Ελβετία Οικονομικός τρόπος μετάβασης στη Γενεύη

pix_lax82

Member
Μηνύματα
89
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Βορειος Κορέα
Καλησπέρα,

Μια και εδώ οι περισσότεροι ειστε γκουρού στα ταξίδια σκέφτηκα οτι εδώ ειναι το πιο πιθανό μέρος να βρώ λύση στο πρόβλημά μου.

Το θέμα ειναι απλό θελω να πάω στη Γενεύη αλλά η Swiss είναι ακριβή και την Flybaboo* δεν την εμπιστεύομαι. Σκεφτόμουν εαν ξερει κανείς εαν υπάρχει τρόπος να πάω στο Μιλάνο, στη Ζυριχη ή καπου εκει κοντά και μετα να πάω με τρένο Γενεύη.


* Φοβαμαι τα αεροπλάνα :airplane: και πετάω μονο με μεγάλες αεροπορικές εταιρείες και απο οτι ειδα η Flybaboo εχει κατι απιθανα αεροπλάνα που κατασκευάζονται στην Βραζιλία και τα χρησιμοποιούν εταιρείες τύπου Air Kenya, AeroMexico και τα συναφή....
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Αν ειναι στα κέφια του ο Traveller θα χεις την απάντηση που σου αξίζει...:D
ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ:D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.017
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα,

Μια και εδώ οι περισσότεροι ειστε γκουρού στα ταξίδια σκέφτηκα οτι εδώ ειναι το πιο πιθανό μέρος να βρώ λύση στο πρόβλημά μου.

Το θέμα ειναι απλό θελω να πάω στη Γενεύη αλλά η Swiss είναι ακριβή και την Flybaboo* δεν την εμπιστεύομαι. Σκεφτόμουν εαν ξερει κανείς εαν υπάρχει τρόπος να πάω στο Μιλάνο, στη Ζυριχη ή καπου εκει κοντά και μετα να πάω με τρένο Γενεύη.


* Φοβαμαι τα αεροπλάνα :airplane: και πετάω μονο με μεγάλες αεροπορικές εταιρείες και απο οτι ειδα η Flybaboo εχει κατι απιθανα αεροπλάνα που κατασκευάζονται στην Βραζιλία και τα χρησιμοποιούν εταιρείες τύπου Air Kenya, AeroMexico και τα συναφή....
Απαντώ μόνο ως προς τα τρένα:

Από Μιλάνο (κέντρο πόλης, όχι αεροδρόμιο), υπάρχει απευθείας Eurocity τρένο που κάνει 4 ώρες και μισή. Από Παρίσι (επίσης από το κέντρο), υπάρχει απευθείας TGV που κάνει 3 και μισή ώρες (αλλά κοστίζει!). Από Lyon (κέντρο) υπάρχει επίσης TGV (μιάμιση ώρα).
Αν θες απευθείας τρένο από το αεροδρόμιο που θα φτάσεις, έχει από τη Ζυρίχη (3 ώρες).

Ενδεχωμένως να μπορεί να γίνει και κάτι ελαφρώς καλύτερο από το Μιλάνο με λεωφορείο (λόγω Mont Blanc).

Γνώμη μου? Πήγαινε απευθείας στη Γενεύη.
 

pix_lax82

Member
Μηνύματα
89
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Βορειος Κορέα
Απο οτι καταλαβαίνω δηλαδή είναι μονόδρομος η swiss.

Ευχαριστω πολύ Taver για τις πληροφορίες
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Επί της ουσίας δεν έχω να πω πολλά... Άριστα περιέγραψαν οι συμφορμίτες πως ο φτηνότερος τρόπος να πας Γενεύη είναι ο συνδιασμός αεροπλάνου , τρένου μέσω Μιλάνο...
Απλά να συμπληρώσω ότι καλή επιλογή είναι και το νοικιασμένο αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο του Μιλάνο, ανάλογα φυσικά με τις μέρες που θα σπαταλήσεις στην Γενεύη...

Πάμε στο φλέγον τώρα...

* Φοβαμαι τα αεροπλάνα :airplane: και πετάω μονο με μεγάλες αεροπορικές εταιρείες και απο οτι ειδα η Flybaboo εχει κατι απιθανα αεροπλάνα που κατασκευάζονται στην Βραζιλία και τα χρησιμοποιούν εταιρείες τύπου Air Kenya, AeroMexico και τα συναφή....
Λυπάμαι που το λέω αλλά είσαι άσχετος με το θέμα... Μα τελείως άσχετος... Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, όλοι είμαστε άσχετοι σε ορισμένα θέματα , αλλά το να μην έχεις επίγνωση της ασχετοσύνης σου και να γράφεις τερατολογίες είναι απαράδεκτο πόσο μάλλον όταν γράφεις σε ένα δημόσιο φόρουμ και τρομοκρατείς με σάχλες τον κόσμο...

Η απίθανη Βραζιλιάνικη εταιρία που αναφέρεις είναι βεβαίως η Embraer, που αυτή την στιγμή είναι η τρίτη σε πωλήσεις κατασκευαστική εταιρία αεροσκαφών στον κόσμο.
Τα αεροπλάνα που αναφέρεις, έχουν πουληθεί ή παραγγελθεί από την Lufthansa, KLM, Alitalia , Air Canada, LOT, Finnair, Delta , US Airways, Royal Jordanian και καμιά 20 ακόμα απίθανες εταιρίες... όλοι αυτοί λοιπόν είναι τόσο άσχετοι πια και παραγγέλνουν απίθανα αεροπλάνα για να σκοτώσουν τον κόσμο?

Τα αεροπλάνα που στέλνει εδώ η FlyBaboo είναι τα ολοκαίνουργα Embraer 190 , το καμάρι της Embraer. Χωρίς καμιά αμφιβολία τα συγκεκριμένα αεροσκάφοι αποτελούν αιχμή της τεχνολογίας στην αεροναυπηγική και η ασφάλεια τους είναι πέραν πάσης αμφισβήτησης...

Με την συγκεκριμένη εταιρία, την Fly Baboo, η αλήθεια είναι οτι δεν έχω πετάξει, αλλά αν δεν είναι ασφαλής μια Ελβετική εταιρία που ο μέσος όρος ηλικίας των αεροσκαφών της είναι λιγότερος από 3 χρόνια τότε πιά θα μπορούσε να είναι;;;;

Για να μην μακρυγορούμε... Άσε τις φοβίες και τις σαχλαμάρες και τρέξε να αγοράσεις το εισιτήριο σου από το site της Fly Baboo... δεν θα το μετανιώσεις πίστεψέ με...
 

pix_lax82

Member
Μηνύματα
89
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Βορειος Κορέα
" Λυπάμαι που το λέω αλλά είσαι άσχετος με το θέμα... Μα τελείως άσχετος... Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, όλοι είμαστε άσχετοι σε ορισμένα θέματα , αλλά το να μην έχεις επίγνωση της ασχετοσύνης σου και να γράφεις τερατολογίες είναι απαράδεκτο πόσο μάλλον όταν γράφεις σε ένα δημόσιο φόρουμ και τρομοκρατείς με σάχλες τον κόσμο... "


Εαν το παραπάνω το έγραψες υπο μορφη αστεϊσμου και χαβαλε οκ.

Εαν ομως το εγραψες σοβαρα... κριμα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μωρέ εγώ τα λέω και γίνομαι κακός...

Τι άλλο να πω, το αεροπλάνο είναι καινούργιο και super, όποιος δεν έχει πειστεί ακόμα κακό του κεφαλιού του...

Το embraer το άθλιο, είναι από μόνο του λόγος για να πας στη Γενεύη... πάλι ιδέες μου μπαίνουν γμτο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.910
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom