Οι χώρες που δεν γνωρίζουν τη λέξη «τουρισμός»

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
25. Δομινίκα - 73.000 τουρίστες (2011)
Δεν έχω άποψη
24. Τσαντ - 71.000 τουρίστες (2010)
Και πολλούς του θεωρώ. Γίνεται κυρίως οργανωμένα από γαλλικά πρακτορεία και είναι απλά πανάκριβα πακέτα
23. Κεντροαφρικανική Δημοκρατία 54.000 τουρίστες (2010)
Πάλι καλά. Εκτός Μπανγκουί η χώρα θεωρείται πολύ επικίνδυνη
22. Λιχτενστάιν -53.000 τουρίστες (2011)
Δεν εκφέρω γνώμη. Μάλλον θα πήγαινα για λέω ότι έχω δει κι αυτό το κρατίδιο
21. Τζιμπουτί - 53.000 τουρίστες (2008)
Και πολλοί είναι. Από αυτά που έχω διαβάσει είναι από τα πιο αδιάφορα μέρη του κόσμου
20. Σιέρα Λεόνε - 52.000 τουρίστες (2011)
Πάλι καλά μετά τον πόλεμο και τα όσα περνά. Δεν ξέρω όμως αν πρόκειται για πραγματικούς τουρίστες ή μέλη μη κυβερνητικών οργανώσεων
19. Τόνγκα - 45.000 τουρίστες (2011)
Ουδεμία άποψη. Εκεί στην απομόνωση...
18. Ανατολικό Τιμόρ - 40.000 τουρίστες (2010)
Πάλι καλά. Δεν ήξερα καν ότι αποτολμούν να πάνε τουρίστες
17. Μπουτάν - 37.000 τουρίστες (2011)
Εδώ είναι ειδική περιπτωση και έχει να κάνει με το καθεστώς που επιτρέπει μόνο συγκεκριμένο αριθμό τουριστών. Επίσης το κόστος ανά ημέρα είναι υψηλό και πας μόνο οργανωμένα
16. Βόρεια Κορέα - 35.000 τουρίστες (2011)
Μια από τα ίδια.
15. Λιβύη - 34.000 τουρίστες (2008)
Νομίζω τα στοιχεία θα έχουν πάρει την κατιούσα
14. Γουινέα-Μπισάου- 30.000 τουρίστες (2011)
Υπάρχει συμφορουμίτης που έχει πάει αν και δεν γράφει τακτικά
13. Μαυριτανία - 29.000 τουρίστες (2008)
Κλαψ λυγμ.... (ο νοών νοείτο). Εκεί η αναιμική τουριστική βιομηχανία έχει υποστεί τρομερό πλήγμα από την Αλ Κάιντα του ΜΑγκρεμπ. Ξενοδοχεία κλείνουν και ψάχνουν τουρίστες με το κυάλι. Πάντως υπάρχει υπάρχει αναφορά σε ιστορία (Δυτική Αφρική)
12. Ομοσπονδία της Μικρονησίας - 26.000 τουρίστες (2008)
Αυστραλοί ή Αμερικάνοι θα είναι
11. Νήσοι του Σολομώντα 23.000 τουρίστες (2010)
Μια από τα ίδια, αλλά κάπου πηρε το μάτι μου ιστορία στο φόρουμ
10. Αφγανιστάν - 17.500 τουρίστες (2012)
Μένω speechless για τον αριθμό...
9. Νήσοι Κομόρες- 15.000 τουρίστες (2010)
+ 7 παλαβοί έλληνες το 2011
8. Σάο Τομέ και Πρίνσιπε – 8.000 τουρίστες (2010)
Το μόνο που ξέρω ότι αποτελεί ευσεβή πόθο μερικών συμφορουμιτών
7. Τουρκμενιστάν - 7.000 τουρίστες (2007)
Ξέρω ήδη 1 που πήγε και άλλους που θα πάνε και μονίζω ότιι υπάρχει ιστορία για τη χώρα.
6. Ισημερινή Γουινέα - 6.000 τουρίστες (2012)
????
5. Νήσοι Μάρσαλ - 5.000 τουρίστες (2011)
????
4. Κιριμπάτι - 4.700 τουρίστες (2011)
Ε εκεί που βρίσκεται πάλι καλά
3. Τουβαλού - 1.200 τουρίστες(2011)
Μια από τα ίδια
2. Σομαλία- 500 τουρίστες (2012)
Κακώς κακώς κάκιστα. Υπάρχει και η Σομαλιλαντ (στα υπόψιν)
1. Ναούρου - 200 τουρίστες (2011)
Και δικαιολογημένα....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.060
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
18. Ανατολικό Τιμόρ - 40.000 τουρίστες (2010)
Πάλι καλά. Δεν ήξερα καν ότι αποτολμούν να πάνε τουρίστες
Μια χαρά είναι, δεν υπάρχουν πια τα σοβαρά προβλήματα που υπήρχαν. Μέχρι και διαφημίσεις για διακοπές εκεί έχω δει σε διεθνή τύπο.
Το καλοκαίρι έφτασα στο παρα-τσακ να πάω. Ας όψεται όμως το κόστος των αεροπορικών από DRW, και το πάρα πολύ άβολο πρόγραμμα πτήσεων.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.060
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
7. Τουρκμενιστάν - 7.000 τουρίστες (2007)
Ξέρω ήδη 1 που πήγε και άλλους που θα πάνε και μονίζω ότιι υπάρχει ιστορία για τη χώρα.
Με την εξαίρεση της πρωτεύουσας, η χώρα δε διαφέρει ουσιωδώς από τις περιπτώσεις Bhutan και Β. Κορέας. Πας μόνο συνοδεία, και με ταρίφα τα $200.00 τη μέρα...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.021
Likes
6.401
2
21. Τζιμπουτί - 53.000 τουρίστες (2008)
Και πολλοί είναι. Από αυτά που έχω διαβάσει είναι από τα πιο αδιάφορα μέρη του κόσμου
Η λεξη αδιαφορο δεν νομιζω να μπορει να το περιγραψει!!
Ενταξει πηγαινοντας κανεις εκει δεν περιμενει να δει κατι το απιστευτο,εφοσον ξερει που εχει παει αλλα αν το συγκρινει κανεις με τη Μομπασα,που ειχα παει εγω μετα απο το Τζιμπουτι και η δευτερη βγαινει πολυ καλυτερη,ε φαντασου ποσο χαλια ειναι εκει!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από τα παραπάνω έχω πάει (για 2-3 μέρες) μόνο στο Λιχτενστάιν, όπως φαντάζομαι και αρκετοί συμφορουμίτες. Από τις περιγραφές στο φόρουμ πρέπει να υπάρχουν 4-5 μέλη που έχουν πάει Βόρεια Κορέα, Μπουτάν και Λιβύη και ένα μέλος στα Νησιά του Σολομώντα. Υπάρχει κανείς – από τα ενεργά μέλη - που έχει επισκεφθεί κάποιο από τα υπόλοιπα ;
Έχω πάει Ντομινίκα, Β. Κορέα και Μαυριτανία.

Η πρώτη ήταν το ομορφότερο νησί της Καραϊβικής που έχω δει και της οποίας ο τουρισμός περιορίζεται σε κρουαζιεροτέτοιους που κατεβαίνουν για 2-3 ώρες να πάρουν μπιχλιμπίδια στο λιμάνι συν κάποιους τρέκερς, διάβασα πως αυτοί που κάνουν διανυκτέρευση ειναι περίπου 75.000. Φοβερό νησί, φυσιολατρικά και πολιτιστικά.

Η Β. Κορέα ήταν το πιο περίεργο ταξίδι που έχω κάνει ποτέ. Επειδή είχα και ιδιαίτερο στάτους ως ερχόμενος από "φίλη χώρα" είχα πρόσβαση σε καταστάσεις που συνήθως δεν έχουν οι περισσότεροι επισκέπτες (π.χ. πρόσκληση σε σπίτι, παρακολούθηση με ντόπιους βίντεο που γελοιοποιούσαν το μεγάλο ηγέτη κλπ) και ήταν μια εμπειρία μοναδική, που δε θέλω να μοιραστώ Αξίζει την επίσκεψη; Ω ναι, με τα μπούνια.

Η Μαυριτανία μάλλον έχει τόσο λίγο τουρισμό λόγω ειδικών καταστάσεων που βιώνει η χώρα τα τελευταία χρόνια. Την επισκέφθηκα σε περίοδο απαγωγών και γι αυτό δεν είδα παρά μόνο έναν τουρίστα, αλλά γενικώς μου έδωσε την αίσθηση πως έχει τουριστική βιομηχανία και σε καμία περίπτωση δεν είναι άγνωστο πράγμα ο τουρισμός εκεί, υπάρχουν οργανωμένες εκδρομές, μεγάλα ξενοδοχεία κλπ κλπ. Πάρα πολύ ωραία χώρα απο πλευράς κουλτούρας και ιστορίας, ειδικά σε όσος αρέσουν οι αυθεντικές εμπειρίες με νομάδες. Πραγματικά καλός κόσμος, ανάσα μετά τα χάλια γειτονικών χωρών με άθλιο κόσμο.

Εκπλήσσομαι που δε βλέπω το Νίγηρα στη λίστα, αλλά κι αυτός είχε μια μικρή τουριστική βιομηχανία που τσακίστηκε από τις απαγωγές και τους αποκεφαλισμούς ξένων, οπότε ίσως τα στατιστικά να αφορούν την εποχή που πατούσε και κανένας άνθρωπος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom