Οικογενειακοί προορισμοί

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Εχω ξαναναφερει νομιζω σε αυτο το topic οτι το Βερολινο ειναι απο τις καλυτερες επιλογες για ταξιδι με παιδι/παιδια. Πληθωρα επιλογων και ανεση κινησεων.
Εχω 2 παιδακια που τωρα ειναι 8 και 5 ετων.
Με τη μεγάλη δεν κάναμε πολλά ταξίδια, οσο ειχαμε μονο αυτη, περα απο τη Σκιαθο που ειναι ο μονιμος προορισμός μας τους καλοκαιρινους μηνες και πηγαινοερχομαστε αρκετα συχνα.
Οι συνθηκες τα εφεραν ετσι ωστε οταν ηρθε στη ζωη μας ο μικρός και απο την ηλικία 1, 5 ετους περιπου (4,5 η μεγαλη) αρχίσαμε τις συνεχεις μετακινησεις στο εσωτερικο με αεροπλανο (κατα βαση ).
Δεν εχω την εμπειρια του να ταξιδευεις με μωρο μηνων στο εξωτερικο. Ομως επειδη με τον συζυγο, οπως και οι περισσοτεροι εδω μεσα, εχουμε τρελα με τα ταξιδια, μετα τις "αναγκαστικές" μετακινήσεις μας, πηραμε την αποφαση και πραγματοποιουμε τουλασχιστον 1 ταξιδι στο εξωτερικο καθε χρονο μαζι με τα παιδακια μας και οσες περισσοτερες εξορμησεις μπορουμε στο εσωτερικο. Εχουμε πάει λοιπον:
  • 3&6 ετων (κ 32 οι μεγαλοι :D ) -> Βερολινο
  • 4&7 ετων -> Ναπολη&Πομπηια
  • 5&8 ετων -> Κολωνια,Βοννη & περιξ.
Στα αμεσα πλάνα μας ειναι το Λονδίνο και ένα τουρ Ισπανίας.

Τα "θεματα" που μπορω να πω οτι ερχεσαι αντιμετωπος οταν ταξιδευεις με παιδι/παιδια ειναι:
  • φαγητο
  • περπατημα
  • προσοχη επανω τους (οταν περπατανε και μετα)
  • απασχόληση κατα τη διαρκεια των μετακινησεων
Οι λύσεις σε αυτά τα "θέματα", απο τη δικη μας εμπειρια, ειναι:
  • ευκολες λυσεις φαγητου. Στο πρωτο μας ταξιδι στο Βερολινο ο μικρος ετρωγε 4 μερες πατατες τηγανιτες (μονο) και αυγο βραστο για πρωινο. Δεν επαθε τιποτα!
  • οσο παιρνει να χρησιμοποιηθει καροτσι. Μεχρι και το ταξιδι στη Ναπολη (4&7 ετων) ειχαμε το καροτσι μας, ενα maclaren 4τροχο, με ενσωματωμενο απο πίσω το buggy board, ενα τυπου πατινι , οπου στεκοταν ορθια η μεγαλη για να μην περπαταει. Στο τελευταιο ταξιδι, δυστυχως δεν ειχαμε πλεον τη δυνατοτητα για αυτου του ειδους τη μετακινηση (μεγαλωσαν τα καμαρια) και ετσι επαιξε ποδαρακι με τους δικους μας ρυθμους, δηλαδη ξεπατωμα. Ο μικρος παραπονεθηκε καποιες στιγμες και εκει αναγκαστικα ειχαμε λιγους ωμους και λιγη "καλιαγκουσα" (οπως λεμε εδω στα βορεια). Αυτο μας κουρασε λιγο παραπανω, εμενα και τον μπαμπα.
  • για την προσοχη επανω στα παιδια τι να πω? Θελει προσοχη! Δεν μιλανε αγγλικα (ακομα). Τους εχουμε εξηγησει πως να αντιμετωπισουν την κατασταση αν μας χασουν επι ελληνικου εδαφους (ξερουν αριθμους τηλεφωνων, ονομ/μα, διευθυνσεις κλπ) στο εξωτερικο θα ηταν ιδιαιτερα επιφοβο να βρεθουμε αντιμετωποι με ενα τετοιο γεγονος. Ολοι μαζι συνεχεια, τα ματια πανω τους και αυτο δυσκολευει καπως ενα κομμάτι του "τουρισμου" οπως να μελετησεις ενδελεχως κατι που σου κεντρισε το ενδιαφερον σε ενα μουσειο η να χαζεψεις σε καποιο εμπορικο καταστημα ρουχα, σουβενιρ κλπ.
  • εδω θα προτεινω τις κλασικες λυσεις, τι κ αν ειναι αντιπαιδαγωγικες καποιες απο αυτες :) Παιρνουμε παντα μαζι το λαπτοπ οπου εχουμε κατεβασμενα τα άπαντα απο ταινιες Disney κλπ. Με το που απογειωνομαστε ανοιγουμε λαπτοπ και μεχρι να φτασουμε εχουμε δει μια πολυ ωραια ταινια (οι πτησεις που εχουμε κανει δεν ειναι υπερατλαντικες-ακομα!) Φυσικα βιβλια και παιχνιδια εχουμε παντα μαζι, καθενας εχει απο ενα back-pack το οποιο ετοιμαζει μονος του και βαζει μεσα μονο οτι θελει!Το ιδιο πρόγραμμα ισχυει και ταξιδι με αυτοκινητο ή καραβι.
Σε αυτο το σημειο να πω οτι ειμαστε low-budget ταξιδιωτες. Κλεινουμε ειτε με low-cost αεροπορικές ειτε αν βγάλει προσφορα η Aegean η καποια αλλη "κανονικη" εταιρεια! Μενουμε σε budget ξενοδοχεία, παντα ομως με πρωινο, για να ξερουμε οτι θα πιουμε εστω ενα γαλα πριν βγουμε για βολτα. Επισης εκτιμουμε τους φιλους μας και τους συγγενεις μας που ζουν στο εξωτερικο, και ευτυχως η δυστυχως ειναι πολλοι, ωστε να μας φιλοξενησουν (οχι ομως πανω απο 3 μερες, γιατι ως γνωστον ο μουσαφιρης και το ψαρι στις 3 μερες βρωμάνε!) Δεν εχουμε τολμησει ακομα να παμε couch-surfing, παρ' οτι εμεις εχουμε φιλοξενησει 2 φορες ατομα. Θα το κανουμε ομως καποια στιγμη, αμεσα.

Τα ταξιδια με τα παιδακια μας τα συζηταμε για μερες. Θεωρω οτι ειναι το πρωτο βημα για να γινουν πολίτες του κόσμου και χαίρομαι να τους βοηθαμε προς την κατευθυνση αυτη!

Ομως. Να κλεισω λεγοντας οτι κανουμε ταξιδια και μονο οι 2 μας με τον αντρα μου...Οσο μπρούμε και παντα στο ιδιο concept, του low budget τουρισμου. Μας χρειαζεται και αυτη η "αποσυμπιεση" . Μας αναζωογωνει και μας κανει να νιωθουμε οπως ειμασταν στην προ παιδιων εποχη, λιγο πιο χαλαροι και λιγο πιο ανεμελοι!
 

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Το μόνο που θα σου πω, είναι ότι εμείς ταξιδεύουμε με τον μικρό μας από τότε που ήταν 35 ημερών, στην Ελλάδα, στο εξωτερικό, οδικά, με αεροπλάνο, πλοίο, τα πάντα. Ελεύθερο κάμπινγκ στην Κρήτη, ύπνο στο αμαξι, σε καλά ξενοδοχεία, με φιλοξενία μέσω couchsurfing. Ο Έκτορας είναι τώρα ενός έτους και τριών μηνών, και τον Απριλιο θα πάμε Μπαλί για δύο εβδομάδες.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρα για εμάς, από το να συνδυάζουμε τα ταξίδια που αγαπάμε με τη συμμετοχή του μπόμπιρα.
Για πλεονεκτήματα, προβλήματα, παρατηρήσεις για τη συμπεριφορά του κτλ, σε προσωπικό μήνυμα. :)
Και εμεις θελουμε να κανουμε ενα ταξιδι με το παιδακι μας το μονο που μας προβληματιζει ειναι το φαγητο του αλλα νομιζω οτι θα το κανουμε!
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Μετα απο τρια χρονια αποχης απο τα ταξιδια, προσπαθω να πεισω το συζυγο για ταξιδι με τα παιδια(1 ετους και 2.5ετων σημερα). Σκεφτομαι την Κυπρο, λογω της καλης θερμοκρασιας το χειμωνα( λογω δουλειας μονο χειμωνα μπορουμε να ταξιδεψουμε), μικρες αποστασεις και κοντινος προορισμος. Ειναι καλη σκεψη; Μηπως δεν ενδεικνυται για τοσο μικρα παιδια; Διαβαζω οτι ειναι σχετικα ακριβος προορισμος. Ισχυει;
H Κύπρος είναι όμορφη και δεν έχεις κανένα λόγο να πας χωρίς τα παιδιά. Γενικά το κρύο δε χρειάζεται να το φοβάσαι. Εγώ την περασμένη χρονιά πήρα μαζί μου την κόρη μου στην Τρανσυλβανία της Ρουμανίας με -9 . Μια χαρά ήταν.
Κι εμείς ταξιδεύουμε πάντα χειμώνα αλλά το κρύο ποτέ δεν μας εμπόδισε.
 

agrotisa

Member
Μηνύματα
26
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
H Κύπρος είναι όμορφη και δεν έχεις κανένα λόγο να πας χωρίς τα παιδιά. Γενικά το κρύο δε χρειάζεται να το φοβάσαι. Εγώ την περασμένη χρονιά πήρα μαζί μου την κόρη μου στην Τρανσυλβανία της Ρουμανίας με -9 . Μια χαρά ήταν.
Κι εμείς ταξιδεύουμε πάντα χειμώνα αλλά το κρύο ποτέ δεν μας εμπόδισε.
Σχετικα με το κρυο, επιλεγεις εσωθερμικα για το παιδι ή πολλες "στρωσεις" απο ρουχα; ανησυχω μηπως ο μικρος που δεν μιλαει κρυωνει κ δεν το καταλαβουμε
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Σχετικα με το κρυο, επιλεγεις εσωθερμικα για το παιδι ή πολλες "στρωσεις" απο ρουχα; ανησυχω μηπως ο μικρος που δεν μιλαει κρυωνει κ δεν το καταλαβουμε
Το μωρό όταν κρυώνει, γκρινιάζει, κλαίει, δεν μπορεί να κοιμηθεί, δεν μπορεί να ησυχάσει. Δεν παθαίνουν τίποτα από το κρύο, από τη ζέστη παθαίνουν κι από το υπερβολικό ντύσιμο εντός σπιτιού, με αποτέλεσμα όταν βγουν έξω να αρρωστήσουν.
Το Δεκέμβρη στη Γερμανία, ο μικρός πετούσε τα γάντια του συνέχεια, δεν τα ήθελε. Τον αφήσαμε έτσι, και μετά από δύο ώρες έξω, τα χεράκια του ήταν ζεστά κι αυτό χαλαρός. Τα δικά μας με γάντια...
Αν πάλι μεγαλώνει το παιδί με κουβέρτα στους 15 βαθμούς, όπως βλέπω εδώ στο Ηράκλειο, ε, θα κρυώσει πιο εύκολα.
Εμείς σας γονείς, δεν το φοβομαστε, μέσα στα δικά μας πλαίσια πάντα.
Ο καθένας από εκεί και πέρα, πράττει όπως επιθυμεί.
 

agrotisa

Member
Μηνύματα
26
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Το μωρό όταν κρυώνει, γκρινιάζει, κλαίει, δεν μπορεί να κοιμηθεί, δεν μπορεί να ησυχάσει. Δεν παθαίνουν τίποτα από το κρύο, από τη ζέστη παθαίνουν κι από το υπερβολικό ντύσιμο εντός σπιτιού, με αποτέλεσμα όταν βγουν έξω να αρρωστήσουν.
Το Δεκέμβρη στη Γερμανία, ο μικρός πετούσε τα γάντια του συνέχεια, δεν τα ήθελε. Τον αφήσαμε έτσι, και μετά από δύο ώρες έξω, τα χεράκια του ήταν ζεστά κι αυτό χαλαρός. Τα δικά μας με γάντια...
Αν πάλι μεγαλώνει το παιδί με κουβέρτα στους 15 βαθμούς, όπως βλέπω εδώ στο Ηράκλειο, ε, θα κρυώσει πιο εύκολα.
Εμείς σας γονείς, δεν το φοβομαστε, μέσα στα δικά μας πλαίσια πάντα.
Ο καθένας από εκεί και πέρα, πράττει όπως επιθυμεί.
Ευχαριστω
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν πάλι μεγαλώνει το παιδί με κουβέρτα στους 15 βαθμούς, όπως βλέπω εδώ στο Ηράκλειο, ε, θα κρυώσει πιο εύκολα.
Μυθος. Ουδεμια σοβαρη ερευνα εχει επιβεβαιωσει το παραπανω. Οι σουηδοι που τα αφηνουν να κοιμουνται σε αρκετους βαθμους υπο το 0 δεν υποστηριξαν ποτε κατι τετοιο. Ουδενα οφελος εχει αποδειχθεί απο την εκθεση τους σε χαμηλες θερμοκρασιες. Αντιθετα λενε κι αυτοί το μονο σωστο: ας κοιμαται στους - 10 αρκεί το σωμα να ειναι ζεστο. Με ρουχα, σλιπινγκ μπαγκ κλπ.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
252
Likes
255
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Και εμεις θελουμε να κανουμε ενα ταξιδι με το παιδακι μας το μονο που μας προβληματιζει ειναι το φαγητο του αλλα νομιζω οτι θα το κανουμε!
Και εμείς στην αρχή σκεφτόμασταν το θέμα φαγητό. Ομως είχα την τύχη η παιδίατρος μας να μου πει το πολυ ωραίο ........ πατε με τα παιδιά σας όπου ονειρευεστε και χαρείτε. Ας μη φάνε σωστά για μια βδομάδα , δεν παθαίνουν τίποτα. Οταν επιστρέψετε πάλι θα μπείτε στη σείρα σας. Ευτυχώς την άκουσα και έγω ζήσει υπέροχες εκδρομές με τα αγοράκια μου. Τωρα πια 21 και 15 χρονων.
Δεν ειμαι γιατρος βεβαια , αλλα αυτα που κερδισαμε ολοι σαν οικογενεια δεν συγκρινονται ουτε με φρουτα ουτε λαχανικα. Ευχομαι καλα ταξιδια.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Και εμεις θελουμε να κανουμε ενα ταξιδι με το παιδακι μας το μονο που μας προβληματιζει ειναι το φαγητο του αλλα νομιζω οτι θα το κανουμε!
Να το κάνετε, λέω εγώ. :)
Τι ηλικία έχει ο μικρός σας; Αν θηλάζετε, το ταξίδι είναι εύκολο.
Αν πάλι είναι στις κρέμες, είναι πιο μεγάλη η δυσκολία, λύσεις υπάρχουν ομως.
Αν ήδη τρώει φαγητά, νομίζω και πάλι γίνεται πιο εύκολη η δουλειά.
Τολμήστε το, και πιστεύω ότι η ευχαριστηση να ταξιδεύεις με το παιδάκι σου θα επισκιάσει κάθε δυσκολία. :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Και εμείς στην αρχή σκεφτόμασταν το θέμα φαγητό. Ομως είχα την τύχη η παιδίατρος μας να μου πει το πολυ ωραίο ........ πατε με τα παιδιά σας όπου ονειρευεστε και χαρείτε. Ας μη φάνε σωστά για μια βδομάδα , δεν παθαίνουν τίποτα. Οταν επιστρέψετε πάλι θα μπείτε στη σείρα σας. Ευτυχώς την άκουσα και έγω ζήσει υπέροχες εκδρομές με τα αγοράκια μου. Τωρα πια 21 και 15 χρονων.
Δεν ειμαι γιατρος βεβαια , αλλα αυτα που κερδισαμε ολοι σαν οικογενεια δεν συγκρινονται ουτε με φρουτα ουτε λαχανικα. Ευχομαι καλα ταξιδια.
Και πολυ καλα κανατε και ρωτησατε τον παιδιατρο σας κι οχι ανωνυμους σε ενα φορουμ. Αυτος που γνωριζει το καθε παιδι και το ιστορικο του θα δωσει την καταλληλη συμβουλη, οχι ενας αγνωστος.
 

kleri

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Ενδιαφέρον θέμα . Για αρχή, μια διαπίστωση ότι δυστυχώς οι Έλληνες ΔΕΝ παίρνουν τα παιδιά τους σε διακοπές στο εξωτερικό. Ελάχιστοι το κάνουν. Είναι το οικονομικό? Είναι το ότι πρέπει αναγκαστικά να προσαρμοστούν οι διακοπές στην ηλικία των παιδιών? Είναι το φοβερό που μου λένε οι περισσότεροι "Μα θα πας στο εξωτερικό με τον μικρό για να κάνεις διακοπές ή για να ταλαιπωρηθείς?". Λοιπόν, τα παιδιά και τα σκυλιά είναι όπως τα μάθεις. Απλά θέλει ψάξιμο καλό και οι προσδοκίες πρέπει να είναι ρεαλιστικές. Ο γιος μου είναι 7 ετών και από την ηλικία των 3 ετών και έως τώρα έχει πάει τα εξής ταξίδια:
1) Christmas market Νυρεμβέργης σε ηλικία 3 ετών. Με καρότσι φυσικά. Επισκεφτήκαμε τα μουσεία τρένων και παιχνιδιών. Ηταν ονειρεμένα. Περάσαμε όλοι υπέροχα.
2) Χριστουγεννιάτικο Αμβούργο σε ηλικία 4 ετών. Με καρότσι επίσης. Επισκεφτήκαμε το μουσείο με τις μινιατούρες και το Tierpark. Απλά υπέροχα.
3) Road trip στην Γερμανία, όπου ξεκινήσαμε από Φρανκφούρτη, επισκεφτήκαμε Μέλανα Δρυμό, Europa park, Στουτγκάρδη, Titisee και κάτι άλλα όμορφα μέρη, απολαύσαμε τεχνολογικά μουσεία και φύση και περάσαμε φανταστικά όλοι.
4) Road trip στην Ολλανδία και Keukenhof τέλη Απρίλη, Χάγη, Ουτρέχτη, Zaanse Schans. Να πω για τις τουλίπες, για το Madurodam, την απέραντη παραλία στο Scheveningen, τα κάστρα? Ηταν εξαιρετικό ταξίδι!
5) Ελβετία, περιοχή Jungfrau. Κινηθήκαμε μόνο με τρένα και τελεφερίκ και ο μικρός ξετρελάθηκε.
6) Road trip Βαυαρία. Με αφετηρία το Μόναχο, επισκεφτήκαμε το κάστρο Neuschwanstein, Konigsee, Zugspitze και πολλά χωριουδάκια, με σούπερ ευχάριστη έκπληξη το Ruhpolding Freizeit Park. Εχετε δει παιδί να τρέμει κυριολεκτικά από την χαρά του και την αγωνία να εξερευνήσει κάθε γωνιά αυτού του ψυχαγωγικού πάρκου? Ηταν όλα φανταστικά!
7) Road trip στα φιορδ της Δυτικής Νορβηγίας σε ηλικία 6,5 ετών. Εδώ ανέβασα λίγο τον πήχυ προσδοκιών, είχαμε εξαντλητικές ώρες οδήγησης και ήταν λογικό το παιδάκι να γκρινιάξει λίγο. Αλλά σε γενικές γραμμές πήγε καλά.
8) Φετινή Πρωτοχρονιά σε lodge κοντά στην απόλυτα μαγευτική Luleå στη Σουηδική Λαπωνία. Ίσως το καλύτερο ταξίδι με το παιδί μας. Μακριά από το τουριστικό Rovaniemi της Φινλανδίας, αυτό το διαμαντάκι ξετρέλανε μικρούς και μεγάλους. Ο γιος μου πλέον 7 ετών ακόμα παραμιλάει. Κάναμε κρουαζιέρα με παγοθραυστικό στον Βοθνιακό κόλπο, όπου μπορούσαν να κολυμπήσουν με ειδική στολή και τα παιδιά με ύψος άνω των 125 εκ. Ελκηθρο με χάσκι, snowmobile, τρώγαμε έξω στα χιονισμένα δάση φαγητό που ετοίμαζε ο οδηγός επιτόπου, ντυμένοι με τις ολόσωμες φόρμες για το κρύο. Περπατούσαμε και τσουλάγαμε τα έλκηθρά μας πάνω στο παγωμένο αρχιπέλαγος της Luleå. Προσπαθούσαμε να δούμε το σέλας! Ηταν το μοναδικό ταξίδι που το αγοράκι μας δεν γκρίνιαξε ούτε μια φορά και δεν ήθελε να φύγει!
Εχουμε καταλήξει γενικά ότι όλη η Βόρεια Ευρώπη είναι αρκετά ασφαλής για ταξίδι με παιδιά, οποιαδήποτε ηλικίας.
Καλησπέρα. Αποφασίσαμε κι εμείς να κάνουμε ένα οδικό ταξίδι στην Ολλανδία τέλη Απριλίου με 2 παιδια, 5 και 10 ετών και είδα πως επισκεφθήκατε τα μέρη που εχω στο μυαλό μου. Μήπως μπορείς να μου πεις απο ποια εταιρεία ενοικιάσετε το αυτοκίνητο κι αν ήσασταν ευχαριστημένοι; Αλλάξατε χώρα με το αυτοκίνητο; Κάνατε φουλ ασφάλεια; Πού μεινατε στην Ολλανδία; Πετύχατε τη γιορτή του βασιλιά που ειναι 2 μέρες κάπου στα τέλη Απρίλη;
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Σχετικα με το κρυο, επιλεγεις εσωθερμικα για το παιδι ή πολλες "στρωσεις" απο ρουχα; ανησυχω μηπως ο μικρος που δεν μιλαει κρυωνει κ δεν το καταλαβουμε
Εμεις που ζούμε νότια γενικα εχουμε μάθει να ντυνόμαστε ελαφριά μιας και οι χειμωνες είναι ήπιοι και τα περισσότερα ρούχα μας είναι λεπτά. Έτσι για μένα τα Ισοθερμικα εσώρουχα (μακρινανικα ή κοντομάνικα φανελάκια ανάλογα το κρύο και κολάν) είναι μια εύκολη λύση. Αν πάω κάπου με πολύ κρύο βάζω πάνω από τη μπλούζα και μια ζακέτα φλις και από πάνω το μπουφάν ωστε να μπορεί να τα βγάζει στους εσωτερικούς χώρους που έχει συνηθως αρκετή ζέστη.Βέβαια μπορεί να μου πει αν ζεσταίνεται η αν κρυώνει κι έτσι δεν έχω άγχος . Καλά αν σκοπεύετε να πάτε Κύπρο τα ισοθερμικά είναι το λιγότερο υπερβολή !! Μην ανησυχείς πάντως για το κρύο, η γενική οδηγία είναι να ντύνεις το παιδί σου όπως ντύνεσαι εσυ .
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom