Αυστρία Γαλλία Γερμανία Οδικό ταξίδι: Αλσατία ή Βιέννη - Σάλτσμπουργκ;

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Εχουμε αποφασισει να παμε με την οικογενεια (οδικώς) στο Στρασβουργο ( Αλσατια γενικως και Χαιλδεμβεργη) για Χριστουγεννα. Ομως σκεφτηκαμε οτι αφου θα εχουμε και τα παιδια μαζι γιατι να μην παμε Βιεννη - Σαλτσμπουργκ (παντα οδικώς)... Υπαρχει καποιος που να εχει επισκευτει και τις 2 περιοχες?? Για πειτε την γνωμη σας ...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τις έχω επισκεφθει και τις δύο αλλά στο Σαλτσμπουργκ πήγα από Μόναχο και στη Βιέννη είχα πάει άλλη χρονιά..Η Βιέννη δεν είναι μέρος που μπορείς να το δεις σε 1-2 μέρες σε αντίθεση με το Σαλτσμπουργκ.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Τις έχω επισκεφθει και τις δύο αλλά στο Σαλτσμπουργκ πήγα από Μόναχο και στη Βιέννη είχα πάει άλλη χρονιά..Η Βιέννη δεν είναι μέρος που μπορείς να το δεις σε 1-2 μέρες σε αντίθεση με το Σαλτσμπουργκ.
Προφανως δεν το εξεφρασα σωστα και εχεις δικιο ετσι οπως το εχω γραψει και βεβαια σε ευχαριστω για την απαντηση σου.... εκεινο που με ενδιαφερει να μαθω και ζητω την αποψη των φιλων της σελιδας ειναι το εξης: Χριστουγεννα με παιδια στην Αλσατία ή στην Βιεννη????????
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αλσατια δέν έχω πάει κ δεν έχω άποψη.Έχω κάνει Πρωτοχρονιά Μόναχο κ Σαλτσμπουρκ αλλά καμία σχέση με Στρασβούργο. .Έχω κάνει κ,Πρωτοχρονιά Βιέννη κ είναι πολύ ωραία σε συνδυασμό με μια μονοήμερη Μπρατισλάβα γιατι από εκεί το Σαλτσμπουρκ είναι μακριά...Μάλλον την απάντηση θα πρέπει να μας την δώσει κάποιος που έχει πάει κ στα δύο...Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι η Βιέννη είναι μέρος που ενδείκνυται για Χριστούγεννα τόσο λόγο των κλιματολογικων συνθηκων αλλά και για το ότι είναι μια πόλη που έχει πάρα πολλά πράγματα να κάνεις ....
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Η αλσατια (Στρασβουργο,Κολμαρ και τα χωρια γυρω της Αλσατιας) με Χαιδεμβεργη,BADEN BADEN Και ROTHENBURG OB TAUER ειναι απαιχτα.Για να μη σου πω κατι GENGENBACH καιTRIBERG.
 
Μηνύματα
3
Likes
1
Γειά σας!! Είμαι νέα στο φορουμ ομως 2 χρονια τώρα συμβουλευτηκα τις συζητησεις σας για τα τα ταξιδια μου στο βελγιο και στο βερολινο καθε χρονο πηγαινουμε 26 με 31,φετος ομως θελουμε να κανουμε και πρωτοχρονια στο μοναχο και να γυρισουμε στις 2/1.πιστευετε αξίζει να κάτσουμε για Πρωτοχρονιά; γενικα είμαστε low budget ταξιδιώτες δηλαδη, δε τρελαινομαστε για high restaurant κλπ . Σίγουρα θα κάνουμε πολλές εκδρομες αλλα 31 και 1 που ειναι ολα κλειστά; σας ευχαριστω για την οποια απάντηση
 
Μηνύματα
3
Likes
1
Καπως ετσι το σκεφτόμουν αλλά με προβληματιζει το βράδυ της 31. Τι να κανουμε τότε.. Θα πρεπει λογικα να κάνω καποια κρατηση σε μαγαζι... Επισης διαβασα οτι κλεινουν σχεδόν όλα απ τις 2 το μεσημέρι,...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Για μένα 3 κυριες επιλογές έχεις για εξορμήσεις Νιουσταιν, Νυρεμβέργη κ Σαλτσμπουρκ αλλά αν θες να πας 1 Ιανουαρίου, όχι στο κάστρο γιατι απο οσο θυμάμαι είναι κλειστό. .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.521
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom