Τουρκία Οδικως Κωνσταντινουπολη και μετα?

Gwo

Member
Μηνύματα
43
Likes
14
Καλησπερα θα φυγουμε παρεα οδικως τελος του μηνα για Κων/λη απο Θεσσαλονικη. Ηθελα να ρωτησω ποια αλλη πολη αξιζει να επισκεφτουμε περα απο εκει γιατι θα εχουμε διαθεσιμες 6 μερες οποτε λεμε να το μοιρασουμε 3+3 απλα δεν γνωριζει κανεις απο Τουρκια.

Επισης υπαρχει καποιο ρισκο αυτη τη περιοδο λογο καταστασης πολεμου με Ουκρανια ή τρομοκρατικα επεισοδια αν εχει παει καποιος προσφατα και γνωριζει την κατασταση που επικρατει θα βοηθουσε πολυ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Καλησπερα θα φυγουμε παρεα οδικως τελος του μηνα για Κων/λη απο Θεσσαλονικη. Ηθελα να ρωτησω ποια αλλη πολη αξιζει να επισκεφτουμε περα απο εκει γιατι θα εχουμε διαθεσιμες 6 μερες οποτε λεμε να το μοιρασουμε 3+3 απλα δεν γνωριζει κανεις απο Τουρκια.

Επισης υπαρχει καποιο ρισκο αυτη τη περιοδο λογο καταστασης πολεμου με Ουκρανια ή τρομοκρατικα επεισοδια αν εχει παει καποιος προσφατα και γνωριζει την κατασταση που επικρατει θα βοηθουσε πολυ!
Πόλεις πολλές και ενδιαφέρουσες.Πόσα χλμ. από Κων/λη θέλετε να πάτε;Παράλια Μ.Ασίας προς Αιγαίο;Σμύρνη/΄Εφεσος ίσως.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
949
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κατά την ταπεινή μου άποψη 3 μέρες είναι λίγες για Κων/πολη. Αν πάση θυσία να δείτε κάτι ακόμη ίσως βολεύει η Αδριανούπολη που είναι και κοντά στα σύνορα. Όσον αφορά τις τρομοκρατικές επιθέσεις εγώ προσωπικά πιο μεγάλη ανασφάλεια ένιωθα στο Λονδίνο παρά και τις δύο φορές που πήγα στην Κωνσταντινούπολη. Αν έχει αλλάξει κάτι λόγω της κατάστασης στην Ουκρανία (που δεν τον νομίζω) δε μπορώ να σας πω γιατι τελευταία φορά πήγα τα Χριστούγεννα που μας περασαν.
 

Gwo

Member
Μηνύματα
43
Likes
14
Πόλεις πολλές και ενδιαφέρουσες.Πόσα χλμ. από Κων/λη θέλετε να πάτε;Παράλια Μ.Ασίας προς Αιγαίο;Σμύρνη/΄Εφεσος ίσως.
Δε θελουμε να ξεφυγουμε πανω απο 3-4 ωρες απο την Κων/λη γιατι μετα θελουμε να κανουμε καρφι πισω την επιστροφη οποτε μη πιασουμε 12ωρα στο τιμονι. Παραλια αξιζουν τετοια εποχη δε γνωριζω. Θα προτιμουσαμε κατι σε τυπου Καππαδοκια αλλα πεφτει μακρυα απο οσο ειδαμε.
 

Gwo

Member
Μηνύματα
43
Likes
14
Κατά την ταπεινή μου άποψη 3 μέρες είναι λίγες για Κων/πολη. Αν πάση θυσία να δείτε κάτι ακόμη ίσως βολεύει η Αδριανούπολη που είναι και κοντά στα σύνορα. Όσον αφορά τις τρομοκρατικές επιθέσεις εγώ προσωπικά πιο μεγάλη ανασφάλεια ένιωθα στο Λονδίνο παρά και τις δύο φορές που πήγα στην Κωνσταντινούπολη. Αν έχει αλλάξει κάτι λόγω της κατάστασης στην Ουκρανία (που δεν τον νομίζω) δε μπορώ να σας πω γιατι τελευταία φορά πήγα τα Χριστούγεννα που μας περασαν.
Δε μας απασχολει τοσο ντε και καλα να γυρισουμε ολη την πολη πιο πολυ για την βολτα θελουμε. Αδριανουπολη αξιζει να κατσουμε 2-3 δηληδη ?

Δε ξερω απλα ειδικα για την Κων/λη εχουν ειπωθει τοσα τρομοκρατικα χτυπηματα σε πλατειες κλπ που αν και εχω γυρισει σε ολη την Ευρωπη νιωθω ενα αγχος, δε θελω να παμε και να κοιταμε δεξια αριστερα που λεει ο λογος.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
949
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δε μας απασχολει τοσο ντε και καλα να γυρισουμε ολη την πολη πιο πολυ για την βολτα θελουμε. Αδριανουπολη αξιζει να κατσουμε 2-3 δηληδη ?

Δε ξερω απλα ειδικα για την Κων/λη εχουν ειπωθει τοσα τρομοκρατικα χτυπηματα σε πλατειες κλπ που αν και εχω γυρισει σε ολη την Ευρωπη νιωθω ενα αγχος, δε θελω να παμε και να κοιταμε δεξια αριστερα που λεει ο λογος.
2 μερες ειναι καλά για Αδριανούπολη (Δεν ειναι για παραπανω). Καππαδοκία ορθώς την απορρίψατε γιατι Κων/πολη-Καισαρεια ειναι 8 ωρες μονο το πάνε.
Αυτά με τα τρομοκρατικα χτυπήματα (εκτος κι αν μου ξεφευγει κάποια βαρβατη είδηση) ακούγονται στα πλαίσια μια γενικότερης "επιφυλακτικότητας" που έχουμε απέναντι στη γείτονα χώρα. Εγω θα αφιερωνα 2 μερες στο ευρωπαικο κ 2 στο ασιατικο κομματι της πολης...κ στην επιστροφη θα εκανα μια σταση Αδριανούπολη.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Προσωπικά θα έμενα όλες τις μέρες Κωνσταντινούπολη.
Αν είχες κάνα 2 μέρες παραπάνω συνδυασμό με Καππαδοκία.
Τώρα αν θες ντε και καλά να επισκεφτείς και άλλη πόλη, μπορείς να δεις για Σμύρνη, Προύσα, Αδριανούπολη, αλλά όχι για 3 μέρες καμία εξ αυτών. 1 διανυκτέρευση η πρώτη (άντε 2 αν πάτε και πέριξ), αυθημερόν από Κωνσταντινούπολη η δεύτερη και το πολύ μία διανυκτέρευση η τρίτη
 

Marios_K

Member
Μηνύματα
68
Likes
185
Καλησπερα θα φυγουμε παρεα οδικως τελος του μηνα για Κων/λη απο Θεσσαλονικη. Ηθελα να ρωτησω ποια αλλη πολη αξιζει να επισκεφτουμε περα απο εκει γιατι θα εχουμε διαθεσιμες 6 μερες οποτε λεμε να το μοιρασουμε 3+3 απλα δεν γνωριζει κανεις απο Τουρκια.

Επισης υπαρχει καποιο ρισκο αυτη τη περιοδο λογο καταστασης πολεμου με Ουκρανια ή τρομοκρατικα επεισοδια αν εχει παει καποιος προσφατα και γνωριζει την κατασταση που επικρατει θα βοηθουσε πολυ!

Εγώ πιστεύω ότι για να δείτε "καλα" τη πόλη και χωρις πίεση χρόνου θελετε και τις 6 μερες. Αφήνετε σε ένα πάρκινγκ το αμάξι και η συγκοινωνία θα σας βολέψει. Εμείς πήγαμε 5 μερες και μας ζορισε λίγο το πρόγραμμα.

Επίσης αξίζει τρέλα η μαγική Καππαδοκία αλλα θέλει μπόλικες μέρες λόγω απόστασης αλλά και οργάνωση για πτήση με αερόστατα κλπ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Αν πάτε προς Προύσα μπορείτε να συνεχίσετε για Τσανάκαλε/Τροία.Και να περάσετε μετά Θράκη από την γέφυρα στο Δαρδανέλλια.

Προσωπικά δεν θα έφευγα από την Πόλη και μάλιστα αν είναι η πρώτη φορά.Θα έμενα όλες τις μέρες εκεί.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Συμφωνώ με τους προηγούμενους, 6 μέρες για την Πόλη είναι ιδανικά. Αν ντε και καλά θέλετε να πάτε και κάπου αλλού, πολύ σωστά αναφέρθηκε η Ανδριανούπολη που είναι σχεδόν στο δρόμο σας (με μικρή παράκαμψη). Και μόνο για το Selimiye Cami του Sinan αξίζει μία επίσκεψη. Από τις υπόλοιπες πόλεις η πιο κοντινή είναι η Προύσα για μία αυθημερόν εκδρομή. Με το νέο αυτοκινητόδρομο Κωνσταντινούπολης-Σμύρνης είναι μία ώρα από την έξοδο της Πόλης στην ασιατική πλευρά, όμως πρέπει να υπολογιστεί και η κίνηση εσωτερικά της Πόλης μέχρι να πας στην έξοδο. Σε άσχημες ώρες μπορεί να πάρει και δίωρο και τρίωρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom