αξιοθέατα βάση των ημερών που θα έχουμε .
Αν αφήσουμε εξω την πρώτη και τελευταία μερα, μένουν τρεις μέρες καθαρές .
Ποια αξιοθέατα θα δούμε ποιες μέρες .
Αυτό νομίζω είναι το πιο δύσκολο στον σχεδιασμό .
Καλημέρα,
ήμασταν και μεις οικογενειακώς Λονδίνο το Πάσχα που μας πέρασε , για 3 1/2 ημέρες και θα σου παραθέσω το πρόγραμμα που έκανα βάσει των ημερών αυτών.
Διαμονή κοντά στο σταθμό Earl's Court όπου και βγάλαμε oyster card και λόγω του ότι φθάσαμε μεσημέρι-απόγευμα επιλέξαμε μια βόλτα με ανοιχτό πούλμαν με περιήγηση στα περισσότερα αξιοθέατα της πόλης.
1η ημέρα
Βρετανικό Μουσείο, Madame Tussauds, Oxford St, Piccadilly Circus, Leicester Square, Πλατεία Τραφάλγκαρ, Εθνική Πινακοθήκη Λονδίνου, Κόβεντ Γκάρντεν, Chinatown, Soho, Carnaby St .
2η ημέρα
Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, St James's Park, Αββαείο του Ουέστμινστερ, Westminster Abbey,Μπιγκ Μπεν, London Eye και μετά περπατώντας στην The Queen's Walk - Oxo Tower,Tate Modern (στάση για καφέ), Shakespeare's Globe,Borough Market, London Tower Bridge, Πύργος του Λονδίνου, Χάροντς.
3η ημέρα
Ανάκτορα του Μπάκιγχαμ, Camden Town, Portobello Rd, Νότινγκ Χιλ, Σιδ. σταθμός Σεν Πάνκρας-Kings Cross (λόγω του Harry Potter Shop).
Το παραπάνω πρόγραμμα δεν είναι εύκολο αλλά η όρεξη να δούμε όσο περισσότερα αξιοθέατα γίνεται υπερνικούσε την κούραση και αν δεν είδαμε κάτι ...ευκαιρία να ξαναπάμε είπαμε !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom