Οδικό ταξίδι Θεσσαλονίκη - Ναύπακτος

MariThess2018

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους ! Εννοείται πως αγαπώ τα ταξίδια και ιδίως τα οδικά ! Αυτοκίνητο και παραδοσιακός χάρτης ! Λέω να ξεκινήσω με τη 9χρονη κόρη μου από Θεσσαλονίκη με προορισμό τη Ναύπακτο. (με ενδιάμεσους σταθμούς παράλια Λάρισας, Γραβιά, Γαλαξίδι) Θα είναι το πρώτο της ταξίδι με αυτόν τον τρόπο και θα ήθελα να το κάνω όσο γίνεται πιο ευχάριστο για να θελήσει να με ακολουθήσει και στα επόμενα, που θα ήθελα να πραγματοποιήσουμε παρέα !! Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη μια που βλέπω ότι οι περισσότεροι -ες είστε βετεράνοι των ταξιδιών !! Καλώς σας βρήκα ! Εύχομαι όμορφες και ασφαλείς διαδρομές !!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Θα είναι το πρώτο της ταξίδι με αυτόν τον τρόπο και θα ήθελα να το κάνω όσο γίνεται πιο ευχάριστο για να θελήσει να με ακολουθήσει και στα επόμενα, που θα ήθελα να πραγματοποιήσουμε παρέα !! Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη
Θα σου πρότεινα να πας μέσω Ιωαννίνων με διανυκτέρευση, αν έχεις το χρονικό περιθώριο. Πιο στρωτή διαδρομή, σπάει στην μέση και δεν είναι τόσο κουραστική για το παιδί.
Η διαδρομή που έχεις επιλέξει αφενός είναι πολύωρη, αφετέρου τα δύσκολα είναι στο τελευταίο κομμάτι, πράγμα που μπορεί να κουράσει και τις δυό σας. Εκτός βέβαια αν και αυτήν την σπάσεις με διανυκτέρευση.
 
Μηνύματα
20
Likes
63
Καλησπέρα σε όλους ! Εννοείται πως αγαπώ τα ταξίδια και ιδίως τα οδικά ! Αυτοκίνητο και παραδοσιακός χάρτης ! Λέω να ξεκινήσω με τη 9χρονη κόρη μου από Θεσσαλονίκη με προορισμό τη Ναύπακτο. (με ενδιάμεσους σταθμούς παράλια Λάρισας, Γραβιά, Γαλαξίδι) Θα είναι το πρώτο της ταξίδι με αυτόν τον τρόπο και θα ήθελα να το κάνω όσο γίνεται πιο ευχάριστο για να θελήσει να με ακολουθήσει και στα επόμενα, που θα ήθελα να πραγματοποιήσουμε παρέα !! Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη μια που βλέπω ότι οι περισσότεροι -ες είστε βετεράνοι των ταξιδιών !! Καλώς σας βρήκα ! Εύχομαι όμορφες και ασφαλείς διαδρομές !!
Θεσ/κη Λαμία είναι άνετα 3 ώρες. Λαμία Ναύπακτος είναι 2 ώρες. Η πρώτη διαδρομή γνωστή η δεύτερη πλέον χωρίς κίνηση περνάει μέσα από όμορφα τοπία και ιστορικούς τόπους. (χανι Γραβιάς, Γαλαξίδι Δελφοί Κίρρα κτλ). Πολύ όμορφη για μια ανάσα η Ιτέα αλλά και η Ερατεινή το Μοναστηράκι και τόσα ακόμη παραθαλάσσια μέρη πριν την Ναύπακτο. Όσο για τις ανηφορες στροφές κτλ του δρόμου από Λαμία σε Ναύπακτο γιατί όχι΄? Τα αεροπλάνα πάνε ευθείες. Το αναγλυφο της Ελλάδας αυτό είναι επιτέλους ας το αποδεχτούμε.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Λαμία Ναύπακτο σε 2 ώρες θα πρέπει να ανεβαίνεις στον Παρνάσσο με 80-90 και να προσπερνάς με 100-110 νταλίκες στο Ιτέα-Ναύπακτο. Ο άνθρωπος θέλει να κάνει διακοπές όχι να κάνει ράλλυ.
 

MariThess2018

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τα σχόλια σας !! Διάλεξα αυτή τη διαδρομή για τη διαδρομή γιατί περνάς από ιστορικά και πανέμορφα συγχρόνως μέρη (σε αντίθεση με τη διαδρομή από Ιωάννινα που την έχουμε κάνει και αρκετές φορές) και θέλω να τα δείξω στη μικρή (Θερμοπύλες, Δελφοί, Δίστομο ίσως, Χάνι της Γραβιάς και βλέπουμε) ! Την έχω ξανακάνει παλιότερα, το μόνο σημείο που με προβληματίζει λίγο είναι ο Μπράλος, αλλά δεν βιαζόμαστε, οπότε δεν χρειάζεται να προσπεράσω καμία νταλίκα!Έχω ¨σπάσει¨ τη διαδρομή με διανυκτερεύσεις εκ των οποίων μία κοντά στη Γραβιά και υπολογίζω ένα τρίωρο ανάμεσα τους, ώστε να μην είναι κουραστικό πολύ !! Όποιος έχει κάνει τη διαδρομή αυτή θα εκτιμούσα να μου έλεγε μέρη, εκτός από τα γνωστά, που αξίζει να κάνουμε έστω και μια παράκαμψη! Επίσης από Ναύπακτο σκέφτομαι να ανέβουμε προς Τριχωνίδα και Θέρμο! Δεν έχω πάει από εκεί άλλη φορά ! Πως είναι ο δρόμος ; Καλός ή με στροφές ; Αξίζει ; Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές και τα σχόλια σας !
 
Last edited by a moderator:

to_poulaki

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Γεια σας! Για τη διαδρομή δεν μπορώ να σας πω πολλά αν και έκανα φοιτήτρια στη Λαμία και τα έχω γυρίσει τα μέρη δε θυμάμαι κάτι εκτός από αυτά που αναφέρατε που να αξίζει. Ο δρόμος για Τριχωνίδα και Θέρμο είναι σχετικά καλός, έχει ναι μεν τις στροφούλες του αλλά παλεύεται. Η διαδρομή είναι όμορφη αλλά για μένα όχι κάτι το εντυπωσιακό. Εγώ θα σας πρότεινα να πάτε στην Άνω Χώρα Ναυπακτίας και να μείνετε εκεί μια μέρα. Είναι 1.30 ώρα περίπου από Ναύπακτο (με αρκετές στροφές δυστυχώς) αλλά πραγματικά αξίζει. Το μέρος είναι πολύ όμορφο και έχουν φτιάξει διαδρομές μέσα στο δάσος που οδηγούν σε μικρούς καταρράκτες κλπ που θα σας αρέσουν σίγουρα. Πολλά καταλύματα διαθέτουν και ποδήλατα για να εξερευνήσεις την περιοχή. Επίσης στο δρόμο προς Θέρμο 20 λεπτά περίπου από τη Ναύπακτο μπορείτε να πάτε για ράφτινγκ στον Εύηνο ποταμό (http://www.raftinghouse.gr/el/main1.php?id=28&id1=1&id2=0&place=0). Δεν ξέρω τι παίζει αυτή την περίοδο με τη στάθμη του νερού αλλά αν λειτουργούν κανονικά μην το χάσετε. Η διαδρομή στο ποτάμι είναι φανταστική, είναι εύκολη και το προσωπικό πολύ καταρτισμένο οπότε δε διατρέχετε κίνδυνο. Η μικρή σίγουρα θα το λατρέψει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.747
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom