Ουκρανία Οδησσός - οδικώς

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Παρακαλώ αν κάποιος μπορεί να δώσει πληροφορίες για οδική διαδρομή από Βουκουρέστι και μετά μέχρι Οδησσό. Κάπου είδα ότι περνάς μέσα από Μολδαβία. Υπάρχει βίζα για Μολδαβία και Ουκρανία, μπορείς να την βγάλεις επί τόπου στα σύνορα και χρειάζεται κάποιο χαρτί, φωτογραφία κλπ ; Υπάρχει κάποιο υποχρεωτικό "κουπόνι" για καύσιμα ; Σε τι κατάσταση είναι ο δρόμος και κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με τροχονόμους ; Ότι άλλο νομίζετε χρήσιμο για την διαδρομή. Το ταξίδι πιθανολογείται τέλος Οκτωβρίου. Ευχαριστώ.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Με τροχονόμους από τα δεδομένα των Βαλκανίων καλό είναι να προσέχεις για ταχύτητα. Δε ξέρω λεπτομέρειες για την περιοχή. Βίζα δε χρειάζεσαι εδώ και 1-2 χρόνια. Τώρα σχετικά με το πέρασμα από Μολδαβία. Δε ξέρω ποια διαδρομή ακριβώς έχεις βρει, αλλά το έχω ψάξει για τρένα και υπάρχει ένα θέμα με τη Μολδαβία. Στο εσωτερικό ένα μεγάλο μέρος της χώρας έχει αυτο-κυρηχθεί ανεξάρτητο κράτος, Transdniester. Ψάξε σε ξένα φόρουμς να δεις λεπτομέρειες. Είναι λίγο περίεργη η κατάσταση μ' αυτό το "κράτος". Έχει δικά του σύνορα, ζητάει ό,τι θέλει από τουρίστες για να περάσουν και έχει ένα νοσταλγικό κομμουνιστικό καθεστώς. Από Βουκουρέστι δηλαδή ένω φαίνεται πολύ κοντά η Οδησσός, η προτεινόμενη διαδρομή για τρένο/λεωφορείο είναι να περάσεις ουσιαστικά από δυτική Ουκρανία και όχι παραλιακά συνέχεια στη Μαύρη θάλασσα. Αυτό το κράτος είναι στα νότια της Μολδαβίας και οι συνοριακοί σταθμοί εκεί κοντά στο τριεθνές με Ρουμανία και Ουκρανία στη θάλασσα είναι λίγο περίεργοι. Τουλαχιστόν αυτό μέχρι πριν 2 περίπου χρόνια που το είχα ψάξει αρκετά.
 

Giorgos Thalassis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Ειμαι νεο μέλος

Σημερα ειδα το μηνυμα σου.

Αν ενδιαφέρεσαι ακόμη για την διαδρομη πες μου .

Την έκανα οδικως τον Αυγουστο και εχω αρκετες πληροφορίες για το "εμπόδιο" της Μολδαβιας
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Ειμαι νεο μέλος
Σημερα ειδα το μηνυμα σου.
Αν ενδιαφέρεσαι ακόμη για την διαδρομη πες μου .
Την έκανα οδικως τον Αυγουστο και εχω αρκετες πληροφορίες για το "εμπόδιο" της Μολδαβιας
Giorgo καλωσόρισες. Σε παρακαλώ πολύ, αν έκανες τη διαδρομή για Οδησσό με αυτοκίνητο ΙΧ, γράψε λεπτομέρειες για Μολδαβία και Ουκρανία, γιατί εγώ δεν κατάφερα να βρω κανέναν που να έκανε αυτή τη διαδρομή. Μερικά μέλη μου έδωσαν λίγες πληροφορίες αλλά όχι από πρώτο χέρι και ένα μέλος μόνο για την Ουκρανία. Βλέπεις σκόπευα να κάνω αυτό το ταξίδι το καλοκαίρι, το οποίο τελικά δεν πραγματοποίησα λόγω οικογενειακής υποχρέωσης της συζύγου μου, αλλά συνεχίζω να το έχω στο πρόγραμμα. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Υ.Γ. Αν σου αρέσουν τα ταξίδια με αυτοκίνητο, γράψου αν θέλεις
στο γκρουπ «Ταξιδευτές με αυτοκίνητο ΙΧ»
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Γειάσου και από μένα. Θα παω Ρουμανία από Έβρο. Μέχρι Βουκουρέστι δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί θα συνοδεύει φίλος, παλιά φοιτητής εκεί που γνωρίζει λίγο - πολύ τα κατατόπια. Από εκεί και μετά ζητώ πληροφόρηση για οδικό ταξίδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom