Γενικά Οδικώς στην Ευρώπη

teo_zab

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Kalstad (Σουηδία)- Κοπενχάγη - Βερολίνο - Πράγα - Βιέννη - Βουδαπέστη - Ιωάννινα

Καλημέρα,
πρόκειται να κάνω το παραπάνω ταξίδι οδικώς. Πάω πρώτη φορά σε όλα τα παραπάνω μέρη. Έχει κανείς να μου προτείνει καμιά ενδιάμεση στάση που να αξίζει; Καμιά πιο μικρή πόλη ή χωριό αξιόλογο; Ή κάτι που δεν πρέπει να χάσω με τίποτα στις παραπάνω πόλεις;
 
Last edited by a moderator:

Debbiek

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Καλησπερα σας!!!
Φετος το καλοκαιρι εχουμε αποφασισει(πρωτα ο θεος) να παμε ενα ταξιδι στη κεντρικη ευρωπη. Συγκεκριμενα νοβισαντ,μπρατισλαβα,πραγα,βουδαπεστη,βελιγραδι.
Δεν γνωριζω αν θελει βινετα για Μπρατισλαβα και πραγα.
Αν μπορουσατε να με ενημερωσετε θα το εκτιμουσα πολυ!
Σας ευχαριστω εκ τον πρωτερων!
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Καλησπερα σας!!!
Φετος το καλοκαιρι εχουμε αποφασισει(πρωτα ο θεος) να παμε ενα ταξιδι στη κεντρικη ευρωπη. Συγκεκριμενα νοβισαντ,μπρατισλαβα,πραγα,βουδαπεστη,βελιγραδι.
Δεν γνωριζω αν θελει βινετα για Μπρατισλαβα και πραγα.
Αν μπορουσατε να με ενημερωσετε θα το εκτιμουσα πολυ!
Σας ευχαριστω εκ τον πρωτερων!
μ ενδιαφέρει πολύ αυτο το ταξίδει, θα ήθελα πληροφορίες όταν επιστρέψεις.. καλά να περάσεις..
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Δεν γνωριζω αν θελει βινετα για Μπρατισλαβα και πραγα.
Αν μπορουσατε να με ενημερωσετε θα το εκτιμουσα πολυ!
!
To έκανα πέρισυ συν Βιέννη και Κρακοβία.Η Τσεχία έχει βινιέτα ανάλογα με τον τύπο του οχήματος και τις μέρες χρήσης δες εδώ http://www.motorway.cz/.
Κάτι αντίστοιχο ισχύει για Σλοβακία,σε αυτό το σάιτ θα βρεις όλες τις χώρες http://www.tolls.eu/slovakia.
 

Debbiek

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
To έκανα πέρισυ συν Βιέννη και Κρακοβία.Η Τσεχία έχει βινιέτα ανάλογα με τον τύπο του οχήματος και τις μέρες χρήσης δες εδώ http://www.motorway.cz/.
Κάτι αντίστοιχο ισχύει για Σλοβακία,σε αυτό το σάιτ θα βρεις όλες τις χώρες http://www.tolls.eu/slovakia.
Ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες!
Αληθεια πως περασατε στο ταξιδι σας; κουραστηκατε;

μ ενδιαφέρει πολύ αυτο το ταξίδει, θα ήθελα πληροφορίες όταν επιστρέψεις.. καλά να περάσεις..
Ευχαριστω πολυ! Ας επιστρεψουμε με το καλο και θα σου απαντησω σε ολες τις αποριες σου.
 
Last edited by a moderator:

EleanaVafeiadou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Προτάσεις ταξιδιών με ι.χ ή μεταφορικό μέσο τύπου πούλμαν στην Ευρώπη τους θερινούς μηνες
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.314
Προτάσεις ταξιδιών με ι.χ ή μεταφορικό μέσο τύπου πούλμαν στην Ευρώπη τους θερινούς μηνες
Καλώς ήρθες.

Οι χώρες της Ευρώπης είναι 50 και περισσότερες.Τι προτάσεις να γίνουν χωρίς περισσότερες πληροφορίες όπως ηλικία,ενδιαφέροντα,budget,ποιες χώρες έχετε ήδη επισκεφθεί κτλ.;
 

EleanaVafeiadou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλώς ήρθες.

Οι χώρες της Ευρώπης είναι 50 και περισσότερες.Τι προτάσεις να γίνουν χωρίς περισσότερες πληροφορίες όπως ηλικία,ενδιαφέροντα,budget,ποιες χώρες έχετε ήδη επισκεφθεί κτλ.;
Έχω επισκεφτεί όλες τις χώρες πέραν του πρώην ανατολικού μπλοκ.
Ενδιαφέροντα τα πάντα. Budget ανάλογο του προορισμού .
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ερωτήσεις
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.314
Έχω επισκεφτεί όλες τις χώρες πέραν του πρώην ανατολικού μπλοκ.
Ενδιαφέροντα τα πάντα. Budget ανάλογο του προορισμού .
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ερωτήσεις
Απλά να σημειώσω ότι οι ερωτήσεις σου είναι πολύ γενικές και αν δεν δώσεις κάποια στοιχεία όπως αυτά που ανέφερα,δύσκολα θα πάρεις συγκεκριμένες απαντήσεις/προτάσεις.

Καλά ταξίδια να έχεις πάντως.
 

mastoras007

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Καλημέρα.
Θα ηθελα κάποιες γενικές πληροφορίες για ενα μεγάλο roadtrip που σκοπευω να κάνω το καλοκαίρι.
Το project εχει ώε εξής: Τελη Ιουνιου αρχές ιουλίου Ξεκινάμε εγώ με τη κοπέλα μου και ισος μαζί με κάποιο άλο ζευγάρι η μόνοι μας απο Ελλάδα.
Σκοπευουμε να πάρουμε μαζί μας περίπου 1500€ (2 ατομα) τα οποια θα χρησιμοποιούμε γενικά για τα εξοδα μας φτινές διαμονές φαγητό οικονομικό , Κάμπινκ οπου μπορούμε κτλ.
Να τα πάρουμε σε μετρητά η να εχουμα μαζί κάρτα και να τραβάμε απο τράπεζες εξωτερικού?
Το Αμάξι είναι αρκετα οικονομικό με αέριο οποτε τα λεφτα για τα καυσιμα θα είναι λίγα.
Θα σταματησουμε και θα γυρίσουμε πίσο οποτε μας τελειώσουν τα Λεφτά Ενοείτε θ έχουμε καβάντζα για καυσιμα εκτός απο τα 1500.
Οποτε οταν Λέω 1500 ειναι Λεφτά για κάυσιμα διαμονές φαγητό κτλ οσο κρατάει το ταξίδι οτι έχει σχέση με επιστροφή είναι χόρια.
Πόσο καιρό πιστευετε οτι μπορούμε να κάνουμε με αυτά τα λεφτά?Το αμάξι καιει περίπου 20 ευρό στα 400 χιλιόμετρα με τιμές Ελλάδας.
Θελουμε να γυρίσουμε όσο περισότερα μέρη μπορούμε και να μένουμε και 1-2 μέρες σε κάθε χώρα ειτε σε χόστελ είτε σε κάμπινκ αν κάπου ειναι ωραία πχ μπορεί και να άράξουμε περισότερο.
Εγώ μπορώ να λείψω απο την δουλειά μου ενα- ενάμιση μήνα το ίδιο και το κορίτσι.
Οικονομικό θέμα τρελό δέν έχουμε.Οποτε αν γουστάρουμε ανεβάζουμε το buget ανα πάσα στιγμή αλλά να μήν κλαίμε και όλο το χειμώνα μετα..
να ξεκινήσουμε και να πηγαίνουμε τυχαία απο χώρα σε χώρα η υπάρχει κάποια καλή στανταρ ακολουθια που βοέυει?
να κλείσουμε απο πρίν τα ξενοδοχεία-χόστελ η να τα κάνουμε επιτόπου απο την προηγούμενη μέρα?
Απο Αγγλικά είμαστε καλά
Ευχαριστώ
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Δεν έχετε κάποιες ιδιαίτερες προτιμήσεις? π.χ. Θελετε να επισκεφτείτε χωριά/φυση ή μεγάλες πόλεις? Προτιμάτε μεσόγειο ή κεντρική Ευρώπη ? Κάτι θα πρέπει να μας πεις όχι μόνο το ποσό που έχεις στο μυαλό σου ετσι ώστε να σου προτείνουμε μερικές διαδρομές...
 

mastoras007

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Το project μας είναι να επισκευτουμε πάσης φύσεως αξιοθέατα.Κτίρια η φυσικά αξιοθέατα πχ κάτι σπάνιο καταράκτες η κάτι τετοιο.
Η αρχική ιδέα είναι μεγάλες πόλεις αλλά η διαμονή μας μπορεί να είναι σε κάποιο χωριο ώστε να ειναι ποιο οικονομικα πχ.
Αν πάμε βενετία δέν ξέρω αν θα μείνουμε μέσα στη βενετία η σε κάποιο χωριό εξώ απο βενετία.
Οποτε σε κάθε χώρα που πάμε θα μπορουσαμε να πάμε σε 2-3 μεγάλες πόλεις.
Πχ αν δέν ημασταν Ελλήνες και ερχόμασταν Ελλάδα θα πηγαίναμε ακρόπολη αλλά και Λευκό πύργο και δέν θα μας χάλαγε να κάναμε και τα μπανάκια μας παραλιακα (οχι σε νισί γιατι θα ειμαστε με αμάξι και αεβαίνει το buget κατακορυφα)
Η ιδέα είναι να κάνουμε μια συλογή απο φωτο και βιντεο με φόντο αξιοθέατα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.751
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom