Τουρκία Οδικώς για Κύπρο μέσω Τουρκίας

Dimitra87

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος οδικώς από Αθήνα για Κύπρο είναι ασφαλές? Και από που μπορώ να πάρω καράβι για τη Κερύνεια?
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
νομιζω υπαρχει καραβι απο αθηνα που παει κυπρο τωρα μεσω τουρκιας αν πας απεναντι απο την κυπρο ατταλεια μερσινη κτλ φανταζομαι θα εχει πλοιο παντως απο ασφαλεια δεν εχεις προβλημα μεχρι ατταλεια που πηγα περσι τον αυγουστο απο πανω εβρο παραλια ολα μεχρι κατω και μετα καπππαδοκια αγκυρα κων/πολη κτλ κανενα προβλημα καλυτερα και απο ελλαδα ωραιοι δρομοι και αυτοκινητοδρομοι αλλα προσεκτικα πολυς λαος στο δρομο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Όσο αφορά τους περιφερειακούς δρόμους και αυτοκινητοδρομους, είναι σε πολύ καλό επίπεδο, ένας απλός χάρτης ή gps αρκεί. Όμως, αν θέλεις να μπεις μέσα στην πόλη της Κωσταντινουπολης , ξέχνα το αμάξι, το λένε και οι ντόπιοι, πολύ κίνηση, πολύ συνωστισμός, δύσκολη οδήγηση ( μιλάω για το κέντρο της πόλης, ΜΜΜ έχει πολλά έτσι κι αλλιώς). Για τις υπόλοιπες πόλεις δεν έχω εικόνα δυστυχώς...
 

Dimitra87

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
νομιζω υπαρχει καραβι απο αθηνα που παει κυπρο τωρα μεσω τουρκιας αν πας απεναντι απο την κυπρο ατταλεια μερσινη κτλ φανταζομαι θα εχει πλοιο παντως απο ασφαλεια δεν εχεις προβλημα μεχρι ατταλεια που πηγα περσι τον αυγουστο απο πανω εβρο παραλια ολα μεχρι κατω και μετα καπππαδοκια αγκυρα κων/πολη κτλ κανενα προβλημα καλυτερα και απο ελλαδα ωραιοι δρομοι και αυτοκινητοδρομοι αλλα προσεκτικα πολυς λαος στο δρομο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Δυστυχώς λόγω κορονοιου δεν έχει ξεκινήσει αυτή η γραμμή Πειραιά Λεμεσό. Μίλησα με το υπουργείο Ναυτιλίας. Και θέλω να φέρω το αυτοκίνητο μου
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δυστυχώς λόγω κορονοιου δεν έχει ξεκινήσει αυτή η γραμμή Πειραιά Λεμεσό. Μίλησα με το υπουργείο Ναυτιλίας. Και θέλω να φέρω το αυτοκίνητο μου
Πιθανότατα θα έχεις τελωνειακό θέμα αν η είσοδος του Αυτοκινήτου στην Κυπριακή Δημοκρατία γίνει από τα κατεχόμενα. Ρώτα πολύ προσεκτικά για το αν και πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Το αυτοκίνητό σου μπορείς να το στείλεις κατευθειαν Ελλάδα (ή Κύπρο) χωρίς όμως να είσαι και εσύ στο καράβι. Υπάρχουν αρκετές ναυτιλιακες εταιρίες που δραστηριοποιούνται στον τομέα αυτό, τα ρορο της Σαλαμίς πχ..
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μια πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία κάποιου που ταξίδεψε από Tasuscu για Κερύνεια. Αναφέρει μάλιστα και τρόπους προσέγγισης στο συγκεκριμένο λιμάνι από άλλα μέρη της Τουρκίας. Τα ferries τόσο από Tasucu όσο και από Κερύνεια αναχωρούν γύρω στα μεσάνυχτα (νυχτερινό ταξίδι)
https://www.travel-tramp.com/how-to-travel-on-the-ferry-from-turkey-to-northern-cyprus/
Εάν φίλη dimitra87 το κάνεις, γράψε οπωσδήποτε την εμπειρία σου

Y.Γ. Αξίζει να αναφερθεί ότι το Tasucu συνδέεται ακτοπλοικώς και με την Τρίπολη του Λιβάνου! Και αυτό θα ήταν έναν ενδιαφέρον θαλασσινό ταξίδι
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom