Γενικά Οδικώς προς ΕΕ!!!

subdee

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κάποιυ στην ΕΕ!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Κοιτάξτε να δείτε, εγώ δεν είμαι νέος στο χώρο του τουρισμού, έχω ταξιδέψει απο ΗΠΑ/Καναδά έως Νότια Αφρική, αλλά η Ευρώπη μου διέφυγε. Η κοπέλα μου ποτέ, πουθενά. Δύο πράγματα πρέπει να κρίνουν την απόφαση για ταξίδι, το οικονομικό και ο προορισμός. Διαθέτουμε ένα budget έως 2000 το πολύ, για 5 μέρες. Δε θέλω η κοπέλα μου να έχει άσχημη εμπειρία πρώτη φορά και έτσι προσπαθώ να το οργανώσω όσο καλύτερα γίνεται.

Άρα, ας μην περιοριζόμαστε σε αυτές τις δύο χώρες, αλοίμονο. Ό,τι έχετε να προτείνετε, θα το ακούσω, και μετά μπορώ να κρίνω και να αποφασίσουμε.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Κοίτα φίλε μου, ο προορισμός που θα επιλέξεις είναι κάτι υποκειμενικό. Ειδικά για την ιταλία οι επιλογές είναι πολλές. Κατά την γνώμη O maltakias σε κατευθύνει σωστά. Αεροπορικώς ρώμη που έχει φθηνο εισητήριο και αν θέλεις μέσα στο επταήμερο να δώσει μία μέρα σε τοσκάνη, για να εμπλουτίσεις την εκδρομή σου πολύ ωραία. Κοίτα όμως, αν πραγματικά θέλεις να τη γυρίσεις καλά την ρώμη (μουσεία, αρχαιολογικούς χώρους και λοιπά) η βδομαδούλα φθάνει δε φθάνει. έχουμε και λέμε. Τα χρήματα γύρω στα 2000 για μία εβδομάδα. Πηγαίνεις ρώμη (μένεις σε ξενοδοχείο , άσε τα χόστελ, με το μπάτζετ που δίνεις θα βρεις αξιοπρεπέστατο ξενοδοχείο) και με τρένο ή αεροπλάνο (δες την αιρ 1 για καμία προσφορά) εκδρομούλα τοσκάνη, δηλ φλωρεντία. Εγώ έτσι το βλέπω.
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
-ιταλια ειναι πολυ καλη ιδεα (προτεινω φλωρεντια και λιγο chianti για πολυ φυση)
επισης θα σου να το ψαξεις λιγο για καραβι (υπαρχει προσφορα 50% μεχρι τελος σεπτεμβριου απο superfast για ανκονα ,κοιτα και αγουδημο)
-αν θες αεροπορικως αυτη την εποχη εξαιρετικη περιπτωση θεωρω βουδαπεστη με malev που εχει με 79 ευρω πηγαινε ελα (ψαξε λιγο τις ημερομηνιες εγω το'κλεισα με 99)
-και με την ευκαιρια γιατι δε βγαζετε και διαβατηριο να εχετε μαζι σας
 

subdee

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κάποιυ στην ΕΕ!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Όντως ο προορισμός είναι εντελώς υποκειμενικώς, απλά δέχομαι προτάσεις απο κάποιους που ίσως έχουν πάει ήδη και γνωρίζουν κάτι παραπάνω.

Η εκδρομή θα γίνει 2 Νοέμβρη, αρα τρέχουσες προσφορές πιθανώς να μην ισχύουν. Δεν με καίει να φτάσω άμεσα στον προορισμό μου όπως είπα και στο αρχικό post, αρκεί η διαδρομή προς εκεί να είναι ευχάριστη.

Πάντως ακούω πολλές καλές προτάσεις και μου δίνετε τροφή για ψάξιμο. Για Βουδαπέστη έχει αρχές Νοέμβρη 251 ευρώ συνολικά πήγαινε-έλα, μου φαίνεται καλή τιμή.

Επίσης, σκεφτόμουν για hostel, γιατί απλά θέλουμε ένα κρεβάτι να κοιμηθούμε, αθ γυρνάμε όλη μέρα. Τι έχετε να με συμβουλέψετε;
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Μπορειτε να περασετε 5 αξεχαστες ημερες στην εξοχη της Τοσκανης (μεταξυ Φλωρεντιας και Σιενα), μενοντας σε φθηνα αλλα υπεροχα αγροτουριστικα καταλυματα με στυλ και χαρακτηρα, απολαμβανοντας βιολογικα πρωινα το πρωι και υπεροχα κρασια το βραδυ με κοστος εφαμιλο των hostels

εναλλακτικα, Ρωμη ή Βουδαπεστη ειναι μια χαρα αν προτιματε τα αξιοθεατα εναντι της φυσης
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Προταση..
Βγαλτε διαβατηρια αφου απ την αρχη αποφασισατε οδικως και μεσω Σερβιας(γιατι για τα καραβιατικα μονο θελετε περιπου 300 ευρω) και πατε Βουδαπεστη Βιεννη και οταν θα ειστε Βιεννη πατε και για λιγες ωρες η μια ημερησια Μπρατισλαβα (20 λεπτα δρομος).Βουδαπεστη-Βιεννη 2 ωρες δρομος ,οι βενζινες + διοδια περιπου 300 ευρω απο θεσσαλονικη +150 απο Αθηνα και αλλα 500 πανω κατω για 5 διανυκτερευσεις σε Βιεννη και Βουδαπεστη.Θα παρετε μια καλη γευση απο 3 ευρωπαικες πρωτευουσες.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Προταση..
Βγαλτε διαβατηρια αφου απ την αρχη αποφασισατε οδικως και μεσω Σερβιας(γιατι για τα καραβιατικα μονο θελετε περιπου 300 ευρω) και πατε Βουδαπεστη Βιεννη και οταν θα ειστε Βιεννη πατε και για λιγες ωρες η μια ημερησια Μπρατισλαβα (20 λεπτα δρομος).Βουδαπεστη-Βιεννη 2 ωρες δρομος ,οι βενζινες + διοδια περιπου 300 ευρω απο θεσσαλονικη +150 απο Αθηνα και αλλα 500 πανω κατω για 5 διανυκτερευσεις σε Βιεννη και Βουδαπεστη.Θα παρετε μια καλη γευση απο 3 ευρωπαικες πρωτευουσες.
175 ευρω ειναι με επιστροφη με ανεκ για ανκονα 2 ατομα και αυτοκινητο μιας και λεμε για περιορισμένου budget-και σε 900χ εισαι Βιέννη, Αυστρία-εχεις και στο δρομο σου και βενετια-και χωρις τα 2χ80εωρω για διαβατηρια
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
175 ευρω ειναι με επιστροφη με ανεκ για ανκονα 2 ατομα και αυτοκινητο μιας και λεμε για περιορισμένου budget-και σε 900χ εισαι Βιέννη, Αυστρία-εχεις και στο δρομο σου και βενετια-και χωρις τα 2χ80εωρω για διαβατηρια
Ναι 175 ειναι αλλα υπολογισε αλλα 100 για 30-40 ωρες 2 ατομα μεσα στο πλοιο πανε ελα για 4 γευματα + 2500 χλμ πανε ελα για βιεννη βουδαπεστη +70-80 ευρω διοδια στην ιταλια + τις βενζινες πανε ελα για πατρα η ηγουμενιτσα.Ετσι τα μεταφορικα μονο ειναι περιπου 650-700 ευρω συν οτι στο πανε ελα με το πλοιο θα κανεις + 30 ωρες. Η βενζινη επισης στην ιταλια ειναι 50-60% πανω απο οτι ειναι στη ΠΓΔΜ και στη Σερβια
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κι επίσης αν υπολογίζεις να πας και να'ρθεις χωρίς καμπίνα,το έχουμε ξαναπεί,ξέχνα τη μέση και το σβέρκο σου.
 

subdee

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κάποιυ στην ΕΕ!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Η αλήθεια είναι ότι όταν κάθησα και ανέλυσα τα έξοδα, το road trip όντως βγαίνει πολύ πιο ακριβό μόνο και μόνο λόγω βενζίνης! Και 30 ώρες κάνει το πλοίο για Ιταλία; Δεν έχουμε παρα 5 μέρες στη διαθεσή μας! :D

Και τελικά αν δεν πάρουμε αυτοκίνητο μαζί μας, χάνουμε την μαγεία του ταξιδιού αλλά με τον περιορισμένο χρόνο θα προλάβουμε να δούμε κάποια πράγματα.

Ερμίνα, πολύ ενδιαφέρουσα η πρότασή σου για τον αγροτουρισμό αλλά να φύγω απο το χτήμα μου να πάω να μείνω σε άλλο χτήμα (μένω Μεσσηνία προς το παρόν); Χεχε.

Χρήσιμες όλες οι συμβουλές, μάλλον θα καταλήξουμε σε αεροπλάνο και ενοικίαση για τοπική εκδρομή.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Νομίζω είναι η καλύτερη λύση για τις μέρες που διαθέτετε.
 

harisma23

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία (μάλλον)
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Με διαφορά η καλύτερη και φθηνότερη επιλογή για road trip είτε σε Ιταλία είτε σε Αυστρία είναι αεροπορικά εισιτήρια + ενοικίαση αυτοκινήτου από το αεροδρόμιο. Θα γλιτώσετε τουλάχιστον 2 μέρες χαμένες στο πηγαινέλα και αρκετά λεφτά.

Τσεκαρισμένο από μένα πολλάκις...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom