Οδικώς με προορισμό την Βιέννη

geochrys

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Ελπίζω να είμαι σε σωστή ενότητα του forum. Συγχωρήστε με γιατί είμαι καινούργιος.

Σκοπεύω να ταξιδέψω οδικώς για Αυστρία μέσω της διαδρομής Βελιγράδι-Ζάγκρεμπ-Λιουμπιάνα-Βιέννη
και θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος σχετικά με συγκεκριμένες πληροφορίες.

1ον: Αν είναι απαραίτητο το διαβατήριο ή αν ο καινούργιος τύπος ταυτότητας είναι επαρκής.
2ον: Αν είναι υποχρεωτικό το Διεθνές Δίπλωμα γιατί δεν διαθέτω δίπλωμα νέου τύπου.
3ον: Αν γνωρίζει κάποιος τι ισχύει με τη νομοθεσία σχετικά με τα φιμέ τζάμια σε κάποια απο τις παραπάνω χώρες.
4ον: Τι ισχύει με την οδική βοήθεια στο εξωτερικό

Ευχαριστώ προκαταβολικά και αν υπάρχει κάτι σημαντικό που μπορεί να μου διαφεύγει ή να μη μου περνάει από το μυαλό θα χαρώ πολύ να μου το αναφέρετε.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
1 Ταυτότητα ειναι αρκετή
2 Ναι
3 Δεν γνωρίζω
4 Μιλάς με την ασφαλιστική σου απο όπου προμηθεύεσαι και πράσινη κάρτα
 

alej

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Να ζητήσεις διευκρινίσεις από την ασφαλιστική σου για τις παρεχόμενες καλύψεις στο εξωτερικό αν έχεις π.χ. μικτή ή κλοπής. Κάποιες δεν το προσφέρουν, κάποιες θέλουν έξτρα ποσό και κάποιες το συμπεριλαμβάνουν στην πράσινη κάρτα - απλώς το ζητάς.
 

Kosmodj

Member
Μηνύματα
24
Likes
30
φιλε μου εγω εκανα περσι το ταξιδι που λες, ειχαμε διαβατηρια αλλα εκτος απο σερβια που δεν ξερω σιγουρα στα υπολοιπα δεν εχεις θεμα μ ταυτοτητα, παντως και σερβια απ'οτι αναφερουν πολλοι στο σαιτ δεν εχεις θεμα. Διπλωμα εχω το απλο το ροζ, Σερβια και Σλοβενια με σταματησαν για ελεγχο δεν ειχα προβλημα. Εχω φιμε το πισω τζαμι και τα πισω παραθυρα για τον ηλιο στα παιδια,ουτε με αυτο ειχα προβλημα, σε καποια συνορα μαλιστα ουτε καν μου ζητησαν να τα κατεβασω να δουν αν ειναι τα παιδια μεσα, καθ'οτι ημασταν οικογενειακως. Η ασφαλεια σιγουρα σε καλυπτει για τις βασικες καλυψεις μονο, τωρα αυτο που αναφερε καποιος για να πληρωσεις εξτρα ωστε να εχεις τις καλυψεις στο εξωτερικο δεν το ξερω. Βεβαια πουθενα δεν ενιωσα οτι κινδυνευει το αμαξι κα διαλεγα ξενοδοχεια με παρκινγκ. Για οδικη ρωτα την ασφαλεια σου, εμενα Ε.Ε. με καλυπταν κανονικα και στις αλλες χωρες ειτε καλυπταν επαναπατρισμο ειτε πληρωνες εσυ και οταν γυρνουσες τους πηγαινες την αποδειξη και σου καλυπτουν η ολο η ενα ποσο γυρω στα 150€. Αυτα και καλο ταξιδι εμεις ενθουσιαστηκαμε παντως
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Σερβία σίγουρα δεν εχεις θέμα με ταυτότητα..
Καλό ταξίδι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom