Ισπανία Οικονομικά Hostel (ξενώνες - πανδοχεία) στην Ισπανία

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
Μόλις (εχθές) γύρισα από την καταπληκτική Βαρκελώνη (όπου πέρασα γαμάτα) όπου και διέμεινα σε γιούθ χόστελ.

Στο youth hostel δεν περίμενα να είναι τόσο καλά τα πράγματα... όμως εξεπλάγησα ευχάριστα!!

- Οι τουαλέτες (κοινόχρηστες ανά όροφο) πεντακάθαρες, όπως και γενικά το κτίριο.
- WiFi , αλλά και Η/Υ με ίντερνετ διαθέσιμα δωρεάν.
- Πρωινό απλό με δημητριακά, γάλα, πορτοκαλαδίτσα κτλ.
- Κουζίνα κοινόχρηστη για να μαγειρέψεις, αρκεί να τα πλύνεις βεβαίως μετά.
- Ηλεκτρονικό-προσωπικό κλειδί για την πόρτα του δωματίου και για το ντουλαπάκι στο οποίο μπορείς να φυλάξεις τα πράγματα σου (ασφαλέστατα δηλαδή).
- Σημείο κεντρικό, πολύ κοντά στην las ramplas.

Τιμή διαμονής: 18? το βράδυ σε δωμάτιο που είχε άλλο κρεβάτι μεν, αλλά διέμεινα μόνος (μάλλον δλδ, εκτός αν ήρθε κανείς άλλος και κοιμήθηκε κανα βράδυ και δεν το πήρα χαμπάρι)!!

Ολα αυτά, την ώρα που εγώ ως άπειρος (πρώτη φορά που θα διέμενα σε κάτι τέτοιο) περίμενα να κοιμηθώ στρωματσάδα ωσάν τον αθίγγανο σε κάνα μέρος όπου θα με φάνε οι σκώροι!!

Ας περάσω τώρα στο κυρίως θέμα και τις συμβουλές που ζητώ από εσάς.

Ως πιο έμπειροι ταξιδιώτες...
Γνωρίζετε παρόμοια καλά χόστελ με διάρια δωμάτια σε Μαδρίτη και Κόρδοβα??

Γλυκάθηκα βλέπετε από την Ισπανία και θέλω να την επισκεφτώ ξανά σύντομα...

Αυτή τη φορά θα πάω με την κοπέλα μου οπότε ψάχνω για δωμάτιο με 2 κρεβάτια ή με διπλό κρεβάτι. Το αν είναι οι τουαλέτες κοινόχρηστες ή μη είναι δευτερεύον προς το παρόν. Βεβαίως δεν περιμένω να το βρω σε τόσο καλή τιμή (18?), αλλά πιστεύω το ποσό των 50? το ζεύγος (25 ανά άτομο) θα ήταν ένα λογικό ποσό... Η εποχή θα είναι παρόμοια με τώρα, μη τουριστική δλδ.
 

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
Καλησπέρα, έχω κάνει ήδη σχετικές αναζητήσεις στο διαδίκτυο και έχω βρει τα παρακάτω, απλά θα ήθελα να με συμβουλέψει και κανείς που να έχει επισκεφθεί χόστελ στις συγκεκριμένες περιοχές, για να μην βρεθώ προ (αρνητικών) εκπλήξεων!!

ΜΑΔΡΙΤΗ
Hostal Madrid Cervelo | HOSTAL MADRID
Cheap Hostel in Madrid - Hostel Rivera

ΚΟΡΔΟΒΑ
Hotel Boston, Cordoba, Spain - Official Website


:xmas_razz:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σαν τοποθεσία από τα δύο της Μαδρίτης προτιμώ το πρώτο, όχι ότι το δεύτερο είναι κακό.

Της Κόρδομπα είναι καράκεντρο, μια χαρά.
 

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
έχει τύχει εσύ ποτέ να επισκεφθείς κάποιο από αυτά;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όχι, δεν έτυχε.
 

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τα 3 hosteles που έχω τιμήσει στη Μαδρίτη και έχω μείνει απολυτα ικανοποιημένος παρά τις όποιες παρασπονδίες που θα αναφέρω και θα ξαναπήγαινα άνετα:

Hostal Castilla II: Ανάμεσα στη Puerta del Sol και τη Plaza Mayor. Στον 1ο όροφο. Δεν έχει ασανσέρ, ίσως δυσκολέψει για τις βαλίτσες. Τη πρώτη βραδιά μας υποδέχτηκε ο ιδιοκτήτης ο οποίος πληρώθηκε, έσκασε ένα φέικ χαμόγελο και μην τον είδατε μετά, ωστόσο οι υπάλληλοι που ήταν στη ρεσεψιόν τις υπόλοιπες μέρες ήταν πολύ φιλικοί. Μεγάλα δωμάτια (τηρουμένων των αναλογιών) (ήμουν σε δίκλινο) και πεντακάθαρα.

Hostal Cruz Sol: Στην ομώνυμη πλατεία, ανάμεσα στη Puerta del sol και τη Plaza Mayor. Στον 3ο όροφο, έχει ασανσέρ. Ήμουν σε μονόκλινο δωμάτιο με ημίδιπλο κρεβάτι, ψιλομικρούτσικο αλλά άνετο δωμάτιο.

Hostal El Pilar: "Βλέπει" τη Puerta del Sol, σε ένα στενάκι πίσω από το ρολόι (Kilometro Cero). Με 38 ευρώ ήμουν σε ένα (μονόκλινο) δωματιάκι που ίσα-ίσα με χωρούσε, δεν υπήρχε χώρος να τραβήξω τη καρέκλα από το γραφείο αφού έβρισκε στο κρεβάτι, ήταν όμως πολύ "cozy" και σε πολύ καλή τιμή για τα οικονομικά μου δεδομένα, αφού έφτασα Μαδρίτη με όσα μου είχαν περισσέψει από Μεξικό :p

Και τα 3 δωμάτια είχαν δική τους τουαλέτα.
 

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
Τα 3 hosteles που έχω τιμήσει στη Μαδρίτη και έχω μείνει απολυτα ικανοποιημένος παρά τις όποιες παρασπονδίες που θα αναφέρω και θα ξαναπήγαινα άνετα:

Hostal Castilla II: Ανάμεσα στη Puerta del Sol και τη Plaza Mayor. Στον 1ο όροφο. Δεν έχει ασανσέρ, ίσως δυσκολέψει για τις βαλίτσες. Τη πρώτη βραδιά μας υποδέχτηκε ο ιδιοκτήτης ο οποίος πληρώθηκε, έσκασε ένα φέικ χαμόγελο και μην τον είδατε μετά, ωστόσο οι υπάλληλοι που ήταν στη ρεσεψιόν τις υπόλοιπες μέρες ήταν πολύ φιλικοί. Μεγάλα δωμάτια (τηρουμένων των αναλογιών) (ήμουν σε δίκλινο) και πεντακάθαρα.

Hostal Cruz Sol: Στην ομώνυμη πλατεία, ανάμεσα στη Puerta del sol και τη Plaza Mayor. Στον 3ο όροφο, έχει ασανσέρ. Ήμουν σε μονόκλινο δωμάτιο με ημίδιπλο κρεβάτι, ψιλομικρούτσικο αλλά άνετο δωμάτιο.

Hostal El Pilar: "Βλέπει" τη Puerta del Sol, σε ένα στενάκι πίσω από το ρολόι (Kilometro Cero). Με 38 ευρώ ήμουν σε ένα (μονόκλινο) δωματιάκι που ίσα-ίσα με χωρούσε, δεν υπήρχε χώρος να τραβήξω τη καρέκλα από το γραφείο αφού έβρισκε στο κρεβάτι, ήταν όμως πολύ "cozy" και σε πολύ καλή τιμή για τα οικονομικά μου δεδομένα, αφού έφτασα Μαδρίτη με όσα μου είχαν περισσέψει από Μεξικό :p

Και τα 3 δωμάτια είχαν δική τους τουαλέτα.
τεελιες οι πληροφοριες σου... σε υπερευχαριστω!!!
:xmas_cheesygrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.789
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom