Γενικά Οδικώς από Θεσσαλονίκη στο στρασβουργο

Papadopc

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημέρα σε όλα τα μέλη του forum !
Σκοπεύω να κάνω ένα οδικό ταξίδι από την Θεσσαλονίκη στο Στρασβουργο με διανυκτέρευση στο Ζαγκρεμπ .
Θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για διόδια , οδικό δυκτιο , και ασφάλεια .
Θα περάσουμε απο σκοπιά , Σερβία , κροατια , Σλοβενία , Αυστρία , Γερμανία και θα καταλήξουμε στην Γαλλία .
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
αν το κανεις πρωτη φορα κανε ακομα μια διανυκτέρευση-δυσκολο με μια διανυκτέρευση με τοσα πολλα συνορα για αρχαριο
οδικό δυκτιο αριστο εκτος ενα μικρο μερος σκοπια-σερβια
διόδια αρκετα και ακριβα
ασφάλεια δεν υπαρχη προβλημα πουθενα
 

Stavros_GG

Member
Μηνύματα
39
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι-Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Περιπλους της Ευρωπης!
Να ερθω και γωωωωωωωω? :p

Δυο φορες που εχω παει μεχρι Σερβια με λεωφορειο οι δρομοι μου φανηκαν σε μερικα σημεια λιγο πιο στενοι απο ο,τι θεωρουμε "εθνικη οδο". Ισως ξερεις ηδη οτι η τιμη της βενζινης παιζει πολυ απο χωρα σε χωρα οποτε διαλεξε ποτε θα κανεις φουλαρισματα. Οι στασεις/αναψυκτηρια κλπ διπλα στο δρομο τη μια φορα που πηγα ηταν απροσδοκητα καινουργιες και πιο καθαρες απο τις ελληνικες. Την δευτερη φορα ομως σε μια τουαλετα κατι ειχε παει στραβα και δεν θελετε να συνεχισω την περιγραφη. Απλα πηγαιναμε ολοι στις σκοτεινιες για κατουρημα.
 

Papadopc

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Δεν θα έχω πρόβλημα με μια διανυκτέρευση θα βγει άνετα
 

Papadopc

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ξέρει κανείς αν περνούν ευρώ στα διόδια της Σερβίας και της κροατιας ;
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Σκοπια-Σερβια εχω ακουσει ασχημα λογια για τους δρομους κι εχουν διοδια. Αυστρια εχει ενα διοδιο (βινιετα) που αγοραζεις μια κι εξω και ισχυει για ενα χρονικο διαστημα, δν θυμαμαι τιμες. Γερμανια ολα ελευθερα και εχει αρκετα σημεια χωρις ορια ταχυτητας (βοηθαει να μαζεψεις χιλιομετρα, αλλο να πας με 100 κι αλλο με 160). Εννοειται πως και οι δυο χωρες εχουν πολυ καλο οδικο δικτυο. Το μονο που μπορει να σε καθυστερησει ειναι στη Γερμανια να εχει εργα (συχνο). Γαλλια δν θα χρησιμοποιησεις εθνικη γτ η πολη ειναι ακριβως πανω στα συνορα
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.735
Likes
15.045
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εγώ που πήγα από Στουτγάρδη στο Στρασβούργο και στην γύρω περιοχή της Αλσατίας δεν είχε πουθενά διόδια.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Στις εθνικές οδούς έχει διόδια απο ότι θυμάμαι, βέβαια πανε και πολλά χρόνια που ήμουν σε εθνική της Γαλλίας για πάνω απο 1-2 ώρες.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Στις εθνικές οδούς έχει διόδια στην Γαλλίας συχνα κ ακριβα
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.101
Likes
23.968
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ξέρει κανείς αν περνούν ευρώ στα διόδια της Σερβίας και της κροατιας ;
Παίρνουν ευρώ κανονικά και μάλιστα μας έδιναν τα ρέστα σε ευρώ. (καλοκαίρι 2012).
 

Papadopc

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Σας ευχαρηστω ολους
οι πληροφοριες σας ειναι πολυ σημαντικες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.122
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom