Οικονομικά Ελλήνων (και ταξίδια)

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
@Yorgos το δειγμα σου ειναι εξαιρετικα περιορισμενο, και ειναι λογικο. Απο φιλους και συγγενεις που ζουν πλεον στο εξωτερικο (και εχω καμποσους οπως και φοβαμαι παρα πολλοι εδω μεσα πια) σου λεω πως ξοδευουν μια περιουσια για τα εισιτηρια σε γιορτες και καλοκαιρι και γεμιζουν κι αεροπλανα, μιλανε για ψωνια, γεμιζουν ξενοδοχεια, γιατι δεν ειναι ελληνικος ο μισθος τους προφανως. Ολο μου το περιβαλλον πηγαινοερχεται εξω για φιλους και συγγενεις η πηγαινοερχονται οι μεταναστες. Δεν ειναι ρεαλιστικη η εικονα της "τουριστικης ευμαρειας" των Ελληνων που περιγραφεις.
Το 20ευρο για εισιτηρια φυσικα και το δινω και δεν ειναι βαρυ, οπως θα το εδινα αλλου που δεν το δινω, πχ σε ενα iphone- αλλα το μεγαλυτερο ταξιδι της ζωης μου θα ηταν οσο του φανταρου που παρουσιαστηκε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.534
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ειναι ρεαλιστικη η εικονα της "τουριστικης ευμαρειας" των Ελληνων που περιγραφεις.
Τα στοιχεία των πρακτορείων εξαγώγιμου τουρισμού δείχνουν σαφή αύξηση κι είναι καλύτερη ένδειξη από το δείγμα και το ποιος το έχει μεγαλύτερο (σου ξαναλεώ πως συνανστρέφομαι περίπου 2.000 Έλληνες το χρόνο για διάφορους λόγους, από χρήστες ναρκωτικών μέχρι τουρίστες). ΘΑ ψάξω να δω και τις διαμονές στην Ελλάδα, αλλά κάτι μου λέει πως θα ειναι αυξημένη και η εγχώρια κίνηση.

Κι η εδώ έρευνα θα μας πει ο Δεφ αν συνάδει η αύξηση της τουριστικής κίνησης από Ελλάδα. Όταν ξυπνήσει ο άνθρωπος, διότι αν είχε ξυπνήσει θα το είχε κλειδώσει με τέτοιο εκτροχιασμό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Και ο @tripakias που ειναι στον χωρο θα εχει μια καλη και διαχρονικη εικονα για το πως γεμιζουν στη Χαλκιδικη τα δωματια απο Ελληνες η οχι και ετσι αναγκαστηκα φετος να κλεισω οικογενειακες διακοπες στη Σικελια με φτηνοτερα εισιτηρια απο οτι τα ακτοπλοικα και με 30 ευρω max το δικλινο, οταν για Ελλαδα ηθελα τα διπλασια. Οι φιλοι μου και συγγενεις Ελληνες που ζουν εξω φυσικα θεωρουν μικρα τα ποσα αυτα για τις διακοπες εδω και θα ερθουν Ελλαδα το καλοκαιρι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.534
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και ο @tripakias που ειναι στον χωρο θα εχει μια καλη και διαχρονικη εικονα για το πως γεμιζουν στη Χαλκιδικη τα δωματια απο Ελληνες η οχι και ετσι αναγκαστηκα φετος να κλεισω οικογενειακες διακοπες στη Σικελια με φτηνοτερα εισιτηρια απο οτι τα ακτοπλοικα και με 30 ευρω max το δικλινο, οταν για Ελλαδα ηθελα τα διπλασια. Οι φιλοι μου και συγγενεις Ελληνες που ζουν εξω φυσικα θεωρουν μικρα τα ποσα αυτα για τις διακοπες εδω και θα ερθουν Ελλαδα το καλοκαιρι.
Κι αυτό έσοδο για τη χώρα είναι, δικό μας παιδί κι ο tripakias.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και ο @tripakias που ειναι στον χωρο θα εχει μια καλη και διαχρονικη εικονα για το πως γεμιζουν στη Χαλκιδικη τα δωματια απο Ελληνες η οχι και ετσι αναγκαστηκα φετος να κλεισω οικογενειακες διακοπες στη Σικελια με φτηνοτερα εισιτηρια απο οτι τα ακτοπλοικα και με 30 ευρω max το δικλινο, οταν για Ελλαδα ηθελα τα διπλασια. Οι φιλοι μου και συγγενεις Ελληνες που ζουν εξω φυσικα θεωρουν μικρα τα ποσα αυτα για τις διακοπες εδω και θα ερθουν Ελλαδα το καλοκαιρι.
Δεν εχω παρακολουθησει την κουβεντα (θα διαβασω αργοτερα) αλλα στο συγκεκριμενο μπορω να σε επιβεβαιωσω. Στη Χαλκιδικη τουλαχιστον στα δημοφιλη χωρια οι Ελληνες τουριστες καλυπτουν πολυ μικρο κομματι της πιτας. Στο χωριο μου για παραδειγμα πριν 10 χρονια περιπου το 90% των τουριστων στα καταλυματα ηταν Ελληνες. Σημερα το ποσοστο μεταβιας φτανει περιπου το 30% την περιοδο κοντα στο Δεκαπενταυγουστο, το 20% τον Ιουλιο και τον υπολοιπο Αυγουστο και δεν ξεπερνα το 10% την υπολοιπη θερινη σαιζον. Τα στοιχεια ειναι απο τα στατιστικα που κραταω εγω αλλα αναλογη ειναι και η εικονα και στα υπολοιπα νομιμα καταλυματα (στα πολυ ακριβα πολυ χειροτερη).

Οι περισσοτεροι Ελληνες που θα δεις ειτε φιλοξενουνται, ειτε εχουν νοικιασει καποιο εξοχικο ή δευτερο σπιτι καποιου που δεν το χρησιμοποιει παρανομα (ακομα και σε αυτα οι ξενοι ειναι η συντριπτικη πλειοψηφια), ειτε εχουν ερθει απλα για μπανιο ή/και για βολτα.

Στα δευτερα και τριτα χωρια που λεμε εμεις βρισκεις αρκετους Ελληνες αλλα και παλι δεν ξεπερνουν τον ξενο τουρισμο. Τα δευτερα ειναι τα χωρια που εχουν πιστους θαμωνες αλλα ειναι λιγοι για να τα γεμισουν κι ετσι επωφελουνται και γεμιζουν με οσους δεν βρισκουν στα "καλα" χωρια. Τα τριτα ή "νεκρα" χωρια ειναι αυτα που γεμιζουν απο ανθρωπους που οταν εκαναν κρατηση δεν ηξεραν που βρισκεται το καταλυμα ή σε οσους δεν ειχαν αλλη επιλογη (οικονομικα ή λογω ελλειψης διαθεσιμοτητας). Ενταξει εχουν και ελαχιστους οπαδους.

Στο πρωτο ποδι, στην Κασσανδρα, ολα τα καταλυματα σε οποιαδηποτε χωριο ή οικισμο κι αν ανηκουν εχουν πληροτητα που ξεπερνα το 70% ολο το Καλοκαιρι (Ιουνιο-Σεπτεμβριο) τη δε περιοδο 15 Ιουνιου-15 Σεπτεμβριου αγγιζει το 100%. Στην Κασσανδρα βρισκεται το 55% των κλινων της Χαλκιδικης.

Για να φτασουμε σε αυτα τα νουμερα γινονται μεγαλες προσπαθειες απο τους περισσοτερους επιχειρηματιες της περιοχης που συνεχως αναβαθμιζουν το προιον τους διατηρωντας τις τιμες στα επιπεδα 2006-2007.

Δυο ομως ειναι οι κυριοι λογοι της δραματικης μειωσης των Ελληνων (περα απο τα οικονομικα που ειναι προφανης). Δυο λογοι που συνδεονται μεταυ τους κατα μια εννοια.

Ο πρωτος λογος ειναι πως ψαχνουν εξονυχιστικα για να αποφασισουν σε ποιο καταλυμα θα διαμεινουν. Οταν αγορασαμε το διαμερισμα στο Παρισι δεν ψαξαμε τοσο οσο πολλοι Ελληνες ψαχνουν που θα κοιμουθουν για 4-5 μερες για να κανουν μπανιο στη θαλασσα. Και οχι μονο ψαχνουν να βρουν το σπιτι των ονειρων τους αλλα στην προσπαθεια τους να πετυχουν καλυτερη τιμη τονιζουν πραγματα ή χαρακτηριστικα του καταλυματος που δεν τους αρεσουν ή δεν τους βολευουν. Δηλαδη σου λεει "αφου δεν βλεπει θαλασσα θα μου το αφησεις τοσο". Βγαζει και την τιμη ασχετα αν εσυ πουλας το δωματιο αυτο πολυ φθηνοτερα απο το αντιστοιχο που εχει θεα στη θαλασσα. Ή "Περυσι μειναμε στο ταδε μερος με λιγοτερα χρηματα".

Ετσι λοιπον, αφου ψαχνει κανενα μηνα και εχει επικοινωνησει 10 φορες μαζι σου, ρωτωντας συνεχως τα ιδια πραγματα ή κανοντας παζαρια, αποφασιζει να κανει κρατηση για το δωματιο που δεν ηταν ικανοποιημενη (βαζω θηλυκο γιατι κυριως γυναικες αναλαμβανουν τετοιες αποστολες) και για την τιμη που της φαινοταν ακριβη και διαπιστωνει πως δεν υπαρχει πλεον διαθεσιμοτητα. Ετσι αναγκαζεται να παει σε δευτερο ή πολλες φορες σε τριτο χωριο.

Ολη αυτη η συμπεριφορα σε συνδυασμο με τις ιδιαιτερες απαιτησεις πολλων Ελληνων (στα φορουμ των επαγγελματιων τουρισμου οι Ελληνες συγκαταλεγονται στην κατηγορια των δυσκολων πελατων) γεννα το δευτερο λογο.

Οι εμπειροι επαγγελματιες ειναι σε θεση να καταλαβουν αυτους τους δυσκολους πελατες τις περισσοτερες φορες. Ακομη και μια μικρη συνομιλια ή ενα email ειναι αρκετο για να καταλαβεις πως η απαντηση που πρεπει να δωσεις ειναι πως δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα. Υπαρχουν σημερα πληθωρα τουριστικων καταλυματων που δεν δεχονται Ελληνες τουριστες. Οσο σνομπ, αλλαζονικη ή ρατσιστικη κι αν μοιαζει αυτη η συμπεριφορα, οι ξενοδοχοι και οι ξενοδοχουπαλληλοι περνουν πολλες ωρες τη μερα (για λιγες ή πολλες μερες) με τους πελατες τους κανοντας συζητησεις, παρεα ή αναπτυσσοντας φιλιες. Οταν λοιπον μπορουν επιλεγουν με ποιους θα περασουν αυτες τις ωρες.
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εξακολουθούμε να είμαστε οφ τοπικ αλλά θα ήθελα να επεμβω λέγοντας την προσωπική μου γνώμη για το εξής: λέχθηκε ότι υπάρχει πληρότητα σε πτήσεις όμως από την εμπειρία μου θα σας πω ότι λίγες είναι οι πτήσεις που υπάρχουν για να εξυπηρετούν τον Έλληνα τους Καλοκαιρινούς μήνες.
Κι εγώ είχα την εντύπωση πως οι πτήσεις των ελληνικών αερογραμμών είναι για να εξυπηρετούν τις ανάγκες της ελληνικής αγοράς όμως αυτό είναι αναληθές!
Ειδικά πτήσεις σε Ισραήλ, Λουξεμβούργο, Μάντσεστερ, Ολλανδία, Σκανδιναβία, Ιορδανια και πολλοί άλλοι προορισμοί, είναι κατάμεστες με ξένους. Σε πολλές εκ των οποίων μάλιστα δεν υπάρχει ούτε ένας Έλληνας. Εξαίρεση δρομολόγια όπως skg ath, Μόναχο, Φρανκφούρτη, Στουτγκαρδη και το Λονδίνο που θα έλεγα είναι 50/50%
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
όμως από την εμπειρία μου θα σας πω ότι λίγες είναι οι πτήσεις που υπάρχουν για να εξυπηρετούν τον Έλληνα τους Καλοκαιρινούς μήνες.
Για την ακριβεια καμια αεροπορικη εταιρεια οταν βαζει πτησεις απο Ελλαδα το Καλοκαιρι δεν σκεφτεται τους Ελληνες που ζουν στην Ελλαδα.

ΥΓ Τι εννοεις off topic? Ολο το σεντονι που εγραψα πριν ηταν εκτος θεματος;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ΚΑμί διαφωνία επ' αυτού. Αλλά να μη βρίσκεις φαντάρο που να μην έχει iphone δεν το λες και "πεινάει ο λαός".
Καλως ηρθες στην κοινωνια του καταναλωτισμου. Ολοι οι οικονομολογοι, οι διαφημιστες, οι επιχειρηματιες κλπ γνωριζουν πως οι φτωχοι το περισσευμα τους (το οποιο μικρο) το καταναλωνουν σε αντιθεση με τους πλουσιους που το επενδυουν. Οσο πιο φτωχος τοσο μεγαλυτερο ποσοστο επι των εισοδηματων σου καταναλωνεις για ασχετες "αναγκες".
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.791
Ίσως να μεταφερόταν η κουβέντα σε νέο τόπικ,γιατί και τα στατιστικά της έρευνας έχουν ενδιαφέρον,
αλλά και η οφ τόπικ κουβέντα έχει αρκετό ενδιαφέρον.

οκ μεταφέρθηκε.
 
Last edited:

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.274
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
2) 2,1 εκατομμυρια απο τους ποσους εργαζομενους συνολικα στα 10.εκ; Ορθως μιλαμε για μισθωτους, εκπροσωπουν τεραστιο ποσοστο εργαζομενων.
Σύμφωνα με τα πιο πρόσφατα στοιχεία της Έρευνας Ανθρώπινου Δυναμικού της ΕΛΣΤΑΤ (3ο τρίμηνο του 2017) το σύνολο των Απασχολούμενων στη χώρα ήταν 3.823.705 άτομα. Από αυτούς, οι μισθωτοί ήταν το 66,3% δηλαδή 2.535.117 άτομα. Οι υπόλοιποι ηταν αυτοαπασχολούμενοι.

http://www.statistics.gr/el/statist...ationsportlet_INSTANCE_qDQ8fBKKo4lN_locale=el
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom