Οικονομική λύση για εξωτικό, ταξίδι μέλι!!!

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Αγαπητοί συμ - φορουμίτες (ώ συμφορά!!) :D
Έχει πάει κανείς εξωτικό με Thomas Cook από Λονδίνο να μας πει τη γνώμη του?
Η τιμές είναι πολύ προσιτές για όπου θες, όπου θες στην κυριολεξία όμως... τα βλέπω και ζηλεύω! Με 1300€ δύο άτομα για 8-10 μέρες είσαι κομπλέ. Ξενοδοχείο, αεροπορικά ίσως και ημιδιατροφή. Κλείνεις και ένα SKG - LGW με μια Low budget αεροπορική και ίσως μία διανυκτέρευση στο London (δε σε χάλασε) και μια χαρά... Τι λέτε? Αξίζει να το ψάξω παραπάνω? :)

Θέλω να πάω εξωτικό με 2000€ !!! :confused:
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
με ενδιαφερει και μαλιστα πολυ το σκεφτομουν πριν λιγα χρονια...νομιζω θα το κανω τελικα για ποτε σκεφτεσαι εσυ?μπας και προηγηθεις κ μου πεις εμπειρια! :)
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Καλημέρα! Κι εγώ ψάχνω πληροφορίες. Το έψαξα λίγο, αλλά δε ξέρω αν τελικά συμφέρει, γιατί έχεις και την πτήση από Ελλάδα για Γερμανία ή Αγγλία και 1 διανυκτέρευση στο πήγαινε και στο έλα γιατί δε βολεύουν οι πτήσεις καθόλου. Επιπλέον οι προορισμοί είναι περιορισμένοι και τέλος τα περισσότερα είναι πακέτα All inclusive, κάτι που θέλω να αποφύγω. Όποιος ξέρει περισσότερα και μπορεί ας μας πει.
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
χαχαχα!! Εγώ ήρθα βασικά αρχές Ιουνίου! :p
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Μια φαινομενικά οικονομική λύση για εξωτικό είναι η Ταϋλάνδη. Δε μιλάω φυσικά για Pukhet (πολύ τουριστικά) αλλά περισσότερο για Νησιά Ko Tao, Ko Samui κτλ. Έχουν πάει πολλά μέλη και διάβασα όλες τις ιστορίες τους :) . Μπορεί κανείς να υπολογίσει χονδρικά κόστος για μια εβδομάδα στα μέσα Ιουνίου? Αεροπορικά, διαμονή σε καλύβα, μεταφορικό μέσο, διατροφή και 2-3 εκδρομές. 2500€ θα μας φτάσουν??? Μήπως ζητάμε πολλά?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μια φαινομενικά οικονομική λύση για εξωτικό είναι η Ταϋλάνδη. Δε μιλάω φυσικά για Pukhet (πολύ τουριστικά) αλλά περισσότερο για Νησιά Ko Tao, Ko Samui κτλ. Έχουν πάει πολλά μέλη και διάβασα όλες τις ιστορίες τους :) . Μπορεί κανείς να υπολογίσει χονδρικά κόστος για μια εβδομάδα στα μέσα Ιουνίου? Αεροπορικά, διαμονή σε καλύβα, μεταφορικό μέσο, διατροφή και 2-3 εκδρομές. 2500€ θα μας φτάσουν??? Μήπως ζητάμε πολλά?

Νομίζω σου φτάνουν οριακά, αν μιλάμε και για τα δυο άτομα. Καθοριστικό ρόλο παίζει η τιμή του αεροπορικού εισιτηρίου. Μέσα Ιουνίου είναι ακόμα low season και οι τιμές θα είναι χαμηλές. Για διαμονή αν κοιτάτε καλύβες με ανεμιστήρα θα σας έρθει πολύ φθηνά. Με AC η τιμή διπλασιάζεται ή τριπλασιάζεται χαλαρά. Να πάρετε υπόψη σας και τις εσωτερικές πτήσεις από BKK στο νησί, αν και είναι γενικά οικονομικές. Εγώ θα ανέβαζα τον προϋπολογισμό στα 3000 - 3500 ευρώ, να μην έχω και άγχος.
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Εγώ θα ανέβαζα τον προϋπολογισμό στα 3000 - 3500 ευρώ, να μην έχω και άγχος.
Σ 'ευχαριστώ για την απάντηση! Το ανέβασμα του προϋπολογισμού είναι μια κουβέντα! Και ποιος δε θέλει να μην έχει άγχος άλλωστε... :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καθοριστικό ρόλο παίζει η τιμή του αεροπορικού εισιτηρίου.
Έτσι ακριβώς. Εγώ είχα πάει με 500 το άτομο (Ιούλιος 2011), δεν ξέρω αν είναι εύκολο να βρεις ξανά τέτοια τιμή, απλά ήθελα να σου πω οτι γίνεται αν είσαι τυχερή. Θέλει ψάξιμο και αναμονή για να βρεις τα εισιτήρια σε καλή τιμή και από κει και πέρα αν δε θέλεις πολυτέλειες μπορείς να τη βγάλεις πιο οικονομικά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έτσι ακριβώς. Εγώ είχα πάει με 500 το άτομο (Ιούλιος 2011), δεν ξέρω αν είναι εύκολο να βρεις ξανά τέτοια τιμή, απλά ήθελα να σου πω οτι γίνεται αν είσαι τυχερή. Θέλει ψάξιμο και αναμονή για να βρεις τα εισιτήρια σε καλή τιμή και από κει και πέρα αν δε θέλεις πολυτέλειες μπορείς να τη βγάλεις πιο οικονομικά.

Από όσο κοίταζα φέτος αυτή η τιμή δεν υπήρξε :( , ούτε καν με egyptair. Νομίζω ότι πλέον μπορεί κανείς να θεωρήσει τον εαυτό του τυχερό αν βρει με 650 ευρώ (όχι με egyptair και πάλι - αυτή μπορεί να πέσει και στα 600 ευρώ).
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Οπότε θα κοιτάω τις τιμές των εισιτηρίων τακτικά μήπως και πετύχω προσφορά! Σαν stop over ποια πόλη να προτιμήσω? Ποιες εταιρίες πάνε κατά κει από Θεσσαλονίκη? Και πάλι ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια!
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Οπότε θα κοιτάω τις τιμές των εισιτηρίων τακτικά μήπως και πετύχω προσφορά! Σαν stop over ποια πόλη να προτιμήσω? Ποιες εταιρίες πάνε κατά κει από Θεσσαλονίκη? Και πάλι ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια!
Εγω είχα παει απο Θεσσαλονίκη με austrian airlines με σταση στη Βιέννη. Πήγα Μπανγκοκ 3 μέρες και Κο Σαμούι 9 μέρες. Μεναμε σε καλα ξενοδοχεία και το κόστος για εισιτήρια και διαμονή ήταν περίπου 1250 ευρώ το άτομο. Για τις εκδρομές εκεί να υπολογίζεις 30-50 ευρώ για κάθε εκδρομή ανα άτομο. Το φαγητό και ολα τα υπόλοιπα είναι πολύ φθηνά. Νοικιάσαμε μηχανάκι στο Σαμούι με 3 ή 4 ευρώ τη μέρα. Δεν ξέρω αν σε βοηθάνε αυτές οι πληροφορίες στην απόφασή σου... Αν μπορώ να σου λύσω κάποια απορία , πολύ ευχαρίστως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom