Γενικά Οδικώς Ελλάδα -> Βαλκάνια -> Ευρώπη

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
με το Μαράκι
καμιά πρόταση παιδιά; :sharkisland:
 

Eleannidi

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ποιός ξέρει πού...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγώ έκανα ένα αντίστοιχο road trip το καλοκαίρι του 2011. Εβγαλα έξω είναι η αλήθεια την Αλβανία & το Μαυροβούνιο γιατι είχα ακούσει για κακό οδικό δίκτυο. 2-3 πραγματάκια θα σου πω από την εμπειρία μου.
Επειδή το ταξίδι αυτό έχει να κάνει με πολλά διαφορετικά νομίσματα εγώ προσωπικά χρησιμοποιήσα αρκετα χρεωστική κάρτα και πουθενά δεν είχα πρόβλημα. Οπου αποφάσιζα οτι θα καθίσω 1-2 μέρες, εκεί έβγαζα μερικά χρήματα από το ATM. Νομίζω οτι έχουν τις καλύτερες ισοτιμίες.
Για βινιέτα έβγαλα της Ουγγαρίας & της Αυστρίας. Πρόσεξε στα σύνορα της Ουγγαρίας κλέβουν στην ισοτιμία και προσπαθούν να σου πασάρουν τάχα "υποχρεωτικά" και τη βινιέτα της Αυστρίας με ακριβότερο φυσικά αντίτιμο απ'οτι αν την πάρεις από την Αυστρία. Στη Σλοβενία αν και χρειαζόταν να βγάλεις βινιέτα εγώ δεν έβγαλα. Δεν έπαθα κάτι αλλά δε στο συστήνω.

Αυτό που έχω να σου πω είναι το εξης: Τα road trips έχουν το καλό οτι μπορείς να κάνεις ελεύθερα ο,τι θέλεις. Γι'αυτό φτιάξε ένα προχειρο πλάνο, πού θα ήθελες να πας, τί θα ήθελες να δεις. Βρες στα σίγουρα μέρη 1-2 ξενοδοχεία/ camping και μετά κάνε αυτό που προστάζει το road trip... Ζήσε ελεύθερα!!! Σου αρέσει αυτό το μέρος? Κάθεσαι όσο θες. Βαρέθηκες? Off to the next destination!

Τα προσωπικά μου highlights:
Λιουμπλιάνα λατρεμένη!
Μόσταρ. Ενα μικρό χωριουδάκι στη Βοσνία- Ερζεγοβίνη. Είναι δύσκολο να πας μιας και η Βοσνία εχει ένα εντελώς χάλια οδικό δίκτυο αλλά στην κυριολεξία αν θέλεις να έχεις αποψη για όλες τις χώρες της Πρωην Γιουγκοσλαβικής Ενωσης θα πρέπει να συμπεριλάβεις και λίγο Βοσνία. Λίγο Σαράγεβο, κάτι.
Αν σε βγάζει το πρόγραμμα κάνε και μια περατζάδα από Novi Sad της Σερβίας. Πολύ γραφικό ιστορικό κέντρο.
Για Βιέννη - Βουδαπέστη, δεν θα πω τίποτα. Σίγουρα θα έχεις ακούσει.

Α για camping σε αυτά τα μέρη δεν έχω ιδέα. Εμεινα σε ξενοδοχεία.

Τελικά το δρομολόγιο που ακολούθησα ηταν το παρακάτω. 13 υπέροχες μέρες σε:
Αθήνα - Κατερίνη (1 διανυκτέρευση)- Νις- Βελιγράδι(2)- Νοβι Σαντ- Βουδαπέστη(2)- Μπρατισλάβα- Βιέννη(2)- Γκράτζ- Λιουμπλιάνα(2)- Σπλιτ- Μοσταρ(1)- Σαράγεβο- Κράλτσεβο(1)- Κατερίνη(1)- Αθήνα

PS. Μη με παρεξηγήσεις για τις 2 διαονές στην Κατερίνη. Είναι απο κει ο φίλος μου.

Ελπίζω να σε βοήθησα. Ψάξε όμως πολύ στο forum έχει στην κυριολεξία θυσαυρό από πληροφορίες!
 

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
με το Μαράκι
Σ'ευχαριστώ πολύ...έχω διαβάσει πολύ στο forum,όντως βοηθήθηκα πολύ.Επειδή κι εγώ από 2 βραδιές στα μέρη που γράφω παραπάνω το σκέφτομαι ,το ερώτημά μου είναι αν θα μας κουράσουν οι συνεχείς μετακομίσεις (camping) και αν θα πρέπει να βγάλω κάποια απ΄τα μέρη για να βγει πιο χαλαρα..επίσης ποια η γνώμη σου για τα ποδήλατα; πιστεύεις ότι θα είναι χρήσιμα ή θα μας είναι βάρος;;νομίζω ότι θα μας γλυτώσουν χρόνο στο να γυρνάμε μια πόλη.Είναι και το πρώτο μας roadtrip εξωτερικό και δεν ξέρουμε πως θα είναι..
PS. Γιατί να σε παρεξηγήσω; κι εγώ Λάρισα θα μείνω το πρώτο βράδυ (είναι απο εκεί η θεία μου :D ),ελπίζω να την βγάλω μέχρι Budva την επόμενη μέρα! o_O
 

Eleannidi

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ποιός ξέρει πού...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Από που θα πας Budva? Από Αλβανία? Εχε υπόψη σου οτι το δίκτυο απ'οτι λένε δεν είναι καλό. Βέβαια, ας πουν την γνώμη τους καλύτερα αυτοί που το έχουν περάσει.
Για το camping το μόνο που έχω να σου πω είναι οτι από το στήσε- ξεστήσε κάποια στιγμή θα κουραστείς 20 μέρες. Αλλά και το camping έχει τη μαγεία του.
Τώρα για τα ποδήλατα τί να σου πώ... Από τη μια στις μεγάλες πόλεις, συνήθως τα camping είναι κάπως παραέξω οπότε δύσκολο για ποδήλατο. Από την άλλη θα εξυπηρετούσε κάποιες φορές.
Στη διάθεσή σου για ο,τι άλλο.
 

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
με το Μαράκι
Να'σαι καλα..από Φλώρινα (σύνορα Νίκης) θα περάσω Σκόπια και μετά απο Οχρίδα Αλβανία.Θα με βοηθούσε καλύτερα κάποιος που έχει πάρει και ποδήλατο μαζί του ,επίσης κάποιος που να έχει επισκεφτεί όλα αυτα τα μέρη να μας έλεγε τις εμπειρίες του..
 

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
με το Μαράκι
σχεδιασμος χάρτη..
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
για μενα κριμα να μην εχεις μεσα-http://www.zellamsee-kaprun.com/en-αν θα εχεις ποδηλατα και λες για camping εχει πιο πολλες επιλογες για βολτες με ποδηλατα αλλα κ το camping ειναι παρα πολυ καλο-http://www.seecamp.at/de/στο hallstat το camping ειναι μικρο κ σχεδον παντα γεματο-το δευτερο λιγο πιο εξω οχι τοσο καλο ενω για βολτα με ποδηλατα πιο περιορισμενα
 

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
με το Μαράκι
για μενα κριμα να μην εχεις μεσα-http://www.zellamsee-kaprun.com/en-αν θα εχεις ποδηλατα και λες για camping εχει πιο πολλες επιλογες για βολτες με ποδηλατα αλλα κ το camping ειναι παρα πολυ καλο-http://www.seecamp.at/de/στο hallstat το camping ειναι μικρο κ σχεδον παντα γεματο-το δευτερο λιγο πιο εξω οχι τοσο καλο ενω για βολτα με ποδηλατα πιο περιορισμενα
Εντάξει,ήδη η Αυστρία βγαίνει πολύ πιεσμένα και δεν είναι και σίγουρη,δεν με παίρνει για πιο Δυτικά..
 

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
με το Μαράκι
Οχρίδα 1
Budva 2
Dubrovnik 2
Split 1
Plitvice 1
Ljubljana 2
Bled 2
Hallstatt 2
Wien 2
Budapest 2
Beograd 2
Καμιά πρόταση;; :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.268
Μηνύματα
885.759
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom