Τουρκία Οδικως στην κωνσταντινουπολη με.. αυτοκινητο

Yiannis_84

Member
Μηνύματα
69
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά!
Ταξίδι-Όνειρο
Ριο Ντε Τζανειρο
Καλησπερα σε ολους τους φιλους μου και σε ολους τους χρηστες του σαιτ. Θελω να σας περιγραψω ενα ταξιδι που εκανα με μια φιλη μου στην κωνσταντινουπολη με αυτοκινητο. Ξεκινησαμε απο την θεσσαλονικη παρασκευη 1 το μεσημερι κ φτασαμε γυρω στις 6 εξω απο την πολη. Αρκετα γρηγορα μπορω να πω. Ειναι μια αποσταση περιπου 600 χιλιομετρα εκ των οποιων τα 340 ειναι εντος ελλαδος. Ο δρομος μεσα στην τουρκια ειναι αρκετα καλος, με οριο ταχυτητας ομως 70 χλμ την ωρα. εγω οσο μπορουσα για να ... μην με παρει ο υπνος πηγαινα μεχρι 110. Ειναι μια πολυ ωραια διαδρομη αρκετα ασφαλης μπορω να πω. Οδηγας αναμεσα στην θαλασσα του μαρμαρα κ τον ευξεινο ποντο. Το ολο προβλημα ηταν οταν φτασαμε εξω απο την πολη. Τρομερο μποτιλιαρισμα, να φανταστειτε σε τρεις λωριδες δρομο, 5 αυτοκινητα. Φαγαμε καμια μιαμιση ωρα για να φτασουμε στην πλατεια ταξιμ. Εκει παρκαραμε το αμαξι σε ενα παρκινγκ κλειστο(Αρκετα φτηνο 10 ευρω την ημερα). και πηγαμε να βρουμε ξενοδοχειο. Βρηκαμε ενα με 45 ευρω την ημερα τριων αστερων με πρωινο. καναμε μια βολτα στην πλατεια. Παρα πολυς κοσμος. πολλοι τουριστες. Αρκετα φτηνη η αγορα, το φαγητο γενικα. Μονο ο ναργιλες ηταν σχετικα ακριβος(10 ευρω), η μπυρα ειχε 1,5 ευρω στην υποτιθεται απο πολλους ακριβη πολη...!!!!
Την επομενη μερα ξεκινησαμε να παμε στην πλατεια σουλταναχμετ. Μπηκαμε στην Αγια σοφια. στο μπλε τζαμι, στο παλατι τοπ καπι, και στο παζαρι το καπαλι τσαρσι. Πολυ ομορφη περιοχη. Η αγια σοφια καταπληκτικη. Αξιζει κανεις να παει να την δει....! Μετα καναμε μια βολτα με το καραβι στο βοσπορο.. περασαμε κατω απο την περιφημη γεφυρα του βοσπορου και εν συνεχεια πηγαμε στον πυργο της γαλατα απο οπου εκει φαινεται ολη η κωνσταντινουπολη. Οπωςδηποτε στους επισκεπτες της πολης να πανε να τον δουν. Την κυριακη κ τελευταια μερα πηγαμε στο παρτιαρχειο στην περιοχη Φενερ(Φαναρι).
Σε γενικες γραμμες κ να μην τα πολυλογω, εχουμε κ λεμε...
Αποσταση: 600 χιλιομετρα περιπου 5μιση ωρες με αυτοκινητο.
Τιμες: Βενζινη οσο την ελλαδα δηλαδη 1,60
Τα γλυκα ειναι οσο εδω. 13 ευρω το κιλο ο μπαγκλαβας
Τα ξενοδοχεια σχετικα ακριβα.
Μπυρα φτηνη ποτα σχετικα φτηνα φαγητο φτηνο ολα μια χαρα....
Αξιοθεατα που αξιζει να δεις: Αγια σοφια, μπλε τζαμι, παλατι τοκαπι, ιπποδρομιο, πυργος γαλατα, πατριαρχιο, πριγκιπονησα.
Κωνσταντινουπολη φορ εβερ. μπορει να ξαναπαω...
Α και κατι αλλο. Πολυ φιλοξενος λαος οι τουρκοι παρολο οσα εχουν γινει μεταξυ μας γενικα. ειναι κατι που με εκανε εντυπωση...
-Παρακαλω τα σχολια σας κ αν εχετε ερωτησεις ...
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Η Κωνσταντινούπολη είναι ένας προορισμός που ονειρεύομαι να επισκεφτώ σύντομα! Καλή αρχή στις ταξιδιωτικές σου ιστορίες!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.416
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Γιατι δε λες οτι εκανα την Καλομοιρα για να σε ξυπνησω με τη γλυκια φωνουλα μου?
 

Yiannis_84

Member
Μηνύματα
69
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά!
Ταξίδι-Όνειρο
Ριο Ντε Τζανειρο
παττυ να πας. θα σου αρεσει παρα πολυ
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.416
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
φιλαρακι, πολυ ωραια η ιστορια σου
αντε ξαναστρωσου τωρα για να γραψεις και τη Ρουμανια- Βουλγαρία
 

Yiannis_84

Member
Μηνύματα
69
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά!
Ταξίδι-Όνειρο
Ριο Ντε Τζανειρο
θα τις γραψω ολες βρε. Γραψε κ εσυ
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.416
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
ποια να γραψω? εχω γραψει για το λας βεγκας , τη διαβασες?
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Επειδή οι μέρες της αναχώρησης πλσιάζει επικίνδυνα:clap: και δυστυχώς δεν έχω προλάβει να μαζέψω όσες πληροφορίες κρίνω απαραίτητες,:( σου είναι εύκολο να μου πεις από που πήρες καραβάκι για βόλτα στον Βόσπορο ? Και επιπλέον τι ακριβώς βόλτα είναι αυτή και αν θυμάσε διάρκεια και κόστος. Σε ευχαριστώ...:D
 

Yiannis_84

Member
Μηνύματα
69
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά!
Ταξίδι-Όνειρο
Ριο Ντε Τζανειρο
Διπλα ακριβως απο την γεφυρα της γαλατα( Ειναι η γεφυρα που εχει κ καφετεριες απο κατω) εχει καραβακια που φευγουν και κανουν βολτες ειτε στο πατριαρχειο ειτε στον βοσπορο η στα πριγκιπονησα , αναλογως που θες. Η βολτα διαρκει περιπου μιαμιση ωρα και στοιχιζει 10 τουρκικες λιρες(5 ευρω περιπου) σε παει μεχρι την γεφυρα του βοσπορου κ γυρνας. Περσι τουλαχιστον που ειχα παει αυτο ισχυε..!:p
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Yiannis αν θες πες μας σε ποιο ξενοδοχειο εμεινες στο ταξιμ με 45 ευρω και σε τι κατασταση ηταν?
 

Yiannis_84

Member
Μηνύματα
69
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά!
Ταξίδι-Όνειρο
Ριο Ντε Τζανειρο
φιλε δεν θυμαμαι πως λεγοταν το ξενοδοχειο. αυτο που θυμαμαι ομως οτι η τουαλετα του δωματιου ηταν σε αλλο χωρο εκτος δωματιου για την οποια μονο εσυ εχεις κλειδι κ κανενας αλλος. γαλλικο στυλ αυτο νομιζω. Μεσα στην τιμη συμπεριλαμβανοταν και το πρωινο το οποιο ηταν πολυ καλο. τριων αστερων. Και βρισκεται στην πλατεια ταξιμ. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.233
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom