Οι 10 χώρες με τη μεγαλύτερη παραγωγή μπίρας στον κόσμο...

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Την ξέρω καλέ τη Bierhof νόμιζα οτι ανακάλυψες κανένα άλλο στέκι...
ούτε εγώ πάω Εξάρχεια όμως... :p
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Την ξέρω καλέ τη Bierhof νόμιζα οτι ανακάλυψες κανένα άλλο στέκι...
ούτε εγώ πάω Εξάρχεια όμως... :p
Όχι, όχι δεν είναι ανακάλυψη. Απλά καταγραφή του οικονομικού θέματος, γιατί οι μπυραρίες είναι συνήθως ακριβό σπορ.
Σημείωση: οι μπύρες ως επί το πλείστον είναι γερμανικές.

Και ναι, ούτε εγώ πάω Εξάρχεια.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για όσους μένουν βόρεια υπάρχει ένα διαμαντάκι στην Κηφισιά η Ploughman's. Με τιμές πολύ λογικές για την περιοχή, με ροκ μουσική (όπως στην παλιά Arch) και με μια μοναστηριακή βαρελίσια μπύρα που εμένα προσωπικά με ανατριχιάζει.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.394
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
την τελευταία φορά που βρέθηκα στο Μιλάνο και έκατσα στο Ζούκα να πιω ένα ποτήρι μπύρα αλά σπίνα (χύμα),με πληροφόρησε ο σερβιτόρος ότι δεν σερβίρουν πλέον χύμα ποτήρι αλλά μόνο εμφιαλωμένη.μου φέρνει λοιπόν μια μπύρα σε μπουκάλι 500ml το όνομα της οποίας ήταν Καπουτσίνερ (kapuziner).δεν ξέρω αν ήταν η διάθεση μου καλή ή δίψα μου μεγάλη αλλά εγώ την γεύση της την έχω ακόμη στο στόμα μου.
 

Alobar

Member
Μηνύματα
41
Likes
155
Είχα ακούσει ότι το Βέλγιο έχει τις περισσότερες μικροζυθοποιίες αναλογία πληθυσμού, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει σίγουρα.
Πάντως τις αδικείτε τις Ελληνικές λίγο. Κάποιες μικροζυθοποιίες κάνουν αρκετά καλή δουλειά, όπως και η βεργίνα. Η Septem είναι πολυ ωραία και ιδιαίτερη μπύρα, ειδικά η septem sundays. Έπισης, η βεργίνα όσον αφορά την weiss και την κόκκινη έχει τέλειες μπύρες. Η κόκκινη είναι η καλύτερη που μπορείς να βρεις στην Ελλάδα αναλογία ποιότητας/τιμής. Η weiss από την άλλη άνετα κοντράρει κάποιες αγαπημένες γερμανικές weiss π.χ. paulaner.
Κατά τα άλλα Βέλγιο Αγγλία Γερμανία Τσεχία έχουν τέλειες μπύρες.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Είχα ακούσει ότι το Βέλγιο έχει τις περισσότερες μικροζυθοποιίες αναλογία πληθυσμού, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει σίγουρα.
Πάντως τις αδικείτε τις Ελληνικές λίγο. Κάποιες μικροζυθοποιίες κάνουν αρκετά καλή δουλειά, όπως και η βεργίνα. Η Septem είναι πολυ ωραία και ιδιαίτερη μπύρα, ειδικά η septem sundays. Έπισης, η βεργίνα όσον αφορά την weiss και την κόκκινη έχει τέλειες μπύρες. Η κόκκινη είναι η καλύτερη που μπορείς να βρεις στην Ελλάδα αναλογία ποιότητας/τιμής. Η weiss από την άλλη άνετα κοντράρει κάποιες αγαπημένες γερμανικές weiss π.χ. paulaner.
Κατά τα άλλα Βέλγιο Αγγλία Γερμανία Τσεχία έχουν τέλειες μπύρες.
Θελω να δοκιμασω Βεργινα weiss, εχω ακουσει πολυ καλα λογια, αλλα βεβαια το μεγαλειο της βαρελισιας Paulaner δν το φτανει :D
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Θελω να δοκιμασω Βεργινα weiss, εχω ακουσει πολυ καλα λογια, αλλα βεβαια το μεγαλειο της βαρελισιας Paulaner δν το φτανει :D
Καλούτσικη είναι, αλλά μη φανταστείς τίποτα ιδιαίτερο. Η Βεργίνα lager μου αρέσει πιο πολύ. Η Paulaner και η Erdinger είναι φανταστικές. Αν σου αρέσουν τόσο πολύ η weiss μπύρες, δοκίμασε Weihestephaner βαρελίσια και θα με θυμηθείς. Σερβίρουν στις τρεντομπυραρίες του Αμαρουσίου :p .
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Καλούτσικη είναι, αλλά μη φανταστείς τίποτα ιδιαίτερο. Η Βεργίνα lager μου αρέσει πιο πολύ. Η Paulaner και η Erdinger είναι φανταστικές. Αν σου αρέσουν τόσο πολύ η weiss μπύρες, δοκίμασε Weihestephaner βαρελίσια και θα με θυμηθείς. Σερβίρουν στις τρεντομπυραρίες του Αμαρουσίου :p .
Εχω δοκιμασει, ενταξει καλη ειναι αλλα Paulaner βαρελι δν ειναι. Btw καπου στη Ν.Φιλαδελφεια ειχα δοκιμασει :cool:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Πάτε στο Ριτεμπεργκ στη Καισαριανη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.405
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom