Ryanair Οδηγός : E Check In από την Ryanair

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σας,
Πήρα το θάρρος να σας αναφέρω την περιπέτειά μου και ελπίζω να υπάρχει κάποιος με παρόμοια εμπειρία για να μου υποδείξει τι να κάνω. Αν και ταξιδεύω χρόνια με τη Ryanair και είχα καλές εντυπώσεις μέχρι τώρα , αυτή μου η εμπειρία είναι καθοριστική να αλλάξω γνώμη για την εταιρεία: έκανα κράτηση ήδη από τον Ιούνιο για πτήση στη Στοκχόλμη. Ταξιδεύουμε συνολικά 4 άτομα.Δεν ήθελα να πληρώσω επιπλέον για κράτηση θέσης ,καθώς μέχρι τώρα εξυπηρετούμαστε καλά και δεν χωρίζαμε ως οικογένεια. Τώρα όμως φαίνεται κάτι έχει αλλάξει στη Ryanair.Ήδη βρίσκομαι μίαμιση μέρα πριν από την αναχώρηση και δεν μπορω να κάνω check -in.Αφού δηλώσω τις ταυτότητες των μελών ,πάω στο τρίτο βήμα για τα άλλα στοιχεία εκεί κανονικά που δηλώνεις θεση(εγώ δηλώνω δωρεάν check-in) ,αλλά η επιλογή Επιβεβαίωση είναι απενεργοποιημένη με αποτέλεσμα να μην έχω κάνει μέχρι τώρα check-in και δεν έχω boarding pass. Τι φταίει για αυτό; Μήπως με τιμωρούν με check-in της τελευταίας στιγμής; Υπάρχει περίπτωση να μην μπορέσω να κάνω check-in? Δεν θα πετάξω επομένως , αν και έχω κάνει κράτηση και την εχω πληρώσει ? Μπορεί να μου απαντήσει κανείς?Ευχαριστώ.
Το δωρεάν check-in ανοιγει 48 ώρες πριν την πτήση ακριβώς. Αν δεν αγοράσετε θέσεις, η οικογένεια σας δεν θα έχει κοντινές θεσεις.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Η φίλη όμως γράφει ότι είναι μιαμιση ημέρα πριν την αναχώρηση.Λογικά θα έπρεπε να ανοίξει
το τσεκ ιν.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Το ξέρω, αλλα το γράφω για καθε ενδεχομενο ;)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
A,ok Λογικά κάποιο σφάλμα του συστήματος θα ήταν και θα μπορεί να κάνει τσεκ ιν τώρα.
Αλλιώς να επικοινωνήσει με το τσατ.
 
Μηνύματα
3
Likes
0
Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Δυστυχώς η περιπέτειά μου δεν έχει λήξει.Χτες επικοινώνησα με το chat. Μου είχαν πει θα μπορώ να κάνω check-in μετά από μια διόρθωση που μου έκαναν,αλλά και πάλι χτες δεν μπορούσα. Να φανταστείτε μέχρι σήμερα πολύ νωρίς προσπαθούσα, χωρίς αποτέλεσμα.
Υπάρχει και ένα άλλο περίεργο στην υπόθεση. Από δικό μου λάθος δήλωσα την κόρη με την οποία ταξιδεύω teen και δεν μπορούσα να την περάσω στο check-in.Μετά την επικοινωνία με το chat το διόρθωσαν,αλλά μου έστειλαν χτες ένα mail επιβεβαίωσης με το δρομολόγιο του ταξιδιού και με την απόδειξη πληρωμής μέσω visa όπου αναγραφεται ένα ποσό επιβάρυνσης κατά 23 ευρώ μεγαλύτερο από αυτό που έχω πληρώσει με τη visa, όταν έκανα την αρχική κράτηση. Με χρέωσαν για την αλλαγή από teen σε adult 23 ευρώ? Πήραν τα χρήματα από την Visa χωρίς να με ενημερώσουν? Μήπως δεν τα πήραν και γι αυτό το λόγο παραμένει εκκρεμές το check-in? Μπορείτε να καταλάβετε κάτι εσείς? Τι πρέπει να κάνω?
 

pronoobgr

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω κατι, ενας φιλος μου εκλεισε εισητηρια, και εβαλε αναποδα το ονομα με τ επωνυμο. Τα εκλεισε μεσο Ryanair, θα υπαρχει θεμα κατα την επιβιβαση του;;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω κατι, ενας φιλος μου εκλεισε εισητηρια, και εβαλε αναποδα το ονομα με τ επωνυμο. Τα εκλεισε μεσο Ryanair, θα υπαρχει θεμα κατα την επιβιβαση του;;
Τι να σου πούμε εμείς; Ας ρωτήσει τη Ryanair. Πάντως έχω ταξιδέψει αρκετές φορές με αυτά τα στοιχεία ανάποδα (ποτέ με ryanair όμως). Τελευταία φορά το Μάιο με iberia.
 

pronoobgr

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Τι να σου πούμε εμείς; Ας ρωτήσει τη Ryanair. Πάντως έχω ταξιδέψει αρκετές φορές με αυτά τα στοιχεία ανάποδα (ποτέ με ryanair όμως). Τελευταία φορά το Μάιο με iberia.
Λεω μηπως εχει τυχει κανενας να ταξιδεψει με Ryanair και να ειχε αυτο το θεμα. Απο τι καταλαβαινω δεν υπαρχει θεμα αρκει να ναι γραμμενα σωστα(υποθετω).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Λεω μηπως εχει τυχει κανενας να ταξιδεψει με Ryanair και να ειχε αυτο το θεμα. Απο τι καταλαβαινω δεν υπαρχει θεμα αρκει να ναι γραμμενα σωστα(υποθετω).
Ποιό κομμάτι από το "ας ρωτήσει τη ryanair" δεν κατάλαβες; ότι και να σου πούμε εμείς, ο τσεκινατζής της ryanaiar αμα θέλει μπορεί να κάνει κάτι άλλο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
καλησπερα σας
ηθελα να ρωτησω αν ισχυει ακομα η πολιτικη της ραιαν.. για μεταφορα μιας χειραποσκευης συν τσαντας η backpack στην καμπινα χωρις επιπλεον χρεωση. Το ρωταω γιατι πηγα να κλεισω πριν κ εγραφε οτι απο 1 Νοεμβριου 18 θα αλλαξει η πολιτικη. Με μπερδεψε. Οποιος ξερει, ας βοηθησει. Ευχαριστω πολυ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom