Ryanair Οδηγός : E Check In από την Ryanair

kimigaz

Member
Μηνύματα
55
Likes
5
Καλημέρα σε όλους! Ειπα να γραψω εδω, μιας και ονλαιν δεν εχω βγαλει ακρη. Εκλεισα εισητηρια απο Αθηνα για Στανστεντ και επιστροφη Στανστεντ για Θεσσαλονικη με Ryanair, μπορω να ταξιδεψω μονο με την ταυτοτητα η χρειαζομαι διαβατηριο? Διαβασα πως παροτι ειναι εκτος Σενγκεν μπορουμε να ταξιδεψουμε με ταυτοτητα νεου τυπου αλλα η Ryanair απαιτει(!) διαβατηριο, ισχυει κατι τετοιο? Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλημέρα σε όλους! Ειπα να γραψω εδω, μιας και ονλαιν δεν εχω βγαλει ακρη. Εκλεισα εισητηρια απο Αθηνα για Στανστεντ και επιστροφη Στανστεντ για Θεσσαλονικη με Ryanair, μπορω να ταξιδεψω μονο με την ταυτοτητα η χρειαζομαι διαβατηριο? Διαβασα πως παροτι ειναι εκτος Σενγκεν μπορουμε να ταξιδεψουμε με ταυτοτητα νεου τυπου αλλα η Ryanair απαιτει(!) διαβατηριο, ισχυει κατι τετοιο? Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
όχι. Με ταυτότητα κανονικά, εφόσον έχει λατινικούς χαρακτήρες.
 

OrestesKal

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας, μόλις έκλεισα από την εφαρμογή της Ryanair πτήση Αθήνα-Χανιά με επιστροφή αλλά έκανα λάθος στην ώρα της επιστροφής. Από τις συχνές ερωτήσεις βλέπω ότι μπορεί να γίνει η αλλαγή εντός 24 ωρών. To live chat είναι κλειστό τώρα και όταν πήγα να κάνω μόνος την αλλαγή δεν μου το επιτρέπει από το site επειδή είναι πτήση εσωτερικού. Θα μπορέσω μέσω live chat αύριο να το αλλάξω (και το σημαντικότερο δωρεάν) ή να πάρω τηλέφωνο;
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
Στο εξωτερικό αποκλειστικά με διαβατήριο. Εντός Ελλάδας με ταυτοπροσωπία αν το παιδί είναι κάτω των 12 ετών, αν έχει κλείσει τα 12 πρέπει να εκδόσει υποχρεωτικά ταυτότητα.

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την έκδοση πιστοποιητικού ταυτοπροσωπίας:

Α) Ανήλικοι
Αστυνομική ταυτότητα του γονέα
Πιστοποιητικό γέννησης
Πρόσφατη φωτογραφία
** Προϋπόθεση για την διεκπεραίωση αυτής της διαδικασίας είναι οι ανήλικοι να μην είναι κάτοχοι δελτίου αστυνομικής ταυτότητας (πλέον είναι υποχρεωτική η έκδοση ταυτότητας με τη συμπλήρωση του 12ου έτους της ηλικίας).
** Απαιτείται να προσέλθει το ίδιο το παιδί, μαζί με έναν από τους γονείς ή τον ασκούντα τη γονική μέριμνα.
** Σε περίπτωση που ο ανήλικος δεν μπορεί να προσέλθει αυτοπροσώπως, απαιτείται η παρουσία δύο μαρτύρων (με την επίδειξη του πρωτότυπου δελτίου ταυτότητάς τους), εκ των οποίων ο ένας να είναι ο γονέας.
Μήπως ξέρεις να μου πεις εσυ η καποιος αλλος, αν ακόμα ισχυει αυτό με το πιστοποιητικό γέννησης? Πρόκειται να ταξιδεψει η ξαφερφη μου με τον αντρα της κ τον ανηψιο μου που είναι 3 ετων και δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα Αυτό.. Κάπου αλλου διάβασα οτι ταξιδεύουν με το βιβλιάριο κ βάζουν εκεί που λέει αρ. Ταυτότητας τον αμκα, αλλα δεν ξέρω αν ισχυει..
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Μήπως ξέρεις να μου πεις εσυ η καποιος αλλος, αν ακόμα ισχυει αυτό με το πιστοποιητικό γέννησης? Πρόκειται να ταξιδεψει η ξαφερφη μου με τον αντρα της κ τον ανηψιο μου που είναι 3 ετων και δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα Αυτό.. Κάπου αλλου διάβασα οτι ταξιδεύουν με το βιβλιάριο κ βάζουν εκεί που λέει αρ. Ταυτότητας τον αμκα, αλλα δεν ξέρω αν ισχυει..
Για ταξίδι στο εξωτερικό αποκλειστικά με διαβατήριο. Για το εσωτερικό μιλάμε για ταυτοπροσωπία και όχι για απλό πιστοποιητικό γέννησης. Η ταυτοπροσωπία εκδίδεται πανεύκολα ακόμα και στο ΚΕΠ της περιοχής τους. Για την έκδοσή της το μόνο που χρειάζεται να έχουν μαζί τους οι γονείς είναι οι ταυτότητές τους και μια φωτογραφία του παιδιού. Και φυσικά να είναι παρόν και το παιδί. Αν έχει άλλάξει κάτι και μπορεί να πετάξει το παιδί με το βιβλιάριο υγείας δεν το γνωρίζω. Όμως ο ΑΜΚΑ έχει περισσότερους χαρακτήρες από την ταυτότητα.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Στο εσωτερικό εγώ με Aegean και παιδί 1,5 χρονών πέταξα με βιβλιάριο υγείας τον περασμένο Οκτώβρη. Δεν έβγαλα ταυτοπροσωπία.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αχ σόρρυ παιδιά, μπερδεύτηκα όταν έγραφα, είμαι και στη δουλειά και δεν είδα ότι είναι για τη Ryanair το θέμα. Γράψτε λάθος.
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
Αχ σόρρυ παιδιά, μπερδεύτηκα όταν έγραφα, είμαι και στη δουλειά και δεν είδα ότι είναι για τη Ryanair το θέμα. Γράψτε λάθος.
Ναι για aegean μου είπανε κ εμένα με βιβλιάριο..κ έλεγα μπας κ ισχυει κ στην ραιαν
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Βοηθεια!!!
Εκανα check in στην ryanair και εβαλα λαθος αριθμο ταυτοτητας;Τι κανω;βοηθεια!!!
Για αρχή ποστάρεις στο σωστό θέμα.Κάπου υπάρχει θέμα σχετικά με αυτό.Θα απαντούσα αλλά δεν ξέρω ειλικρινά.Πιθανόν να μιλήσεις μαζί τους με mail η chat.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.408
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom