Ολλανδία, η καλύτερη χώρα να είναι κανείς παιδί

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
ΕΑΝ ΕΙΣΑΙπαιδί ή έφηβος, η καλύτερη χώρα να ζεις στην Ευρώπη είναι η Ολλανδία. Από έρευνα που έγινε σε 29 ευρωπαϊκά κράτη - τις χώρες της Ε.Ε., τη Νορβηγία και τη Ισλανδία- η Ελλάδα βρέθηκε στην 23η θέση. Η έρευνα που διενήργησε το βρετανικό πανεπιστήμιο του Γιορκ για λογαριασμό της Ομάδας Δράσης κατά της Παιδικής Φτώχειας, αφορά παιδιά και νέους κάτω των 19 ετών. Η Ολλανδία έρχεται πρώτη και ακολουθούν η Σουηδία, η Νορβηγία, η Ισλανδία και η Φινλανδία. Διεξήχθη βάσει 43 κριτηρίων- από την παιδική θνησιμότητα και την παχυσαρκία έως τις συνθήκες διαβίωσης και την πρόσβαση στην εκπαίδευση- κατά το μεγαλύτερο μέρος της το 2006. Στα κριτήρια περιλαμβάνονται επίσης πώς αισθάνονται τα ίδια τα παιδιά για τη ζωή τους, το σχολείο και τις σχέσεις τους. Τα κριτήρια ήταν χωρισμένα σε επτά κατηγορίες:

υγεία, πώς κρίνουν τα ίδια την κατάστασή τους, σχέσεις, υλικά αγαθά, συμπεριφορά και κίνδυνοι, μόρφωση, στέγαση και περιβάλλον.

Βία και χρήματα
Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της έρευνας, δεν έχει υπάρξει σημαντική βελτίωση από μια αντίστοιχη μελέτη που διενήργησε η UΝΙCΕF πριν από δύο χρόνια, ενώ πολλά παιδιά δείχνουν να ανησυχούν ιδιαίτερα για την έλλειψη χρημάτων και τη βία που τους ασκούν οι συνομήλικοί τους. Η Ολλανδία παρουσίασε τα υψηλότερα αποτελέσματα σε όλες τις κατηγορίες, ενώ για τις σκανδιναβικές χώρες ικανοποιητικό ήταν το γεγονός ότι παρουσιάζουν τον χαμηλότερο αριθμό παιδιών που σκοτώνονται σε δυστυχήματα, όπως και το ότι οι νέοι εκεί είναι λιγότερο επιρρεπείς σε «επικίνδυνες συμπεριφορές» (πρόωρες σεξουαλικές σχέσεις, κάπνισμα και κατανάλωση οινοπνευματωδών ποτών). Εντύπωση προκάλεσε το γεγονός ότι η Βρετανία κατέλαβε την 24 θέση στην κατάταξη- ακριβώς μετά την Ελλάδα- επειδή «ιδιαίτερα μεγάλος αριθμός παιδιών της χώρας ζει σε οικογένειες στις οποίες δεν εργάζονται οι γονείς». Τελευταίες χώρες στον κατάλογο είναι η Ρουμανία, η Βουλγαρία, η Λετονία, η Λιθουανία και η Μάλτα.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Αφού δεν είμαστε και στο τέλος πάλι καλά!:clap:
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
οταν στις πρωτες θεσεις φιγουραρουν σουηδιες+νορβηγιες ,καταλαβαινετε ποσο πισω ειμαστε.
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
αχ ολλανδια!!!!σιγουρα ειναι η καλυτερη!!παντα το ελεεγα και μ ελεγαν υπερβολικη!!ειναι υπεροχη,το κλιμα,η φυση(οκ δεν εχει βουνα..ε και..),η οργανωση,και πανω απο ολα οι ανθρωποι!!!υπεροχοι ανθρωποι!!!!νομιζω οποιοι εχουν μεινει για ενα δυο μηνες τουλαχιστον εκει θα συμφωνησουν!!!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
εγω 3 μερες εκατσα ,και πραγματικα ζηλεψα τα παιδακια που οι γινεις τα κουβαλουσαν σε ενα κουτι μπροστα απο τα ποδηλατα τους ,τα πηγαιναν στα παρκα να παιξουν ,στο ζωολογικο εκαναν πικ νικ...και μετα μου ερχοντουσαν σκηνες τυπου ελλαδας και η συγκριση ηταν without comments!
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
ναι ναι ετσι!και καθε κυριακη οταν εχει καλο καιρο μπαινουν στις βαρκουλες τους και κανουν πικ νικ στα καναλακια,τελεια!τους βλεπεις και τους χαιρεσαι!!και παρ ολο που θα περιμενε κανεις μια περιεργη κατασταση λογο "ελευθεριας" σε ολα ..ε καμια σχεση ,υπαρχει ταξη χωρις ομως να ειναι κομλεξικοι,η αστυνομια αποτελει απλα ενα τουριστικο αξιοθεατο(πχ στο αμστερνταμ οι αστυνομικοι ηταν πανω σε αλογα,ωραιο σκηνικο να βγεις φωτο!!!)
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Αν εξαιρέσεις ότι βρέχει όλο το χρόνο και κυρίως καλοκαιριάτικα που κάνει και ζέστη!! :p Και αυτή η συννεφιά ρε παιδί μου... Με λίγα λόγια προσωπικά το κλίμα δεν θα το έβαζα στα συν της χώρας.. Όταν όμως σου κάνει τη χάρη ο καιρός με ήλιο και ζέστη είναι άλλο πράγμα! :D
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
και στις βιτρινες των καταστηματων,στο κεντρο της πολης,ολα τα αξεσουαρ σετακι για να παρεις τη δοση σου...φοβερο περιβαλον για παιδια
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
και στις βιτρινες των καταστηματων,στο κεντρο της πολης,ολα τα αξεσουαρ σετακι για να παρεις τη δοση σου...φοβερο περιβαλον για παιδια
αυτό τώρα που κολάει????
έχει και τα καλύτερα sex shop `σε όλη την ευρώπη ...και λοιπόν ουτε αυτο κολάει...
το θέμα ειναι στην ουσία και καλά το λένε οτι η ολλανδία ειναι μπροστά σε όλα τα βασικά!!
εμείς να δούμε τι θα κάνομε εδώ!!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
εγω βεβαια κατι τετοιο δεν ειδα,αλλα για να το λες θα το ειδες εσυ.ισως αυτος ο τροπος ομως να εχει καλυτερα αποτελεσματα απο τον δικο μας..
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
δλδ δεν ειναι 'στα βασικα' να διαφημιζουν και να πουλανε το θανατο στη βιτρινα?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
δλδ δεν ειναι 'στα βασικα' να διαφημιζουν και να πουλανε το θανατο στη βιτρινα?
ποιό θάνατο βρέ efi??και σε ποιά βιτρίνα?
οι ενήλικοι ξέρουν που θα βρούν τα πάντα και όποιος γουστάρει να φτιαχτεί ποικιλοτρόπως θα την βρεί την άκρη.δηλαδή άν πάω εγώ με το παιδί μου έξω απο τέτοια βιτρίνα εκείνο θα καταλάβει τι ειναι αυτά τα μαραφέτια,ή θα καθίσω εγώ να του εξηγήσω.??.
μιλάω για την ουσια που ανέφεραν παραπάνω στο πόστ. οτι είναι καλύτεροι στους βασικούς τομείς,υγεία-ασφάλεια-παιδεία-δεν υπάρχουν παιδιά τόφαλοι με ένα σωρό ασθένειες απο γεννησιμιού τους,-τα ποδήλατα ειναι τρόπος ζωής και μετακίνησης,πραγματικά νιώθεις καλά εκεί πέρα και έχεις τις λιγότερες ανασφάλειες ώς πολίτης γονιός κλπ..
τώρα αξεσουάρ για μπάφους,sex κλπ,εντάξει υπάρχουν απλόχερα...αυτό όμως δεν εμποδίζει την κοινωνία να εξελιχθεί,και λέω τώρα εγώ, οτι η απαγόρευση,τα κρυφά,τα μεσαιωνικά,τα αφοριστικά, ε!!!! δεν είναι και ότι καλύτερο για την αναπτυξη μιάς κοινωνίας ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom