Ολλανδία Ολλανδία μετακινήσεις

Μηνύματα
88
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος
Καλησπέρα.
Πρόκειται να μείνω ένα μήνα το καλοκαίρι Ολλανδία και συγκεκριμένα στη Χάγη. Υπάρχει κάποια εκπτωτική κάρτα για τα μέσα μαζικής μεταφοράς στη Χάγη για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα? Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποια εκπτωτική κάρτα για τα τρένα που πάνε Άμστερνταμ ή και σε άλλες περιοχές της Ολλανδίας καθώς θα χρειστεί να τα χρησιμοποιήσω αρκετές φορές κατά τη διαμονή μου εκεί και απ΄ ό,τι είδα το εισιτήριο για Άμστερνταμ 11 ευρώ περίπου.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλησπέρα!

Η πιο οικονομικη λυση για λεωφορεια, τραμ, μετρο ειναι η OV chipkaart και η stripenkaart. Η δευτερη ομως δεν ισχυει για μετρο. Αυτή σε εμένα μερικές φορές βγαίνει πιο οικονομικά από την ov chipkaart, ειδικά για μικρές αποστάσεις.
Η συμφορουμίτισσα RTW ίσως ξέρει να σε βοηθησει πιο ειναι πιο πρακτικό στη Χαγη, γιατι δεν ξερω τις ζωνες τους εκεί. Αν και αν θυμαμαι καλα η RTW δεν χρησιμοποιεί κάρτα καθολου, σωστά Φωτεινή;

Τώρα για τα τρένα, δεν ξέρω κατά πόσο σε συμφερει αφου θα μεινεις μονο 1 μηνα, αλλά αν εχεις ολλανδικό τραπεζικο λογαριασμό, μπορεις να βγαλεις μια καρτα που θα εχεις 40% εκπτωση στα τρενα σε ολη την Ολλανδια, καθημερινες από τις 9το πρωι, τα σαββατοκυριακα ολη μερα, και τον Ιουλιο και Αυγουστο ολη μερα, και θα μπορεις να μεταφερεις και αλλα 3 (?) ατομα μαζι σου με εκπτωση 40% και αυτά.
Η καρτα αυτή κανει καμποσο καιρο να βγει, αλλά οταν πας και κανεις την αιτηση σε κπ σταθμο, αμεσως σου δινουν ενα χαρτακι, που μπορεις να χρησιμοποιησεις, και εχεις την εκπτωση.
Η καρτα αυτη κοστιζει 50 ή 55 ευρώ και έχει ισχυ για ένα χρονο.
Συνοψιζοντας, για τα τρενα μπορεις να εχεις εκπτωση ΑΝ εχεις ολλανδικο λογαριασμο και ΑΝ σε συμφερει να δωσεις 55 ευρω και να γλιτωσεις 40% του κανονικου ποσου (πρεπει να δεις ποσες διαδρομες θα κανεις κλπ).
Αν πάλι θα κανεις τις εκδρομες στις άλλες πολεις με φιλους απο Ολλανδια, δες αν εχουν αυτοι, οποτε ταξιδευεις μαζι τους με εκπτωση, χωρις να βγαλεις εσυ κάρτα.

Α, και αν πας αυθημερον, βγαινει λιγο πιο οικονομικα να βγαλεις εισητηριο με επιστροφη την ιδια μερα, αντι να βγαλεις ενα εισητηριο στο πηγαινε και ενα στο γυρνα. οχι τρομερη διαφορα, αλλα αν θελεις να γλιτωσεις καποια cents, σκεψου το, να μην εχεις και το αγχος στην επιστροφή να κοψεις εισητηριο.

αυτα προς το παρον.
Αύγουστο θα έρθεις, σωστά; (αν κανω σωστα τους υπολογισμους με τις μερες)
και ό,τι άλλο θελεις, εδώ είμαστε. Καλώς να μας έρθεις!
 
Μηνύματα
88
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος
Σ΄ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Η stripenkaart για πόσο χρονικό διάστημα ισχύει και πόσο στοιχίζει? Και μια ερώτηση ακόμη. Από Ολλανδία ποιά κοντινή χώρα αξίζει να επισκεφθώ?
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για την stripenkaart, σε συμφερει να αγορασεις τη μεγαλυτερη, με 45strips, που κοστιζει 22.50ευρώ, δλδ παει 0.5ευρώ η strip (ητοι 1ευρω η μικροτερη διαδρομη εντος 1ζωνης).

Από Ολλανδια πας οπου θελεις...Βέλγιο(κλασικα), Γαλλία, Βρετανία, Γερμανια... ανάλογα με τα γούστα σου, τα κέφια σου, το χρόνο σου, τα οικονομικά σου. Ένας μήνας ειναι αρκετος νομιζω για Ολλανδια, μπορεις ανετα να πας και στις γυρω χωρες (αν εισαι διακοπες δλδ και δεν εργαζεσαι ή εχεις πιεσμενο προγραμμα) Αν θελεις με τρενο κοιτα //www.nshispeed.nl/ ( που σου βγαζει συνδιασμους με το κλασικο εντος Ολλανδιας και τα thalys κλπ), αν θες με λεωφορειο κοιτα και eurolines.nl (τωρα μου εμφανιζει ενα προβλημα και δεν το ανοιγει, αλλα μπορεις να πετυχεις εξαιρετικες προσφορες αν εχεις αντοχες για οδικά ταξιδια. Προσωπικα κοιτουσα για Βελγιο, και το εισητηριο πηγαινε ελα για ατομα κατω των 25ετων κοστιζε 18ευρω)
οι τιμες των τρενων ποικιλουν και θελουν ψαξιμο.
εγω μετα απο πολυ ψαξιμο, βρηκα και πηγα Αμστερνταμ-Κολονια με 38ευρώ πηγαινε-έλα, που τη θεωρω καλη τιμη, οταν ειχε με 30περιπου με το λεωφορειο αλλά πολύ περισσοτερες ωρες.

φυσικά αν βγαλεις καρτα με εκπτωση 40%, ισχυει και στα εισητηρια τρενων που θα κοψεις για εξωτερικό, μεχρι τα συνορα. Δλδ στις επιλογες θα βαλεις "εισητηριο με μπλαμπλαμπλα καρτα" (η πρωτη επιλογη ειναι συνηθως, αλλα ειναι..all dutch to me) και σου βγαζει το ποσο, αφου εχει λαβει υποψη του την εκπτωση εντος χωρας.
 
Μηνύματα
88
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου. Σ ευχαριστώ και πάλι. Αν χρειαστώ κάτι άλλο ξέρω που θα σε βρώ. :)
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλησπέρα,
Μόλις είδα την ερώτηση..κ βλέπω ότι η Τίτα σε κατατόπισε:)
Υπάρχει μηνιαία κάρτα απεριορίστων διαδρομών (χρειάζεται μια φωτογραφία στυλ διαβατηρίου) αλλά οι διαδρομές 8α είναι μέσα στη ζώνη ή ζώνες που 8α δηλώσεις ότι θες να την χρησιμοποιήσεις.. (δεν ξέρω αν τώρα τη κάρτα την έχουν προσαρμόσει στο στυλ της OV chip κάρτας...8α ξέρω σε βδομάδες που 8α έχω επίσκεψη από Ελλάδα κ 8α χρειαστεί να κανονίσω μηνιαία κάρτα..)
Ξέρεις ήδη σε ποιά περιοχή της Χάγης πρόκειται να μείνεις?
Στο παρακάτω λινκ θα βρεις σχετικές πληροφορίες ...(για τα τρένα ήδη σου είπε η Τίτα)
HTM - English information

Παρεπιπτόντως, μετρό στη Χάγη δεν έχουμε;)
Ό,τι άλλο θες, εδώ είμαστε...
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Βλέπω τα κορίτσια σε κατατόπισαν πλήρως και χωρίς να αφήσουν κενά. Μόνο να προσθέσω ότι από όλες τις τριγύρω χώρες που ανέφερε η tita αξίζει να πας Βέλγιο, διότι είναι και πολύ κοντά και πολύ οικονομικά και ένα διήμερο αρκεί για μίνι απόδραση!Με το καλό να μας έρθεις...α, και βέβαια αφού θα είναι καλοκαίρι μην παραλείψεις ποτάκι στην παραλία της Χάγης, το Scheveningen:D
 
Μηνύματα
88
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος
Θα μείνω κοντά στο Peace Palace. Οι κάρτες για τις μετακινήσεις ισχύουν για όλη την Ολλανδία ή μόνο για Χάγη??
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
η μηνιαια καρτα μονο για συγκεκριμενες ζωνες της Χαγης.
Οι ov chipkaart και η stripenkaart για ολη την Ολλανδια

Αχ, RTW, κι εγω αυτη την υποψια ειχα, οτι η Χαγη δεν εχει μετρο. Το κοιταζω μετα στη wiki και λεει οτι ειχε. και λεω αντε καλα, να σβησω την παρενθεση (αλλα δεν ξερω αν εχει μετρο η Χαγη)
ετσιιιιι..τι wiki και σαχλαμαρες! εσύ εισαι η καλυτερη πηγη πληροφοριων!:clap:
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Πως να γινοταν να παρουμε καμια αποσπαση στην Ολλανδια...Αν ξεραμε και Ολλανδικα,καλα θα ηταν!:haha::haha:
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ως εκπαιδευτικός; ή άλλο αντικείμενο;
 
Μηνύματα
88
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος
Θα έρθω Ολλανδία με μια φίλη μου καθώς πρόκειται να παρακολουθήσουμε μαθήματα στην Ακαδημία της Χάγης. Για διαμονή έχουμε κλείσει στο Bel Air hotel για 20 νύχτες με πρωινό 1700 ευρώ. Έχω ψάξει στο ίντερνετ για διαμέρισμα, αλλά είναι πολύ πιο ακριβά. Μήπως ξέρετε αν μπορώ να βρώ διαμέρισμα με λιγότερα από 1700 ευρώ για να μην ψάχνω άδικα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.888
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom