Ουγγαρία Ρουμανία Οδικώς Βουκουρέστι - Βουδαπεστη

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
καλησπερα!
ετοιμαζομαι για ενα ταξιδι οδικως με την γυναικα μου (ηλικιεσ 30+26) και θα αρχίσουμε απο την παραμονη πρωτοχρονιας στο Βουκουρεστι !!
εχω κανει ενα συντομο χαρτι με την διαδρομι που βρηκα να ακολουθησουμε απο τα διαφορα που διαβασα σε ιστοριες
εχω βαλει μέσα : Βουκουρεστι , Μπραν , Bușteni , μπρασοβ , Viscri, Sighișoara, Sibiu αν μπορειτε να βοηθισετε για μετα το sibiu Μεχρι την Βουδαπεστη !!! επισεις εχω μια εξτρα διαμονη και δεν ξερω που να την αφιερωσω !!!
ευχαριστω
 

Attachments

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
με το Μαράκι
Μόλις γύρισα από roadtrip Ρουμανία.Βγάλε μία από Βουκουρέστι και βάλε Sighisoara οπωσδήποτε.Εκτός του ότι είναι η πιο όμορφη δεν θα σου βγει το πρόγραμμα..Brasov-Βουκουρέστι έχει πολλή κίνηση δεν μπορώ να φανταστώ πως θα'ναι το χειμώνα...γενικά υπολόγιζε τη διπλάσια ώρα εκτός των highways.Δεν ξέρω τι αμάξι έχεις αλλά θα είναι δύσκολα λόγω καιρού..τα περάσματα είναι ορεινά.Για viskri τέτοια εποχή πάλι δύκολο ο δρόμος είναι χάλια με λακούβες και δεν θα μπεις από νότια ( dacia) έχει χωματόδρομο.Για την εξτρά διαμονή σου δεν ξέρω να σου προτείνω δυτικά πήγα μέχρι Sebes για τον transalpina.Θα σου πρότεινα να κάνεις το ταξίδι καλοκαίρι για να απολαυσεις την υπέροχη φύση αλλά και τον καταπληκτικό transfagarasan ή και τον transalpina.Το Μπρασόβ θέλει τουλάχιστον 2 βράδυα.
 

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
Παντρευομαστε 26/12 και θελουμε μετα το γαμο να κανουμε το ταξιδι !! εχω κανει λιγεσ αλλαγες στο δρομολογιο και τις διαμονες :
Bucharest 2 niktes
Brasov 2
Sighisoara 1
Cluj Napoca 1
Budapest 2

ειναι καλυτερο αυτο το πλανο???
κοντα στο brasov θελουμε χιονοδρομικο γιαυτο εβαλα κ διαμονη εξτρα εκει που να παω ?? εξαλου εχει περιπτωση να ειναι ανοικτο ενα κομματι του Transfagarasan κατευθηνομενοσ απο το brasov - bran ??
Αρχεία:
 

Attachments

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
με το Μαράκι
Παντρευομαστε 26/12 και θελουμε μετα το γαμο να κανουμε το ταξιδι !! εχω κανει λιγεσ αλλαγες στο δρομολογιο και τις διαμονες :
Bucharest 2 niktes
Brasov 2
Sighisoara 1
Cluj Napoca 1
Budapest 2

ειναι καλυτερο αυτο το πλανο???
κοντα στο brasov θελουμε χιονοδρομικο γιαυτο εβαλα κ διαμονη εξτρα εκει που να παω ?? εξαλου εχει περιπτωση να ειναι ανοικτο ενα κομματι του Transfagarasan κατευθηνομενοσ απο το brasov - bran ??
Αρχεία:
Με το καλό καταρχάς.Απ'ότι κατάλαβα εχεις 8 βράδυα..κακώς βγάζεις το Sibiu πάντως..(έχει και εκεί χιονοδρομικό στο Paltinis),πρέπει οπωσδήποτε να πας Βουδαπέστη;
Ο Τransfagarasan δεν έχει σχέση με Brasov-Bran και δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ανοιχτός τετοια εποχη..ωραία διαδρομή το πέρασμα Rucar-Bran.
Σκι θα πας στην Poiana αφού θα είσαι Brasov.
 

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
την Βουδαπεστη την εβαλα για επιστροφη και να μου ερθει πιο οικονομικο το αεροπορικο και κερδίζω και 1 διανυκτερευση !
Το Brasov ειναι ωραίο γενικα ?? επειδη απο τις φωτο δεν μου φανικε να εχει τπτ το πολυ ωραιο ? εχει εστιατορια μπαρακια κ λιγη ζωη ??

εβγαλα Sibiu για να βάλω την Sighisoara γιατι απο τα σχολια που διαβασα και τισ ιστοριες μου φάνικε πολύ πιο ωραιο και γραφικο
 

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
με το Μαράκι
Μα μπορεις να πας και Sibiu μετά από Sighisoara και συνεχίζεις από τον πρώτο δρόμο που είχες για Βουδαπέστη από Deva-Arad που είναι και πιο γρήγορος.Βάζεις την διανυκτέρευση που σου περισσεύει Sibiu και είσαι οκ.Ιδίως εκείνη την εποχή θα είναι παραμυθένιο το Sibiu..
Το Brasov εμένα μου άρεσε πολύ, έχει κόσμο ιδίως ΣΚ γίνεται χαμός , θα ανέβεις με το τελεφερικ στο tampa να δεις την φανταστική θέα της πόλης, θα φας σε πολύ καλά εστιατόρια πολύ φθηνά (festival 39, bella musika,sarbului), έχει μαγαζιά να χαζέψεις και φυσικά να περπατήσεις στην παλιά πόλη (και γύρω από τα τείχη είναι φανταστικά), να δεις την μαύρη εκκλησία κλπ..έντονη νυχτερινή ζωή μην περιμένεις, λίγα μπαράκια μόνο..
 

penny pp

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Καλησπέρα! Πρόκειται να πάω την επόμενη εβδομάδα στη Ρουμανία για 5 μέρες..υπάρχει κάποια πρόταση για κάποιο καλό ξενοδοχείο και κεντρικό στο Βουκουρέστι? Δεν έχω κλείσει ακόμη τίποτα και είμαι σε δίλημμα αν πρέπει να μείνω όλες τις μέρες Βουκουρέστι και να πάω π.χ. αυθημερόν σε κάποιες πόλεις ή να μείνω και 1-2 βράδια Μπράσοβ π.χ.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.958
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπέρα! Πρόκειται να πάω την επόμενη εβδομάδα στη Ρουμανία για 5 μέρες..υπάρχει κάποια πρόταση για κάποιο καλό ξενοδοχείο και κεντρικό στο Βουκουρέστι? Δεν έχω κλείσει ακόμη τίποτα και είμαι σε δίλημμα αν πρέπει να μείνω όλες τις μέρες Βουκουρέστι και να πάω π.χ. αυθημερόν σε κάποιες πόλεις ή να μείνω και 1-2 βράδια Μπράσοβ π.χ.
Διάβασε και αυτό, ίσως σε βοηθήσει.
http://www.travelstories.gr/community/threads/Ρουμανία.12752/
 

penny pp

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Σε ευχαριστώ..κυρίως με ενδιέφερε το θέμα του ξενοδοχείου..γιατί είδα πως είναι χωρισμένη η πόλη σε διάφορα sector και αναρωτιόμουν ποιο θεωρείται καλύτερο..
 

soka

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
Γεια χαρα και απο μενα!
Θελω να παω τετραημερη εκδρομη μεταξυ χριστουγεννων και πρωτοχρονιας Βελιγραδι ή Βουκουρεστι. Εχετε υποψιν σας ποιος ειναι καλυτερος δρομος που σιγουρα δε θα χρειαζεται αλυσιδες ή δε θα ειναι παγωμενος? Εχω παει και στις 2 πρωτευουσες οργανωμενα και μου αρεσαν και οι 2 πολεις οποτε το κριτηριο ειναι ο ευκολοτερος και με καλυτερες συνθηκες δρομος. Ιδανικα αν εχει αποψη καποιος που εχει ταξιδεψει και στις 2 πολεις.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.958
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Εχετε υποψιν σας ποιος ειναι καλυτερος δρομος που σιγουρα δε θα χρειαζεται αλυσιδες ή δε θα ειναι παγωμενος?
Αυτό κανένας δεν μπορεί να σου το εγγυηθεί.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Στον πάγο οι αλυσίδες θα τα διαλύσουν τα λάστιχα νομίζω,ούτε μπορείς να αναπτύξεις ταχύτητα,ούτε βέβαια να κάνεις πολλά χιλιόμετρα.Συγκεκριμένα χτες ο δρόμος από Βουκουρέστι μέχρι Σόφια ήταν χάλια!Χιόνι και πάγο σε πολλά σημεία.Με ειδικά χιονολάστιχα και το αυτοκίνητο γλιστρούσε,ήθελε προσοχή.Η πρόγνωση είναι αρκετό χιόνι την επόμενη εβδομάδα για Ρουμανία-Βουλγαρία αλλά πραγματικά ποιος μπορεί να προεξοφλήσει τις καιρικές συνθήκες;
Προς Βελιγράδι δεν ξέρω τι παίζει αλλά θα σε συμβούλευα να δείτε δελτίο καιρού τις 2 τελευταίες μέρες και να αποφασίσετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.910
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom