Ομαδικός τάφος αιχμαλώτων πολέμου στο κέντρο του Τοκυο

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ιαπωνία
Ομαδικός τάφος αιχμαλώτων πολέμου στο κέντρο του Τόκιο


Πέμπτη 20 Ιανουαρίου 2011 [ 10:15 ]





Κινέζοι αιχμάλωτοι οδηγούνται σε στρατόπεδο συγκέντρωσης από γιαπωνέζους πεζοναύτες​
Κινέζοι αιχμάλωτοι οδηγούνται σε στρατόπεδο συγκέντρωσης από γιαπωνέζους πεζοναύτες


Ενα από τα πιο φρικτά εγκλήµατα πολέµου της αυτοκρατορικής Ιαπωνίας είναι πιθανό να κρύβει το πάρκο Τογιάµα στο κέντρο του Τόκιο.

Σύµφωνα µε ιστορικούς και ακτιβιστές, που φέρνει στη δημοσιότητα η εφημερίδα «Τα Νέα», εκεί θάφτηκαν µαζικά αιχµάλωτοι πολέµου, οι οποίοι έπεσαν θύµατα ενός απάνθρωπου προγράµµατος ιατρικών πειραµάτων.

Στο πάρκο σήµερα τίποτα δεν θυµίζει το σκοτεινό παρελθόν του. Το Τογιάµα βρίσκεται σε µια δενδρόφυτη περιοχή στο κέντρο της ιαπωνικής πρωτεύουσας, όπου φιλοξενούνται νοσοκοµεία, πανεπιστήµια και γήπεδα τένις. Ηλικιωµένοι κάνουν βόλτες µε τα σκυλάκια τους και οι νεώτεροι τζόκινγκ. Σύµφωνα ωστόσο µε µαρτυρίες, το πάρκο Τογιάµα είναι ο µαζικός τάφος των θυµάτων ενός από τα µεγαλύτερα εγκλήµατα της Ιαπωνίας.

Σύµφωνα µε ιστορικούς αλλά και ακτιβιστές, στο υπέδαφος του πάρκου βρίσκονται τα λείψανα αιχµαλώτων πολέµου, κυρίως Κινέζων, οι οποίοι άφησαν την τελευταία τους πνοή ως πειραµατόζωα ενός προγράµµατος πειραµάτων από στρατιωτικούς γιατρούς σε ζωντανούς ανθρώπους

 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αααααααααχχχχχχχχχχχχ δεν τα ανακοινώνουν αυτά έτσι καπετάνιε. Θα μας πάθει τίποτα η ιαπωνολάτρης
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αααααααααχχχχχχχχχχχχ δεν τα ανακοινώνουν αυτά έτσι καπετάνιε. Θα μας πάθει τίποτα η ιαπωνολάτρης
Η είδηση είναι φρικιαστική και σοκαριστική, ωστόσο έψαξα λίγο το θέμα στην πηγή : Suburban Tokyo park may hide a terrible wartime secret | The Australian
Δεν μπόρεσα να βρω περισσότερες πληροφορίες εκτός από κάποιες διαμαρτυρίες σε μπλογκ, για την ανεπιβεβαίωτη δημοσίευση...

Το πάρκο βρίσκεται στην περιοχή Shinjuku κι έχει μεγάλη επισκεψιμότητα :

amw2.google.com_mw_panoramio_photos_medium_138198.jpg

Panoramio - Photo of Toyama Park, Shinjuku, Tokyo, JAPAN

Η αλήθεια είναι ότι μου γύρισε το μάτι...:harakiri:
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Θεε μου, ανατρίχιασα τώρα. Έχω πάει στο εν λόγω πάρκο... :shock:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Βέβαια οι παλιές αμαρτίες απ τις οποίες πάσχουν οι περισσότεροι λαοί, δεν παίζει ρόλο στην τωρινή προτίμηση μας για επίσκεψη .
Διαφορετικά π.χ, δεν θα πηγαίναμε Γερμανία
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.429
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom