Γενικά Αυστρία Οδικώς Προς Βιέννη

rory1977

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!!!!

Μένουμε Λευκάδα και αρχές Νοεμβρίου θα ταξιδέψουμε οδικώς για Βιέννη, μέσω Σερβίας. Θα είναι το πρώτο μας ταξίδι με αυτοκίνητο εκτός Ελλάδας, οπότε έχουμε κάποιες ερωτήσεις:

1) Σαν ενδιάμεση στάση είπαμε να μείνουμε Βελιγράδι, για να μειώσουμε κάπως την χλμ απόσταση. Συμφωνείτε;
2) Να πάμε μέσω Ευζώνων ή μέσω του σταθμού της Νίκης στη Φλώρινα; Ένας γνωστός μου, μου είπε πως από Λευκάδα συμφέρει περισσότερο να πάμε μέσω των συνόρων στη Φλώρινα, μετά Σκόπια και τέλος Βελιγράδι. Εσείς τι λέτε;
3) Με τις βινιέτες τι γίνεται; Επίσης στα διόδια δέχονται € ή πρέπει να κάνω συνάλλαγμα;

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων!!!!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!!!!

Μένουμε Λευκάδα και αρχές Νοεμβρίου θα ταξιδέψουμε οδικώς για Βιέννη, μέσω Σερβίας. Θα είναι το πρώτο μας ταξίδι με αυτοκίνητο εκτός Ελλάδας, οπότε έχουμε κάποιες ερωτήσεις:

1) Σαν ενδιάμεση στάση είπαμε να μείνουμε Βελιγράδι, για να μειώσουμε κάπως την χλμ απόσταση. Συμφωνείτε;
2) Να πάμε μέσω Ευζώνων ή μέσω του σταθμού της Νίκης στη Φλώρινα; Ένας γνωστός μου, μου είπε πως από Λευκάδα συμφέρει περισσότερο να πάμε μέσω των συνόρων στη Φλώρινα, μετά Σκόπια και τέλος Βελιγράδι. Εσείς τι λέτε;
3) Με τις βινιέτες τι γίνεται; Επίσης στα διόδια δέχονται € ή πρέπει να κάνω συνάλλαγμα;

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων!!!!
:welcome2:
1. Η γνώμη μου είναι να κάνετε την ενδιάμεση στάση στο Βελιγράδι, είναι πολλές οι ώρες και τα χιλιόμετρα έως την Βιέννη.
2. Επίσης εγώ θα προτιμούσα να πάω μέσω Ευζώνων γιατί έτσι κινείσαι συνεχώς σε αυτοκινητόδρομο, ενώ αν πας μέσω Νίκης, θα κάνεις ένα μεγάλο κομμάτι των Σκοπίων σε επαρχιακούς δρόμους.
3. Τέλος, σε Σκόπια και Σερβία μπορείς να πληρώσεις διόδια με € και κάρτα. Στην Ουγγαρία όταν μπεις μπορείς να βγάλεις την βινιέτα μπαίνοντας στην χώρα σε κάτι πράσινα κιόσκια που έχει εκεί ή σε κανένα βενζινάδικο. Έχει ταμπέλες που σε κατευθύνουν. Για Αυστρία δεν γνωρίζω.
 

MATH

Member
Μηνύματα
35
Likes
125
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Μόλις γυρίσαμε....!!!

ΣΥΝΟΡΑ – ΔΙΟΔΙΑ


ΕΛΛΑΔΑ (Αθήνα) ->FYROM


Διαμονή στο PARK HOTEL στο Πολύκαστρο λίγα χιλιόμετρα πρίν τα σύνορα (Εύζωνοι) με FYROM


Διόδια απο Αθήνα -> Σύνορα με FYROM: 32.85 EURO (12 σταθμοί)


Όλοι οι σταθμοί διοδίων δέχονται πιστωτικές κάρτες εκτός των 2 τελευταίων σταθμών πρίν τα σύνορα όπου πρέπει για να πληρώσεις με κάρτα να βγεις από το αμάξι και να πας στα γραφεία τους δίπλα.



ΣΥΝΟΡΙΑΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ:


Στα δικά μας ζήτησαν μόνο ταυτότητες και μας είπαν στη FYROM να προσέχουμε όρια ταχύτητας και τα φώτα μας να είναι ανοιχτά. Στης FYROM απλά δείξαμε ταυτότητες και πράσινη κάρτα . Μας ρώτησαν αν έχουμε κάτι να δηλώσουμε. Μας άνοιξαν πορτ - μπαγκαζ, έριξαν μια ματιά και φύγαμε.



FYROM->ΣΕΡΒΙΑ (Βελιγράδι)



Συνοριακός έλεγχος:


Στης FYROM ζήτησαν μόνο ταυτότητες και φύγαμε.


Οι Σέρβοι έψαξαν μέσα το αμάξι, άνοιξαν βαλίτσες και πήραν και τον άντρα μου, τον έγδυσαν και τον έψαξαν!! Εγώ κυρία στο αμάξι περίμενα!!



ΔΙΟΔΙΑ ΣΤΗ FYROM


Πληρώσαμε 3 φορές. Και τις 3 φορές είχαν πινακίδες για πληρωμή σε EURO ή Δηνάρια, δέχονταν και τα δυο νομίσματα


Στον πρώτο σταθμό το κόστος ήταν 100 δηνάρια ή 2 euro. Έδωσα την MC και με χρέωσαν 60 δηνάρια


Στον δεύτερο σταθμό το κόστος ήταν 120 δηνάρια ή 2,5 euro. Έδωσα την MC και με χρέωσαν 80 δηνάρια


Στον τρίτο σταθμό το κόστος ήταν 80 δηνάρια ή 2 euro. Έδωσα την MC και με χρέωσαν 60 δηνάρια







ΣΕΡΒΙΑ->ΟΥΓΓΑΡΙΑ


Συνοριακός έλεγχος:


Οι Ούγγροι ζήτησαν ταυτότητες άνοιξαν λίγο το αμάξι και φύγαμε.


Οι Σέρβοι τίποτα



ΔΙΟΔΙΑ ΣΤΗ ΣΕΡΒΙΑ


Πληρώσαμε 4 φορές. Και τις 4 φορές είχαν πινακίδες για πληρωμή σε EURO ή Δηνάρια, δέχονταν και τα δυο νομίσματα


Στον πρώτο σταθμό το κόστος ήταν 80 δηνάρια



Στον δεύτερο σταθμό πριν την πόλη Nis το κόστος ήταν 210 δηνάρια.


Μετά τη Nis έχει σταθμό διοδίων που παίρνεις μια κάρτα χωρίς να πληρώσεις.


Στον τρίτο σταθμό, 23 χλμ περίπου πριν το Βελιγράδι, το κόστος ήταν 800 δηνάρια.


Μετά το Βελιγράδι, στο δρόμο για Novi Sad, πήραμε πάλι κάρτα χωρίς να πληρώσουμε.


Στον τέταρτο σταθμό, πριν βγούμε απομΣερβια, το κόστος ήταν 560 δηνάρια.




ΟΥΓΓΑΡΙΑ->ΑΥΣΤΡΙΑ



Συνοριακός έλεγχος:


Δεν υπάρχουν σύνορα



ΔΙΟΔΙΑ ΣΤΗΝ ΟΥΓΓΑΡΙΑ


Η Ουγγαρία έχει βινιέτα 16 ευρώ για 10 ημέρες. Δεν την κολλάς στο τζάμι. Είναι χαρτάκι που αν σου κάνουν έλεγχο απλά το δείχνεις.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Μόλις γυρίσαμε....!!!

ΣΥΝΟΡΑ – ΔΙΟΔΙΑ


ΕΛΛΑΔΑ (Αθήνα) ->FYROM


Διαμονή στο PARK HOTEL στο Πολύκαστρο λίγα χιλιόμετρα πρίν τα σύνορα (Εύζωνοι) με FYROM


Διόδια απο Αθήνα -> Σύνορα με FYROM: 32.85 EURO (12 σταθμοί)


Όλοι οι σταθμοί διοδίων δέχονται πιστωτικές κάρτες εκτός των 2 τελευταίων σταθμών πρίν τα σύνορα όπου πρέπει για να πληρώσεις με κάρτα να βγεις από το αμάξι και να πας στα γραφεία τους δίπλα.



ΣΥΝΟΡΙΑΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ:


Στα δικά μας ζήτησαν μόνο ταυτότητες και μας είπαν στη FYROM να προσέχουμε όρια ταχύτητας και τα φώτα μας να είναι ανοιχτά. Στης FYROM απλά δείξαμε ταυτότητες και πράσινη κάρτα . Μας ρώτησαν αν έχουμε κάτι να δηλώσουμε. Μας άνοιξαν πορτ - μπαγκαζ, έριξαν μια ματιά και φύγαμε.



FYROM->ΣΕΡΒΙΑ (Βελιγράδι)



Συνοριακός έλεγχος:


Στης FYROM ζήτησαν μόνο ταυτότητες και φύγαμε.


Οι Σέρβοι έψαξαν μέσα το αμάξι, άνοιξαν βαλίτσες και πήραν και τον άντρα μου, τον έγδυσαν και τον έψαξαν!! Εγώ κυρία στο αμάξι περίμενα!!



ΔΙΟΔΙΑ ΣΤΗ FYROM


Πληρώσαμε 3 φορές. Και τις 3 φορές είχαν πινακίδες για πληρωμή σε EURO ή Δηνάρια, δέχονταν και τα δυο νομίσματα


Στον πρώτο σταθμό το κόστος ήταν 100 δηνάρια ή 2 euro. Έδωσα την MC και με χρέωσαν 60 δηνάρια


Στον δεύτερο σταθμό το κόστος ήταν 120 δηνάρια ή 2,5 euro. Έδωσα την MC και με χρέωσαν 80 δηνάρια


Στον τρίτο σταθμό το κόστος ήταν 80 δηνάρια ή 2 euro. Έδωσα την MC και με χρέωσαν 60 δηνάρια







ΣΕΡΒΙΑ->ΟΥΓΓΑΡΙΑ


Συνοριακός έλεγχος:


Οι Ούγγροι ζήτησαν ταυτότητες άνοιξαν λίγο το αμάξι και φύγαμε.


Οι Σέρβοι τίποτα



ΔΙΟΔΙΑ ΣΤΗ ΣΕΡΒΙΑ


Πληρώσαμε 4 φορές. Και τις 4 φορές είχαν πινακίδες για πληρωμή σε EURO ή Δηνάρια, δέχονταν και τα δυο νομίσματα


Στον πρώτο σταθμό το κόστος ήταν 80 δηνάρια



Στον δεύτερο σταθμό πριν την πόλη Nis το κόστος ήταν 210 δηνάρια.


Μετά τη Nis έχει σταθμό διοδίων που παίρνεις μια κάρτα χωρίς να πληρώσεις.


Στον τρίτο σταθμό, 23 χλμ περίπου πριν το Βελιγράδι, το κόστος ήταν 800 δηνάρια.


Μετά το Βελιγράδι, στο δρόμο για Novi Sad, πήραμε πάλι κάρτα χωρίς να πληρώσουμε.


Στον τέταρτο σταθμό, πριν βγούμε απομΣερβια, το κόστος ήταν 560 δηνάρια.




ΟΥΓΓΑΡΙΑ->ΑΥΣΤΡΙΑ



Συνοριακός έλεγχος:


Δεν υπάρχουν σύνορα



ΔΙΟΔΙΑ ΣΤΗΝ ΟΥΓΓΑΡΙΑ


Η Ουγγαρία έχει βινιέτα 16 ευρώ για 10 ημέρες. Δεν την κολλάς στο τζάμι. Είναι χαρτάκι που αν σου κάνουν έλεγχο απλά το δείχνεις.
Αν καταλαβα καλά ταξιδέψατε μεσα στον Οκτώβριο;
Βλέπω ότι τα διόδια αυξήθηκαν σε σχέση με ότι είχαμε πληρώσει στο τέλος του καλοκαιριού!
Επίσης στα Σκόπια οταν πληρώνατε με καρτα ήταν πιο φτηνά;;o_O
 

MATH

Member
Μηνύματα
35
Likes
125
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Αν καταλαβα καλά ταξιδέψατε μεσα στον Οκτώβριο;
Βλέπω ότι τα διόδια αυξήθηκαν σε σχέση με ότι είχαμε πληρώσει στο τέλος του καλοκαιριού!
Επίσης στα Σκόπια όταν πληρώνατε με καρτα ήταν πιο φτηνά;;o_O

Ναι φύγαμε 15/10 και επιστρέψαμε 26/10.
Δεν ξέρω για FYROM αν ήταν πιο λίγα τα διόδια γιατί απο εκεί ήταν η πρώτη φορά που ταξιδέψαμε.
Σερβία που έχουμε ξανά πάει, ναι αυξήθηκαν σίγουρα...
Όσον αφορά την πιστωτική και εγώ δεν περίμενα να χρεωθώ πιο λίγα δηνάρια αφου η πινακίδα έλεγε 100 δηνάρια ή 2 euro και με χρέωσαν 60 δηνάρια...
Δεν ξέρω να σου πω σίγουρα τι παίζει. "Θα πρέπει να έχετε υπόψη σας ότι αν πληρώνετε σε άλλο νόμισμα της ΕΕ εκτός του ευρώ, ενδέχεται ο πάροχος της κάρτας να σας χρεώσει με τέλος μετατροπής νομίσματος, όταν χρησιμοποιείτε την κάρτα σε άλλη χώρα..." το έκανα copy paste απο ένα άρθρο... ρώτα την τράπεζα σου για σίγουρα. Θα δω και εγω τους λογαριασμούς μου τον άλλο μήνα να τσεκάρω πραγματικά. Σίγουρα είναι θέμα ασφάλειας (δεν είχαμε επάνω μας πολλά μετρητά ) και δεν τρέχαμε σε ανταλλακτήρια...
 

MATH

Member
Μηνύματα
35
Likes
125
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Α επίσης να πω τη γνώμη μου για το που να ξεκουραστείτε. Θεωρώ πως η διανυκτέρευση στο Βελιγράδι είναι η καλύτερη επιλογή απο θέμα χιλιομέτρων, χρόνου, τιμής. Εμείς απο Αθήνα αυτό κάναμε όλες τις φορές. Η επιλογή ξενοδοχείου ήταν και τις 3 φόρες το "lazar lux apartments" πάρα πολύ ωραίο δωμάτια με κλειστό parking είτε μέσα στο ίδιο κτήριο με ασανσέρ είτε στα 200μ περίπου σε ένα άλλο πάλι κλειστό parking που έχουν. ( πολύ σημαντικό για εμάς)... και πολύ καλές τιμές και άριστη εξυπηρέτηση.

Μετά απο Βελιγράδι εμείς πήγαμε κατευθείαν στην περιοχή Untergrafendorf όπου και μείναμε.

Σαν χιλιόμετρα βγαίνουν μια χαρά, 6 η ώρα πρωί ξεκινήσαμε από Ευζώνους για Βελιγράδι και την άλλη μέρα πάλι 6 το πρωί για Untergrafendorf.
 

MATH

Member
Μηνύματα
35
Likes
125
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Συγγνώμη ένα ένα τα θυμάμαι!! Όταν θα μπείτε Ουγγαρία ακριβώς μετά τον έλεγχο των συνόρων στα 100 μέτρα δεξιά (έχει και πινακίδες θα το δείτε) θα αγοράσετε από εκεί βινιέτες και για την Ουγγαρία και για την Αυστρία. Δεν θα δεχτούν κάρτα πιστωτική μόνο μετρητά σε ευρώ.
Θα πληρώσεις 27 ευρώ και για τις 2 μαζί.
Της Αυστρίας θα την κολλήσεις στο τζάμι.
Της Ουγγαρίας δεν έχει την μορφή αυτοκόλλητου. Είναι ένα χαρτί σαν απόδειξη το οποίο απλά το κρατάς και αν σε σταματήσουν σε έλεγχο απλά τους το δείχνεις.
 

anzel_adve

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα,
ετοιμάζουμε ταξίδι χριστουγέννων ή και πρωτοχρονιά (αναλόγως τις συμβουλές σας) οδικώς ξεκινώντας από Θεσσαλονίκη ως την Βιένη. Θα ήθελα πληροφορίες που να μείνουμε,τι να δούμε ,αν έχετε κάποια διαδρομή να προτείνετε.
ευχαριστώωωω
 

Nick damis

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Χαιρετώ όλη τη παρέα. Σχεδιάζουμε να πάμε οδικως Βιεννη 26/12 - 5/1. Λέω να πάω μέσω Σκοπίων-Σερβιας-Ουγγαριας με ενδιάμεση στάση στη πόλη Νις της Σερβίας για διανυκτερεύση. Όποιος έχει κάνει τη διαδρομή πρόσφατα ή γνωρίζει πληροφορίες σχετικά με: Κατάσταση οδικού δικτύου το χειμώνα κατά τη διάρκεια της διαδρομής,διόδια, λάστιχα που θα πρέπει να φοράω και ότι άλλο θα μπορούσε να μου είναι χρήσιμο, θα με βοηθούσε ιδιαίτερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Κάτι άσχετο η αεροπορική εταιρεία wizz είναι αξιόπιστη;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom