ΗΠΑ Οδηγός για ESTA

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Ναι σπουδάζω! Αν τους το πω δεν θα έχω πρόβλημα; Τώρα στο εστα να βάλω από την αρχή που θα μείνω; Η μπορώ να κάνω την αίτηση και να το βάλω μετά;
τα εστα τα εγκρίνουν εύκολα; Τη ζητάει;
Σχετικά με την την δουλειά επειδή δεν δουλεύω τι λέω…;;; Φτάνει η σχολή;
Το που θα μείνεις ακριβως μπορεις να το συμπληρώσεις ανα πασα στιγμή στο μέλλον πριν ταξιδέψεις... Τα ESTA τα εγκρίνουν ευκολα... Ζηταει απλα τα στοιχεια σου διαβατηριο, πόλη που θα πας κ.τ.λ...Φτάνει η σχολή, αν έχεις και κάτι που το αποδεικνύει καλό για σένα αλλά μάλλον δε θα στο ζητησουν...
 

Mkh

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Το που θα μείνεις ακριβως μπορεις να το συμπληρώσεις ανα πασα στιγμή στο μέλλον πριν ταξιδέψεις... Τα ESTA τα εγκρίνουν ευκολα... Ζηταει απλα τα στοιχεια σου διαβατηριο, πόλη που θα πας κ.τ.λ...Φτάνει η σχολή, αν έχεις και κάτι που το αποδεικνύει καλό για σένα αλλά μάλλον δε θα στο ζητησουν...
Θα πάρω μαζί μου βεβαίωση σπουδών! Στο εστα εκεί που λέει δουλειά τι βάζω;
την σχολή που την συμπληρώνω στο εστα ;
Φτάνει να έχω γραμμένο στο εστα που θα πάω; Εκεί χρειάζεται απόδειξη και αν ναι πως θα το αποδείξω; Η φτάνει μόνο το εστα ; Εγώ καλιφορνια θα πάω όποτε φτάνει να γράψω για αρχή καλιφορνια σκέτο; Μετά εννοείτε θα βάλω που μένει και τα στοιχεία του ( εκεί που λέει στοιχεία ανάγκης ΗΠΑ βάζω του θείου μου; Μπορώ και αυτά μετά να τα συμπληρώσω;
 
Last edited:

Danae-Coffee

Member
Μηνύματα
33
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη - Ιαπωνία
Μόλις εγκρίθηκε η ESTA μου !

1) Έσωσα σε pdf το ''approved' και θα το εκτυπώσω για να το έχω μαζί μου. Λογικά δεν χρειάζεται κάτι άλλο επί αυτού, έτσι; Θα έχουν κι αυτοί πρόσβαση στο σύστημα
2) Θα μείνω σε φίλη μου για 20 περίπου μέρες. Έχω φυσικά εισιτήριο επιστροφής, η φίλη με είχε επισκεφτεί Ελλάδα το καλοκαίρι του '21 και ουσιαστικά ανταποδίδω την επίσκεψη. Ο σκοπός είναι να μείνω για τις Ευχαριστίες, τα γενέθλιά μου , να δω τη Βοστόνη (η φίλη μου μένει 25 λεπτά απ'την πόλη) και πιθανώς roadtrips! Χρειάζεται να έχω κάποια επιστολή της μαζί μου ότι θα μείνω σε αυτή κ.λ.π. ; Είδα να αναφέρεται παραπάνω. Στα στοιχεία επαφών, στην αμερικανική επαφή έβαλα τη φίλη μου, στην εκτάκτου ανάγκης την μητέρα μου η οποία είναι στην Ελλάδα.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Θα πάρω μαζί μου βεβαίωση σπουδών! Στο εστα εκεί που λέει δουλειά τι βάζω;
την σχολή που την συμπληρώνω στο εστα ;
Φτάνει να έχω γραμμένο στο εστα που θα πάω; Εκεί χρειάζεται απόδειξη και αν ναι πως θα το αποδείξω; Η φτάνει μόνο το εστα ; Εγώ καλιφορνια θα πάω όποτε φτάνει να γράψω για αρχή καλιφορνια σκέτο; Μετά εννοείτε θα βάλω που μένει και τα στοιχεία του ( εκεί που λέει στοιχεία ανάγκης ΗΠΑ βάζω του θείου μου; Μπορώ και αυτά μετά να τα συμπληρώσω;
Λοιπόν τα βασικά που χρειαζεσαι ειναι ΕSTA και EU covid certificate τα οποια στα ζητάει συνήθως μονο η αεροπορική και πιο σπάνια στα σύνορα.. Απλα ESTA εκτυπωμένη και eu covid certificate επισης καλο θα ηταν εκτυπωμενο μη σε αφησει κανα κινητο.. Αν μεινεις Καλιφόρνια και δεν ξέρεις που ακριβώς το γράφεις μετα.. Οτι ξέρεις απο τωρα το συμπληρώνεις βεβαια.. Αν μείνεις σε ξενοδοχείο εκτυπωνεις την κράτηση, αν μείνεις σε συγγενη φιλο μια συστατικη επιστολή η δήλωση οτι σε φιλοξενουν όπως αναφέρθηκε θα βοηθούσε σε περίπτωση που πέσεις σε κανα περιεργο.. Λίγες φορές ζητάνε βέβαια.. Επαφές βαλε θειο ναι,απο τωρα θα ελεγα γτ να το βάλεις μετά??οτι είσαι φοιτητής αν δεν εχει κενό, δεν το θυμάμαι αυτο, το βάζεις στο επαγγελμα.. Βεβαίωση σπουδών ειπες θα έχεις απο οτι καταλαβα... Γενικα ολα αυτα εκτός απο esta και certificate τα έχεις για να είσαι άνετος και χωρίς άγχος...χρειαζονται αλλα τα ζητάνε πιο σπάνια... Α και εισιτήριο επιστροφής επίσης.
 

Mkh

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Λοιπόν τα βασικά που χρειαζεσαι ειναι ΕSTA και EU covid certificate τα οποια στα ζητάει συνήθως μονο η αεροπορική και πιο σπάνια στα σύνορα.. Απλα ESTA εκτυπωμένη και eu covid certificate επισης καλο θα ηταν εκτυπωμενο μη σε αφησει κανα κινητο.. Αν μεινεις Καλιφόρνια και δεν ξέρεις που ακριβώς το γράφεις μετα.. Οτι ξέρεις απο τωρα το συμπληρώνεις βεβαια.. Αν μείνεις σε ξενοδοχείο εκτυπωνεις την κράτηση, αν μείνεις σε συγγενη φιλο μια συστατικη επιστολή η δήλωση οτι σε φιλοξενουν όπως αναφέρθηκε θα βοηθούσε σε περίπτωση που πέσεις σε κανα περιεργο.. Λίγες φορές ζητάνε βέβαια.. Επαφές βαλε θειο ναι,απο τωρα θα ελεγα γτ να το βάλεις μετά??οτι είσαι φοιτητής αν δεν εχει κενό, δεν το θυμάμαι αυτο, το βάζεις στο επαγγελμα.. Βεβαίωση σπουδών ειπες θα έχεις απο οτι καταλαβα... Γενικα ολα αυτα εκτός απο esta και certificate τα έχεις για να είσαι άνετος και χωρίς άγχος...χρειαζονται αλλα τα ζητάνε πιο σπάνια... Α και εισιτήριο επιστροφής επίσης.
Η δήλωση που λες για την φιλοξενία μπορεί να είναι ένα απλό μέιλ εκτυπωμένο; Πως πρέπει να είναι η δήλωση;
γιατί συστατική θα πρέπει να μου την στείλει από Αμερική και δύσκολο…άρα πάω σε δήλωση απλά τι δήλωση δεν ξέρω
Συγνώμη αν σας ζάλισα απλά δεν ξέρω….
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Εγώ είχα πάει πρώτη φορά ΗΠΑ την άνοιξη του '15. Είχα τελειώσει τη σχολή και είχα πάρει το πτυχίο (οπότε και τυπικά δεν ήμουν φοιτητής), πριν 10 μέρες είχα τελειώσει το στρατό και τότε ήμουν άνεργος. Θα πήγαινα για περίπου 25 μέρες.

Στην ESTA είχα δηλώσει "unemployed". Ούτε να τους δείξω μετρητά μου ζήτησαν ούτε κάρτες ούτε κρατήσεις ξενοδοχείων ούτε εισιτήρια επιστροφής.

Στα χαρτιά που συμπληρώνεις για τη διεύθυνση διαμονής σου ζητούν το πού θα μείνεις το πρώτο βράδυ. Είχα ρωτήσει συγκεκριμένα αυτό, γιατί θα μέναμε Λος Άντζελες μόνο το πρώτο βράδυ (για να σπάσουμε το ταξίδι) και τις υπόλοιπες 10 μέρες Χονολουλού. Οπότε, στη, λογική από πλευράς μου, ερώτηση "ποια διεύθυνση ξενοδοχείου γράφω εδώ" μου είπαν του Λος Άντζελες (παρότι θα ξαναφεύγαμε σε 15 ώρες).

Αν υπάρχει τόσο άγχος, μπορείτε να κλείσετε ένα ξενοδοχείο για το πρώτο βράδυ και να δηλώσετε αυτό. Λέτε στον συγγενή / φίλη ότι τελικά σας έδιωξαν πίσω και τους χτυπάτε την πόρτα την επόμενη μέρα (μας αρέσουν και οι εκπλήξεις :haha:).
 

ariadni494949

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Καλησπέρα και πάλι!!!Παρασκευή πέταω για Βοστόνη και ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Το εισητηριο της αναχώρησης θα κάνω αύριο τσεκ ιν και θα το εκτυπώσω.Το εισητηριο της επιστροφής πως θα το κάνω εκτύπωση για να το έχω μαζί στην αμερικη στον έλεγχονα τους το δειξω;Δεν μπορώ να κάνω ακόμη τσεκ ιν,από από μπορώ να το εκτυπωσω;Πετάω με delta
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα και πάλι!!!Παρασκευή πέταω για Βοστόνη και ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Το εισητηριο της αναχώρησης θα κάνω αύριο τσεκ ιν και θα το εκτυπώσω.Το εισητηριο της επιστροφής πως θα το κάνω εκτύπωση για να το έχω μαζί στην αμερικη στον έλεγχονα τους το δειξω;Δεν μπορώ να κάνω ακόμη τσεκ ιν,από από μπορώ να το εκτυπωσω;Πετάω με delta
στο γκισέ.
θα πας αναγκαστικά και στο πήγαινε (κάνεις δεν κάνεις τσεκ ιν ηλεκτρονικά) γιατί πρέπει να ελέγξουν τα στοιχειά σου αλλά και να παραδώσεις αποσκευές αν έχεις.
το μόνο που πρέπει να εξασφαλίσεις αν θέλεις, είναι μια Καλή θέση στο αεροσκάφος. μπαίνεις στο σαιτ της δέλτα με τον κωδικό κράτησης και κάνεις διαχείριση.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα και πάλι!!!Παρασκευή πέταω για Βοστόνη και ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Το εισητηριο της αναχώρησης θα κάνω αύριο τσεκ ιν και θα το εκτυπώσω.Το εισητηριο της επιστροφής πως θα το κάνω εκτύπωση για να το έχω μαζί στην αμερικη στον έλεγχονα τους το δειξω;Δεν μπορώ να κάνω ακόμη τσεκ ιν,από από μπορώ να το εκτυπωσω;Πετάω με delta
Μπορείς επίσης απλά να δείξεις/εκτυπώσεις το email της κράτησης.
 

sofisofi

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα φίλοι ταξιδιώτες !! Επιτέλους μετά από χρόνια έκλεισα εισιτήρια με τον σύζυγο το Μάρτιο για Νέα Υόρκη ! Ψάχνομαι λίγο με την ESTA ! Κάποιος που έχει πάει μπορεί να με διαφωτίσει? Υπάρχει περίπτωση να με απορρίψουν?
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα φίλοι ταξιδιώτες !! Επιτέλους μετά από χρόνια έκλεισα εισιτήρια με τον σύζυγο το Μάρτιο για Νέα Υόρκη ! Ψάχνομαι λίγο με την ESTA ! Κάποιος που έχει πάει μπορεί να με διαφωτίσει? Υπάρχει περίπτωση να με απορρίψουν?
πρώτα κάνουμε εστα και μετά εισιτήριο.
δύσκολο έως αδύνατον να στην απορρίψουν. εκτός και αν έχει πάει σε χώρες που αυτοί δεν θέλουν να πας...
 

sofisofi

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
πρώτα κάνουμε εστα και μετά εισιτήριο.
δύσκολο έως αδύνατον να στην απορρίψουν. εκτός και αν έχει πάει σε χώρες που αυτοί δεν θέλουν να πας...
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Βρηκα σε καλή τιμή εισιτήρια και τα έκλεισα, δε σκέφτηκα ότι μπορεί να έχω θέμα, άλλωστε μία εβδομάδα θα μείνω όχι παραπάνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.703
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom