Οικονομικά Ελλήνων (και ταξίδια)

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εχω καταλαβει πολυ καλα τι λες και δεν διαφωνω. Αρκει να ανατρεξει κανεις στην προσφατη οικονομικη ιστορια της Ισλανδιας και να δει τις πιεσεις και τον πολεμο που δεχθηκε ο χαρισματικος πρωην Προεδρος της απο την ΕΕ επειδη δεν δεχθηκε να υπογραψει τη συμφωνια με τους δανειστες που ειχε ψηφισει η Βουλη.
Όλως τυχαίως η συγκεκριμένη ιστορία έχει περάσει στο πολύ ψιλά στα ντόπια ΜΜΕ. Προφανώς και δεν συμφέρει να ακούγονται και εναλλακτικοί τρόποι....Φυσικά και υπάρχουν αρκετές διαφορές στις περιπτώσεις των δύο χωρών (Ελλάδα, Ισλανδία), αλλά προς τα εκεί έπρεπε να κοιτάμε για τεχνογνωσία και όχι να ακούμε στα πάνελ για έλλειψη κωλόχαρτου όπως στην Βενεζουέλα. Κάποιο έλεος δηλαδή.

Ευχαριστώ πολύ τους @babaduma, @Defkalion και @tripakias . Αλλά να μωρέ, εεεμ, πώς να το πω....Ποιο είναι το σόσιαλ? Όχι για μένα, εγώ ξέρω. Για κάποιους φίλους από το χωριό, τους οποίους και προφανώς δεν ξέρετε.

(Για τις Ισλανδίες και τα ΔΝΤ και τους Ντάισελμπλουμ ξέρεις, για το σόσιαλ δεν ξέρεις....)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Όλως τυχαίως η συγκεκριμένη ιστορία έχει περάσει στο πολύ ψιλά στα ντόπια ΜΜΕ. Προφανώς και δεν συμφέρει να ακούγονται και εναλλακτικοί τρόποι....Φυσικά και υπάρχουν αρκετές διαφορές στις περιπτώσεις των δύο χωρών (Ελλάδα, Ισλανδία), αλλά προς τα εκεί έπρεπε να κοιτάμε για τεχνογνωσία και όχι να ακούμε στα πάνελ για έλλειψη κωλόχαρτου όπως στην Βενεζουέλα. Κάποιο έλεος δηλαδή.

Ευχαριστώ πολύ τους @babaduma, @Defkalion και @tripakias . Αλλά να μωρέ, εεεμ, πώς να το πω....Ποιο είναι το σόσιαλ? Όχι για μένα, εγώ ξέρω. Για κάποιους φίλους από το χωριό, τους οποίους και προφανώς δεν ξέρετε.

(Για τις Ισλανδίες και τα ΔΝΤ και τους Ντάισελμπλουμ ξέρεις, για το σόσιαλ δεν ξέρεις....)
Όχι .. η της Ισλανδίας δεν είχε περάσει στα ψιλά.. είχαν γραφτεί πολλά και δω είχαμε γράψει αλλά η διαφορά με μας πέραν του νομίσματος είναι ότι αυτοί είχαν καθαρά χρεοκοπία τραπεζών.. για τον Ισημερινό ναι ..

Αυτοί στο χωριό τι να το κάνουν το σόσιαλ;; μονο εσένα αφορά το Social Forum.. Ελα @James το μυαλό σου είναι στο Περού.. σοσιαλ σαν να λέμε κοινωνικά ή ακόμα και κουτσομπολιά ..
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ωραία λοιπόν εγώ που δεν έχω δικαίωμα άποψης αφού ζω στο εξωτερικό ρωτώ αν υπάρχει έστω άλλος ένας Έλληνας που να ζει στην Ελλάδα και να έχει την ίδια άποψη με μένα, μπας και πάψει το επιχείρημα του "δε ζεις εδώ, μην έχεις άποψη". Υπάρχει ή είμαι ο μόνος; Υπάρχει κάποιος πουπιστεύει πως η Ελλάδα είναι μια χώρα του πρώτο κόσμου, απέχει απείρως από το βιοτικό επίπεδο του τρίτου κοσμου και μάλιστα οι πολίτες της ζουν πολύ καλύτερα κι απο αρκετές χώρες της διευρυμένης Ευρωπαϊκής Ένωσης; Για να γίνει ο αντίλογος με κάποιον που να έχει δικαίωμα άποψης.[/QUOTE]
Εγώ! :bleh:
 

vivasil

Member
Μηνύματα
14
Likes
20
Η Ελλάδα δεν είναι χώρα του τρίτου κόσμου, αλλά δεν υπάρχει αμφισβήτηση ότι τα τελευταία χρόνια βρίσκεται σε κρίση.
Στην κρίση ο καθένας κόβει κάτι, λίγο ή πολύ. Άλλος κόβει ταξίδια, άλλος κόβει ρούχα, άλλος κόβει εξόδους, άλλος τα κόβει όλα.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όχι .. η της Ισλανδίας δεν είχε περάσει στα ψιλά.. είχαν γραφτεί πολλά και δω είχαμε γράψει
Καλά εμείς εδώ δεν είμαστε τα κυρίαρχα ΜΜΕ από τα οποία εξακολουθώ να πιστεύω ότι πέρασε στα ψιλά. Όπως και το γεγονός ότι και στα Ευρωπαικά δικαστήρια που έσυραν του Ισλανδούς, και από εκεί βγήκαν νικητές. Φυσικά και η περίπτωση του Ισημερινού πέρασε έτσι.
Πάντως η περίπτωση της Ισλανδίας θα έπρεπε να μας έχει απασχολήσει περισσότερο, παρόλες τις διαφορές, και να την μιμηθούμε ως προς το πόσο ενωμένοι ήταν, ως προς το πόσο δεν δείλιασαν στις απειλές των Ευρωπαίων (δεύτερη φύση τους οι απειλές πια), αλλά και ως προς το πόσο τίμιοι πολιτικοί μπορεί να υπάρχουν ανάμεσα μας. Αρκεί να τους βρούμε. Για όλα αυτά θα έπρεπε να έχουμε μια σαφώς καλύτερη ενημέρωση. Αλλά από ποιους βέβαια? Από αυτούς στο payroll του ΔΝΤ, απαπαπα τι λέω πάλι, πιπέρι.
Σε αντίθεση με την περίπτωση της Βενεζουέλας που τα αγαπητά μας κανάλια μόνο κάθε πότε τρώει ο Μαδούρο δεν μας ενημέρωναν.

Τώρα για τα σόσιαλ. στο χωριό δεν έχουν πολλά να ασχοληθούν και το έχουν ρίξει στο γκόσιπ. Σταρ όλη τη μέρα σου λέει. Σταρ, και σόσιαλ στο travelstories.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πωπω. Διάβασα τις τελευταίες σελίδες, και κόντεψε να εκραγεί ο εγκέφαλός μου. Μήπως να φτιάξουμε ένα οικονομικό φόρουμ? :bleh:
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@vivasil έδωσες την πιο σωστή απάντηση

@filippia άλλο το "είμαστε χώρα του τρίτου κόσμου" και άλλο το "έχουμε κρίση". Αν είχαμε φτάσει να γίνουμε χώρα του τρίτου κόσμου από την κρίση δεν νομίζω ότι πολλοί θα έγραφαν εδώ.

Όλα είναι σε σύγκριση με κάτι άλλο π.χ. το πως ήταν ο Έλληνας προ κρίσης.
Και του Ελβετού για να γίνει χώρα του τρίτου κόσμου πρέπει να του κόψεις 90% το μισθό (μην σου πω 99%) . Αν όμως του κόψεις το μισθό κατά 20-30% ή ανέβει η ανεργία στο 20% θα σου πει ότι περνάει κρίση

Αλίμονο αν η Ελλάδα είναι ή έπρεπε να είναι χώρα του τρίτου κόσμου.

@James Καλά η Ισλανδία είχε και σοβαρή κυβέρνηση όμως και πολίτες όταν ψήφιζαν με άλλα σκεπτικά. Με κυβέρνηση που τάζει τα πάντα και με πολίτες που λένε "Πως θα βολέψω το παιδί μου στο δημόσιο" δεν μπορεί να υπάρχει ανάπτυξη για την Ελλάδα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

Όχι .. η της Ισλανδίας δεν είχε περάσει στα ψιλά.. είχαν γραφτεί πολλά και δω είχαμε γράψει αλλά η διαφορά με μας πέραν του νομίσματος είναι ότι αυτοί είχαν καθαρά χρεοκοπία τραπεζών..
Ακριβως ειχαν γραφτει πολλα με τροπο που να παρουσιαζουν πως το προβλημα ηταν τελειως διαφορετικο απο της Ελλαδας. Και εν μερει ετσι ειναι. Εκεινο που απεκρυπταν ηταν και πως και το ελληνικο χρεος κατα ενα μεγαλο μερος ηταν ιδιωτικο. Σκεψου μονο ποσα bail out χρειαστηκε να γινουν και τι οικονομικα και κοινωνικα τραυματα αφησαν στην Ελλαδα. Η Ισλανδια αφησε τις τραπεζες να χρεοκοπησουν. ΗΠΑ και ΗΒ αφησαν επισης τραπεζες και οικονομικα ιδρυματα που ειχαν προβληματα να χρεοκοπησαν για να σωσουν τις οικονομιες τους. Μονο οι χωρες της Ευρωζωνης επεμενε και επιμενει να στηριζει τις τραπεζες.

Τα εγραψε ο @Ntt πολλες φορες. Αντι να προβει σε αναδιαρθρωση του χρεους η Ευρωζωνη, αναγκαζει την Ελλαδα να δανειζεται συνεχεια για να ξεπληρωσει το χρεος της και φυσικα να κερδιζουν οι δανειστες.
Δηλαδη η λογικη τους λεει πως οταν εισαι χρεωμενος μεχρι το κοκκαλο πας και δανειζεσαι κι αλλα χρηματα.

Ολες οι χωρες θα μπορουσαν να βρεθουν στην θεση της Ελλαδας αν ειχαν τετοιους πολιτικους. Στην Ισλανδια βρεθηκε ενας και μονο ανθρωπος, ο γαι 20 χρονια πρωην Προεδρος της (και θα εκλεγοταν για αλλα 20 αν συνεχιζε να βαζει υποψηφιοτητες) που εβαλε το λαο πανω απο τα κερδη. Και να σκεφτει κανεις πως οι αρμοδιοτητες και οι εξουσιες του δεν ηταν περισσοτερες απο του Ελληνα Προεδρου της Δημοκρατιας.

Θυμαμαι απο ντοκιμαντερ της εποχης που η Ισλανδια ηταν σε κακη οικονομικη κατασταση τους πολιτες να λενε πως ειναι αποφασισμενοι να αλλαζουν τους πολιτικους σαν τα πουκαμισα μεχρι να βρεθει καποιος που να νοιζεται γι αυτους. Στην Ελλαδα βγαλαμε μια φορα τον Τσιπρα κι αφου μας βγηκε σκαρτος ειμαστε ετοιμοι να ξαναβγαλουμε αυτους που ηταν πριν. Κι αν αποτυχουν (που ειναι μαθηματικα βεβαιο) ισως ξαναγυρισουμε στο παρεακι του Τσιπρα ή σε αυτο της Φωφης ή -να μας φυλουν οι δυναμεις της φυσης- στη ΧΑ.

Ο Ισημερινος και η Ισλανδια περα απο τις διαφορες που ειχαν οι κρισεις μας διδασκουν πως για να βγεις απο την κριση πρεπει να εχεις ανθρωπους που θα ακολουθησουν σωστη πολιτικη. Και η αποψη που επικρατει στην Ελλαδα πως ολοι οι πολιτικοι ειναι κλεφτες ή αχρηστοι ειναι λανθασμενη. Κι αν γι αυτους που ειναι στην επιφανεια ισχυει αυτη η αποψη ειναι χρεος μας να αναδειξουμε καινουργιους με την ελπιδα να νοιαζονται για το λαο.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
αν όμως (άσχετα αν είναι σωστό η λάθος) έβγαινε ένας νέος πολιτικός k έλεγε :
ναι πρέπει να κάνουμε θυσίες, πρέπει να κάνουμε περικοπές, να γίνουν απολύσεις, μπλα μπλα...δηλαδή να μας βγει η πιστη και σε 5 με 7 χρονια θα είμαστε όπως ήμασταν το 2009
και έβγαινε ο άλλος και έλεγε : αυτά είναι χαζομάρες...η ΕΕ και ο πλανήτης, οι εβραίοι, οι Σιωνιστές προσπαθούν να μας χρεοκοπήσουν επειδή μας ζηλεύουν...ΕΓΩ πιστεύω ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε χωρίς να πονέσουμε...εγώ θα τους στείλω όλους στον αγύριστο και θα κάνω αυξήσεις προσλήψεις κλπ...

ποιος θα έβγαινε????

στην Ισλανδία το πήρανε απόφαση ότι θα ματώσουν και ίσος τα καταφέρουν...εδώ άντε "βγες" k πες το...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν ξερω ποιος. Πιθανον ο δευτερος. Ουτε εχω αυταπατες, πως συντομα θα εκλεγει κυβερνηση στην Ελλαδα, που θα εχει πρωταρχικο στοχο την ευημερια των πολιτων, εχοντας ενα σαφες και συγκεκριμενο σχεδιο.
Ειμαι σιγουρος ομως πως υπαρχουν ανθρωποι που θα μπορουσαν να βοηθησουν τη χωρα. Ομως μεχρι η ψηφος μας να γινει ουσιαστικη και να μην πηγαινει σε αυτους που μας πασαρει το πολιτικο μαρκετινγκ αναγνωριζω πως ειναι πολυ δυσκολο να βρεθουν.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Αντι να προβει σε αναδιαρθρωση του χρεους η Ευρωζωνη, αναγκαζει την Ελλαδα να δανειζεται συνεχεια για να ξεπληρωσει το χρεος της και φυσικα να κερδιζουν οι δανειστες.
Η Ευρωζώνη χαζή ήταν να κάνει αναδιάρθρωση χρέους που σήμαινε ότι θα την πλήρωναν πιο πολύ οι Γαλλογερμανικές τράπεζες;;
Τώρα τελείωσαν όλα πια .. το πολύ να γίνει και κανα κούρεμα χρέους που έχω την υποψία ότι πάλι θα αποβεί εις βάρος μας. Το πιο κακό από όλα είναι ότι παγιώθηκε αυτή η δυσάρεστη η κατάσταση και το χειρότερο ότι τη συνηθίσαμε ..

Και παρόλο που λέμε μετά από ένα μεγάλο κακό μπορεί να μείνει και κανένα καλό εδώ θα συνεχίσουμε με τη διαφθορά μας, την ανομία μας, τα λαθρεμπόρια μας, θα πούμε πάλι για ανάπτυξη (μα και αυτή να μη μπορεί να βρεθεί με τίποτα) του τύπου λέμε και καμιά μ@λ@κία να περνά η ώρα, να ανακαλύπτουμε τα PC και τα windows στο δημόσιο, οι νέοι που έχουν προσόντα να φεύγουν στο εξωτερικό (αυτό δεν θα το συγχωρέσω ποτέ σε κανέναν @@@στη πολιτικό) τη συνηθισμένη βουλή που ζει στη κοσμάρα της και στις εξεταστικές επιτροπές της (μα τι εμμονή είναι αυτή με τις επιτροπές που ποτέ δεν έβγαλαν και ένα κοινό πόρισμα, θα αρχίσω να πιστεύω ότι τις κάνουν για να προσθέσουν ένα ακόμη επίδομα) ..και γενικά όλα καλά ... 3 λαλούν και 2 χορεύουν..

Α ξέχασα .. και μέσα σε όλα να έχουμε και τύμπανα πολέμου.. είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα ..
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.272
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom