Ryanair Οδηγός : E Check In από την Ryanair

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.899
Εμενα παντως ενας φιλος μου ρωτησε στην αστυνομια και του ειπαν οτι θα πρεπει να βγαλει αλλη,γιατι για το Φ δεν υπαρχει αντιστοιχο γραμμα στο λατινικο αλφαβητο.
Ενα Φασκελο χρειαζετε ο αστυνομικος που του το ειπε η μια Φαπα
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η ryanair μπορει να το δεχετε, πιθανοτατα ομως να αντιμετωπισει προβλημα στον ελεγχο αν πετα σε χωρα εκτος Σενγκεν (πχ Αγγλια). Καλο ειναι να βγαλει μια νεα ταυτοτητα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Ενα Φασκελο χρειαζετε ο αστυνομικος που του το ειπε η μια Φαπα
Να συμπληρωσω οτι η πτηση ειναι για Αγγλια.
Οποτε φανταζομαι θα εννοουσε για εκτος σεγκεν θα ειναι καλυτερο να βγαλει αλλη ταυτοτητα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Υπάρχει η πιθανότητα για χώρα εντός σεγκεν(Ιταλία) να υπάρξει πρόβλημα;

Εχω βγάλει πολλές φορές εισιτήρια για φίλους με Ελληνικό γράμμα στην ταυτότητα τους και πήγαν όλα καλά απλά ρωτάω αν υπάρχει έστω και μια μικρή πιθανότητα να μην σε αφήσουν να ταξιδέψεις...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν υπάρχει πρόβλημα με την Αγγλία και με καμία άλλη χώρα που δέχεται Ελληνικές ταυτότητες, ΕΚΤΟΣ από την Τουρκία (η ΜΟΝΗ χώρα που δέχεται Ελληνικές ταυτότητες αλλά όχι εκείνες με αριθμό από Φ.).

Εννοείται ούτε εντός Σέγκεν υπάρχει πρόβλημα.
 

phoenix

Member
Μηνύματα
69
Likes
46
Δεν υπάρχει πρόβλημα με την Αγγλία και με καμία άλλη χώρα που δέχεται Ελληνικές ταυτότητες, ΕΚΤΟΣ από την Τουρκία (η ΜΟΝΗ χώρα που δέχεται Ελληνικές ταυτότητες αλλά όχι εκείνες με αριθμό από Φ.).

Εννοείται ούτε εντός Σέγκεν υπάρχει πρόβλημα.
Κ όμως! Φέτος το καλοκαίρι ταξιδέψαμε με τον φίλο μου από Σάμο - Κουσάντασι κ επειδή άρχιζε η ταυτότητά του με Φ μας είπαν (από Ελλάδα) ότι μπορεί να έχουμε πρόβλημα αλλά τελικά μας άφησαν. Πιο πολύ μπερδεύτηκαν με το ποιό είναι το όνομα και το επώνυμο, δεν καταλάβαινε η υπάλληλος ποιό είναι ποιό.
 
Last edited by a moderator:

matinaki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπέρα και από μένα παιδιά!! έχω ψάξει όλο το διαδύκτιο να βρω απάντηση στο ερωτημά μου αλλά δεν τα κατάφερα. μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε? :) λοιπόν, πετάω για Ρώμη με ryanair... το θέμα μου είναι αυτή η χειραποσκευή.... η τσάντα (ως γυναικά) θα πρέπει να μπει μέσα στην χειραποσκευή ? θεωρείται δηλαδή επιπλέον χειραποσκευή? ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

indiespyllak

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Μπορείτε να μου λύσετε τις παρακάτω απορίες γιατί δεν λύθηκαν με τα προηγούμενα ποστ;

1) Όταν η κράτηση αποτελείται από 2 άτομα, μπορούμε να κάνουμε το check in ταυτόχρονα και για τα δυο, σωστά; Έπειτα, θα εμφανιστούν 2 pdf ξεχωριστά για τον καθέναν;

2) Αν επίσης η κράτηση είναι με επιστροφή και κάνω σήμερα το check in για την outbound και μετά από λίγες μέρες το check in για την return, υπάρχει πρόβλημα;

3) Αν πάλι κάνω και τα 4 check in μαζί (1 outbound για μένα, 1 για φίλη, 1 return για μένα, 1 για φίλη) στο τέλος θα εμφανίσει 4 pdf?

Όπως καταλάβατε με προβληματίζει αρκετά η τελική φάση του pdf. :p Δεν το 'χω ξανακάνει ποτέ και θέλω να έχω μια ιδέα του τι ακολουθεί!

Ευχαριστώ :)
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
καλησπέρα και από μένα παιδιά!! έχω ψάξει όλο το διαδύκτιο να βρω απάντηση στο ερωτημά μου αλλά δεν τα κατάφερα. μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε? :) λοιπόν, πετάω για Ρώμη με ryanair... το θέμα μου είναι αυτή η χειραποσκευή.... η τσάντα (ως γυναικά) θα πρέπει να μπει μέσα στην χειραποσκευή ? θεωρείται δηλαδή επιπλέον χειραποσκευή? ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ναι θεωρείται επιπλέον χειραποσκευή η τσάντα και έχουν το δικαίωμα να σου ζητήσουν να την βάλεις μέσα στην άλλη βάσει των κανονισμών.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Μπορείτε να μου λύσετε τις παρακάτω απορίες γιατί δεν λύθηκαν με τα προηγούμενα ποστ;

1) Όταν η κράτηση αποτελείται από 2 άτομα, μπορούμε να κάνουμε το check in ταυτόχρονα και για τα δυο, σωστά; Έπειτα, θα εμφανιστούν 2 pdf ξεχωριστά για τον καθέναν;

2) Αν επίσης η κράτηση είναι με επιστροφή και κάνω σήμερα το check in για την outbound και μετά από λίγες μέρες το check in για την return, υπάρχει πρόβλημα;

3) Αν πάλι κάνω και τα 4 check in μαζί (1 outbound για μένα, 1 για φίλη, 1 return για μένα, 1 για φίλη) στο τέλος θα εμφανίσει 4 pdf?

Όπως καταλάβατε με προβληματίζει αρκετά η τελική φάση του pdf. :p Δεν το 'χω ξανακάνει ποτέ και θέλω να έχω μια ιδέα του τι ακολουθεί!

Ευχαριστώ :)
1.Με τον ίδιο κωδικό κάνεις το check in αλλά ξεχωριστά για κάθε άτομο.

2.Οχι.απλά αν η επιστροφή είναι σε 15 ημέρες από σήμερα μαζί με το check in βγαίνει το εισητήριο και για το πάνε αλλά και για το έλα.

3.Οταν το κάνεις για το ίδιο άτομο (πχ. για εσένα) για το πήγαινε έλα, θα σου βγάλει την δυνατότητα να τα αποθηκεύσεις σε 2 σελίδες pdf αλλά και να τα τυπώσεις αν τώρα θέλεις μετά να κάνεις και για την φίλη σου check in επαναλαμβάνεις πάλι την διαδικασία.

Ελπίζω να τα έγραψα κατανοητά γιατί είναι και λίγο περασμένη η ώρα :)
 

indiespyllak

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Στο e-mail που στέλνει η ryanair μετά την κράτηση γράφει:

Strictly one item of cabin baggage per passenger (excluding infants) weighing up to 10kg with maximum dimensions of 55cm x 40cm x 20cm is permitted. (handbag, briefcase, laptops, shop purchases, camera etc. must be carried within your permitted 1 piece of cabin baggage).

Αλλά διάβασα ότι πολλές φορές επιτρέπουν ένα τσαντάκι για τις γυναίκες.
Αυτή τη χειραποσκευή με τις επιτρεπόμενες διαστάσεις την παίρνουμε μαζί μας πάνω στο αεροπλάνο, σωστά;
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
1.Αλλά διάβασα ότι πολλές φορές επιτρέπουν ένα τσαντάκι για τις γυναίκες.

2.Αυτή τη χειραποσκευή με τις επιτρεπόμενες διαστάσεις την παίρνουμε μαζί μας πάνω στο αεροπλάνο, σωστά;
1.Πολλές φορές το επιτρέπουν αλλά μπορεί να μην στο επιτρέψουν κιόλας.Βάσει των κανονισμών πάντως δεν επιτρέπεται το εξτρά τσαντάκι.

2.Ναι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.476
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom