Οδική εκδρομή στην Φινλανδία

Giorgio.A

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους.
Λέγομαι Γιώργος και μόλις έκανα εγγραφή στο travelstories και πραγματικά είναι να απορεί κανείς πως δεν το είχα παρατηρήσει νωρίτερα καθώς όντας λάτρης των ταξιδίων ξόδεψα αμέτρητες ώρες στο ίντερνετ για πληροφορίες! anyway κάλλιο αργά παρά ποτέ! Πιστεύω ότι γράφτηκα στο πιο κατάλληλο site ώστε να μοιραστώ τις εμπειρίες μου και να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου ώστε να βοηθηθούν κι άλλα άτομα, όπως έχω βοηθηθεί κι εγώ, στην πραγματοποίηση των ταξιδιών τους!
Αυτά τα ολίγα και πάμε στο "παρασύνθημα" :D
Ετοιμάζω λοιπόν εδώ και δύο μήνες ένα οδικό ταξίδι στη Γυβάσκυλα της Φινλανδίας (την ώρα που οι φίλοι μου πάνε Μύκονο:haha:) για το WRC και ήρθε η ώρα (βασικά την Δευτέρα 27/7) να ξεκινήσω για τα 3200χλμ της μετάβασης. Άραγε έχει κάνει κανείς παρόμοια διαδρομή; θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ανταλλάξουμε πληροφορίες και εμπειρίες! Εννοείται πως θα ενημερώνω κι εγώ κατά τη διάρκεια αυτών των 9-10 ημερών που θα είμαι εκτός!
Ευχαριστώ πολύ, ελπιζω ότι θα έχουμε πολλές ιστορίες να μοιραστούμε ακόμα! :xalara:
 
Last edited:

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Φιλε Giorgio.A καλωσηρθες καταρχην στην παρεα μας.Τοσο μεγαλο οδικο ταξιδι ομολογω οτι δεν εχω κανει.Εφτασα μεχρι Ουγγαρια με αυτοκινητο 1100χλμ αποσταση περιπου.Καλο ταξιδι,σιγουρα θα ειναι πολυ ενδιαφερον,περιμενουμε νεα σου
 

Giorgio.A

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Η διαδρομή έχει ως εξής Θεσσαλονίκη-Σκόπια-Σερβία-Ουγγαρία (και μέχρι εδώ άντλησα αρκετές πληροφορίες από τον φίλο τον Kostas III και τον ευχαριστώ πολύ γι αυτό)-Σλοβακία (από Kosice) - Πολωνία (Κρακοβία) - Λιθουανία (Κάουνας) - Λετονία - Εσθονία και τέλος Φινλανδία (επίσκεψη σ΄όλο το "παρεάκι" της βαλτικής που μας τα έκανε τσουρέκια με το Grexit :icon_evil:- έχε χάρη που τα είχα κανονίσει πριν από κανα δίμηνο)
Η επιστροφή είναι η ίδια διαδρομή με τη διαφορά ότι θα διανυκτερεύσουμε στη Λιθουνία στη Βίλνα και στην Σλοβακία στην Μπρατισλάβα.
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Σε ποσες μερες εχεις υπολογισει να το βγαλεις το ταξιδι ανα κατευθυνση?
 

Giorgio.A

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Σε ποσες μερες εχεις υπολογισει να το βγαλεις το ταξιδι ανα κατευθυνση?
Η μετάβαση θα γίνει βιαστικά γιατί το WRC ξεκινάει στις 30/7 οπότε ελπίζω ότι την τρίτη μέρα θα είμαστε στη Γυβάσκυλα.. Είμαστε 2 οδηγοί και αν όλα πάνε καλά και δεν έχουμε καθυστέρηση στα σύνορα υπολογίζω μια διανυκτέρευση στην Κρακοβία και μία στο Ταλλίν.. Τώρα αν είναι πολύ αισιόδοξο το σενάριο θα φανεί.. Στην Φινλανδία θα μείνουμε 4 βράδια και η επιστροφή θα είναι πιο χαλαρή με διανυκτέρευση σε Ρίγα - Βίλνα και Μπρατισλάβα..
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Καλώς τονε!
Επείδη πριν δύο εβδομάδες γύρισα από τις Βαλτικές που τις γυρίσαμε με αυτοκίνητο (νοικιασμένο βέβαια), να έχεις υπ' όψη πως έχουν ελάχιστους αυτοκινητόδρομους, τα όρια είναι 50-70-90, έχουν πολλές κάμερες και κόβουν ραβασάκια. Εγώ κάπου δεν είδα πως το όριο από 90 έπεσε στα 70 και πλήρωσα 48 ΕΥΡΩ. Πέσαμε και σε αρκετά έργα με απίστευτες καθυστερήσεις.
Από Ελλάδα με αυτοκίνητο έχω πάει μέχρι και τα βουνά της Σλοβακίας στα σύνορα με Πολωνία. Και σε αυτές τις χώρες να έχεις υπ' όψη τα της τήρησης των ορίων (αν και αυτές έχουν και κάποιους αυτοκινητόδρομους, κάποιες πολύ καλούς, όπως η Ουγγαρία).
Βάλτα αυτά κατά νου και καλό σου ταξίδι!!
 

Giorgio.A

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλώς τονε!
Επείδη πριν δύο εβδομάδες γύρισα από τις Βαλτικές που τις γυρίσαμε με αυτοκίνητο (νοικιασμένο βέβαια), να έχεις υπ' όψη πως έχουν ελάχιστους αυτοκινητόδρομους, τα όρια είναι 50-70-90, έχουν πολλές κάμερες και κόβουν ραβασάκια. Εγώ κάπου δεν είδα πως το όριο από 90 έπεσε στα 70 και πλήρωσα 48 ΕΥΡΩ. Πέσαμε και σε αρκετά έργα με απίστευτες καθυστερήσεις.
Από Ελλάδα με αυτοκίνητο έχω πάει μέχρι και τα βουνά της Σλοβακίας στα σύνορα με Πολωνία. Και σε αυτές τις χώρες να έχεις υπ' όψη τα της τήρησης των ορίων (αν και αυτές έχουν και κάποιους αυτοκινητόδρομους, κάποιες πολύ καλούς, όπως η Ουγγαρία).
Βάλτα αυτά κατά νου και καλό σου ταξίδι!!
Δεν ήξερα ότι δεν είχαν τόσο καλό οδικό δίκτυο. Σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Μείνατε και στις τρεις Βαλτικές? Αξίζει να μείνει κανείς σε κάποια από τις πρωτεύουσες? (παρεπιπτόντως το ονειρεμένο σας ταξίδι στην Αργεντινή το έχω κάνει και αν και πέρασαν 10 χρόνια ακόμα το βλέπω στον ύπνο μου! -νοσταλγία)
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μείναμε και στις 3. Αφιερώσαμε στις βαλτικές συνολικά 11 βράδια (και στη συνέχεια 5 στην Αγ.Πετρουπολη). Είναι όμορφες και οι τρεις και τελείως διαφορετικές. Η πιο μεσαιωνικη Το Ταλίν, η πιο αρτ νουβό η Ρίγα, η πιο περίεργη το Βίλνιους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom