Οι Ανθρωποι. Συνηθειες, συμπεριφορες, τροπος ζωης Γαλλων και μεταναστων. Παριζιανοι και ξερη μπαγκετ

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
11.997
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Το μεγαλυτερο και μοναδικο ισως σοβαρο προβλημα που αντιμετωπιζω στο Παρισι ειναι η γλωσσα. Γνωριζω πολυ λιγα γαλλικα αλλα και αυτα που γνωριζω ειναι 50-50 οι πιθανοτητες να γινουν κατανοητα οταν τα λεω. Οποτε η επικοινωνια οπως καταλαβαινετε ειναι τραγικη. Προς αποφυγη σχολιων θελω να σημειωσω πως δεν τα μιλω με την ελληνικη προφορα που τα μαθαιναμε/λεγαμε στο σχολειο, αλλα προσπαθω να ειμαι οσο το δυνατο πιο κοντα στη δικη τους.

Ποιοι ομως με καταλαβαινουν;

1.Αυτοι με τους οποιους μπορω να συνεννοηθω καλυτερα ειναι αλλοδαποι φοιτητες ή μεταναστες που γνωριζουν αγγλικα.

2.Ακολουθουν οι Γαλλοι που γνωριζουν λιγα αγγλικα ή οι ιδιαιτερα μορφωμενοι (συνηθως μεγαλης ηλικιας) Γαλλοι.

3.Ανθρωποι που δουλευουν σε μικρα μαγαζια ή επιχειρησεις ή στα καταστηματα πολυ πολυ ακριβων brands που βρισκονται σε περιοχες οπου κυκλοφορουν πολλοι τουριστες.

Και ποιοι οχι;

1.Μεταναστες απο τις γαλλικες αποικιες ή τα υπερποντια εδαφη.

2.Γαλλοι που δεν γνωριζουν ουτε μια λεξη στα αγγλικα.

3.Νεαροι Γαλλοι που δουλευουν σε μεγαλες απροσωπες επιχειρησεις και οι Γαλλοι που δημοσιοι υπαλληλοι με πολυ μικρη ή καθολου γνωση αγγλικων.

Βεβαιως και απο τη μια και απο την αλλη μερια υπαρχουν εξαιρεσεις.

Μια πολυ γνωστη μου Παριζιανα καθηγητρια αγγλικων μου ειπε: "Ειναι πραγματικα παραξενο πως ενω το Παρισι εχει τοσο τουρισμο και παρα πολλοι ανθρωποι ζουν απ' αυτον, οι Γαλλοι δεν εχουν κανενα ενδιαφερον να μαθουν αγγλικα. Αλλα εκεινο που μου με κανει να απορω περισσοτερο ειναι πως και οταν καποιος ξενος τους μιλησει γαλλικα, δεν προσπαθουν να καταλαβουν τι τους λεει παρα περιμενουν να τους το πει ολοσωστα οπως οι ιδιοι θα το ελεγαν"

Κι αυτο ειναι η πραγματικοτητα. Δεν ειναι λιγες οι φορες που σε καταστηματα ζηταω πραγματα κι επειδη ο υπαλληλος δεν μπορει να καταλαβει παρεμβαινει καποιος αλλος πελατης που βρισκεται διπλα και του λεει ακριβως αυτο που του ελεγα κι εγω με καλυτερη προφορα.

Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει. Αισθανομαι πως και ολο το γαλλικο λεξιλογιο να μαθω και αψογη συνταξη να εχω καποιοι (πολλοι) και παλι δεν θα καταλαβαινουν τι τους λεω.

Βεβαια αυτο δεν ειναι ενα δικο μου προβλημα αλλα με παρηγορια διαπιστωνω πως το αντιμετωπιζει η συντριπτικη πλειοψηφια των μεταναστων της πολης.
O Mark Twain ειχε πει αλλωστε:

“In Paris they just simply opened their eyes and stared when we spoke to them in French! We never did succeed in making those idiots understand their own language.”

Και καλα θα μου πεις τα γαλλικα δεν τα καταλαβαινουν αλλα λιγα αγγλικα δεν μπορουν να τα μαθουν; Δεν μιλαω φυσικα για το φουρναρη , τον μπακαλη, τον μαναβη κλπ. Αλλα στα μαγαζια που μπαινοβγαινουν τουριστες; Στις υπηρησιες; Οχι ολοι, ας ειχαν εναν που να ξερει αγγλικα για να συνεννοηθεις για πιο σοβαρα θεματα ή σε περιπτωσεις αναγκης.

Τελευταια βεβαια εχω βρει ενα τροπο ομιλιας που μεχρι στιγμης δουλευει. Λεω μασημενα αρθρα, αντωνυμιες, προθεσεις αφηνοντας να ακουστουν μονο ρηματα, επιθετα, επιρρηματα και ουσιαστικα με αρκετα κοφτες καταληξεις ομως (ισα, ισα να διαβαζονται απο τα χειλη).

Το τραγικα αστειο ειναι βεβαια πως καποιοι ενω δεν ξερουν ουτε λεξη αλλης γλωσσας (ακομα και τα ξενα ονοματα ή διεθνεις λεξεις τις προφερουν με γαλλικη προφορα) αν ακουσουν καποιον να μη μιλα σωστα γαλλικα αρχιζουν να μιλουν με τον ιδιο τροπο (αν καταλαβουν τι ειπε βεβαια, γιατι συνηθως δεν καταλαβαινουν) και να κοροιδευουν μπροστα του. Και δεν μιλαω για παρεες εφηβων αλλα ακομη και για υπαλληλους καταστηματων στα οποια ο "ατυχος" αλλοδαπος μπηκε για να ψωνισει.

Φανταστειτε δηλαδη να δουλευετε σε ή να εχτε μια μπουτικ στην Ελλαδα. Να μπαινει ενας τουριστας στο μαγαζι σας και να σας ρωτα: "Ποσο κανει αυτο το μπλουζα μπλε;" και να του απαντατε με χαζοχαρουμενο υφος "Το μπλουζα μπλε κανει ...€" Και μετα ολοι την ωρα να σχολιαζετε και να γελατε με τους συναδελφους σας "Ποσο κανει το μπλουζα μπλε; Ποσο κανει το μπλουζα μπλε;" ενω ο ανθρωπος βρισκεται μεσα στο μαγαζι και σας ακουει.

Φυσικα αυτο ειναι εξαιρεση στον κανονα αλλα ειναι μια εξαιρεση που συμβαινει αρκετα συχνα.

Μια αλλη παρενεργεια της αμαθεια ξενων γλωσσων απο τους Γαλλους και επηρεαζει αμεσα εμενα ειναι πως ολοι με περνουν για Ιταλο (καποιος με καταραστηκε απο δω μεσα) . Δεν με ρωτουν συνηθως "απο ποια χωρα εισαι;" Αλλα "απο ποια πολη της Ιταλιας εισαι;" ή συνηθεστερα "Απο Μιλανο;" ή "Μιλανο ή Ρωμη". Αυτες οι ερωτησεις βεβαια ερχονται καμμια φορα και χωρις να μιλησω αλλαοταν ακουν και τη γλωσσα εχουν μια σιγουρια πως ειναι ιταλικα...

-Monsieur, Italien?
-J'suis pas Italien.
-Ah! D'où êtes-vous? Milano? J'aime beaucoup Italie.
-Χεστηκα Madame, j'suis Grec γ@μω την τρελλα μου.
-J'ai pas compris, mais votre italien est très bon! Je l'adore!

Ντοινγκ!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ο παραπανω διαλογος ειναι πραγματικος και εκτυλιχτηκε αναμεσα σε μενα και σε μια υπαλληλο στα εισιτηρια του μετρο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αν τα μάθεις λίγο καλύτερα και προπαντώς χρησιμοποιείς την προφορά τους (πχ το ρο, τα λιεζόν ανάμεσα στις λέξεις ώστε ο λόγος να ακούγεται συνεχής, λίγο πιο έντονος τονισμός στη λήγουσα των λέξεων) δε θα έχεις κανένα πρόβλημα και ούτε θα σε λοξοκοιτάνε.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.844
Likes
14.004
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ενταξει,αλλα δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα να αποκτήσεις γαλλική προφορά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
11.997
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Αν τα μάθεις λίγο καλύτερα και προπαντώς χρησιμοποιείς την προφορά τους (πχ το ρο, τα λιεζόν ανάμεσα στις λέξεις ώστε ο λόγος να ακούγεται συνεχής, λίγο πιο έντονος τονισμός στη λήγουσα των λέξεων) δε θα έχεις κανένα πρόβλημα και ούτε θα σε λοξοκοιτάνε.
Αυτα τα κανω North και ειναι τα απλα. Το προβλημα στην προφορα μου μου εχουν πει πως ειναι το γραμμα j, καποιες φορες το u το ch και τα ε και α. Για το j ο γαμπρος μου μου ειπε να μην ανησυχω γιατι δεν εχει ακουσει ποτε στη ζωη του κανεναν Ελληνα να το προφερει σωστα!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Κατέβασε ακουστικά courses απ' το ίντερνετ, βοηθάνε.
Αυτό που κάνεις με τις κοφτές λέξεις είναι πολύ σωστό και περνάς λιγότερο για ξένος γιατί και αυτοί έτσι τις τρώνε τις λέξεις.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.844
Likes
14.004
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δίνει τώρα συμβουλές κι ο North 666 που ντρεπόταν να παραγγείλει μια βάφλα στις Βρυξέλλες :) :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
11.997
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Κατέβασε ακουστικά courses απ' το ίντερνετ, βοηθάνε.
Αυτό που κάνεις με τις κοφτές λέξεις είναι πολύ σωστό και περνάς λιγότερο για ξένος γιατί και αυτοί έτσι τις τρώνε τις λέξεις.
Ναι γι' αυτο το κανω κι ετσι βαζουν το μυαλο τους λιγο να δουλεψει για να συμπληρωσουν τη φραση.

Δίνει τώρα συμβουλές κι ο North 666 που ντρεπόταν να παραγγείλει μια βάφλα στις Βρυξέλλες :) :)
Καλα κανει, συμβουλες που θα με βοηθησουν περιμενω.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Παρακολουθω το μπλογκ σου, μαρεσει, μαρεσει οσα παρατηρεις και μετα ερχεσαι και μας τα γραφεις και μας βαζεις φωτος.

Καλη συνεχεια. :)
 

periigitis

Member
Μηνύματα
116
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ...
Μια πολυ γνωστη μου Παριζιανα καθηγητρια αγγλικων μου ειπε: "Ειναι πραγματικα παραξενο πως ενω το Παρισι εχει τοσο τουρισμο και παρα πολλοι ανθρωποι ζουν απ' αυτον, οι Γαλλοι δεν εχουν κανενα ενδιαφερον να μαθουν αγγλικα. Αλλα εκεινο που μου με κανει να απορω περισσοτερο ειναι πως και οταν καποιος ξενος τους μιλησει γαλλικα, δεν προσπαθουν να καταλαβουν τι τους λεει παρα περιμενουν να τους το πει ολοσωστα οπως οι ιδιοι θα το ελεγαν"

Κι αυτο ειναι η πραγματικοτητα. Δεν ειναι λιγες οι φορες που σε καταστηματα ζηταω πραγματα κι επειδη ο υπαλληλος δεν μπορει να καταλαβει παρεμβαινει καποιος αλλος πελατης που βρισκεται διπλα και του λεει ακριβως αυτο που του ελεγα κι εγω με καλυτερη προφορα.
Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει. Αισθανομαι πως και ολο το γαλλικο λεξιλογιο να μαθω και αψογη συνταξη να εχω καποιοι (πολλοι) και παλι δεν θα καταλαβαινουν τι τους λεω.

Βεβαια αυτο δεν ειναι ενα δικο μου προβλημα αλλα με παρηγορια διαπιστωνω πως το αντιμετωπιζει η συντριπτικη πλειοψηφια των μεταναστων της πολης.
O Mark Twain ειχε πει αλλωστε:

“In Paris they just simply opened their eyes and stared when we spoke to them in French! We never did succeed in making those idiots understand their own language.”

Και καλα θα μου πεις τα γαλλικα δεν τα καταλαβαινουν αλλα λιγα αγγλικα δεν μπορουν να τα μαθουν; Δεν μιλαω φυσικα για το φουρναρη , τον μπακαλη, τον μαναβη κλπ. Αλλα στα μαγαζια που μπαινοβγαινουν τουριστες; Στις υπηρησιες; Οχι ολοι, ας ειχαν εναν που να ξερει αγγλικα για να συνεννοηθεις για πιο σοβαρα θεματα ή σε περιπτωσεις αναγκης.

Τελευταια βεβαια εχω βρει ενα τροπο ομιλιας που μεχρι στιγμης δουλευει. Λεω μασημενα αρθρα, αντωνυμιες, προθεσεις αφηνοντας να ακουστουν μονο ρηματα, επιθετα, επιρρηματα και ουσιαστικα με αρκετα κοφτες καταληξεις ομως (ισα, ισα να διαβαζονται απο τα χειλη).

Το τραγικα αστειο ειναι βεβαια πως καποιοι ενω δεν ξερουν ουτε λεξη αλλης γλωσσας (ακομα και τα ξενα ονοματα ή διεθνεις λεξεις τις προφερουν με γαλλικη προφορα) αν ακουσουν καποιον να μη μιλα σωστα γαλλικα αρχιζουν να μιλουν με τον ιδιο τροπο (αν καταλαβουν τι ειπε βεβαια, γιατι συνηθως δεν καταλαβαινουν) και να κοροιδευουν μπροστα του. Και δεν μιλαω για παρεες εφηβων αλλα ακομη και για υπαλληλους καταστηματων στα οποια ο "ατυχος" αλλοδαπος μπηκε για να ψωνισει.
Ως ένα σημείο δέχομαι ότι προσπαθούν μ αυτό τον τρόπο να δώσουν την πρέπουσα αξία στην γλώσσα τους, από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που είναι τόσο σνομπ με τις άλλες γλώσσες και κουλτούρες. Το λέω αυτό γιατί πολλά χρόνια τώρα έχω αντιμετωπίσει αρκετές εκατοντάδες γάλλους τουρίστες! Τολμώ να πω ότι είναι από τους ποιο ξενέρωτους και περίεργους πελάτες! Επίσης μου κάνει φοβερή εντύπωση το θράσος που έχουν! Δεν είναι λίγες οι φορές που σνομπάρουν στα ισα και χωρίς κανένα ενδοιασμό συνήθειες άλλων λαών, όπως πχ ανατολίτες, ασιάτες! Ορισμένοι ενώ μιλούν και δεύτερη γλώσσα δεν το φανερώνουν αρχικά.
Βέβαια υπάρχουν πάντα και εξαιρέσεις…
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.673
Likes
16.376
Το θέμα με την γλώσσα και ειδικά με το αξάν θα το έχεις στην αρχή ...σιγά σιγά και για τα απλά σίγουρα θα αρχίσεις να μπαίνεις στο νόημα και φυσικά το θέμα είναι πόσο και συ το θες και προσπαθείς...

Για την προφορά θα έλεγα ότι προσπαθείς να πεις όπως ακριβώς το λένε αυτοί και όχι όπως νομίζεις ότι θάπρεπε ...πχ στην τηλεόραση όταν πιάνεις κάποια πρόταση η κάποιες λέξεις προσπάθησε να την επαναλάβεις ώστε να έχεις το επιθυμητό ηχητικό αποτέλεσμα....Αυτά για τα απλά και για καθημερινές συναλλαγές....

Στα δύσκολα τώρα όπου θα πρέπει να κάνεις και καμιά δυο προτάσεις η μια μικρή συζήτηση τότε θα πρέπει να γίνει φροντιστήριο....αυτό μπορεί να γίνει πηγαίνοντας στο δήμο που ανήκεις η στο διαμέρισμα και να δεις αν γίνονται μαθήματα γαλλικών....πολλοί δήμοι παραδίδουν μαθήματα(2-3 ώρες τη βδομάδα) δωρεάν σε αλλοδαπούς....

Υπάρχει βέβαια και η λύση της Alliance Accueil | Alliance fran αλλά εδώ πληρώνεις αδρά ...αλλά μαθαίνεις και καλύτερα...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Δεν διδάχθηκα γαλλικά ποτέ (ουαί ημίν) αλλά μερικές φράσεις για να κάνω τη ζωή μου εύκολη σε γαλλόφωνες χώρες ξέρω. Ποτέ δεν συνάντησα κάποιον να με σνομπάρει. Βέβαια άλλο τουρίστας ολιγων ημερών κι άλλο πολύμηνη παραμονή. Πάντα ξεκινούσα "Συγγνώμη. δεν μιλώ καλά γαλλικά αλλά θα ήθελα κλπ κλπ"
Κι αν η προφορά έχει σημασία, στη Κίνα να σας δω.... δεν την βγάζει καθαρή άνθρωπος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom