Οι γειτονιες του Παρισιου. Ποιες ειναι οι πιο επικινδυνες, ποιες οι πιο ασφαλεις.

pix_lax82

Member
Μηνύματα
89
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Βορειος Κορέα
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Θα πάμε 3-7/6 με την σύζυγο και τον μικρο Παρίσι.
Εχω κλεισει ενα AirBnB στο 3ο διαμέρισμα στη Rue Du Temple Μεταξυ των σταθμων Μετρο (Temple) και (Arts et Metlers) απεναντι απ την Square du Temple-Elie Wessel.

Θεωρείτε ασφαλής επιλογη; Επελεξα εκει γιατι εχω προσβαση σε 2 γραμμές μετρο.
 

katblo

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Kαλημέρα και καλή χρονιά!
Εχουμε κλείσει διαμονή στην Rue Geoffroy-Marie Rue Geoffroy-Marie · 75009 Paris ... γνώμες για την περιοχή;
Επίσης για το πρώτο βράδυ που θα φτάσουμε θα θέλαμε να πάμε για φαγητό (ίσως και ποτό μετά) σε κάτι σχετικά κοντά.. υπάρχει κάποια πρόταση για κάτι που αξίζει ιδιαίτερα; Να προσθέσω ότι γενικά δεν έχουμε πρόβλημα με το περπάτημα, απλά το πρώτο βράδυ δεν θέλουμε να απομακρυνθούμε >20-25 λεπτά!
Ευχαριστώ!
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
116
Likes
457
Kαλημέρα και καλή χρονιά!
Εχουμε κλείσει διαμονή στην Rue Geoffroy-Marie Rue Geoffroy-Marie · 75009 Paris ... γνώμες για την περιοχή;
Επίσης για το πρώτο βράδυ που θα φτάσουμε θα θέλαμε να πάμε για φαγητό (ίσως και ποτό μετά) σε κάτι σχετικά κοντά.. υπάρχει κάποια πρόταση για κάτι που αξίζει ιδιαίτερα; Να προσθέσω ότι γενικά δεν έχουμε πρόβλημα με το περπάτημα, απλά το πρώτο βράδυ δεν θέλουμε να απομακρυνθούμε >20-25 λεπτά!
Ευχαριστώ!
Η περιοχή νομίζω ότι είναι καλή. δεν γνωρίζω όμως κάτι το ιδιαίτερο για εκεί
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Kαλημέρα και καλή χρονιά!
Εχουμε κλείσει διαμονή στην Rue Geoffroy-Marie Rue Geoffroy-Marie · 75009 Paris ... γνώμες για την περιοχή;
Επίσης για το πρώτο βράδυ που θα φτάσουμε θα θέλαμε να πάμε για φαγητό (ίσως και ποτό μετά) σε κάτι σχετικά κοντά.. υπάρχει κάποια πρόταση για κάτι που αξίζει ιδιαίτερα; Να προσθέσω ότι γενικά δεν έχουμε πρόβλημα με το περπάτημα, απλά το πρώτο βράδυ δεν θέλουμε να απομακρυνθούμε >20-25 λεπτά!
Ευχαριστώ!
Είστε πάρα πολύ κοντά στην στοά Jouffroy που έχει ένα πολύ καλό καφέ που σερβίρει και φαγητό, το Valentin. Κλείνει νωρίς όμως. Ακόμα και να μην κάτσετε εκεί, μόνο που θα περάσετε από αυτή τη στοά θα σας φτιάξει η διάθεση. https://www.tripadvisor.fr/Restaura...-Reviews-La_Valentin-Paris_Ile_de_France.html

Επίσης είστε πολύ κοντά σε μια πολύ καλή πιτσαρία, την Popolare. Οπωσδήποτε να κάνετε κράτηση και πάλι θα περιμένετε σε ουρά. Απ'τα κακά του επίσης είναι ότι έχουν μεγάλα τραπέζια και μπορεί να σας βάλουν δίπλα σε άλλη παρέα. Η πίτσα πάντως είναι καλή και στο ιταλικό στυλ, λίγες πίτσες με μοτσαρελα, οχι ζαμπόν και τέτοιες σαπίλες. https://www.tripadvisor.com/Restaur...ws-Pizzeria_Popolare-Paris_Ile_de_France.html

Αν είστε πιο τολμηροί και αναζητάτε την γαλλική εμπειρία είστε επίσης κοντά στο canard & Champagne. Όπως λέει και το όνομά του σερβίρει πάπια και σαμπάνια... Οπωσδήποτε κράτηση και σε αυτό. https://www.tripadvisor.com/Restaur...ews-Canard_Champagne-Paris_Ile_de_France.html
 

katblo

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Είστε πάρα πολύ κοντά στην στοά Jouffroy που έχει ένα πολύ καλό καφέ που σερβίρει και φαγητό, το Valentin. Κλείνει νωρίς όμως. Ακόμα και να μην κάτσετε εκεί, μόνο που θα περάσετε από αυτή τη στοά θα σας φτιάξει η διάθεση. LE VALENTIN, Paris - 9e Arr. - Opéra - Restaurant Avis, Numéro de Téléphone & Photos - Tripadvisor

Επίσης είστε πολύ κοντά σε μια πολύ καλή πιτσαρία, την Popolare. Οπωσδήποτε να κάνετε κράτηση και πάλι θα περιμένετε σε ουρά. Απ'τα κακά του επίσης είναι ότι έχουν μεγάλα τραπέζια και μπορεί να σας βάλουν δίπλα σε άλλη παρέα. Η πίτσα πάντως είναι καλή και στο ιταλικό στυλ, λίγες πίτσες με μοτσαρελα, οχι ζαμπόν και τέτοιες σαπίλες. https://www.tripadvisor.com/Restaur...ws-Pizzeria_Popolare-Paris_Ile_de_France.html

Αν είστε πιο τολμηροί και αναζητάτε την γαλλική εμπειρία είστε επίσης κοντά στο canard & Champagne. Όπως λέει και το όνομά του σερβίρει πάπια και σαμπάνια... Οπωσδήποτε κράτηση και σε αυτό. CANARD & CHAMPAGNE, Paris - Vivienne - Menu, Prices & Restaurant Reviews - Tripadvisor
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Tsokrat

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλησπέρα, να κάνω μια ερώτηση για μια περιοχή του Παρισιού που δεν έχει αναφερθεί καθολου. Στην περιοχή La Defence που διαβάζω ότι είναι περίπου όπως η Νέα Υόρκη επειδή έχει πολλά κτίρια επιχειρήσεων τι παίζει; Από ασφάλεια και κυρίως μεταφορικα προς το κέντρο;
ευχαριστω πολύ
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα, να κάνω μια ερώτηση για μια περιοχή του Παρισιού που δεν έχει αναφερθεί καθολου. Στην περιοχή La Defence που διαβάζω ότι είναι περίπου όπως η Νέα Υόρκη επειδή έχει πολλά κτίρια επιχειρήσεων τι παίζει; Από ασφάλεια και κυρίως μεταφορικα προς το κέντρο;
ευχαριστω πολύ
Δεν έχει πολύ σχέση με Νέα Υόρκη. Ουρανοξύστες που στεγάζονται κυρίως επιχειρήσεις, νεκρα το βράδυ και συγκοινωνία καλή.
 

Nick.mich

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την απάντηση. Θα ταξιδέψουμε στο Παρίσι μεταξύ 1-5 Απριλίου και κλείσαμε διαμονή στην Διεύθυνση: 5 rue Poncelet, 17ο διαμ.,
Με βάση ευκολία πρόσβασης στο κέντρο και σε αξιοθέατα - μαγαζιά αλλά και σε θέμα επικινδυνότητας το βράδυ θεωρείται πως είναι εντάξει; ή να το κοιτάξω για κάπου άλλου;
Ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited:

panos athina

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
εχω κλεισεις για παρισι απο 6/10-11/10 με την γυναικα μου και τα 2 παιδια μας.Επειδη οποτε πηγαινω εξωτερικο προτιμω με αυτη την συνθεση να μενω σε διαμερισματα (booking) θα ηθελα απο καποιον απο εσας να μου πει πια περιοχη εκτος κεντρου ειναι ασφαλης .Τα χρηματα που υπολογιζω για διαμονη ειναι μεχρι 900-1000 euro.Ψαχνω καπου με μετρο κοντα ,οποτε και 10 χλμ εκτος κεντρου δεν με πολυπειραζει
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
εχω κλεισεις για παρισι απο 6/10-11/10 με την γυναικα μου και τα 2 παιδια μας.Επειδη οποτε πηγαινω εξωτερικο προτιμω με αυτη την συνθεση να μενω σε διαμερισματα (booking) θα ηθελα απο καποιον απο εσας να μου πει πια περιοχη εκτος κεντρου ειναι ασφαλης .Τα χρηματα που υπολογιζω για διαμονη ειναι μεχρι 900-1000 euro.Ψαχνω καπου με μετρο κοντα ,οποτε και 10 χλμ εκτος κεντρου δεν με πολυπειραζει
10km εκτός κέντρου και μετρό λίγο δύσκολο. RER ή trensilien ναι. Οι περισσότερες δυτικές, νοτιοδυτικές, νότιες και νοτιοανατολικές περιοχές είναι ασφαλείς. Από Asnieres sur seine και Colombs μέχρι Ivry sur seine, Creteil και Vincennes.
 

panos athina

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Εχω βρει καποια αξιολογα διαμερισματα με πολυ κοντα σταση μετρο στις περιοχες Μπουλόν-Μπιγιανκούρ, Σεβρ, Μοντρέιγ, Κρετέιγ ειναι καλα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.257
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom