Ομαδικά ή ατομικά ταξίδια

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γιατί εγώ που θέλω να πάω Κίνα? Άντε βρες παρέα.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Αν με ρωτουσατε πριν 2 χρονια θα ελεγα οτι τα ομαδικα ταξιδια ηταν οτι καλυτερο.Ταξιδευοντας τα 2 τελευταια χρονια με το αυτοκινητο μου καταλαβα ποσο πιο ομορφο ειναι να οργανωσεις και να πραγματοποιησεις ενα ταξιδι μονος σου.Φετος πηγα σε μερη που ειχα επισκεφτει στο παρελθον και ειδα πραγματα που δεν τα ειχα δει.Ατομικα λοιπον μπορεις να δεις πολλα.Υπαρχουν ομως και προορισμοι που αν δεν ταξιδεψεις οργανωμενα ειναι δυσκολο να πραγματοποιησεις και απο πλευρας ασφαλειας αλλα και απο οικονομικης πλευρας.
 

yannis

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη ή Σαραβάκ;
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία ή Ιαπωνία;
Έχω ταξιδέψει και μόνος, και ζεύγος, και με παρέα. Κάθε τύπος έχει υπέρ και κατά. Αλλά όταν έχεις κάνει ταξίδια μόνος, το να ταξιδεύεις με άλλο(υς) σε βοηθά να "δουλέψεις" πολλά προσωπικά σου. Και ναι μεν μπορεί να σου στερεί κάποια πράγματα το πάρε δώσε, αλλά σου τα επιστρέφει το βλέμμα του άλλου.
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
γενικα τα θετικα των ατομικων ταξιδιων τα εχετε αναφερει οποτε εγω θα πω 1 θετικο για τα γκρουπ. υπαρχουν ατομα οπως οι γονεις μου οι οποιοι δεν ξερουν καποια ξενη γλωσσα οποτε τα ταξιδια με γκρουπ ειναι η μονη λυση τους για το εξωτερικο. για σας ή για μενα που ξερουμε τουλαχιστον αγγλικα μπορουμε ανετα να ταξιδεψουμε σε πολλους προορισμους στο εξωτερικο.
 

tiganitos

Member
Μηνύματα
65
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λεω για Καμενα Βουρλα
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Μονος και χωρις κανεναν αλλον μαζι
 

jimmys

Member
Μηνύματα
42
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΙΜΑΙΑ Η ΤΟΥΡΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Που αλλου? ΤHAILAND
Πρακτορεια???! Α πα πα,τα αποφευγω σαν τον διαβολο το λιβανι! Καλα αν ειναι να πηγαινεις με πρακτορεια ταξιδια ποιος ο λογος να μπαινεις εδω? Να παρεις πληροφοριες?να δεις μερη?Τα ξερουν ολα αυτοι και τα εχουν φροντιση,ολα για εσενα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
δεν καταλαβαινω γιατι καθε φορα που καποιος τολμαει να πει οτι ταξιδεψε με πρακτορειο δεχεται επιθεση??? δεν ειμαστε ολοι ιδιοι και σε αυτο το site δεν μπαινεις μονο για να βρεις το ταξιδι που θα κανεις αλλα και για να συνομιλησεις με ανθρωπους που εχουν κανει καποια ταξιδια και να σε διευκολυνουν με τις εμπειριες τους!!!Δεν υστερει σε κατι καποιος που χρησιμοποιει πρακτορειο,δεν τον κανει λιγοτερο ταξιδευτη απο καποιον που αποφασιζει να παει ταξιδι μονος του!!;)
 

jimmys

Member
Μηνύματα
42
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΙΜΑΙΑ Η ΤΟΥΡΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Που αλλου? ΤHAILAND
δεν καταλαβαινω γιατι καθε φορα που καποιος τολμαει να πει οτι ταξιδεψε με πρακτορειο δεχεται επιθεση??? δεν ειμαστε ολοι ιδιοι και σε αυτο το site δεν μπαινεις μονο για να βρεις το ταξιδι που θα κανεις αλλα και για να συνομιλησεις με ανθρωπους που εχουν κανει καποια ταξιδια και να σε διευκολυνουν με τις εμπειριες τους!!!Δεν υστερει σε κατι καποιος που χρησιμοποιει πρακτορειο,δεν τον κανει λιγοτερο ταξιδευτη απο καποιον που αποφασιζει να παει ταξιδι μονος του!!;)
Πρωτον δεν κανουμε επιθεση.
Δευτερο Ε ΝΑΙ ειναι τελιως διαφορετικα να πηγαινεις με πρακτορειο και να στα δινουν ολα στο χερι,απο το να πηγαινεις μονος και να τα ανακαλυπτεις ολα μονος,ΠΟΙΟΣ ειναι ο ταξιδευτης?Δεν χρειαζετε να συνομιλησεις με κανεναν που εκανε τετοιο ταξιδι,ο αρχηγος του γκρουπ τα ξερει ολα,οποτε θα κανεις παντα αυτο που σου λεει,διαφορετικα πανε μονος σου.
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
Εγω νομιζω οτι η αληθεια βρηκσεται καπου στην μεση.
Κι οτι καλο θα ηταν να κοιταμε τα κοινα που εχουμε, οπως την αγαπη για τα ταξιδια, την αναγκη να γνωρισουμε αλλους πολιτισμους , και να δουμε τα πραγματα με μια καποια αποσταση. Στο κατω κατω στην εννοια του ταξιδευτη συμπεριλαμβανεται και η ανωχη της διαφορετικοτητας! Σεβασμος στης αναγκες και τις επιλογες του αλλου, στον τροπο που ζει και ταξιδευει!
Εγω προσοπικα εχω ταξιδεψει και μονη μου και με γκρουπ, και μου εχουν συμβει δυσαρεστα και ευχαριστα και στις δυο περιπτωσεις. Και στις δυο περιπτωσεις ειχα ψαξει, ειχα διαβασει, ειχα ασχοληθει για τον προορισμο μου, πολυ πριν φτασω σε αυτον. Καλα ταξιδια σε ολους μας!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
jimmy μην εισαι απολυτος, το γκρουπ το διαλεγεις για τα βασικα, οχι να κανεις το προβατο. δεν διαφωνω οτι γινεται, αλλα ποτε δεν εκανα οτι μου ειπε ο αρχηγος του γκρουπ. θα σου κανει 3-4 ωρες ξεναγηση και το ταξιδι τελειωσε??? ενταξει αν εισαι 65 ετων και δεν βασταει η περδικουλα σου, θα πας στο ξενοδοχειο και θα κοιμηθεις. Αλλα οι πιο πολλοι πλεον δεν κοιμουνται. Δεν θεωρω ταξιδι το να παω καπου χωρις να ξερω που να κοιμηθω, και να σερνω 1 βαλιτσα παντου, ή να κοιμηθω σε παγκακι αν δεν βρω δωματιο ή να εχω κοινη τουαλετα με 8 ατομα ακομα. Ο καθενας εχει τα κριτιρια του για την λεξη "ταξιδευτης".
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Πρωτον δεν κανουμε επιθεση.
Δευτερο Ε ΝΑΙ ειναι τελιως διαφορετικα να πηγαινεις με πρακτορειο και να στα δινουν ολα στο χερι,απο το να πηγαινεις μονος και να τα ανακαλυπτεις ολα μονος,ΠΟΙΟΣ ειναι ο ταξιδευτης?Δεν χρειαζετε να συνομιλησεις με κανεναν που εκανε τετοιο ταξιδι,ο αρχηγος του γκρουπ τα ξερει ολα,οποτε θα κανεις παντα αυτο που σου λεει,διαφορετικα πανε μονος σου.
εδω δεν ειμαστε για να προσβαλουμε κανενα και τελος παντων κλεινω εδω την συζητηση λεγοντας σου οτι και το οτι πας μονος σου δεν σημαινει αυτοματα οτι τα ανακαλυπτεις και ολα .μπορεις να χρησιμοποιησεις το γκρουπ ως μεσο εξασφαλισης μεταφορας και διαμονης.εε και πως να το κανουμε καποιοι ανθρωποι που δουλευουν ως ξεναγοι (αν ενδιαφερομαστε και για το μαθαινειν και οχι μονο για το βλεπειν) ξερουν πραγματα (εγκυκλοπαιδικα παντα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom