Γενικά Οδικώς στην Ευρώπη

pfo24

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,

είμαι νέο μέλος στην παρέα και κατοικώ μονιμα στην Κύπρο τα τελευταία 3 χρόνια.
Σκέφτομαι με τις φιλες μου να κανουμε ενα μικρο ταξίδι στην Ευρώπη οδικώς. Σκέφτομαι τη διαδρομη ως εξης:
Αφετηρία μας θα ειναι η Θεσσαλονίκη,Ηγουμενίτσα- Ιταλία,Γερμανία,Αυστρια,Ουγγαρία,Σερβία και Βουλγαρία για επιστροφη. Στη διαθεση μας θα έχουμε 9 ημέρες.
Δεν έχω κάνει ποτέ παρόμοιο ταξίδι και σίγουρα θα συναντησω δυσκολιες οργανωτικής φύσης γι'αυτο και απευθυνομαι σε εσας.
Το ταξίδι μας -εύχομαι- να πραγματοποιηθει την ανοιξη,χρησιμοποιω το viamichelin για τις διαδρομες-αποστασεις-κοστος και στο booking.com για ξενοδοχεια, ωστοσο δεν ξερω ποσες διανυκτερευσεις και που να τις κανω.
Ελπίζω να με διαφωτίσετε με τις συμβουλές και τις οδηγίες σας και θα χαρω να δεχτω και προτασεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Και αν χρειαζεται κανεις βοηθεια και πληροφοριες για Κυπρο μη διστασετε...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλώς ήρθες κατ'αρχήν.

Πολλές χώρες,λίγες μέρες.

Κόψε χώρες.
 

pfo24

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
καλως σας βρηκα...
απο που λες να ξεκινησω να κόβω?
Η Γερμανία νομιζω οτι ειναι περιττη,ε?
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
εννοεις 9 μερες καθαρο ταξιδι ή 9 μειον μια στο καραβι,μειον μια η επιστροφη στη Θεσ/νικη κτλ?Αν ειναι το δευτερο ξεχνατο.Πατε ενα τουρ στην Ιταλια ή στην Αυστρια που ειναι ανεξαντλητες χωρες και θα ειστε μια χαρα
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μεγαλεπήβολο το σχέδιο και αφήνει και πολλά ερωτηματικά. Π.χ. Θα πάρετε την autostrada ή θα ακολουθήσετε επαρχιακές οδούς; Πόσα άτομα θα οδηγούν; Αν είναι μόνο ένα, θα ψοφήσει. Δεν μπορείτε να είστε συνεχώς στο δρόμο. Υπάρχουν καταπληκτικές διαδρομές αλλά και πολύ όμορφα μέρη για να μείνεις - μικρά και μεγάλα. Γερμανία σίγουρα πρέπει να μείνει έξω, άντε να φτάσετε Βιέννη και μετά να το κόψετε Μπρατισλάβα για κάτω. Έτσι κι αλλιώς, ακόμη κι έτσι, μόνο γεύση θα πάρετε αλλά, όπως και νά'χει, αξίζει να το προσπαθήσετε ό,τι κι αν σας κάτσει τελικά.
 

pfo24

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημερα,
9 ημερες εχουμε στη διαθεση μας με τα ακτοπλοικα
και 3 ατομα μπορουν να οδηγουν...
Δηλαδη πιστευετε οτι ειναι καλυτερα να κανουμε ενα συντομο περασμα απο την Ιταλια,μετα στην Αυστρια και επιστροφη πάλι απο Βαλκάνια ή πάλι μεσω Ιταλίας?
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
εφοσον ειστε αρχαριοι στα οδικα εγώ θα σου προτεινα να επιστρεψεις με το καραβι απο Ιταλια...οχι οτι δεν γινεται και απο βαλκανια αλλα θα πρεπει να ειστε προσεκτικοι σε αρκετες περιπτωσεις και να διαβασεις προσεκτικα τι ισυχυει για καθε χωρα....επισης μου φαινεται μεγαλο ταξιδι για 7 μερες καθαρες που έχεις...
σου προτεινω κατι ενδεικτικα
-ανκονα -ιννσμπρουκ (1 βραδυ)624 χιλ.(το έχουμε κανει αρκετες φορες,αν φτασεις γυρω στις 11το πρωι με σουπερφαστ ,θα εισαι στο Ιννσμπρουκ γυρω στις 7.30 το απογευμα ,με δυο -τρεις συντομες στασεις)
-ινσμπρουκ-μοναχο(3 βραδια) 166 χιλ.
-μοναχο-σαλσμπουργκ (2 βραδια)145χλμ
-σαλσμπουργκ-βερονα (1 βραδυ)452χλμ.
βερονα -ανκωνα(αναχωρηση)372 χλμ.

μπορεις και αντι για μοναχο να μεινεις βενετια ,γυριζοντας απο σαλσμπουρκ(439χλμ.) αλλα οταν εισαι με αυτοκινητο ειναι λιγο προβλημα η βενετια(λυσεις βεβαια υπαρχουν...)
 

vdeverak

Member
Μηνύματα
46
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
κοιτα αν εχεις σκοπο να οδηγατε μονο και να μην σταματατε καθολου,ε τοτε βγαινουν ολες οι χωρες.
θα σου προτεινα κ εγω να μειωσεις κατα πολυ το προβλημα,εγω πηγα προσφατα μοναχο-βαυαρια-τιρολο-ινσμπρουγκ-σαλτζμπουργκ 9 μερες συνολο,με αμαξι κ τελικα δεν ειδα οσα μερη πιστευα οτι θα εβλεπα.γιατι οταν καπου μας αρεσε καθομασταν παραπανω απ οτι ειχαμε σχεδιασει,καναμε στασεις κτλ.δηλαδη για να απολαυσεις τις διαδρομες θελεις και πολλες στασεις και εννοειτε οχι μονο μεσω αυτοκινητοδρομων.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Δε θα προλάβεις να δεις τίποτα ...τρέχοντας για να προλάβεις να τα χωρέσεις όλα σε 9 ημέρες..
 

voulaF

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο-Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Το χωριό του Άη Βασίλη..
Παιδιά σε ένα τέτοιο ταξίδι που γίνεται οδικώς δεν πρέπει να λαμβάνονται υπ΄όψιν και οι καιρικές συνθήκες;
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Και εγώ συμφωνώ να επικεντρωθείτε σε ιταλία και ένα τουρνέ βόρεια ιταλία, με ολίγον ίσως ελβετία και αυστρία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.920
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom