Οι Καθυστερήσεις και οι ακυρώσεις πτήσεων στα ταξίδια μου

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
"Χαίρομαι" να ακούω πονεμένες ιστορίες ακυρώσεων και καταστροφών, γιατί δεν νοιώθω μοναδική στο είδος.. 3 φορές που έχω πάει/έρθει Θεσσαλονίκη με τραίνο έχει εκτροχιαστεί. ........
Νομίζω για όλα αυτά φταίει το γεγονός ότι έχω ένα οικόπεδο δίπλα στο σπίτι του Μητσοτάκη..:D
εχεις μαλλον καταδικαστει...βαλε φωτια στο οικοπεδο!!!! Καλα εγω εκανα το δρομολογιο αθηνα-θεσσαλονικη-αθηνα καθε βδομαδα για 2 χρονια , ομοιως το θεσσαλονικη-λαρισα-βολος και πισω και εκτροχιασμο δεν εζησα.... Σε παρακαλω αμα ταξιδευεις βαζε μια ανακοινωση στο φορουμ!!!!:bleh::bleh::bleh:
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
εχεις μαλλον καταδικαστει...βαλε φωτια στο οικοπεδο!!!! Καλα εγω εκανα το δρομολογιο αθηνα-θεσσαλονικη-αθηνα καθε βδομαδα για 2 χρονια , ομοιως το θεσσαλονικη-λαρισα-βολος και πισω και εκτροχιασμο δεν εζησα.... Σε παρακαλω αμα ταξιδευεις βαζε μια ανακοινωση στο φορουμ!!!!:bleh::bleh::bleh:
Χαχαχαχα!μάλλον η πυρά είναι η μοναδική λύση:D θα ανοίξω θέμα προς συζήτηση "amber alert -η amantab ταξιδεύει" για να ενημερώνεται το φορυμ:haha:
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εμένα το πιο χαζό που μου έχει συμβεί σε λεωφορείο, ήταν σε κάποιες βουλευτικές εκλογές! Με λεωφορείο από Αθήνα, ανέβαινα Κομοτηνή, ήμασταν 5 επιβάτες και κάποια στιγμή ο οδηγός μας λέει να σταματήσουμε έξω από την Ξάνθη για να πάει στο χωρίο του να ψηφίσει! Ότι να΄ναι! Τελοσπάντων, σταματάμε σε ενα χωριό και μας αφήνει σε μια πλατεία, καβαλάει μια μηχανή και φεύγει! Βέβαια δεν άργησε γιατί το σχολείο που ψήφιζε ήταν εκεί κοντά!
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
ταξιδεύω με αεροπλάνο από παιδάκι και το πιο περίεργο που μου έχει συμβεί είναι να πετύχω πτήση που έφυγε ΠΡΙΝ την ώρα της! συνέβει το 1996 με την swiss από fiumicino προς γενεύη και αν δεν το διαπίστωναν και οι δικοί μου που με περίμεναν στο αεροδρόμιο εκεί δύσκολα θα με πίστευε κανείς αφού δεν το πίστευα ούτε εγώ η ίδια ...
 

iou79

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
iou79 κατάλαβα ποιος είσαι!Σε θυμάμαι που έλεγες για Amsterdam και είχα καταλάβει ότι ήσουν σε χειρότερη φάση από εμας. Εμείς ευτυχώς φεύγαμε για Βενετία με τρένο, που ευτυχώς δεν είχα αγοράσει τα εισιτήρια online γιατί δεν δεχόταν ελληνική πιστωτική!
Νομίζω σε ανέφερα και στο post μου.
Εστειλες αίτηση στην easy???Εχεις κάθε δικαίωμα να διεκδικήσεις!

Τους πήραμε τηλ. και είπαν ότι το ξενοδοχείο για την πρώτη νύχτα στο Άμστερνταμ δεν το πληρώνουν και ότι θα μας επιστρέψουν τους φόρους των εισιτηρίων και την τιμή του εισητηρίου Θεσσαλονίκη Μιλάνο. Για το ξενοδοχείο τώρα η πιστωτική ήταν φίλου που δεν ήταν μαζί μας και δεν άλλαξα το όνομα του. Νομίζω ότι έτσι και αλλιώς ίσως ήταν μπέρδεμα (Δεν γνωρίζω αν μπορούν να αλλάξουν έπειτα τα στοιχεία)
Ευχαριστώ πάντως
 

iou79

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
"Χαίρομαι" να ακούω πονεμένες ιστορίες ακυρώσεων και καταστροφών, γιατί δεν νοιώθω μοναδική στο είδος..Οι φίλοι μου τρέμουν στην ιδέα ότι θα ταξιδέψουμε μαζί γιατί δεν κάνω και διάκριση στο μεταφορικό μέσο!Έχω στο ιστορικό μου 2 ακυρώσεις πτήσεων (συνέβαλε το ηφαίστειο στη μία φέτος), 13 καθυστερήσεις, ταξίδεψα πήγαινε-έλα στο Παρίσι από το Άμστερνταμ με το thalys(πρώτης τάξεως τραίνο) και χάλασε και στις 2 διαδρομές ενώ 3 φορές που έχω πάει/έρθει Θεσσαλονίκη με τραίνο έχει εκτροχιαστεί. Να προσθέσω το minimum δύο απαγορευτικών που θα πετύχω κάθε χρόνο στα καράβια (φέτος είχα την τύχη να αποκλειστώ μια βδομάδα στη Γαύδο όπου επειδή δεν έχει και ΑΤΜ τέλειωσαν τα λεφτά και τρώγαμε μόνο μπανάνες και παξιμάδια:D) και τέλος η αγαπημένη μου ιστορία αφορά αυτοκίνητο, αφού κατά τη διάρκεια εξόρμησης,μέσα σε διάστημα μίας ώρας καταστράφηκαν δύο αυτοκίνητα στα οποία επενέβαινα (στο ένα έσπασε το κάρτερ και στο άλλο πάθαμε λάστιχο και χάλασε ο συναγερμός-άρχισε να βαράει non stop στα καλά καθούμενα).
Νομίζω για όλα αυτά φταίει το γεγονός ότι έχω ένα οικόπεδο δίπλα στο σπίτι του Μητσοτάκη..:D



Προτείνω να φωνάξουμε και τον άλλο γκαντέμη - φίλο μου και να κανονίσουμε όλοι μαζί, ένα ταξίδι με τα πόδια αυτή τη φορά.
Ξέχασα να αναφέρω σχεικά με τις καθυστέρησεις λεωφορείων που είχα, Έκανα τη διαδρομή Πάτρα Θεσσαλονίκη και αντίστροφα σε 15-20 ώρες την κάθε φορά.
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Τους πήραμε τηλ. και είπαν ότι το ξενοδοχείο για την πρώτη νύχτα στο Άμστερνταμ δεν το πληρώνουν και ότι θα μας επιστρέψουν τους φόρους των εισιτηρίων και την τιμή του εισητηρίου Θεσσαλονίκη Μιλάνο. Για το ξενοδοχείο τώρα η πιστωτική ήταν φίλου που δεν ήταν μαζί μας και δεν άλλαξα το όνομα του. Νομίζω ότι έτσι και αλλιώς ίσως ήταν μπέρδεμα (Δεν γνωρίζω αν μπορούν να αλλάξουν έπειτα τα στοιχεία)
Ευχαριστώ πάντως

Βρηκες τελικά τη φόρμα??
Ask a Question
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Η πιο ομορφη μου εμπειρια εμενα ητανε Ηρακλειο-Θεσσαλονικη 8 ωρα το πρωι,κατακαλοκαιρο με ολυμπιακη καλοκαιρι 2009 .. 6:30 το πρωι αυπνος παω στο αεροδρομιο και βλεπω η πτηση ακυρωθηκε στους πινακες .. τελοσπαντων αφου πηραμε την σχετικη αποζημιωση εφτασα στην Θεσσαλονικη μεσω ανταποκρισης απο Αθηνα στις 10 ωρα το βραδυ ..
 

htz_markos

Member
Μηνύματα
39
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κέιπ Τάουν
Δεν ξέρω... Μέχρι τέλος του χρόνου θα έχω μετρήσει για το 2010 88 πτήσεις, με 13 αεροπορικές και 31 αεροδρόμια να συμμετέχουν σ' αυτές. Ούτε μία φορά δεν έχασα ανταπόκριση, ουτε μία φορά δεν αναγκάστηκα να αλλάξω πτήση (μέχρι στιγμής τουλάχιστον).
Πως καταφέρνετε και σας τυχαίνουν όλα τα προβλήματα, είναι απορίας άξιο....
Να τα πάλι! Ρε άνθρωπε, σύσσωμο το δυναμικό του τόπικ το έχει πιάσει μίρλα που χάνει τις loco ανταποκρίσεις και χαίρονται οι άνθρωποί που το διασκέδασαν τουλάχιστον παρά το ότι ταλιαπωρήθηκαν. Τι νόημα έχει να μάθουμε πόσες χιλιάδες πτήσεις έκανες το 2010 και πόσο άρτια έκβασή είχαν και τι καφέ παράγγειλες από το κάθε αεροδρόμιο κτλ. Απορίας άξιο είναι γιατί έχεις την τάση να ξενερώνεις την κάθε συζήτηση.

Anyway, εμείς πέρσι που γυρνάγαμε από amsterdam με easy προς μιλάνο και μετά με (τη νεοσύστατη τότε) Olympic μέχρι Αθήνα το επόμενο πρωί (τότε με τους ένδοξους άσσους) έφυγε η ευκολή τελικά το επόμενο πρωί απο Αμστερνταμ λόγω καιρού και την ώρα που φτάναμε στο Τ2 του Μαλπένσα κάνανε την τελευταία αναγγελία για Αθήνα. Ευτυχώς την προλάβαμε κι είχε και 10 άτομα όλα κι όλα οπότε μας ήρθε κουτί!
 

bianca

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πακιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή
Κι εγώ στην κατηγορία των γκαντέμηδων ταξιδιωτων ανήκω. Όχι μόνο στις καθυστερήσεις και στις ακυρώσεις αλλά και σε ότι μπορείτε να φανταστείτε. Απ΄τα πιο πρόσφατα μου η Νέα Υόρκη με βρογχοπνευμονία και η Κοπεγχάγη με τραυματισμένο αστράγαλο.
Το καλύτερο απ'όλα όμως ήταν οι 4 πτήσεις σε μια μέρα (5 αεροδρόμια, 4 διαφορετικές αεροπορικές εταιρίες) για να πάω όχι από τη μια άκρη του κόσμου στην άλλη, αλλά από το Βερολίνο στην Λάρνακα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το καλύτερο απ'όλα όμως ήταν οι 4 πτήσεις σε μια μέρα (5 αεροδρόμια, 4 διαφορετικές αεροπορικές εταιρίες) για να πάω όχι από τη μια άκρη του κόσμου στην άλλη, αλλά από το Βερολίνο στην Λάρνακα.
Kαλά αυτό πώς προέκυψε?
Mήπως έκανες mileage run?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom