Ιταλία Οικογενειακό ταξιδάκι στη Ρώμη

Stavroula74

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4

1η Μέρα
Ξεκινήσαμε νωρίς νωρίς από το σπίτι εγώ, ο άντρας μου και ο 10χρονος γιος μου για το Ελευθέριος Βενιζέλος. Αναχώρηση πτήσης Aegean για Ρώμη στις 8.45. Υπέροχη πτήση χωρίς προβλήματα. Φτάσαμε στο Fiumicino στις 10.00 ώρα Ρώμης. Είχαμε λοιπόν, όλη την ημέρα στη διάθεσή μας. Από το αεροδρόμιο πήραμε ένα shuttle λεωφορειάκι το οποίο μας άφησε έξω απ' το ξενοδοχείο μας. Για το shuttle bus πληρώσαμε 12? το άτομο. Το ξενοδοχείο στο οποίο μείναμε ήταν το Visconti Palace Hotel. Ήταν καταπληκτικό, στην περιοχή του Βατικανού, με όλα τα αξιοθέατα προσβάσιμα με τα πόδια. Το συστήνω ανεπιιφύλακτα! Η τιμή του ήταν 103? η βραδιά μαζί με ένα πλούσιο πρωινό!! Αφήσαμε λοιπόν, τις βαλίτσες μας και ξεχυθήκαμε για μία πρώτη αναγνώριση της πόλης. Πολύ κοντά στο ξενοδοχείο ήταν η Piazza Cavour απ' όπου πήραμε το λεωφορείο για το Κολοσσαίο. Εκεί, παρόλες τις επιφυλάξεις που είχα για το πόσο θα περιμέναμε στην ώρα για τα εισιτήρια, ως δια μαγείας μέσα σε πέντε λεπτά είχαμε μπει μέσα. Φαίνεται τελικά ότι ο Φεβρουάριος είναι ο ιδανικός μήνας για τη Ρώμη. Με το ίδιο εισιτήριο, που στοιχίζει 12?, επισκεπτήκαμε αμέσως μετά το Forum καθώς και το λόφο Palatino. Ο καιρός ήταν ιδανικός. 17 βαθμοί Κελσίου και ένας υπέροχος ήλιος. Κουρασμένοι αλλά εντυπωσιασμένοι από την πρώτη μας επαφή με τη Ρώμη, καθίσαμε για φαγητό. Δοκιμάσαμε την αυθεντική ιταλική πίτσα που είναι εντελώς διαφορετική από τη δική μας αλλά υπέροχη!
Επιστροφή στο ξενοδοχείο για ξεκούραση.
Το απόγευμα ξεκινήσαμε τη βόλτα μας απ' το Pantheon. Απλά εντυπωσιακό!! Συνεχίσαμε με Spanish Steps και Trevi Fountain για τις ευχές μας. Για φαγητό προτιμήσαμε το Palazzaccio Dal 1971 το οποίο βρισκόταν κοντά στο ξενοδοχείο μας, το οποίο είχε πολύ καλές κριτικές στα διάφορα τουριστικά sites, αλλά εμείς απογοητευτήκαμε.
Επιστροφή στο ξενοδοχείο για ύπνο!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom