Πορτογαλία Οι άνθρωποι που γύρισαν από το κρύο, δηλαδή την Πορτογαλία!

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Μπραβο μπραβο!!ομορφη η Λισαβονα,ομορφη και η ιστορια σου!!Παντα ηθελα να την δω απο κοντα και τωρα το θελω πιο πολυ..Ισως γιατι μου αρεσει πολυ το κρυο!!!Εχω βαρεθει τη χωρα μας πια,11/12 μηνες +20 C !!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ελα Θυμιο στο Βορρα να απολαυσεις κρυο! Η Αθηνα ειναι οντως πολυ ζεστη, ακομα και στο καταχειμωνο (εμενα παντως προσωπικα μου αρεσει αυτο)!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Παντα ηθελα να την δω απο κοντα και τωρα το θελω πιο πολυ..Ισως γιατι μου αρεσει πολυ το κρυο!!!Εχω βαρεθει τη χωρα μας πια,11/12 μηνες +20 C !!

Δεν έχει πάντα τόσο κρύο στη Λισαβόνα. Μου έχει τύχει αρχές Ιανουρίου ο καιρός να είναι μια χαρά. Κυκλοφορούσες άνετα με ελαφρύ μπουφανάκι.
Αν θες να τη δεις, μην έχεις γνώμονα τον κρύο καιρό γιατί σίγουρα δε θα είναι έτσι όπως το φαντάζεσαι.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Δεν έχει πάντα τόσο κρύο στη Λισαβόνα. Μου έχει τύχει αρχές Ιανουρίου ο καιρός να είναι μια χαρά. Κυκλοφορούσες άνετα με ελαφρύ μπουφανάκι.
Αν θες να τη δεις, μην έχεις γνώμονα τον κρύο καιρό γιατί σίγουρα δε θα είναι έτσι όπως το φαντάζεσαι.
Ναι αυτο το γνωριζω..Ειπαμε δεν ειναι και Σιβηρια..Απλα προτιμω γενικα,οχι μονο στη συγκεκριμενη περιπτωση με τη Λισαβονα,οταν βγαινω απο Ελλαδα να κρυωνω :D:D .. Αρχικα γιατι μου αρεσει ο κρυος καιρος,(ισως γιαυτο καθε χρονο επιδιωκω να πεταγομαι ενα 4ημερο στην ομορφη Καστορια..) και μετα γιατι μου αρεσουν οι συννεφιασμενες/βροχερες πολεις!Παντως η Λισαβονα μου αρεσει γενικα σαν πολη και οι κατοικοι της,σαν ανθρωποι..Ασχετα απο το κρυο!

axinos κρατα μου μια θεση εκει στα κρυα :cool:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ναι αυτο το γνωριζω..Ειπαμε δεν ειναι και Σιβηρια..Απλα προτιμω γενικα,οχι μονο στη συγκεκριμενη περιπτωση με τη Λισαβονα,οταν βγαινω απο Ελλαδα να κρυωνω :D:D .. Αρχικα γιατι μου αρεσει ο κρυος καιρος,(ισως γιαυτο καθε χρονο επιδιωκω να πεταγομαι ενα 4ημερο στην ομορφη Καστορια..) και μετα γιατι μου αρεσουν οι συννεφιασμενες/βροχερες πολεις!Παντως η Λισαβονα μου αρεσει γενικα σαν πολη και οι κατοικοι της,σαν ανθρωποι..Ασχετα απο το κρυο!

axinos κρατα μου μια θεση εκει στα κρυα :cool:
Πάντως το προηγούμενο ΣΚ στη Lisboa είχε περισσότερη ζέστη από την Αθήνα...
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Ναι αυτο το γνωριζω..Ειπαμε δεν ειναι και Σιβηρια..Απλα προτιμω γενικα,οχι μονο στη συγκεκριμενη περιπτωση με τη Λισαβονα,οταν βγαινω απο Ελλαδα να κρυωνω :D:D .. Αρχικα γιατι μου αρεσει ο κρυος καιρος,(ισως γιαυτο καθε χρονο επιδιωκω να πεταγομαι ενα 4ημερο στην ομορφη Καστορια..) και μετα γιατι μου αρεσουν οι συννεφιασμενες/βροχερες πολεις!Παντως η Λισαβονα μου αρεσει γενικα σαν πολη και οι κατοικοι της,σαν ανθρωποι..Ασχετα απο το κρυο!

axinos κρατα μου μια θεση εκει στα κρυα :cool:
Θύμιο βιώνω ακριβώς το ίδιο τα τελευταία 13 χρόνια εδώ στο Νότο-Πελοποννησο-κι ενώ είχα συνηθίσει το χειμώνα να έχουμε το χιονάκι μας και το κρυουλάκι μας εδώ ΙΧΝΟΣ...τίποτα παιδί μου...
Τώρα για τη Λισσαβώνα,αν και πήγα πριν αρκετά χρόνια ήταν από τα πιο ωραία μου ταξίδια,έχει χρώμα αυτή η πόλη μοναδικό...και ωραίοι άνθρωποι όντως!
Όσο για τη μουσική τους,πριν πάω εκεί άκουγα τους Madredeus χωρίς να γνωρίζω την καταγωγή τους και μου άρεσαν...μετά το ταξίδι μας-κι επειδή πάντα επιδιώκω από κάθε χώρα να παίρνω κάποιο cd του τόπου,όχι απαραίτητα παραδοσιακής μουσικής-έφερα cd τους και από τότε με ταξιδεύουν...τους λάτρεψα!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Όσο για τη μουσική τους,πριν πάω εκεί άκουγα τους Madredeus χωρίς να γνωρίζω την καταγωγή τους και μου άρεσαν...μετά το ταξίδι μας-κι επειδή πάντα επιδιώκω από κάθε χώρα να παίρνω κάποιο cd του τόπου,όχι απαραίτητα παραδοσιακής μουσικής-έφερα cd τους και από τότε με ταξιδεύουν...τους λάτρεψα!
Μια και η κουβέντα πήγε στην Πορτογαλέζικη μουσική, στο Museu Coleccao Berardo στη Belem έχει μια έκθεση για τη ζωή, τη μουσική και την τέχνη της Amalia Rodrigues, μιας από τις μεγαλύτερες καλλιτέχνιδες του Fado, της παραδοσιακής Πορτογαλέζικης μουσικής. Η έκθεση διοργανώνεται από την Πορτογαλική ΕΡΤ (RTP), και διαρκεί Μέχρι 31/1/2010. δωρεάν είσοδος.

Am?lia Rodrigues - Wikipedia, the free encyclopedia
RTP - Am
M U S E U _ C O L E C ? ? O _ B E R A R D O
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom